ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2024
Cuplu

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Solstițiul de vară în Gura de Rai din Alpii Dolomiți

Dacă în 2022 am dorit să ajung la Gura de Rai din Munții Bucegi (vezi impresii), întâmplările sau providența au aranjat în așa fel lucrurile încât să petrec solstițiul de vară in 2023, pe un platou excepțional de frumos, în așa numita "Grădină de trandafiri" din Carezza, Alpii Dolomiți.

Din toamna anului trecut mi s-a pus pata pe frumoșii Munți Dolomiți, cei mai spectaculoși dintre Alpi!

Așa că m-am bucurat peste măsură atunci când în ianuarie 2023 am descoperit o agenție de turism, care organiza în iunie o vacanță chiar în locurile dorite de mine!

Astfel am plecat din Timișoara pe data de 19 iunie cu un autocar de 49 de locuri, din care au fost ocupate doar 22, deci am avut spațiu berechet.

Grupul nostru a fost unul foarte fain, cu multă energie pozitivă și voie bună, responsabil, punctual, ce mai, de nota 10!

Dar azi mă voi limita și voi vorbi doar despre ziua de 21 iunie 2023.

Am plecat cu autocarul dimineața de la hotelul din Arabba, Italia, unde eram cazați și am pornit spre Carezza, parcurgând o distanţă de circa 45 de km, pe un traseu destul de imbârligat, cu multe serpentine.

Nu pot să nu amintesc de Pasul Pordoi, care este spectaculos și oferă o priveliște specială spre Vârful Piz Boe (3152 m).

Carezza este o stațiune foarte frumoasă, cu case pitorești specifice zonei, cu influență austriacă. Bineînțeles, doar ne aflăm în Tirolul de Sud!

Tot aici se află un lac splendid, în care se reflectă stâncile de dolomit numite "Grădină de trandafiri. "

După ce am vizitat lacul la care am stat circa 45 de minute, am urcat cu telecabina spre "Grădină de trandafiri. "

Trebuie să remarc că peste tot unde am fost în Alpii Dolomiți, am fost impresionată de cât de bine sunt organizați italienii și ce infrastructură turistică grozavă au!

Am urcat cu telecabina două segmente din trei, fiecare segment costând 22 de euro de persoană.

Ca și timp am urcat cam 25 de minute.

Mai e nevoie să spun cât de spectaculos era peisajul?

După ce am coborât din telecabină, am cautat un loc de unde să pot cuprinde cât mai mult din măreția stâncilor de dolomit.

Și în scurt timp, am găsit cea mai frumoasă poiană văzută vreodată, la care nici nu aș fi visat!

Covorul de iarbă de un verde crud, era presărat cu nenumărate flori albe, galbene, albastre și roz, dar și pietre din calcar de diferite dimensiuni.

Roată de jur împrejur aveam o panoramă superbă!

Iar vremea, era și ea superbă, cu mult soare, doar cu câțiva norișori răsfirați pe cerul senin și cu o temperatură de 24 de grade!

În Poiana fermecată, pe care nu am putut să nu o numesc Gura de Rai din Alpii Dolomiți, am petrecut vreo oră și mai bine.

În continuare, am coborât cu telecabina și ne-am îndreptat spre un alt traseu, la vreo 10 minute de mers cu maşina, unde am urcat din nou de data aceasta cu telescaunul, în același grup de munți.

Aici am mai stat o oră și jumătate, timp în care ne-am plimbat pe cărări de munte, accesibile și de dificultate medie.

După amiaza, în jurul orei 17.00, ne-am întors la autocar, iar la hotel am ajuns numai bine să prindem cină de la ora 19.00.

Am avut parte de o zi de solstițiu minunată, plină de trăiri și emoții pozitive, de care îmi voi aminti, sper, toată viața!

Vacanțe minunate vă doresc și vouă!

Pe curând, dragii mei!

Trimis de elenaadina in 01.04.24 09:15:00
    Validat / Publicat: 16.04.24 11:57:13
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 238 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P29 Gura de Rai din Alpii Dolomiți

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [01.04.24 09:24:25]

Va rog sa-l publicai pe 16 aprilie.

Multunesc frumos!

[01.04.24 09:45:24]

S-a notat

doinafil
    [16.04.24 15:36:38]

Minunată vreme ați avut, norocoșilor! 👌

Și mie mi-au plăcut Alpii Dolomiți! Pot spune că mi s-au părut mai spectaculoși decât cei austrieci! Pe mine chiar m-au fermecat!!!

Să aveți doar vacanțe frumoase, ca până acum!

Marius 72PHONE
    [16.04.24 17:59:41]

Foarte frumoase peisajele!

Se poate urca și pe cărări marcate sau doar cu telecabina!?

irinad
    [17.04.24 07:20:59]

@elenaadina: Foarte frumoasă zona, ca de altfel şi aceea din Bucegi, despre care ai scris că ai fost de solstiţiul de vară din 2022. Se pare că acest moment al anului înseamnă ceva anume pentru tine, probabil îţi aminteşti că te întrebasem şi atunci când ai scris despre cazarea din preajma Bucegilor. Îţi scrie o persoană pentru care solstiţiul de vară chiar are o semnificaţie deosebită...

[17.04.24 17:07:42]

@Marius 72:

Da, se poate.

[17.04.24 17:10:48]

@irinad: Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou! Se spune că se deschid anumite portaluri și te poți încarcă cu energie pozitivă, cel puțin așa îmi doresc eu! — —Acum fiecare crede ce vrea...😚

[17.04.24 17:12:52]

@doinafil: Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou! Da și mie mi-au plăcut cel mai mult dintre Alpi! 😚

doinafil, irinad, Marius 72
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Dolomiți: