ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2023
SEP-2023
Prieteni
EXCELENT

Pavillon de Nina [Puget] — cazare in inima regiunii Provence

Initial, intentia noastra a fost sa ne cazam in Aix en Provence; dar preturile mari la cazare ne-au determinat sa ne reconsideram optiunile si sa alegem o cazare in inima regiunii Provence, strategic amplasata pentru a ajunge cu usurinta la obiectivele pe care le aveam in plan

Asa am ales la aceasta cazare, atrasi fiind de recenziile pozitive, parea perfecta pentru nevoile micului nostru grup.

Puget este un sat amplasat la circa 40 de minute de Aix en provence. Are doar cateva case, un mic restaurant si niciun magazin. Cu bucurie, am gasit acolo multa vegetatie, padure si liniste, multa liniste

Pavillon de Nina este un spatiu format din 2 camere, living cu bucatarie deschisa si o baie, amplasata la parterul unei case mari. La etaj locuiesc proprietarii, un cuplu dragut, tanar si discret. Nu prea stiau engleza, dar, cu bruma noastra de franceza, ne-am descurcat.

Desi am depasit ora impusa pentru check-in, am anuntat si nu a fost nicio problema sa ne intampine in jurul orelor 22.00. Ne-au prezentat rapid casuta si ne-au spus sa-i contactam daca mai avem nevoie de ceva

Casuta e spatioasa, curata si bine intretinuta si dotata cu toate cele necesare: masina de spalat rufe, ucator de par, cuptor, plita, cafetiera, kettle, frigider. Exista un singur aparat de aer conditionat, care este amplasat in living, dar probabil ca deserveste si cele 2 dormitoare. Noi nu l-am folosit, nu a fost cazul. Wi-fi-ul este prezent, dar merge in hopuri; la fel ca datele mobile. Probabil ca este o problema a semnalului in zona

TV doar in living, dormitoarele nu au TV

In frigider am gasit o sticla cu apa plata si in congelator ne asteptau cateva inghetate

Am avut la dispozitie si consumabile: cele specifice de baie, saci de gunoi, prosoape de hartie, detergent si burete de vase, condiment, sare, piper, ulei, otet; la cererea noastra, ne-a adus si un fier de calcat

In fata casutei era un spatiu adorabil, cu o masuta si 4 scaune, luminate seara de o ghirlanda, cu o mica vita de vie deasupra si un leandru. Locul ideal pentru cafeaua de dimineata sau pentru paharul de vorba de seara

Curtea era foarte mare, spatiu berechet pentru parcarea masinii. Tot in curte este si o piscina, pe care o imparti cu proprietarii. O puteam folosi, pentru ca fost cald, dar efectiv nu am apucat. Arata foarte bine, apa era curata si mereu filtrata. In jurul piscinei erau si cateva sezlonguri, umbrelute, jucarii gonflabile, ba chiar si un dus.

Atat casuta, cat si spatiile comune sunt bine ingrijite si decorate cu gust: tufe mari de leandri in curte, copacei si arbusti, un buchet mare de lavanda in living, odorizante in camere, veranda amenajata cu ghirlande luminoase si cu un material textil ca o perdea/draperie pentru protectie solara, pentru ca soarele batea dimineata destul de puternic si puteai avea un disconfort in timp ce-ti savurai cafeaua????

Este cazarea ideala daca vrei sa iei pulsul Frantei traditionale sau daca nu esti fan-ul aglomerarilor urbane. Noua ne-a placut maxim! Si nici nu a fost complicat cu aprovizionarea: seara, inainte sa ajungem acasa, ne opream la un market in drum si faceam cumparaturile necesare. Cu mancarea si cafelele de dimineata ne-am gospodarit singuri; uneori, si cu cina ne-am descurcat, cu niste branzici bune, un pate, un foie gras, o bagheta, niste rosii si un pahar de vin ne-au fost de ajuns????

Casuta poate acomoda sigur 4 persoane. Intr-un dormitor se afla o sofa mica, dar nu stiu daca este extensibila. De asemenea, in sufragerie exista o canapea-coltar, dar nici despre aceasta nu stiu daca era extensibila. Insa chiar si asa parea destul de spatioasa, sigur un copil putea dormi acolo

La 10 minute, in Merindol, nu-l ratati pe Pere Ernest???? Un aprozar cu produse bio, la sosea. Legume nu am luat, dar pot sa va spun ca au niste fructe grozave. Iar preturile nu sunt mai mari decat cele din market, unele mi s-au parut chiar mai mici. Doamnele de acolo sunt extrem de amabile, au si tot felul de produse la degustare

Asa cum spuneam, in sat exista si un restaurant, dar, in stilul traditional frantuzesc, servea mancare doar la pranz, intre 13 si 14 si seara, intre 19 si 20.30. In rest era deschis, dar serveau doar bauturi :D

Cam astea ar fi principalele distante intre aceasta cazare si punctele care au fost de interes pentru noi:

Puget - MArsilia = 73 km

Puget – Aix en Provence = 40 km

Puget – Cassis / Parc des Calanques = 94 km

Puget – Gordes, Rousilllon, Lourmarin, Ansouis = 40-50 km

Puget – Avignon = 60 km

Puget – Arles = 75 km

Am avut masina inchiriata si ne-am miscat cu usurinta intre obiective

Adresa exacta este: Le Pavillon de Nina, 1 Clos de la Baronne, 84360 Puget, iar costul a fost de 100 euro/noapte/toata casuta

Trimis de Chloe in 23.10.23 16:41:49
Validat / Publicat: 23.10.23 17:18:55

VIZUALIZĂRI: 548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 aprozarul bio Pere Ernest

[23.10.23 17:00:18]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier / în zona, AIX-EN-PROVENCE" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Yolanda
[23.10.23 18:48:48]

@Chloe: interesant sa citesc despre zona Provence, partenerul meu de viata este din Aix en Provence, pana acum am fost de doua ori si mai plecam in ianuarie si sfarsit de februarie. Din lista ta cu obiective vizitate nu am fost inca la Avignon.

Pret sejur 400 euro, adica 4 nopti = 400 euro?

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
[23.10.23 18:59:53]

@Chloe: Bună alegere, felicitări!

[23.10.23 22:08:33]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

crismisPHONE
[24.10.23 07:56:47]

@Chloe: Faină căsuța, super-preț! Felicitări și pentru prezentare!

ChloeAUTOR REVIEW
[24.10.23 09:59:30]