ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2023
ÎNSCRIS: 25.12.22
APR-2023
Cuplu

Tenerife in Aprilie 2023

In luna Aprilie am plecat pentru 7 zile in Tenerife. Sejur cu mic dejun inclus si avion luat de pe Lastminute.com. Am zburat cu Ryan Air de pe Londra Stansted pe Tenerife Sur, pret de 4 ore.

Cazarea am avut-o pe Costa Adeje la Hard Rock Hotel.

HARD ROCK HOTEL 10/10

Are 3 piscine si plaja privata (nu am stat prea mult la piscina) cat si parcare subterana pentru clienti, noi am folosit-o 4 nopti cat am avut masina inchiriata la pretul de 12 euro/noapte (cam cheeky if you ask me...). Cireasa de pe tort e barul tip rooftop The Sixteen cu vedere la insula Gomera. Am vizitat localul de cateva ori insa cel mai frumos e la apusul soarelui.

Camera e spatioasa, curata si moderna, echipata cu cele necesare. Am avut si balcon cu vedere la mare.

Micul dejun e fantastic cu multe optiuni pentru toate gusturile, curat si aerisit, si il poti servi fie inauntru fie afara pe terasa.

Personalul foarte foarte foarte amabil. Recomand!

VULCANUL TEIDE 10/10

A doua zi am traversat strada la un birou de inchirieri auto unde am primit un VW Polo manual. Am continuat ziua mergand la Vulcanul Teide.

E ceva de mers pana sus insa drumurile sunt intr-o stare impecabila. Ceea ce m-a surprins placut a fost ca peisajul spre vulcan se schimba din 15 in 15 minute. La inceput esti inconjurat de un sol rosiatic-caramiziu cu arbori mari, apoi se inchide la culoare pe masura ce urci, devenind negru-practic e lava racita ramasa de la eruptia vulcanului cu ceva secole in urma, arborii disparand, fiind inlocuiti cu arbusti. Mai departe se amesteca cu un sol galbui si incep sa apara si niste formatiuni in peisaj, facandu-l sa para selenar!

Ajunsi la Parcul National (nu puteam folosi drona) totul era galben in jurul nostru, in mijloc triuimfand vestitul Vulcan cu niste zapada asezata in varf. Formatiunile din roca sunt mari si impunatoare. Peisajul e absolut superb, impreuna cu flora din dotare.

Cel mai mult mi-a placut drumul pana la vulcan.

SATUL MASCA 10/10

Dupa vizita la Vulcan am decis sa mergem si in Satul Masca, faimos pe aceasta insula, fiind un sat cocotat prin munte.

Cine stia ce ma asteapta? Drumul e abrupt plin de serpentine, insa nu asta e problema... ci faptul ca e doar o banda ce deserveste ambele sensuri de mers!!! Si acolo circula si AUTOCARE, nu doar masini. In drumul nostru am intalnit cateva si a trebuit efectiv sa ne suim pe marginea drumului ca sa cedam trecerea, iar daca te uitai in stanga vedeai un... HAU imens. Bineinteles eu am inceput sa ametesc, am si plans putin de speriata ce eram si imi rog iubitul sa intoarca insa nici vorba de loc de intors masina, decat daca dadeam tot drumul cu spatele inapoi. Eu am stat in masina cu ochii inchisi tot restul drumului. Da, asta sunt eu! :))

Efectiv m-am cait enorm insa odata ajunsi sus in sat am avut parte de o priveliste senzationala, natura cat vezi cu ochii si casute cocotate ici si colo. Un peisaj de vis, exotic. Mai gaseai si baruri mici unde puteai servi racoritoare, doar ca eu aveam nevoie de Xanax mai mult ca orice. Nu serveau asa ceva. A trebui sa ma linistesc pe o banca la umbra unui palmier dupa tot drumul ala plin de serpentine si sa ma pregatesc de intoarcere.

La intoarcere am avut ocazia sa descopar cat de religioasa sunt si cate rugaciuni am scos pe gura pana cand am coborat inapoi la soseaua principala. Mi se facuse si foame... Prietenul meu inca rade de mine si la ora actuala. Si mai si povesteste la altii...

LOS CRISTIANOS 5/10 LAS AMERICAS 10/10

Ajunsi in zona Los Cristianos nu prea am ramas impresionata, mi se pare ca e o statiune de tip Costinesti+Neptun unde sunt familii mai mult, dar nici plaja nu m-a dat pe spate. Plin de englezi si localuri cu specific indian, asiatic, imbulzeala mare si magazine cu suveniruri chicioase... gen Council Estate. Ma simteam ca in Anglia la mare :)) Nu am stat mult, doar am servit masa si ne-am carat. Nu e de mine.

Imediat dupa se afla Las Americas unde e ceva mai select (in sensul ca si acolo e imbulzeala de pe planeta INSA felul in care arata promenada si bulevardul principal da clasa lejer statiunii anterioare). Mi-a placut ca gaseai parcare chiar langa plaja, e o zona de surf, plaja e diferita, intinsa, am zburat si drona putin si am prins niste cadre faine. Da, e plin de magazine (misto chiar) si turisti dar gasesti si localuri bune cu mancare mai selecte. Ne-am intors de vreo cateva ori aici, odata am prins si apusul in culori violet-rozalii. Perfectiune! ????

Am servit cina la Savage si la Hard Rock Cafe. Localuri faine, mancare buna, servire ireprosabila. Plus ca am avut discount la Hard Rock Cafe fiindca eram clienti la Hard Rock Hotel (o chelnerita a vazut bratarile de pe mana si ne-a identificat) win-win.

Aaaa, si m-am intalnit cu baiatul ala ce zice Hello Nicky Minaj, Chicken Nugget :)) Nu mai stiu cum il cheama, imi scapa acum, dar el e vedeta statiunii! Il gasiti pe TikTok haha :))

PLAYA DEL DUQUE 10/10

O plaja superba, dar aglomerata tare (nu e de mirare). Statiunea e mai selecta avand magazine mai de lux, insa si baruri si restaurante, Perfecta pentru o plimbare. Chiar foarte frumoasa, recomand!

PLAYA AMARILLA 10/10

Aceasta se afla in sudul insulei-Plaja Galbena sau Playa Amarilla isi ia denumirea din cauza culorii stancilor. E o plaja mai mica, mai tot timpul plina de turisti insa e ceva aparte. A trebuit sa trecem printr-o zona nu prea... civilizata... sa ajungem acolo, citind niste review-uri pe net unde spuneau sa ai grija la hoti-- nu prea m-am simtit chiar ok, dar merita efortul, plaja fiind unicata!

Tot din cauza review-urilor negative unde mai multi turisti se plangeau ca le-au fost furate lucrurile personale si chiar masinile sparte, am dat jos de pe lista El Arco-practic un arc de piatra nu departe de aceasta plaja. Atentie mare, deci, la lucruri! Pacat, ca era un peisaj misto acolo, dar safety comes first!

LAS TERESITAS 8/10

O plaja populara, intinsa, cu apa mica si valuri putine care pe mine nu m-a impresionat mult. Imi pare rau, stiu ca e super faimoasa acolo pe insula dar din nou, prea comerciala... Ce mi s-a parut deosebit e nisipul auriu (care e adus din desert, plaja fiind artificiala).

CHARCO LOS CHOCHOS 10/10

Situata in Nordul Insulei, e o zona cu o plaja stancoasa avand si o piscina naturala formata. Valurile sunt mari si agitate, dar e o zona placuta si frumoasa. Apa e verde smarald.

PLAYA CASTRO 10/10

Tot in Nord, aceasta minunata plaja pietroasa e ascunsa bine de traficul uzual. Trebuie sa cobori o serie de trepte serpuite pentru a ajunge la ea. E undeva in jos, ascunsa intre stanci si palmieri, iar ceea ce o face speciala e o... mini cascada! Da, o mini cascada care face aceasta mica plaja sa para fermecata. Eu cand am ajuns acolo, datoria fluxului, nu am putut ajunge la ea, apa inundand portiunea de legatura intre plaja pietroasa si cascada, insa daca mergeti dis de dimineata aveti ocazia sa prindeti marea retrasa. Chiar si asa, pentru mine ramane o plaja speciala.

SIAM PARK 5/10

Cu gandul la Lazy River (nebunia mea, dupa cel din Mexic si Dubai) am sacrificat o zi sa ajungem si la Lazy River din Siam Park... si mare greseala am facut! FOARTE M-A-R-E!

Pentru mine nu exista ceva mai relaxant intr-o excurise de genul asta decat oleaca de Lazy River dom'ne... curu-n apa, cracii-n sus, ma lalai lejer pe apa, deci ma intelegi? Ei Gogule...

La cat de aglomerat era parcul, efectiv nu mai vedeai raul/apa de colacurile pline de lume, parca eram in autobuz! Si nu glumesc. Repet:NU glumesc!

Si in Ryan Air am avut mai mult spatiu personal ca acolo. Galagia era la fel ca in avion... E oribil cand e plin de lume pana la refuz. Vedeam picioare straine la mine sub nas, alte picioare la mine pe brate, scarbos. Mi-am vazut de treaba restul zilei si am stat la soare departe de agitatia din parc. (am gasit o piscina mai departata cu sezlonguri si nisip -hehe!)

M-am dus si in piscina cu valuri imense unde am ajuns de 2 ori sub apa cu parul altcuiva smuls in mainile mele. Nu am apucat sa imi cer scuze ca venise alt val si m-a bagat sub apa...

Mancarea e execrabila de tip impinge tava. Repet, mancara e execrabila! Nu isi merita banii acest parc decat daca ai copii. Stiu ca e facut mai mult pentru copii, insa copilul din mine a vrut la Lazy River, doar atat!

Sper ca va sunt de folos informatiile de mai sus, va recomand aceasta destinatie cu toata inima, deoarece e variata si cred ca fiecare isi va gasi locurile preferate cu usurinta in aceasta insula superba!

Inspiratia pentru a alege locurile de mai sus am avut-o de pe... TikTok :)) si de la verisoara mea care an de an e acolo, fiind indragostita iremediabil de aceasta insula.

Bon Voyage!

Trimis de HelloAlex in 15.11.23 14:11:23
Validat / Publicat: 15.11.23 15:03:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2049 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (HelloAlex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Playa Amarilla

[15.11.23 14:58:32]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 113217&hid=4873.

[15.11.23 15:00:09]

@HelloAlex, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Un hotel frumos, curat si deosebit, la 40 minute de mers cu masina de aeroport. Mi-a placut locatia fiind una mai linistita unde puteai sa te plimbi pe strada fara sa fie imbulzeala sau galagie prea mare. Are 3 piscine si plaja privata[... ]

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI @Hard Rock Hotel

[15.11.23 15:27:01]

@HelloAlex: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

nicole33
[17.11.23 06:48:21]

@HelloAlex:

Felicitări pentru vacanță și pentru articol! Îmi place modul amuzant în care povesteşti aventurile avute în Tenerife

Cine stia ce ma asteapta?

Dacă citeai una alta despre satul Masca, ai fi aflat şi despre drumul deloc uşor de parcurs pentru a ajunge acolo, dar, foarte probabil, te-ai fi speriat şi ai fi renunţat la a-l mai vizita.

Într-adevăr, drumul este foarte îngust şi foarte virajat, motiv pentru care am preferat să conduc eu maşina închiriată decât să mi se facă rău sau să mor de inimă pe locul din dreapta. Pe porţiunile drepte două maşini mici pot trece una pe lângă alta, însă emoţiile apar la curbe, şi sunt tare multe, sau la întâlnirea cu autocarele care vin din faţă. Din fericire, din loc în loc, au fost create nişte alveole care permit retragerea în oarecare siguranţă pentru a permite trecerea altor vehicule.

Nu am uitat nici după mulţi ani ce frică mi-a fost la întâlnirea cu un autocar într-o zonă îngustă. Am dat puţin cu spatele, am tras apoi dreapta până la marginea prăpastiei şi am înţepenit acolo paralizată de frică. Mi-a trecut prin minte inclusiv să cobor din maşină şi să o abandonez acolo, că dacă este să pice în prăpastie, măcar să scap eu cu viaţă. În spatele autocarului se făcuse deja o coadă lungă de maşini, toţi mă încurajau să trec şi să nu mai blochez drumul, dar eu nu aveam curaj să mă mai mişc de pe loc. În final, autocarul a trecut el pe lângă mine, eu am închis ochii, apoi şi restul autoturismelor.

Nu aveau Xanax, dar aveau vodcă şi am văzut destui turişti, mai grav şi şoferi , care au ales metoda asta pentru a-şi calma emoţiile. Eu am preferat să mă răcoresc la o terasă cu o îngheţată de cactus şi cu o limonadă tot de cactus. Să mănânc altceva era exclus, ştiind exact ce mă aşteaptă pe drumul de întoarcere.

HelloAlexPHONEAUTOR REVIEW
[17.11.23 15:27:53]

@nicole33: Cred ca si daca stiam din timp de drum tot ma duceam ???? a fost doar surpriza aia pe moment. Daca ma mai duc in Tenerife m-as incumeta din nou sa vizitez Masca cu tot cu serpentinele ei mirifice.

HelloAlex
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: