ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2023
JUN-2023
Cuplu

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Tre Cime di Lavaredo, vârfurile din Alpii Dolomiți, care nu pot fi egalați în frumusețe

Am văzut în anii trecuți fotografii cu Alpii Dolomiți, printre care și stâncile Tre Cime di Lavaredo, care m-au impresionat puternic, însă această impresie s-a amplificat de mii de ori la fața locului, declarându-i pe loc, cei mai frumoși și spectaculoși munți pe care i-am văzut vreodată!

Ulterior am mai discutat cu persoane care au fost și în Patagonia la Torres del Paine, crestele fiind asemănătoare.

Desi eu cred că Tre Cime di Lavaredo sunt mai frumoși, totusi n-ar strica sa-i vad si pe cei din Patagonia!

Și accesul până la acești munți, cu infrastructura turistică, pare superior celei din Chile pentru Torres del Paine.

Am toată stima pentru italieni, care m-au impresionat cu tot ce au reușit să facă pentru a pune în valoare frumusețea naturală a Munţilor Dolomiți!

Noi am ajuns în parcarea de unde se pleacă spre Rifugio Auronzo, cu autocarul, în jurul orei 11:00.

De aici am urcat cu un autobuz, care face transferul dus întors la parcarea de la Auronzo.

Transferul a durat vreo 20 de minute pe sens, autobuzul find plin ochi, la dus am prins locuri, însă la întoarcere am stat în picioare.

Din parcare și până la cabană am urcat pe șosea circa 300 m.

De la Rifugio Auronzo se pot face mai multe trasee, ce necesită mai multe sau mai puține ore spre Cappella degli Alpini, Forcella Lavaredo, Mirante do Vale dos Três Picos de Lavaredo, Forcella del Col de Mezzo, Rifugio Lavaredo.

Pentru că am avut la dispoziție doar trei ore, am ales să mergem puțin mai departe de Cappella degli Alpini.

Dus întors am mers vreo 4 km, dar cu tot cu opririle pentru ședințele foto și filmări am pierdut cam două ore și jumătate, care au trecut extrem de repede.

Nu știu cu ce aș putea asemăna peisajul pe care l-am văzut!

Ce măreție, ce grandoare, ce feerie!

Ah, iubesc natura pentru frumusețea și diversitatea ei, care nu contenește să mă uimească!

Uneori crestele semănau cu spinarea unui stegozaur, alteori cu niște turnuri azvârlite intr-un peisaj selenar, iar Tre Cime seamănă cu trei dinți ascuțiți ai unui uriaș.

Am văzut temerari care escaladau stâncile, nu pot decât sa-i admir și să-i aplaud!

Mi-aș fi dorit și eu, dar cu condiția fizică pe care o am în prezent, zic bodaproste că mai pot merge pe jos câțiva km (ideal ar fi în linie dreaptă ????????).

Mi-a plăcut pe traseu și locul numit "trace dinozauri " și cel de unde se poate vedea lacul Misurina.

Atât la Rifugio Auronzo cât și Rifugio Lavaredo, pentru cei care doresc să rămână peste noapte, există spații de cazare și posibilitatea de a lua masa.

Când cele trei ore s-au scurs, am plecat și noi, cu mari regrete că părăsim un loc atât de frumos și special, dar cu nădejde că în viitor vom reveni.

Mai avem atât de multe locuri de explorat și de văzut!

Sarbatori fericite si vacanțe faine va doresc!

Trimis de elenaadina in 20.12.23 09:42:37
    Validat / Publicat: 20.12.23 11:24:59
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 363 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Rifugio Auronzo

webmasterPHONE
    [20.12.23 12:31:22]

Review-ul a primit ?Punctaj Adi?ional Actualizare RUBRIC??

? (1) la momentul public?rii, ?n rubrica curent? nu existau impresii din anul curent sau anul trecut ;

? (2) dep??e?te pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

(Eventualele voturi exprimate anterior selec?iei au fost ?convertite? ?n unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

doinafil
    [20.12.23 12:33:27]

Am fost ?i noi la „Tre cime” în iunie 2021, cu ocazia „Caravanei” organizat? de Dl. Cornel - care a durat 9 zile. A fost o excursie foarte reu?it?, organizarea cu traseul, caz?rile ?i mesele m-a uimit, atât prin tot ce-am v?zut, dar ?i prin faptul c? ne-am bucurat de compania colegilor AFA-i?ti!

Mi-a pl?cut pe traseu ?i locul numit "trace dinozauri " ?i cel de unde se poate vedea lacul Misurina

Noi chiar am fost caza?i lâng? lacul Misurina, la o caban? de pe malul lui. Aici am avut o baie foarte foarte mic?, dar cu tot ce trebuie.

Mun?ii Dolomi?i m-au impresionat ?i pe mine, sunt impun?tori prin în?l?imea ?i frumuse?ea lor! N-ai cum s?-i ui?i!

Te felicit c? ai fost ?I acolo!???

S?rb?tori frumoase s? ai ?i...

elenaadinaPHONEAUTOR REVIEW
    [20.12.23 13:44:08]

@doinafil:

Mul?umesc frumos pentru vizit? ?i ecou!

?tiu c? a?i fost ?i dvs. în aceste locuri superbe, am citit articolele publicate ?i am admirat pozele, cel pu?in cu cele de la Cinque Torri am mers cu telefonul în mân? ?i i-am ar?tat ghidei ca s? fiu sigur? c? vom ajunge exact acolo...

Dar despre Cinque Torri, care mi-au pl?cut la fel de mult ca Tre Cime, voi scrie intr-un alt articol, pân? atunci v? urez s? v? bucura?i de un Cr?ciun lini?tit ?i fericit al?turi de familie ?i cei dragi!

doinafil
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin parcul Natural Tre Cime: