ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2023
ÎNSCRIS: 11.08.09
SEP-2023
Prieteni

Periplu provensal

Stiu ca Provence e preponderent destinatie de vara: pentru plaje, pentru lavanda inflorita si pentru atmosfera parca de vesnica vacanta

Dar cum nu sunt iubitoare de caldura, aglomeratie si preturi mari, prefer sa calatoresc in perioade de low season; si imi place asa, cu preturi mai prietenoase, temperaturi cat sa-ti pui o jacheta pe tine seara sau dimineata, dar si fara hoarde de turisti galagiosi

Pe langa obiectivele principale, caut in calatoriile mele tot felul de locuri si experiente autentic locale sau inedite. Sigur ca asta presupune mai multa munca de cercetare si “scurmare” a internet-ului, dar mereu am gasit ceea ce mi-am dorit si am avut parte de trairi frumoase

De asemenea, imi place sa am acces la obiective cat mai variate; adica: sa vad si un muzeu, si o piata sau o cladire misto, dar si un peisaj sau o cascada. Recunosc ca nu sunt adepta urban-ului, ma oboseste. Intotdeauna caut sa evadez fie in natura, in rural sau, cel mult, catre urban-ul mic.

Si intotdeauna trebuie sa vad si o apa????. Neaparat! Oricare ar fi ea: rau, lac, mare. Si o plimbare cu vaporasul, o croaziera-ceva, daca e posibil. Si, bineinteles, plaje… multe plaje! Cat mai diverse, nu conteaza daca sunt nisipoase, pietroase, stancoase, cu acces lin in apa sau nu.

Las aici programul pe care l-am avut in experienta noastra provencala, poate va folosi cuiva ca inspiratie. Voi sumariza putin, ramane ca fiecare sa aprofundeze elementele de interes

Programul nu a fost “alergat” , am avut timp suficient sa ne pierdem pe stradute, sa ne oprim sa bem cate o cafea, sa mancam sau chiar sa oprim intre orase, acolo unde am vazut peisaje frumoase (un lac, o padure, un asfintit). E drept ca plecam de acasa pe la 10 dimineata si ne intorceam pe la 10-11 seara????

Ziua 1:

Aterizare Marsilia, inchiriere masina, vizitare Vieux port (portul vechi din MArsilia), plimbare cu trenuletul turistic, vizitare catedrala Notre Dame de la Garde

Cazare in Puget (satuc in inima Proventei, la o ora de mers cu masina de Marsilia — vezi impresii)

Ziua 2: vizitare zona Luberon

- Gordes – sat frumos amplasat pe un deal, unde au case mai multe vedete

- Abatia Notre Dame de Senanque – abatie din secolul 12, excelent intretinuta, cu culturi proprii de lavanda si stupi, cu un magazin de prezentare cum nu am vazut niciunde, atat cu suveniruri si produse religioase, dar si cu multe produse fabricate de ei la manastire (orice din lavanda, miere de toate felurile, vinuri, dulciuri si multe altele)

- Rousillon – localitate cu o cariera impresionanta de ocru (pigment natural care se foloseste in pictura); se poate vizita cariera, sunt 2 variante de traseu, unul mai lung, unul mai scurt

- Lourmarin – localitate cu podgorii si plantatii de masline; Si cu un castel, care ne-a impresionat prin arhitectura si prin faptul ca nu era gol, ci avea foarte multe obiecte de mobilier si arta

- Ansouis – un satuc mic, cu stradute pietruite in panta, cu mici magazine de arta si un restaurant cu stea Michelin????

Ziua 3:

- L’Isle sur la Sorgue – un orasel destul de anost, care arata frumos in zona pietonala, cu un canal care brazdeaza orasul si cu terase stanga-dreapta

- Avignon: oras cu puternica incarcatura istorico-religioasa, fosta resedinta a papilor; am facut o plimbare cu trenuletul turistic, am vizitat Palatul Papilor (cea mai mare constructie gotica din lume) si am fost pe celebrul pod

- Arles: nu puteam sa nu vizitam acest oras-marturie a civilizatiei romane; fost colonie romana, orasul chiar are aerul oraselelor italienesti????. Am vizitat amfiteatrul roman, folosit inca si in zilele noastre, pentru diverse evenimente.

Orasul mai este cunoscut si prin faptul ca Van Gogh a creat mult aici; dar, din pacate, niciuna din operele lui nu se poate vedea in oras. Exista doar un “spatiu Van Gogh” , care gazduieste pictura contemporana

Ziua 4:

- Baux-en-Provence – unul dintre cele mai frumoase sate vazute de mine in Franta, situat pe un platou stancos, cu panorama superba catre Arles si Camargue. Aici este castelul Baux.

Dar, cel mai important obiectiv al zonei este spectacolul imersiv din cariere. O experienta totala, cu activarea tuturor simturilor. Dintre cele 3 show-uri care ruleaza (Van Gogh, Vermeer si Tintin), noi l-am nimerit pe Tintin. Desi ne-am fi dorit sa vedem show-ul cu unul din pictori, ne-am bucurat si de simpaticul personaj din desene animate

Aici site-ul: https://www.carrieres-lumieres.com

- Aix en Provence – din pacate, aici am ajuns mai pe seara si nu mai erau deschise muzeele pe care doream sa le vizitam (Granet, al tapiseriilor, Cezanne); asa ca ne-am multumit cu o vizita prin catedrala St Saveur, pe Cours Mirabeau (celebrul bulevard), in centrul istoric, am admirat numeroasele fantani din oras si am cinat la un restaurant

Nu am avut noroc sa vedem nici Les Deux Garcons – celebra brasserie din secol 17, inca functionala, pentru ca intreaga cladire parea a fi intr-un proces de renovare

Ziua 5:

- Cassis: oras-port superb, cochet, elegant, cu iesire la Marea Mediterana

Am prins o vreme superba, am facut plaja si baie, dar si o plimbare cu trenuletul turistic

De aici am facut o croaziera de o ora la celebrele Calanques de Cassis, formatiuni stancoase in largul marii, asemanatoare cu niste fiorduri. Acolo este parc national, existe si multe trasee de drumetie

Ne mai programasem sa vedem si Castellet (un sat mic, putin turistic), insa ne-a placut Cassis atat de mult, iar vremea era superba, asa ca am hotarat sa ramanem acolo toata ziua. A fost o zi mai pe leneveala, asa, ne-am bucurat tare de plaja cu nisip fin, dar si de apa calda????

Calatorii frumoase tuturor!

Trimis de Chloe in 10.11.23 15:24:28
Validat / Publicat: 10.11.23 15:57:01

VIZUALIZĂRI: 813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Rousillon - cariera de ocru

[11.11.23 07:09:50]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Michi
[12.11.23 12:04:32]

@Chloe: Am fost în Marsilia fugitiv, doar o zi la o pauză făcută într-o croazieră pe Mediterană, în care se naviga noaptea şi ziua vizitam orase. Prea puţin şi fugitiv. La Arles şi Avignon am fost înainte de 2000 într-un tur al Franţei, când nu-mi notam ce am văzut, aşa că şi în lipsa pozelelor din calculator, au rămas cu ele în ceaţă. E a nşpea oară când scriu ce binefacere e AFA că scrii şi oricând poţi reciti ce ai postat tu sau alţii plus pozele pe calculator. Am prins superbonusul la votul no 20, felicitări!

Maio
[05.02.24 20:23:43]

@Chloe: Felicitari pentru frumoasa vacanta in Provence!

Ne-am planificat si noi o asemenea calatorie in iunie, am rezervat cazare in Aix en Provence urmand sa facem si noi cam aceleasi trasee. Vreau sa va intreb de unde ati inchiriat masina, daca ati rezervat-o din timp si daca a fost totul ok? Pe site-urile de inchirieri masini din Marsilia aeroport am vazut ca sunt niste conditii de inchiriere cam ambigue, dupa parerea noastra. De aceea va intreb daca ati intampinat ceva dificultati.

Multumesc si va urez calatorii multe si frumoase

ChloeAUTOR REVIEW
[06.02.24 08:34:28]

@Maio: Noi am luat o masina electrica, pentru ca era mai ieftina, dar nu recomand experienta (e complicat cu alimentarea, sunt multi furnizori-fiecare cu regula lui, aplicatiile nu merg pe telefoane cu numar de Ro, pompe blocate, etc... am iesit mai ieftin decat cu benzina, dar am pierdut mult timp)

De regula, noi inchiriem masina cu cat mai mult timp inainte de calatorie (chiar si 6 luni), cu anulare gratuita. Folosim agregatoarele de oferte (discovercars, rentalcars etc), alegem masina cea ma ieftina si intotdeauna luam asigurare full. O luam loco, la inchirierea masinii, nu pe cea online (in caz de dauna, la cea online trebuie sa platesti tu, apoi astepti sa-ti recuperezi banii; la cea pe care o faci la biroul de inchiriere, tu nu trebuie sa faci nimic; lasi masina si pleci. Chiar daca aceasta e ceva mai scumpa, noi o preferam, ca sa stam linistiti)

La asigurarea full nu mai lasi depozit

La preluarea masinii, uitati-va cu atentie la cauciucuri, sa fie ok. Noi am patit o data in Tenerife, nu am fost atenti, am luat o masina (desi destul de noua!) cu cauciucurile varza, am facut pana, masina nu avea scule potrivite pentru depanare, s-a intamplat pe un drum cam necirculat, a fost destul de neplacut

Vacanta frumoasa!

MaioPHONE
[06.02.24 09:51:17]

@Chloe: Multumesc pentru raspuns, informatii utile.

O zi frumoasa!

Maio, Michi