ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2009

O vacanta reusita si linistita :)

Am plecat la vecinii nostri bulgari cu oarecare retinere pentru ca auzisem mai mult lucruri negative (cum ca mancarea nu ar fi buna, oamenii nu ar fi prietenosi, se fura foarte mult... etc. ). Ne-am hotarat totusi sa incercam si am ales o statiune linistita, nu foarte aglomerata, plina de verdeata si cu oameni prietenosi.

Am nimerit foarte bine si am fost incantata de alegerea hotelului Gloria. Gloria este un hotel de 3 stele, cu all inclusive (cred ca singurul de 3 stele de acest fel). Pretul a fost foarte bun (sfarsitul lui august) si conditiile deasemenea.

Hotelul se afla situat la aprox. 500 m de plaja (nu are plaja privata, singura problema este ca trebuie sa platesti sezlong) si nu este greu de ajuns la aceasta.

Gloria este situat intr-un adevarat parc, inconjurat de copaci si gazon. Prin copaci se plimba veverite, pasarile nu mai contenesc cu ciripitul (m-am simtit ca la munte).

Piscina hotelului este curata, se desfasoara jocuri in apa, gimnastica de inviorare. Sunt multe programe de divertisment de-a lungul zilei. Anul trecut exista un baiat responsabil cu distractia care a fost foarte ok (amabil si glumet cu noi ca si restul personalului). In fiecare seara era un mini spectacol pentru copii si pentru adulti (se canta, se dansa, se juca bingo, etc).

Mancarea a fost excelenta, nu stiam ce sa gust mai intai, toate era proaspete si aratau foarte bine, nu am niciun repros in acest sens (dulciuri si fructe cat cuprinde, salate si pateuri, etc. ) ! Bauturile ti le luai tu de la dozator (suc, vin, bere, cafea, ceai) sau cereai de la bar.

In camere era curat si primitor, camera destul de spatioasa, cu balcon care dadea spre curte cu copaci (brazi). Noaptea era liniste, te puteai odihni. Ziua atmosfera era relaxanta, ne-am simtit foarte bine!

Ma bucur ca am avut noroc cu prima experienta in Bulgaria si sigur m-as mai intoarce acolo (la acelasi hotel pentru care am numai cuvinte de lauda).

Trimis de verobutterfly in 02.08.10 17:29:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (verobutterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina (sus pe terasa se putea servi masa)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

adrian2010
    [18.08.10 12:09:36]

Un review dragut! Cate camere detine acest hotel?

[18.08.10 12:14:42]

Merci. Hotelul are 117 camere duble, 3 camere single, 6 camere familiale - conform informatiilor de pe un site de specialitate.

adrian2010
    [18.08.10 12:18:10]

Multumesc!

Chloe
    [22.10.10 23:21:58]

Daca nu ma insel, face parte din acelasi "lant" cu Astera din Nisipuri, unde am fost si eu si m-am simtit grozav...

[12.05.11 14:09:20]

Anul acesta mergem la acest hotel si sper sa fie super! Eventual revin si eu cu un review dupa vacanta! Pana atunci toate cele bune!

[12.05.11 22:43:19]

Buna! Noi anul asta mergem pentru a doua oara! Abia astept! Sigur o sa ma simt la fel de bine ca si data trecuta! Acum Gloria este all inclusive, o sa avem si loc la plaja pe undeva si o sa beneficiem si de bauturi internationale . O vacanta reusita si linistita!

[13.05.11 08:20:18]

Multumim frumos asemenea! Am citit si eu ca hotelul are loc pe plaja si cica All Inclusive s-a transformat in Ultra All inclusive! In fine, vom vedea! Stii cumva hotelul are internet Wi-fi? Noi mergem de pe 18 iunie si sper ca totul va fi ok mai ales ca e prima data cand mergem in Bulgaria si sincer plecam cu aceasi retinere pe care ai avut-o cand ai mers si tu ptr prima oara! Numa bine... keep in touch!

[13.05.11 10:28:48]

Noi mergem abia la sfarsitul lui august. Am ales sa mergem cu autocarul ca si prima data, am zis comod si mai sigur. Desi, statiunea este f. linistita (nu am auzit sa se fi furat ceva acolo) si la hotel am avea unde sa ne lasam masina, prietenul meu tot ar sta cu frica in san... Cand am fost nu am avut laptopul la noi, dar acum am citit ca ar avea si internet wi-fi. Tinem legatura! Sa nu va ingrasati prea mult pe durata sejurului (cand am fost mancarea a fost foarte buna si multa .

Numai bine!

[13.05.11 12:26:11]

Multzam fain pentru toate aceste detalii! E bine de stiut de la cineva care a fost! Cu scuzele de rigoare si sper ca nu te deranjez prea tare pe aici, mai am o intrebare Am citit ca in aceasta statiune sunt multe izvoare cu apa minerala! Piscina hotelului dispune de apa ca aceasta?

Multumesc inca o data!

[13.05.11 12:48:03]

Nu ma deranjati, chiar imi face placere sa vorbesc despre un loc unde m-am simtit bine.

Din pacate, Gloria nu dispune la piscina cu apa minerala sau termala. Aceste izvoare se gasesc in apropierea tarmului. Am trecut pe langa cateva cand am fost sa ne plimbam. Intrarea se plateste, nu mai stiu cat, dar nu era scump. Pentru mai multe informatii intrebati la receptie la Gloria de centrele balneologice.

Daca mai aveti si alte intrebari va stau la dispozitie .

vacanta hai hui
    [02.06.11 22:33:27]

Buna!

Vara aceasta mergem la hotel Gloria.

As vrea sa imi spui, te rog, daca stii, cum e cu parcarea? are hotelul parcare proprie sau este vreo parcare cu taxa prin zona. Noi mergem cu 2 masini si ne-ar interesa acest detaliu.

Multam mult!

[02.06.11 22:51:09]

Buna!

Gloria are parcare proprie in fata lui... adik pe straduta din fata hotelului. Parcarea nu e pazita, din cate am vazut noi. Prima data am fost cu autocarul si anul asta tot cu autocarul o sa mergem. E bine de mers si cu masina, dar prietenul meu tot ar sta cu frica (desi sutinem amandoi ca statiunea, spre deosebire de celelalte, e foarte linistita si nu exista probleme).

Oricum, e bine de stiut ca aveti unde sa va lasati masinile.

O vacanta reusita va doresc!

vacanta hai hui
    [03.06.11 15:07:21]

multumesc pentru raspuns!

vacanta placuta si voua!

Griegut
    [07.06.11 12:52:12]

Cum se ajunge la plaja? Avand in vedere ca de anul acesta sunt servicii ultra all inclusive, aveti idee daca se pune la dispozitie vreun titi-car ceva pentru transportul turistilor la si de la plaja? Iar la plaja au acum locul rezervat cu sezlongurile si umbrelele gratuite? In alta ordine de idei, cat de departe este hotelul de centrul statiunii, cum se ajunge acolo? e usor de facut o plimbarica seara prin statiune? Multumesc!

[07.06.11 12:56:46]

@Griegut, aici ai o harta interactive cu hotelul si principalele puncte de interes din statiune. Este utila din multe puncte de vedere, incearca!

Griegut
    [09.06.11 10:50:55]

Multumesc!

[21.06.11 09:49:10]

As fi interesat de pareri recente scrise de cei care au ajuns in 2011 si pot sa spuna ceva despre plaja "arondata" hotelului, costuri cu sezlongurile si umbrelutele, taxe de statiune sau parcare. Nu am retinut daca exista cabina de dus sau cada in baia camerei.

Cum este plaja din punct de vedere al nisipului si al intrarii in apa (este o intrare lina si mai lunga sau se adanceste mai repede) si in cate minute ajungeati la plaja?

Multumesc pentru raspunsurile trimise si concediu placuttuturor!

[21.06.11 10:05:27]

Noi mergem iar in august si o sa scriu cand ma intorc . Plaja arondata hotelului am inteles, de la agentie, ca este micuta. Se numeste chiar Small Beach . Aici o sa avem umbrela si sezlong oferite de catre hotel, in limita locurilor disponibile. Daca doriti sa mergeti in alta parte se plateste destul de diferit in functie de plaja... Tin minte ca am dat si 16 leva pe doua sezlonguri, ceea ce e foarte mult... Cred ca atunci ne-a pacalit domnul care lua taxa.

Taxa de statiune este in general 6-7 euro si se plateste la agentie, daca mergeti cu vreuna. Parcarea este in functie de hotel.

In baie este un spatiu cu draperie, nu cabina de dus. Se poate vedea din pozele atasate. Acum nu stiu, probabil au mai schimbat sau nu o fi asa in toate camerele.

Plaja este bunicica, mult mai mica decat la noi. In apa, in unele portiuni sunt pietre, dar sunt si zone unde nisipul este foarte fin. Nu mai tin minte exact cum era intrarea in apa. Eu nu stiu sa inot, merg putin si ma opresc ca mi se pare adanca . Oricum, nu se adanceste brusc. La plaja ajungeam cam in 10 minute.

Concediu placut!

[21.06.11 20:39:27]

Multumesc pentru raspuns, acum sa-l asteptam si pe "danipop" sa se intoarca din sejur si sa-si scrie impresiile.

Ai scris ca plaja este mai mica decat la noi, ce inseamna acest lucru, in lungime sau in latime si cu care statiune romaneasca se apropie mai mult?

La receptie ai lasat vreun "bacsis" ca la noi pentru obtinerea vreunei facilitati sau nu a fost nevoie?

Multumesc.

[21.06.11 20:48:26]

Plaja e mai mica in latime . Nu stiu cu care dintre plaje sa zic ca se aseamana... Din vacantele mele recente nu prea am mai fost la mare la noi. Nu mai tin minte, de cand eram mica (nu ca acum as fi foarte mare), ce si cum. Puteti sa va uitati la pozele din Constantin si Elena de pe site ca sa vedeti mai multe cu plaja.

Am lasat 5 euro la receptie pentru a ne da o camera pe partea cu brazii si gazonul... Nu stiu daca era nevoie si imi pare rau ca am incurajat practica... dar am zis sa nu risc .

Vad ca romanii au inceput sa mearga la acest hotel. Cand am fost noi nu era picior de roman, a venit o familie cand plecam. In general este freceventat de nemti.

Numai bine!

[22.06.11 07:58:48]

Salutare! Suntem la Hotel Gloria de cateva zile si totul e perfect: vremea, conditiile, distractia, nu avem nimic de ce sa ne plangem pana acum! Hotelul are plaja lui unde ai inclus sezlong, umbrela, bauturi, inghetata etc. Apa curata, plaja curata, poate va va deranja un pic pietrele din nisip de pe fundul marii dar va obisnuiti!

Nu va faceti niciun fel de probleme! Totul e super!

Revin cu detalii eventual si poze in cateva zile dupa ce ne intoarcem! Pentru alte intrebari va sunt la dispozitie!

Pe curand!

s0ny65
    [23.06.11 12:34:50]

Camerele au aer conditionat?

[23.06.11 13:29:50]

Pe verobutterfly o intreb de ce a ales privelistea dinspre parc si care ar fi fost celelalte alternative de vedere si daca in final a fost multumita de alegerea camerei... .

Apropos, la receptie v-ati inteles in limba lui Creanga sau a lui Shakespeare (nu ma gandesc ca ati ales germana, franceza sau italiana...) ?

Oricum sunt incantat de review-uri si cred ca voi poposi cat de curand in acest hotel... !

Multmiri si scuze ca nu pot inca sa va dau puncte, sunt prea "tanar" pe site pentru a avea aceste drepturi adulte... , dar nu va voi uita!

P. S. danipop cu ce pret ai platit cazarea pe zi?

[23.06.11 17:13:29]

@ s0ny65 - Da, camerele sunt dotate cu aer conditionat.

@ horade - Bine ai venit pe site si la cat mai multe vacante reusite !

Am vrut expres pe partea cu parcul pentru ca mi-au placut brazii si gazonul si faptul ca era mai liniste, parca ma simteam la munte. Nu am vrut sa am vedere inspre piscina (o vedeam putin din lateral) si nici spre intrare.

La receptie ne-am inteles in engleza. A fost ok, personalul era tanar si stia sa vorbeasca.

s0ny65
    [24.06.11 14:28:51]

Internetul este cu plata? exista wireless?

Au si camere care au cabina de dus?

Toate camerele au balcon?

[24.06.11 18:13:22]

Salutare,

Azi e ultima zi la Hotel Gloria!

A fost superb! Maine dupa 12 plecam! Sper duminica sa postez un review cu toate amanuntele. In acest moment suntem la lobby bar, wi-fi free. A fost o saptamana plina de caldura, distractie, relaxare. Toate camerele au balcon cu o masuta si 2 scaune. Paturile sunt imense. Aer conditionat, frigider, telefon, televizor, masa, dulap haine, tot confortul. Toate camerele au dus. Curatenie in fiecare zi in camere. Prosoapele si asternuturile se schimba la 3 zile. Parcare in jurul hotelului la discretie. Acum lasati-ma sa beau o bere rece si revin cu alte detalii in 2 zile si is al vostru cu tot ce dori sa aflati! Tot ce va pot spune este ca acest hotel este o super alegere de care nu veti fi dezamagiti. Pe curand!

[24.06.11 18:34:53]

Am fost convins de catre cei care au fost la acest hotel si... duminica imi continui concediul inceput pe litoralul romanesc (Hotel Paradiso - Mangalia) cu un sejur la Hotel Gloria...

Cred ca am facut o alegere inspirata si imi doresc sa ma simt bine!

Astept noutatile de la danipop... in timp ce sunt deja ajuns si astfel le voi prelua "live"...

Pe curand!

[24.06.11 22:15:16]

@ danipop - ma bucur ca va prieste sejurul! Si noi abia asteptam sa mergem iar, la sfarsitul lui august.

Puteti sa imi spuneti pe ce parte ati fost cazati? Noi cand am fost nu am avut pat dublu ci doua paturi separate . Vreau si eu pat mareee !

In baie aveti cabina de dus? La noi nu era...

Vreau sa ma orientez sa stiu ce camera sa cer de data asta. Multumesc!

camy01
    [24.06.11 23:46:24]

multumim de informatii, drum bun la intoarcere

erla
    [25.06.11 00:52:47]

Buna tuturor

De 1 iulie mergem la Hotelul Gloria ma bucur sa citesc atatea pareri bune despre hotel...

Am si eu o intrebare este greu de gasit hotelul sau avem nevoie de navigatie am inteles ca este aproape de nisipul de aur? cam cati km. este de la granita?

Multumesc

[26.06.11 12:22:00]

Asa cum am promis va ofer parerile noastre despre acest hotel si despre minunata vacanta avuta:

click aici

Pentru alte detalii va sunt la dispozitie! Va doresc o vara minunata!

adrian2010, camy01, Chloe, danipop, erla, Griegut, horade, s0ny65, vacanta hai hui, verobutterfly
    Alte impresii din această RUBRICĂGloria Hotel: