ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2023
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2023
Familie

Cu copilul la Dino Park, în Funtana

Vacanță (pentru mine) înseamnă relaxare și distracție, înseamnă să redevii copil, să uiți de griji, să te plimbi, să admiri peisaje, să te joci, să uiți de cifre și de școală, dar și de probleme. Așa e pentru noi, nu ne obosim creierul cu ceva inutil, nu avem ținte, bife, obiective. Ce e să fie la fața locului, aia e. De lene să caut/să intru să citesc pe telefon, am pierdut ceva inedit, am să regret toată viața, n-am intrat pe net să văd programul unui loc de senzație, inedit din toate punctele de vedere, vă voi spune la final.

Dino Park este la mică distanță de Funtana Maistra - vezi impresii, programul este de la 10-18, zilnic, dar în caz de vreme nefavorabilă este închis parcul. Casa de bilete se închide la ora 17.

Biletele nu se cumpără online, doar cash la fața locului, lângă casa de bilete este bancomat. Prețul este acceptabil, copiii până în 4 ani intră gratuit, pensionarii și elevii, persoanele cu dizabilități au reducere, biletul costă 14 euro, pentru ceilați se poate achiziționa un bilet normal, 18 euro. Sunt reduceri pentru familii, pentru grupuri. Gratuități au și copiii care-și serbează ziua în incinta parcului.

Aproape toate distracțiile sunt incluse în prețul biletelor, câteva sunt contra cost.

Parcarea pentru mașini este destul de mare dar există și parcare pentru bicle. Este permisă intrarea cu animale de companie, ținute în lesă pe tot parcusul vizitei.

Accesul persoanelor cu dizabilităzi este permis, cu mențiunea că nu se poate ajunge la toate atracțiile din parc, nu peste tot sunt rampe.

Între Porec și Vrsar, Dino Park este o atracție unde chiar redevii copil, dacă aș sta acolo toată ziua nu m-aș plictisi, m-am bucurat de câteva activități împreună cu copilul meu în timp ce domul soț s-a odihnit la una dintre terasele din incintă.

Câteva restaurante oferă turiștilor preparate diverse, de la carne la grătar la salate, burgeri, pizza, dulciuri, sucuri, băuturi alcoolice, înghețată și multe alte gustări, prețurile sunt normale pentru un asemenea loc.

Sigur că n-am avut timp să vedem/experimentăm absolut totul, suprafața parcului este uriașă, o să vă povestesc doar câte ceva din minunăția asta croată.

Am vizitat mini zoo, ne-am jucat cu animăluțele din țarcuri, le-am hrănit cu mâncarea lor pusă la dispoziție de ingrijitori, am admirat mașinuța Flinstone, ne-am amuzat la vederea dinozaurilor, în dreptul fiecăruia era un panou cu denumirea din dotare dar și un buton care, la o simplă apăsare acționa un dispozitiv care mișca gâtul dinozaurilor, sunetele „scoase” de aceștia păreau destul de reale.

Monster Hunting a fost una dintre atracțiile la care s-a distrat copilul meu, a tras cu arcul dar și cu o pușcă, încercând să doboare câțiva dinozauri pitici și cartonați care se uțupeau printre copaci.

Plimbându-ne pe aleile din pădure am dat peste ouă uriașe, peste furnici și diferite insecte, amplasate strategic, pentru a ne speria.

Roller Coaster, Tramontana Rafting, caruselul Ahoj Pirates, Dragon Coaster, Flying Devil, Safari Bus, trenulețul Flint Stone, acestea sunt distracții contra-cost.

Băiatul meu a zburat cu dragonul, a fost o experiență inedită, a văzut parcul cu dinozauri de la înălțime.

Ne-am urcat în toate minunățiile de aparate întâlnite, ne-am băgat în gura dinozaurilor din plastic, am savurat câte un suc la o terasă cu mese și scaune în forme haioase.

De la magazinul cu suvenire nu am cumpărat nimic.

Marea majoritate a atracțiilor sunt gratuite, tot ceea ce funcționează mecanic, cu ajutorul unui dispozitiv, este gratuit, intră in costul biletului. Ce consumă curent electric, costă.

O altă mare atracție este Casa Dino, un loc de excepție, ca să intri în casa dinozaurilor trebuie să pătrunzi în gura uriașă a unui dinozaur, acolo sunt magazinașe și o sală pentru spectacole live, susținute de diverși artiști. N-am participat la spectacol, se ține o dată pe zi, la ora 11, oră la care noi eram la plajă, leneveam la umbră.

Prin pădure am rătăcit bucuroși, eu și copilul, am ajuns la podul suspendat peste o prăpastie cu crocodili, deasupra noastră era un dragon blând.

Ce mare mi-a fost mirarea când am ajuns la colțul piraților, m-am fotografiat cu ei, a fost o reală plăcere să îi întâlnesc, sunt fan Pirații din Caraibe.

Un rechin uriaș „a atacat” barca în care mă relaxam... pe uscat, hamacul era ocupat de unul dintre pirați, micul muzeu cu oase ale dinozaurilor a fost interesant, ne-am informat despre aceste ciudățenii de animale, totul, absolut totul din acest parc m-a fascinat, am uitat ce vârstă am...

La ieșirea din parc se află Crazy Cars Movie Park Funtanacrazycarsmoviepark.com/en, noi doar am cerut permisiunea să le vedem, să le fotografiem, am crezut că programul de distractie, spectacolul liv, e are loc in fiecare seară, ne-am înșelat amarnic...

Este ceva unic, mi-am dorit enorm să văd un așa show nebun, plin de adrenalină și suspans, dar parcă am fost legată la creier, n-am verificat programul, ceea ce nu-mi stă în fire de obicei. Fiind acolo cazați, în Funtana, lângă park, am greșit considerând că oamenii aceia pot face asemenea cascadorii zilnic.

Un bilet costa 20 euro/persoană, în fiecare săptămână au loc doar două spectacole (marți și joi în vara lui 2023), de la ora 21, în zile diferite din cursul săptămânii, exclus în weekend. Acum sunt în pauză, iarna nu sunt spectacole, acestea încep din iunie și pe toată durata sezonului estival puteți să luați parte la ceva wow din punctul meu de vedere, puteți socializa cu oameni care și-au meritat locul în Cartea Recordurilor.

Un spectacol durează 2 ore, scaunele sunt așezate ca la amfiteatru. În incintă este un crazy bar, cu băuri cu și fără alcool dar și cronțănele.

Vă invit să vedeți câteva poze cu „monștrii auto” dar să-i vizionați și pe net, au filmulețe și chiar pagină pe rețelele de socializare.

Recomand să nu ratați Dino Park și Crazy Cars, ambele sunt atracții de vacanță, sunt în Funtana, Istria, Istarska 16 este adresa lor, la câțiva km de minunatul oraș Porec.

Vacanțe colorate și vesele vă doresc!

Trimis de krisstinna in 11.11.23 12:39:35
Validat / Publicat: 11.11.23 13:34:09

VIZUALIZĂRI: 862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Dino Park Funtana

[11.11.23 13:15:16]

Mutat în rubrica "Dino Park [Funtana], POREC" (nou-creată pe sait)

k-lator
[11.11.23 13:51:54]

@krisstinna: Să fim copii, pentru încă-o zi!... Pe tine te ajută și fizicul ???? ????

youtube

Zoazore
[11.11.23 13:58:21]

@krisstinna: M-am plimbat si eu cu voi prin acest parc fascinant. Am lasat adultul la intrare si am luat doar copilul din mine la joaca pe acolo!

Superb parc, bine organizat si frumos amenajat!

Uite un motiv sa reveniti. Si eu cred ca merita!

Vacante colorate? Asa sunt toate vacantele voastre!

Copilul din sufletul meu iti multumeste!

webmasterPHONE
[11.11.23 15:20:51]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[11.11.23 18:38:19]

@k-lator: Mulțumesc frumos, draga mea

Fac eforturi deosebite pentru a slăbi, nu îmi este ușor...

Toate cele bune îți doresc!

[11.11.23 18:41:21]

@Zoazore: Cu mare drag!

Poate vreodată în viața asta am să merg acolo musai pentru acele cascadorii, cu toate ca trebuie să îmi alimentez inima înaintea spectacolului, adrenalina va fi la cote uriașe

Multumesc de vizită

[11.11.23 18:41:55]

@webmaster:

Yersinia Pestis
[27.11.23 22:35:27]

Hei, chiar sunt dezamăgit, văd că nu vrei să combați!

Speram să bârfim nestingheriți, indiferent de subiect, pe oricine îl știm dar, mai ales pe ăia de nu-icunoaștem, c-așa-i trendul!

Când colo tu ești eclipsă totală, nu scrii pe sait, nu comentezi, nu, nimic?!

Mă gândesc că-ncepu iarna, ziua îi scurtă, nopțile lungi și gândurile multe, poate c-oi găsi ceva timp și vorbe să apari pe-aici! Io aștept!

[28.11.23 19:49:06]

Yersi, mă bucur de vizita ta, uite ca am reușit sa te salut acum, la ceas de seară

Din păcate nu mai am timpul liber de partea mea, am făcut unele schimbări în viața și intru mai rar pe sait, încerc să îmi gestionez activitățile dar nu sunt un bun gestionar

Uneori nu am timp să văd nici pozele colegilor, de scris... mai încropesc în agendă câte un rând când sunt în metrou sau autobuz. Așa am reușit să mai pun pe AFA câte un articol umil. Parcă nici talent nu mai am, a dispărut și romantismul, a dispărut și voia bună, a pierit inspirația, am îmbătrânit de tot

Nici plimbarelile nu mai sunt dese, avem alte priorități de când l-am pierdut pe tata.

Nici poze la restaurante nu prea am mai făcut, știam ca nu am timp de povești.

Asadar, acum sunt ca vremea de afară: rece, tristă și cenușie...

Totusi, nu pot sa te mint, mă bucur de... revedere, o salut și pe Adi, vă doresc tot binele din lume!

Multumesc frumos!

Yersinia Pestis
[28.11.23 21:40:55]

@krisstinna: Mereu te-am admirat, printre altele și pentru că ești o fată puternică!

Așa trebuie să rămâi, viața trebuie trăită vibrant, bucurându-te de fiecare clipă! Nu am cum să-ți dau sfaturi, nu am căderea, știința, poate îndrăzneala, dar sunt sigur că, ambițioasă cum ești, ai să treci de hopurile pe care suntem nevoiți să le trăim.

De aceea știu că vei găsi soluția problemelor și-i vei bucura pe cei dragi ție cu veselia și zâmbetul tău!

Cu respect, sărut mâna!

k-lator, Yersinia Pestis, Zoazore