ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
ÎNSCRIS: 28.07.10
JUL-2010

Frumusel, dar scump

Salut la toti.

Noi am ales un sejur pt 2 persoane la ESAT Hotel, Kusadasi. Hotelul Esat este de 3 stele si le merita. Lipsurile in unele parti se compenseaza cu plusurile in alte parti. Sejurul a costat in jur de 650 de euro pentru amandoi, transport cu autocarul cu nopti intermediare la Istanbul si Canakkale. Perioada a fost 27 iunie - 7 iulie 2010.

NEPARAT: inainte de plecare luati-va bancnote mici pentru a putea sa platiti chestiile marunte de pe drum. Eu am avut inclusiv 4 bancnote de 1$ si au fost de mare ajutor.

Pe 27, la ora 19. 15-19. 30 am plecat din Bucuresti. Ghida ne-a spus ca vom avea opriri din 3 in 3 ore, deci nu va faceti griji cei cu vezica mai mica. Mai ales ca, de fapt opririle sunt mai dese: ne-am oprit inainte de vama vreo 15 minute, apoi am stat un pic in vama (20-25 de minute), dupa vama la 35 de km alta oprire de 30 de minute, m-am si enervat. In 3 ore facusem cam 90 km. In fine... am zis ca stiu ei ce fac si am tacut.

N-o sa povestesc tot drumul, mai ales ca e noaptea deci nu vezi nimic. Un lucru notabil a fost ca romanasii nostri mitocani si nesimtiti au baut in autocar toata noaptea pana s-au imbatat si la final s-au palmuit. O nesimtire crasa din partea lor si o prostie imensa din partea ghidei de la agentia crestina, care nu trebuia sa ii lase sa bea. Va mai zic doar ca ar fi bine sa iti iei ceva de pus sub cap (pernute gonflabile de calatorie, sau o paturica, sau pernute mici obisnuite) pentru ca o sa iti fie mult mai comod decat sa iti sprijini capul de scaunul autocarului. Noi ne-am luat doar o paturica pe care a monopolizat-o sotia asa ca eu n-am dormit mai deloc si dimineata cand am intrat in Istanbul (pe la 9. 00) eram terminat complet.

Eh, nu conteaza, m-am spalat bine pe fata si am mancat ceva la o cafenea de langa hotel (Hotel Grand ONS, undeva langa statia Aksaray a tramvaiului) si am plecat la explorat. Ne facusem bine planul de acasa, asa ca am mers la fix: Hagia Sofia, Palatul Topkapi si Grand Bazaar. Toate 3 sunt obligatorii de vizitat, mai ales ca sunt una langa alta si sunt absolut minunate. Atentie, duceti-va de dimineata (maxim ora 12), pt ca dup-amiaza au program variabil (ba se inchid pentru rugaciune, ba pentru curatenie, etc). Sa nu va faceti cine stie ce planuri pentru cumparaturi din bazar, pentru ca la marfurile obisnuite este foarte scump (gramul de aur de la 28 de euro in sus, rahatul de la 5 lire in sus/cutie, etc). Personal, mi-a daramat toate miturile legate de preturile mici din Turcia si de negocierea cu turcii. Va recomand in special sectiunea de antichitati din bazar, unde aveti sanse sa gasiti cate ceva mult mai frumos. Pe la 16. 00 inapoi la hotel si soooomn pana la 19. 00 cand am mers sa luam masa la podul Galata. Atentie, noaptea intermediara nu include decat micul dejun de a doua zi dimineata, altceva nimic. La pod, mai ca te trageau de mana sa intri la ei in carciuma. Preturile relativ ok (cam ca in Bucuresti). Aproape peste tot poti plati cu euro si dolari (dar atentie la curs). Foarte frumos... vezi vapoarele pe apa, o moschee luminata frumos alaturi de pod, este super. Va recomand sa mancati scoici crude de la oamenii de langa pod: 2 pt 1 lira. Stoarce un pic de lamaie pe amestecul de orez si scoica si este FOARTE BUNA. Ne-am plimbat prin centru, neaparat gustati rahatul facut de ei manual (nu cel la cutie), este cel mai bun. Anyway, pe la 12 inapoi la hotel si somn.

Plecarea din hotel la 6. 30, drum intins catre Kusadasi unde ajungem la ora 16. 30. Am ajuns ultimii pe ziua respectiva, fapt ce ne-a facut sa luam ultima camera disponibila - 103 - which sucked. Aveam un brad mare si 2 hoteluri in fata ferestrei, de nu se vedea marea deloc. Baia era scarboasa rau si luminata de un bec galben si chior. Manat de un impuls puternic am rugat-o pe receptionera sa ne schimbe camera, iar ea a zis ca in acea zi nu mai au altele, dar sa vin a doua zi dimineata. Mai linistiti am inceput sa ne familiarizam cu hotelul. In primul rand, pozele de pe site de la agentia crestina sunt foarte vechi. Hotelul nu mai arata asa. Prin asta nu vreau sa zic mai rau, ci doar diferit. Am fost la piscina care e destul de mica, dar placuta daca nu sunt multi in ea, are si un bazin separat la un capat pentru copii cu adancime mica. E destul de urata curtea interioara deoarece e mica si privelistea este formata doar din vilele de langa hotel.

Ce-i drept, a doua zi am schimbat camera si ne-a dat una la etajul 5, o minunatie de privesliste asupra portului si asupra statiunii. Asta a compensat majoritatea supararilor de pana atunci si ne-am linistit. Mancarea la hotel este relativ ok, foarte putina carne - eu sunt si gurmand serios, asa ca am suferit un pic. Salatele sunt foarte bune si diversificate (rosii, castraveti, masline, vinete, linte) - din orice fac o salata. E adevarat ce se scrie in celelalte review-uri - mancarea se refoloseste. Ce nu se mananca dimineata se pune si la pranz si seara, asa ca mare atentie la oua si la peste. Astea sunt cele mai periculoase. Bauturi cate vrei la bar si in restaurant. Din cand in cand mai puneti cate o lira in cutiile lor de tip box ca sa ii mai imbunati. Cel putin eu am remarcat un nesimtit la bucataria de langa piscina, acolo unde se serveste pizza, burgeri si cartofi prajiti, care avea un sictir in el, incat trantea toate alea pe acolo, scapa felia de pizza langa tava si o punea la loc, punea jumatate de farfurie de cartofi prajiti - chestii urate care nu se fac in fata oaspetilor. In fine...

Obligatoriu excursia la Pamukkale si o zi la Adaland (am auzit ca si o zi cu vaporasul este foarte faina). Nu cumparati excursiile de la ghidul roman (care lucreaza pt o agentie turca) daca intelegeti engleza. Luati-le din statiune de la chioscurile de pe strada, pt ca sunt mai ieftine si mai calitative. Noi am facut greseala sa luam si Pamukkale si seara turceasca in prima zi, le-am platit mai scump cam cu 30% decat in statiune si la Pamukkale ghida (o domnisoara de 20-22 de ani care mai degraba parea ca apartine intr-un mall, nu ca ghid) nu a vorbit mai deloc, am ramas profund dezamagiti. Cand am ajuns la hotel am cautat pe net informatiile ca sa ne dam si noi seama ce am vazut. Mai mult de atat, desi am dat 40 euro de persoana (adica aproape 80 de lire), nici macar 3 lire intrarea la muzeu nu ne-au platit-o, desi era exact langa piscinele calcaroase. La seara turceasca, toata lumea avea feluri de mancare diferite si frumos ornate, iar grupul romanilor a primit o saorma la farfurie (si aia fara cartofi prajiti), desi platisem aproape dublu fata de intrarea normala.

Aveti grija cum va deschideti portofelul. Negocierea preturilor la turci de care se vorbeste peste tot nu mai exista. S-au invatat astia din bazar ca daca nu platesti tu, vine altul care plateste, asa ca nu vor sa mai discute pretul. Nici 2 lire nu lasa (experienta personala). In general, preturile sunt mari. Sa va asteptati la 3-4 lire (adica aproape 9 RON) o bere la 500 ml, 13-20 lire (adica in jur de 28-40 RON) un fel de mancare cu carne, 5-7 lire (10-12 RON) o narghilea. Gecile de piele si aurul sunt mai scumpe ca la noi. Nu va lasati impresionati de prezentari de moda si altele. Judecati la rece pretul si transformati-l in RON ca sa va dati seama cat costa de fapt. Cand mergeti la Adaland sa aveti bani la voi pentru ca sunt f scumpe. O cutie de coca cola costa aproape 16 RON (da, ati citit bine 160 000 lei vechi). Inca un sfat bun, sa va luati crema de soare ca daca nu, va coaceti inclusiv prin umbrelele de pe plaja. Va spune un om patit.

La intoarcere, drum intins pana la Canakkale, unde hotelul a fost foarte frumos, atat ca ajungeti seara pe la 11. 30, ceea ce nu va lasa prea mult de vizitat. Neaparat duceti-va sa vedeti replica calului troian, e chiar impresionanta. Somn de voie si dimineata la 7 spre Bucuresti. In vama nu am stat, dar e foarte posibil sa va opreasca vamesii, in general bulgarii. Intre Turcia si Bulgaria e un duty-free, singurul lucru pe care l-am gasit la pret bun a fost un parfum, care costa la 50 ml cat costa cel de 30 ml in Romania. Atentie, o sa va zica si ghida, pe teritoriul Bulgariei nu aveti voie cu mai mult de 2 pachete de tigari de persoana. Oricum, nu sunt atat de ieftine pe cat se spune. cam 19-21 euro cartusul de 10 pachete.

Per total, sejurul a fost frumos, dar nu a meritat toti banii cheltuiti (aproape 700 de dolari in plus fata de costul sejurului). Este mare aceasta suma si credeti-ma ca as vrea sa zic ca mi-am luat ceva serios de ei, dar in afara parfumului care a fost vreo 50$, nu mi-am luat nimic. Toti s-au dus pe sezlonguri, pe dolmus, pe excursiile amintite, pe cumparaturi de magneti si rahat din bazar, pe bacsisuri - adica absolut nimic serios.

Personal, am convenit cu sotia ca nu vom mai merge in Turcia, si mai mult de atat, nu vom mai merge in destinatii populare in Romania, dintr-un singur motiv: vin multi romani. Am avut momente cand mi-a fost rusine ca sunt roman si in grupul romanilor. Primul a fost in autocar, cand nesimtitii care au baut toata noaptea au oprit autocarul la naiba in praznic ca sa se duca la toaleta (va dati seama, aveam copii mici cu noi, de 3-4 ani si pentru ei nu a fost nevoie sa oprim autocarul, dar pentru cei care au baut da), al doilea a fost cand s-au batut in autocar, al treilea a fost cand am trecut pe langa o banca unde stateau vreo 5 romani (barbati, femei si copii) si mancau seminte sau alune si aruncau cojile pe jos, altul cand am auzit ca s-au batut la hotel din nou, iar hotelul a zis ca nu mai accepta alti romani sa se cazeze acolo, asa ca ceilalti care nu apucasera sa se cazeze au trebuit sa fie mutati la alt hotel. Si cand suntem in strainatate ne facem singuri de rusine.

Doresc altora un noroc mai bun decat am avut noi in concediul de anul acesta.

Trimis de cdguy in 28.07.10 13:09:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdguy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

presario
    [28.07.10 15:35:05]

Astia suntem noi romanii, ce sa-i faci !

dea
    [30.07.10 08:50:35]

multumim pentru review, foarte util .

As avea o intrebare , acest hotel are internet wireless , si daca prosoapele si seslongurile sunt cu plata

Urmeaza sa mearga fiica mea in excusie si as vrea sa stiu daca sa-i dau laptopul cu ea

multumesc

si vo rog sa-mi scrieti cat mai urgent , deseara la 21 va pleca

dea
    [30.07.10 11:02:16]

pentru internet iti trebuie parola de la receptie sau cum te conectezi?

cat a costat excursia la pamukale?

multumesc pentru raspuns

cdguyAUTOR REVIEW
    [03.08.10 14:59:08]

da, pentru internet trebuie parola luata de la receptie, wireless-ul e gratis, dar va recomand sa nu luati laptopul, pentru ca e vacanta si ar trebui sa va rupeti de internet macar o saptamana. vi se linisteste si calmeaza si creierul. pentru mine a functionat foarte foarte bine.

excursia la pamukkale a fost 40E, dar am cumparat-o de la ghidul de la hotel, ceea ce a fost o greseala. luati-o din statiune daca intelegeti engleza, o veti gasi mai ieftin si mai placuta.

prosoape pt piscina nu va da hotelul, trebuie sa va luati de acasa, sezlongurile de la piscina sunt gratis, numai sa veniti mai de dimineata sa prindeti locurile dorite.

cdguy, dea
    Alte impresii din această RUBRICĂEsat Pigale Panorama Hotel: