ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2023
ÎNSCRIS: 08.11.14
SEP-2023
Familie

Hai sa exploram Sithonia

Am ales Sithonia pentru ca ramasese neexplorata si am avut parte de o mare supriza: nu se aseamana deloc cu Kassandra! Am discutat cu niste prieteni care fusesera in Sarti si au recomandat-o cu caldura, asa ca nu mi-a ramas decat sa caut ce frumuseti pot vedea pornind din Sarti.

Cum nu am masina, am incercat sa utilizez toate resursele ca sa ajung sa vad niste plaje frumoase, puncte de atractie ale peninsulei si... sa inceapa aventura!

Am ales sa merg cu autobuzul si in acest sens, am urmarit pe unde merge soseaua si cum arata pozele cu plajele din statiuni :) Notasem mai toate statiunile si a urmat apoi selectia. Supriza a fost ca autobuzul nu merge la nord de Sarti, ci acolo este capat de linie (Salonic - Sarti). Dezamagiti ca nu putem ajunge astfel in Vourvouru, am ales sa merge in sud la Kalamitsi si Porto Koufo. Si nu am regretat deloc - superbe peisaje.

Plaja 1. Kalamitsi

O plaja nu foarte mare, cu o stanca alba rasarita din apele marii in partea de sud. Intrare lina in apa, nisip din pietricele, ofertanta pentru snorkeling in apropierea pietrelor. Sezlongurile erau contra cost/ consumatie de 10 euro dar era destul spatiu si pentru umbrele si prosoape. In zona de nord are o stanca inalta de unde peisajul iti taie rasuflarea. Am ajuns acolo pana in ora 8 astfel ca totul era neclintit, am suprins natura la ea acasa.

Plaja 2. Porto Koufo

Ajunsi acolo pe la ora 8 am identificat ca suntem in acel golf sub forma de inima din magnetii gasiti la magazine. Am strabatut plaja ingusta dar intinsa de la zona celor 2 hoteluri pana la finele portului, admirand ambarcatiunile si vietatile marine. Ne-am instalat langa un pin, care ne-a oferit umbra lui toata ziua. Era putine sezlonguri iar costul era de 12 euro. Aici turistii veneau cu masina, o parcau pe marginea drumului de la plaja si se instalau unde gaseau loc. Nisipul era fin insa intrarea in apa diferea, in zona unde am stat erau roci plate spre mal apoi nisip insa apa nu mai era atat de mica. In alte zone, era intrare lina, perfecta pentru familiile cu copii. Pana in zona portului am identificat un restaurant si o terasa de unde puteai sa iei una-alta, dar de regula e bine sa vii pregatit de acasa. Vedeti din poze, cat de frumoasa este intrarea in golf si privelistea de pe plaja.

Plaja 3. Goa

Pai nu mai luam autobuzul care vine cand vrea el (cu intarzieri fata de programul de pe internet) si am zis ca, fiind familiarizati cu mersul pe jos, sa incercam o plaja aflata la o ora distanta de Sarti. Drumul pe sosea a fost ok si ajunsi pe mica plaja din golful de la Goa, ne-am racorit cu o binemeritata bere rece. Locul pe sezlong era asigurat de o consumatie la bar. Interesat ca in noptile de vineri si sambata aici erau party-uri de muzica electronica insa si melodiile ambientale puse pe zi tot in zona asta te duceau, interesante mixuri. Intrarea in apa se face cu incaltari pentru ca sunt pietre iar zona este ofertanta pentru snorkeling. La intoarcere, am mers pe poteca care ducea spre Sarti, drumul fiind mai scurt cu vreo 10-15 minute, cu umbra si cu peisaje de te lasau fara aer, fiind pe coasta. Ne-au zgariat niste arbusti cu tepi care se aflau pe marginea potecii inguste insa dupa prima intrare in apa sarata, totul e dat uitarii - amintirile raman.

Plaja 4. Orange si Mega Portokali

Pai daca am mers o ora, nu putem merge si o ora jumate? Zis si facut insa dupa ce am urcat primul deal am realizat ca puteam merge lejer pe plaja din Sarti si apoi din port sa ne alaturam drumului asfaltat. A fost un mic exercitiu cardio dar cu aroma de pin si linistea diminetii. Am ajuns la plaja la 9:30 si deja nu prea mai erau locuri la Orange. Asa cum cititi si in celelalte impresii, ca sa ajungi la apa cobori prin padurea cu pini. Supriza, nu ai nisip ci stanci/pietre mari (cele 3 portiuni mici cu nisip sunt ocupate devreme) astfel ca ne-am pus pe pamant la umbra si de acolo coboram in apa clara si albastra deschis. Asa cum ne-am propus, dupa pranz plecam la cealalta plaja aflata la nici 10 minute de mers pe jos. La Orange a fost obositoare fataiala continua a turistilor aflati in cautarea unui loc de plaja.

Mega Portokali, in schimb, este o plaja chiar mica dar cu nisip si cu aceeasi apa superba. Coborarea se face pe o scara din lemn din dreptul unui bar care era inchis de ceva vreme. Aici ne-am incarcat bateriile, am asteptat ca soarele sa se ascunda dupa deal si apoi am pornit inapoi la drum, cu sufletul incarcat de tot ce e mai frumos.

Plaja 5. Sarti

Am stat o zi pe sezlong pe plaja principala din Sarti dar parca nu ne sta bine asa, suntem mereu in cautare de ceva mai... frumos. Si am gasit o mica plaja, tot un golfulet, imediat ce cobori de pe dealul cu cruce. Nisip fin, intrare lina, pesti frumosi si liniste. Am stat ultima zi de plaja acolo si am incheiat frumos un sejur cum nu ne asteptam.

Ape colorate ca in Ionica, multitudine de pesti in apa (sa nu faceti prostia sa nu aveti echipament de snorkeling), peisaje salbatice, mult verde, liniste si chill. Sithonia este ceea ce imi doresc de la o vacanta, atat de aproape de noi.

Trimis de geanyx in 25.09.23 22:14:40
Validat / Publicat: 25.09.23 22:39:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Lefkada, Corfu, Paralia Katerini, Kassandra

VIZUALIZĂRI: 2459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geanyx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Plaja Kalamitsi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 17 voturi)

webmasterPHONE
[25.09.23 23:43:25]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Sithonia: