ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2023
JUL-2023
Familie
BUN

Hotel Terme Jezercica Croația, elegant, scump, servicii de calitate

Întâmplător sau nu, am ajuns la acest hotel după un drum lung și obositor, aveam nevoie de o cazare pentru o noapte. Ghinionul a fost să fim refuzați la cazarea rezervată pe Booking, acolo era o mare petrecere și ne-au anulat rezervarea înainte cu o oră de a ajunge la destinație. Dar, tot răul spre bine...

Evit pe cât posibil cazările cu SPA, mai ales pentru o noapte, nu folosim niciun bazin, masaj, saună, nimic din acest răsfăț, soțul meu le urăște, inclusiv ligheanul numit ciubăr. În fine...

Hotelul este foarte mare, este comunist dar renovat, s-a investit enorm în el, totul este de calitate.

L-am găsit pe Google Maps, mergând pe ulițele curate ale „satului” (Donja Stubica – Wiki zice că-i oraș) la 40 km distranță de Zagreb. Există și Kamp Terme Jezercica, lângă hotel, sunt căsuțe moderne, cu bucătării complet echipate și camere frumoase, cu mic dejun și acces la toate facilitățile hotelului-mamă.

Noi am stat la hotel, clasificat la patru stele, ca și căsuțele. Așadar, câteva vorbe despre hotel:

Parcarea e foarte mare, gratuită. Wi-Fi funcționa bine, peste tot.

Recepția e largă, luminoasă, aerisită.

Lobby e uriaș, nu știam ce să privesc mai întâi, barul, fotoliile, decorul, sala de relaxare...

Personalul a fost extrem de amabil, croații sunt oameni obișnuiți, nu foarte calzi, un pic distanți. Nu a fost cazul acolo, toți angajații cu care am interacționat sunt de lăudat.

Holurile hotelului sunt elegante, lifturile moderne, atmosfera din interior era un pic „umedă” din cauza bazinelor cu apă caldă din interior.

Camera noastră a fost una de familie, cu două încăperi, un hol, o baie și-un balcon.

Mochetată, elegantă, luminoasă, confortabilă dar mică în dimensiuni, camera principală m-a surprins în mod plăcut, emana un aer suav, absolut toate elementele erau aranjate până în cel mai mic detaliu. Patul foarte confortabil, lenjeria albă, pernele cam micuțe.

Geamurile era primenite cu perdele și draperii, balconul era mobilat frumos, n-am observat dacă avea suport pentru prosoape.

Sub un blat am găsit un răcitor plin cu produse contra cost, pe blat am găsit două plase cu prosoape și papuci, pentru zona de SPA.

Camera noastră avea tv, A. C., pe pat erau așezate frumușel halatele de baie.

În odaia cea mică spațiul era tare îngust, senzația mea a fost aceea că locul a fost împărțit în două pentru a crea acest loc „de familie” . Dar totul arăta excelent, culorile pastelate mi-au încântat ochii, patul a fost confortabil, pe perete era suspendat un tv, fereastra nu avea perdea și nici draperie pentru a nu crea o senzație de sufocare.

În această încăpere micuță era șifonierul întregului „duo” , câteva rafturi, un seif, o oglindă.

Baia era ca un parfum într-un recipient mic. Totul, dar absolut totul era de înaltă clasă.

Restaurantul era uriaș, erau numeroase terase, toate mi-au plăcut maxim.

Noi am avut doar MD inclus în preț dar erau turiști cu brățări, n-am idee dacă erau la AI sau DP.

Am cinat acolo, am savurat câte o bere locală, o vodcă, sucuri și câteva preparate locale, consumația de seară a făcut 86 euro pentru 3 adulți. N-am să scriu separat despre restaurant, o să atașez doar câteva foto.

Micul dejun a fost de senzație, ca în toate locurile în care am poposit în tara asta. Civilizat, elegant, mâncare de calitate, cafea excelentă, personal amabil, cu bun simț și bine pregătit.

Am făcut câteva poze la piscina din interior, la cea din exterior, la plaja amenajată, la terase, la șezlonguri. Eram tare obosită, altfel poate nu leneveam atât și vă puteam oferi mai multe detalii, așa cum îmi place.

Nu contează cât de vechi e un loc, comunist sau nu, dacă se vrea, se poate. Cu o investiție uriașă, cu un personal bine instruit și calificat se poate transforma un hotel modest în ceva sclipitor. Și prețul nu a fost uriaș, fac doar o comparație cu un hotel de 4 stele de la noi, de pe litoral, recent renovat, cu servicii mediocre spre slabe.

Menționez că în Donja Stubica sunt cazări de toate felurile, zona e liniștită, e un loc plăcut. De altfel, dacă veți căuta hotelul acesta pe Booking veți citi numai de bine, chiar își merită laudele.

Normal că-l recomand cu inima deschisă, deși mă îndoiesc că veți ajunge prin acel loc rural, aerisit, liniștit, curat. Dar poate, cine știe, de nevoie, poate-i va fi de folos cuiva, cândva...

Trimis de krisstinna in 19.10.23 10:19:51
Validat / Publicat: 19.10.23 11:06:33

VIZUALIZĂRI: 926 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Sala de relaxare din lobby
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.20 EUR pe cameră

[19.10.23 11:00:12]

Mutat în rubrica "Terme Jezercica Hotel [Donja Stubica], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

webmasterPHONE
    [19.10.23 11:16:13]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[19.10.23 12:34:02]

@webmaster: Mulțumesc frumos, e ok pe hartă.

AZE
    [19.10.23 21:13:50]

Fain aticol, faină cazare.

Am observat din detaliile scrise de tine despre cameră că se pune accent pe calitate, multe accesorii și în general faptul ca turistul să se simtă cât mai bine.

Cât despre locația în general, din descrierile și pozele tale se vede clar că se pune accent pe calitate. Felicitări pentru alegere.

Ce ați mai vizitat în zonă?

nicole33
    [20.10.23 06:40:02]

@krisstinna:

O cazare interesantă şi o recomandare excelentă pentru cei care ajung pe acolo.

Într-adevăr, tot răul spre bine. Petrecerea în desfăşurare v-ar fi împiedicat să vă odihniţi oricât de obosiţi aţi fi fost.

Hotelul acesta îmi pare a fi mai confortabil decât cel ales iniţial, oferind în plus destule facilităţi.

M-ar fi interesat să ştiu dacă voi l-aţi ales după ce v-a fost anulată rezervarea de către hotel sau cei de la booking vi l-au recomandat şi care este procedura în situaţii de genul acesta.

În fotografiile postate, cele oferite la micul dejun, foarte variate, pot satisface orice gust şi nici cina văd că nu a fost mai prejos. Pleşcaviţa arată nemaipomenit.

[20.10.23 07:41:07]

@AZE: Zona e foarte liniștită, hotelul dispune de mult teren, cred ca e ideal pentru o vacanță relaxantă și distractivă având în vedere parcul acvatic și alte activități de la SPA-ul existent.

Noi veneam de la Cazanele Dunării, doream o cazare intermediară, nu am avut în plan nicio vizită de culturalizare, a doua zi am plecat spre destinația de vacanță, la mare. Dar nici acolo nu am vizitat decât locuri copilărești, eu sunt un alt fel de turist, îmi place distracția și caut locuri vesele, neîncărcate de istorie.

Mulțumesc de vizită, toate cele bune îți doresc!

[20.10.23 08:05:04]

@nicole33: Așa am zis și eu, a fost bine că nu am dormit la acel hotel drăguț, la margine de sat și de pădure.

Plecasem de la MAI Danube, din Eselnita. Nu stau cu telefonul în mână tot timpul ca să verific e-mailul, mai cu seamă ca am traversat Serbia unde nu aveam conexiune la net. După ce am trecut granița în Croația, am poposit la o cafeluță la o benzinărie. Acolo am văzut mailul de la hotel, eram anunțată ca au o petrecere privată și au uitat să scoată de pe Booking camerele. M-am enervat dar am zis să merg până la hotel să vorbesc cu ei, să îmi recomande ceva. Ajunsă acolo, am mers la recepție, am așteptat să vină cineva și culmea e ca nu a apărut nimeni, toată lumea era în restaurat sau la piscina, toți se distrau de mama focului.

Atunci am intrat eu pe Booking, am anulat rezervarea, fără costuri, ei nici măcar nu s-au sinchisit, puteau să o anuleze ei, fără costuri, ca gazda. Am procedat așa cu o cazare din delta, după ce am vorbit cu proprietarul.

A fost bine într-un final, ne-am odihnit în paturile alea super confortabile.

Și da, mâncarea și berea, serviciile au fost de calitate, nici prețurile nu au fost exagerate în opinia mea.

Plescavița a fost a domnului, am gustat din ea, a fost excelentă. Vita era gătită mediu, pe gustul copilului, avea și trufe, cum îi place lui.

Totul e bine când se termină cu bine, ne-a plăcut locul acela, prețul a fost la fel ca la cazane, în Eselnita

Multumesc de vizită, sănătate maximă vă doresc!

AZE