ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2023
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2023
Cuplu
BUN

Funtana, un alt fel de AI

Alegerea destinației a aparținut soțului, alegerea hotelului a fost a mea. În ideea de a beneficia de relaxare având totul inclus, am ales acest hotel de la malul mării, l-am studiat în urmă cu ceva timp, știam avantajele și dezavantajele existente, le-am prezentat omului meu, prețul a fost excelent, 1230 euro/2 persoane/AI începând cu 17 iulie, 7 nopți. Dacă selectam din oferta agenției o altă dată, prețul creștea simțitor, nejustificat.

Maistra Funtana Select All Inclusive Resort este numele complet al locului care ne-a găzduit 7 nopți, se află la 7 km de Porec, în localitatea (sat) cu același nume, Funtana.

Maistra este un lanț hotelier, are hoteluri (scumpe) în diferite orașe din Croația, eu l-am ales pe acesta (cel mai ieftin), se plia mai mult pe nevoile noastre.

Cu un spațiu uriaș, Funtana nu este îngrădit, se poate intra în complex din toate părțile, în incintă se află și campingul care găzduiește căsuțe dar și spațiul destinat celor care doresc o cazare la cort.

Parcarea este foarte mare, inclusă în preț. Wi-Fi exista dar nu l-am testat.

Recepția este largă, lobby drăguț, personalul amabil.

Hotelul este renovat in 2022 (modest, nimic wow), dispune de patru corpuri de clădiri, o piscină pentru adulți și una pentru pitici, un restaurant principal, două terase cu bar lângă piscină, piste de biciclete, diferite facilități sportive, plaje terasate, șezlonguri (fără saltele și prosoape de plajă), multă umbră, copaci, stânci, pietre și o apă cristalină.

Întregul loc este terasat, ca să ajungi la plajă, restaurant, piscină, apă, cameră, se coboară și se urcă trepte sau alei.

Pentru cei mici există locuri de joacă, pe plajă, în lobby și în pădure. Plajă înseamnă pietriș, piatră, beton, iarbă sau pământ, atenție la acest aspect.

Noi am stat în corpul patru, ultimul din dreapta recepției. Am beneficiat de liniștea pădurii și de plimbări lungi până la plajă, restaurant și piscină.

Camera era una obișnuită, n-am băgat de seamă renovarea, nu era urâtă dar nici nu excela în amenajări. Pentru prețul plătit a fost foarte bună! Dar pentru cei cu pretenții lasă de dorit.

În cameră intri cu cheia, cartelele sunt pentru curentul electric din interior. Holul este micuț, are cuier și oglindă, mocheta sigur necesită schimbare, nu era ceea ce trebuia.

Odaia era ok ca dimensiune, aveam patul matrimonial format din două saltele, confortabile, lenjeria albă s-a schimbat după 3 zile (oricum nu era nevoie). A. C. funcționa bine, tv era slim, policioara existentă ne-a fost foarte utilă. Sincer, n-am prea făcut poze în camere așa cum fac de obicei, eram cu „copilul” după noi și altele au fost prioritățile mele.

Nu a lipsit nici răcitorul, dar nici seiful, erau pitite în dulapul foarte mare, acesta avea și rafturi dar și spațiu pentru umerașe.

În răcitor nu am găsit nimic, pentru un bun-venit am văzut pe masa din cameră o sticlă cu apă plată. Geamurile aveau perdele și draperii, balconul nu avea plasă pentru insecte dar era mobilat cu două scaune și o măsuță rotundă, exista și un suport pentru uscat prosoape.

Baia era foarte frumoasă, se vedea renovarea, am avut șamponele, săpunele, hârtie igienică, un uscător de păr și apă cu presiune, și caldă și rece.

În restaurantul principal beneficiam de mesele principale, lângă piscină aveam restaurantul (era un mini-restaurant-bar cu terasă) Tramontana pentru prânzuri ușoare, snacks-uri, băuturi locale, sucuri, prăjituri, înghețată, acesta avea program 10-23.

La Tramontana puteau mânca și cei necazați în hotel, adică cei din camping, contra cost.

Micul Dejun începea la ora 7, timp de 3 ore ne puteam răsfăța cu multe preparate, care mai de care mai bune, mai gustoase, mai arătoase, nu era ceva să dorești și să nu găsești acolo. Cafeaua era bună, expresso. Sucurile erau la dozator, berea și vinul la fel.

Prânzul și cina au fost pe gustul nostru, erau multe preparate, nu au lipsit nici supele, calamarii pane, carnea de vită, de pui, de porc, de curcan erau preparate la cuptor, garnituri diverse, salate de toate felurile, fructe și prăjituri delicioase, pateuri calde, paste, omlete și brânzeturi. Desigur că se repetau, cum spun unii, dar în fiecare zi puteai alege altceva, aveai de unde.

Lângă piscină era un locșor plăcut, Fresh Corner se numea, acolo se putea sta la răcoare, în interior era un băruleț pentru bere, vin, sucuri și înghețată.

Piscina pentru adulți era destul de mare dar neîncăpătoare pentru toți doritorii. Piscinica pentru pici era la mică distanță față de cea pentru adulți. Șezlongurile de la piscină erau de calitate, prosoapele erau ale turiștilor, nu am beneficiat de această facilitate.

Plaja hotelului consta în diverse locuri terasate, șezlongurile erau din plastic, fără saltele, incomode. Acestea erau așezate pe pietriș, pe iarbă, pe țărână, pe beton, la soare sau sub copaci, erau câteva sute.

Intrarea in apă diferă de la un loc la altul, se poate intra de pe scări din inox acolo unde era adâncă, de pe beton printre stânci și pietre acolo unde apa era de mică adâncime, cert e că se urcă și se coboară peste tot, toate „plajele” sunt la înălțime.

Am să depunctez la acest capitol din cauză că pe plajă nu puteai beneficia de apă, bere, suc, până la ora 10 când se deschidea Tramontana, nu aveam apă decât la restaurant, cam mult de mers/urcat pentru o gură de apă.

Dușuri și cabine de schimb erau puse din loc în loc, hidrobiciclete și canoe într-un golf frumușel cu intrare lină în apă, aparate de sport așezate în pădure, terenuri de tenis, masa de ping-pong, animatori drăguți care se străduiau să înveselească atmosfera dimineața la ora de gimnastică în apă și seara la karaoke, un magazin cu suvenire, toalete lângă plajele terasate, un ponton de unde se putea pleca în excursii organizate, toate acestea sunt facilitățile Funtanei Resort AI, un loc în care noi ne-am simți bine.

Pe parcursul zilei treceau printre șezlonguri diverși oameni trecuți de prima tinerețe, vindeau bilete pentru excursii, nu erau agasanți, încropeau câteva vorbe din germană, rusă, engleză. Am achiziționat (iar) o excursie pe apă, pentru Veneția, în condiții mult mai avantajoase față de rândul trecut, din Rovinj.

La intrarea în curtea hotelului erau două magazine. Până în satul Vrsar sunt vreo 500 m, acolo-s multe vile care inchiriază camere, câteva cârciumioare (erau pline seară de seară), câteva magazine. Piste de biciclete sunt peste tot, de altfel în toată zona bântuie bicicliștii, trebuie să te ferești de ei, fie de ești pieton, fie că ești șofer, unii circulă bezmetic.

A fost o vacanță așa cum ne-am dorit, am văzut locuri deosebit de frumoase, am cunoscut oameni interesanți, am gustat preparatele croate foarte gustoase, ne-am bălăcit în apa caldă și cristalină a Adriaticii, a fost totul excelent și inedit, pe gustul nostru de turiști nepretențioși.

Trimis de krisstinna in 25.10.23 12:21:37
Validat / Publicat: 25.10.23 13:18:39

VIZUALIZĂRI: 1485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Prin resort

webmasterPHONE
[25.10.23 13:46:05]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

AZE
[25.10.23 13:47:17]

Excelent. Ați avut o vacanță faină.

[25.10.23 17:08:13]

@webmaster: Mulțumesc

[25.10.23 17:09:37]

@AZE: Mulțumesc, a fost ceva inedit, locul, locurile și activitățile au fost pe gustul nostru copilăresc

[25.10.23 17:34:13]

@krisstinna:

Mulțumiri, am actualizat denumirea oficială a hotelului (și a rubricii)

nicole33
[26.10.23 06:16:22]

@krisstinna:

Ai făcut o alegere interesantă şi inspirată totodată. Felicitări!

Îmi place hotelul ales de tine, îmi place marea de acolo, doar intrarea în mare îmi place mai puţin poate şi pentru că nu sunt obişnuită cu genul acesta.

Combinaţia de hotel cu all inclusive, căsuţe şi camping îmi pare mai neobişnuită, la fel şi absenţa unui gard de jur împrejurul complexului.

Voi aţi stat în hotel, aţi avut all inclusive şi acces la toate facilităţile, dar cei cazaţi la căsuţe sau la cort nu-şi puteau lua şi ei, dacă doreau, all inclusive?

Nu am înţeles prin ce acest AI diferă de altele, din Turcia, de exemplu.

[26.10.23 08:22:35]

@nicole33: La un AI normal, locul ar trebui îngrădit, în opinia mea. Astfel nu ne intersectam cu cei cazați în corturi sau cu cei care erau cazați în sat și nu aveau unde face plajă, ocupau locurile de parcare, își plimbau animăluțele prin pădure, foloseau toaletele din incinta, ocupau șezlongurile (pentru ei era contra-cost) la prima oră a dimineții.

Nu, nu puteau opta pentru AI, cred ca nici nu doreau, vorbim despre cei de la cort care iubesc libertatea și masa la cort.

La restaurantul Tramontana puteau mânca și ei, și nu erau puțini, la piscină stăteau și ei, chiar dacă aceste facilități nu erau gratuite. Ocupau locurile noastre, noi cei cu brățări pentru AI. Adică ne înghesuiau sau nu găseam loc pe terasă, la șezlonguri sau la piscină (acolo stătea copilul meu, îi rezervam eu un șezlong în fiecare dimineață.

Apoi era lipsa apei potabile de la toate plajele, câteva chioșcuri ar fi fost binevenite, să nu urci și să cobori cu paharele în mâini.

Căsuțele sunt drăguțe, le poți vedea pe Booking, sunt exagerat de scumpe, nu au regim de AI, au chicinete și un spațiu generos, au și acolo o piscină dar și un magazin, fac parte din lanțul Maistra dar sunt în sine “un hotel” .

Cum ar fi ca în Turcia, la AI să nu găsești loc la masă sau pe șezlong, să se amestece turiștii care vor să plătească pentru o zi facilitățile hotelului în care îți petreci sejurul?

Seara când veneam din Porec puteam folosi un drum asfaltat care trecea prin pădurea hotelului nostru, era o scurtătură. Același drum îl foloseau și turiștii cazați în sat la particulari sau cei din camping, de la corturi.

Și nu în ultimul rând, bicicliștii din tot satul (turiștii) se plimbau pe aleile din pădurea noastră, trebuia să te ferești de ei.

Raportându-mă la banii dați a fost o alegere inspirată, având în vedere prețurile de peste tot pot spune ca am primit mai mult decât am sperat.

Toate cele bune îți doresc!

AZE
Alte impresii din această RUBRICĂMaistra Funtana Select All Inclusive Resort [Funtana]: