ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2023
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2023
Familie

Tenerife – perceptia noastra despre insula, si cu bune, si cu rele

Atrasi de multitudinea si varietatea obiectivelor turistice din insula, am ales sa ne petrecem concediul in Tenerife. Ne-am dorit o vacanta activa, dar si cu plaja + balaceala. De obicei, nu ne programam concediile in full sezon, cand e buluc de lume, dar acum nu prea ni s-au aliniat astrele si am fost nevoiti sa mergem in luna august.

Ca sa scutim eventualele neplaceri cauzate de intarzieri/anulari de zboruri, de data asta am ales sa nu ne croim o vacanta DYI, asa cum facem de obicei si am luat un pachet de la o agentie. Zborul nu era totusi charter, ci cu Wizz. In Tenerife am inchiriat masina, pentru a avea o mai mare libertate de miscare si a fi eficienti dpdv timp

Ne-am propus sa bifam obiective cat mai variate, ceea ce am si facut????

Am ales cazarea in zona de sud, mai insorita decat partea de nord, dar si mai animata si ceva mai scumpa. Vacanta noastra s-a suprapus si cu incendiile din partea de nord, asa ca ne-am concentrat vizitele catre partea de sud.

Insula ofera o gama larga de activitati si pare conceputa pentru turismul de masa. Am observat ca sunt prezenti toti marii tur-operatori ai lumii, turistii sunt preluati organizat, de la aeroport, cu o droaie de autocare si dusi spre locurile de cazare. In holul hotelului nostru erau prezenti aproape zilnic cativa ghizi locali, reprezentanti ai tur-operatorilor, gata oricand sa ajute turistii care achizitionasera pachete prin agentia respective. De asemenea, sunt destule hoteluri mari, cu multe etaje.

Spre surprinderea mea, insula este extrem de arida, iar plajele “originale” sunt neprietenoase. Tot ce e plaja nisipoasa e artificiala, iar vegetatia luxurianta este plantata. Nimic nu e natural.

Plajele au spatiu preponderent pentru cearceafuri, sezlongurile sunt putine si de obicei se strang pe la ora 18.00. Am observat ca mai mult turistii prefera sezlongurile, localnicii preferand mai mult sa stea pe nisip, pe cearceaf. Pe majoritatea plajelor este interzis fumatul.

Este de apreciat faptul ca au reusit ca, dintr-o insula arida, sa dezvolte una din cele mai cautate destinatii turistice

Partea de sud este mai "colorata", un fel de Eforie, cu muzici la tot pasul, magazinase de tot felul si cam mizerie pe strazi. Daca nu esti fan animatie si plaje insorite, poti alege cazare in partea de nord, mai linistita. Dar si mai racoroasa, vantoasa si ploioasa, din cauza proximitatii vulcanului

Preturile sunt prietenoase; inchirierea unui studio sau a unui apartament porneste de la 50-60 euro/zi, preturile in market sunt ca la noi, poate chiar mai mici, iar la terase poti manca o pizza cu aprox 8 euro, de exemplu. Sigur, conteaza si locatia. In orasele mai mari preturile sunt pe masura, dar in orase mici/satuce, preturile sunt foarte decente.

Noi am avut regim de demipensiune, dar mai mancam la pranz prin oras; de obicei, ceva frugal, pentru a nu pierde mult timp

Am cautat doar plaje nisipoase, dar chiar si acestea mai aveau pietricele sau bolovani in apa.

Noi nu prea mai suntem fani soare si caldura torida, asa ca am tot cautat plaje mai umbroase. Misiune aproape imposibila! Poate in nord sa mai fie, ca acolo pare ca e putin mai multa vegetatie.

Pe plajele pe care am fost noi nu era umbra naturala, chiar si umbrelutele de soare erau mici, d-abia incapeam cu 2 sezlonguri sub ele. Probabil ca nu-si bat capul prea tare cu umbra, avand in vedere ca vara temperatura nu ar trebui sa depaseasca 27-28 grade. Insa, cand am fost noi, au fost 33-34 grade (cu minima 25-26 grade noaptea), neobisnuit de cald pentru aceasta zona. Si totul dublat de o umiditate excesiva! Partea buna a fost ca si apa oceanului a fost calda, estimez undeva la 23-24 grade.

Pe o plaja am platit 3 euro/sezlong, iar pe celelalte 6 euro/sezlong; evident, fara vreo consumatie inclusa.

Concediul a fost prea scurt pentru a acoperi tot ceea ce era de vazut/facut pe insula. Ne-am fi dorit sa vizitam si partea de nord si sa facem si niste drumetii. N-a fost sa fie! Oricum, timpul era prea scurt pentru tot ceea ne-am fi dorit sa facem/vizitam

Avand in vedere interesele noastre, dar si timpul pe care l-am avut la dispozitie, noi ne-am organizat cam asa:

Ziua 1:

- Vizitare plantatia de banana Finca Margaritas - de vizitat neaparat cu ghid; o experienta foarte interesanta, la final cu prezentarea/degustarea produselor facute de ei si posibilitatea de cumparare (lichior de banane, otet din banane sau mango, banana sau mango deschidratat, diverse produse cosmetice etc). Vizita fara ghid=10 euro/pers; vizita cu ghid=12 euro/persoana. Vizita ghidata este una singura pe zi, la ora exacta, se face rezervare pe site, se plateste la intrare.

- Monkey park - zoo cu animalute mici si maimute; la unele poti intra in custi si le poti hrani cu mancarea pe care o poti achizitiona la intrarea in parc

- Plaja si balaceala Playa Camison

Ziua 2:

- Siam park - parc acvatic, cu zona pentru adulti sau copii; aglomerat in sezon, se statea si 30 min pentru acces la un tobogan

- Plaja si balaceala Playa Camison si Playa Fanabe

Ziua 3:

- Masca - sat pitoresc, aflat in munte, cu privelisti uimitoare, acces pe o sosea ingusta, cu serpentine stramte, cu multi cactusi si tot felul de produse derivate pe care le comercializau (inghetata, sucuri, dulceturi, toate din cactus)

- Puerto Santiago + Plaja si balaceala playa de Los Guyos – plaja cu nisip negru, langa stancile Los Gigantes; aici am mancat foarte bine si ieftin, aproape de plaja, la terasa La Bodeguita (o portie de pui cu cartofi, o galeta cu de toate, o supa, un aperitiv, o portie uriasa de sardine, o bere, 2 sucuri = 45 euro)

Ziua 4:

- Piscinele naturale El Caleton – un loc foarte dragut, destul de aglomeat, cu piscine naturale, unde apa oceanului intra intr-un fel de bazine naturale formate in roca vulcanica; e un loc foarte animat, unde toata lumea sare in apa de la inaltime; e amenajat si cu balustrade de coborare/urcare, au si salvamar

- Garachico – orasel mic, cochet, cu aer colonial, inconjurat de plantatii de banana; are o piata frumoasa cu o cafenea si ceva mancare fast food

- Outlet shopping – nu recomand, e cam saracut????

Ziua 5:

- Loro park - votat cel mai atractiv parc zoo din Europa; poti petrece acolo o zi intreaga, au multi papagali (loro=papagal), dar si alte animalute, toate traiesc in habitat sau tarcuri mari dimensiuni. Au show-uri cu papagali, orci, delfini, lei de mare. Impecabil amenajat si organizat, e un loc foarte misto, in egala masura recomandat pentru copii si pentru parinti

- Plaja si balaceala Las Vistas Beach

Ziua 6:

- Plaja si balaceala Playa Pinta

- Croaziera pentru observare delfini si balene (din portul Los Cristianos, luata prin getyourguide.com, 20 euro/pers; dureaza 2 ore, cu pauza de 15 min de balaceala in larg); aici sa luati in considerare ca e greu de gasit un loc de parcare in portul Los Cristianos, e bine sa ai o marja mai mare de timp pana la plecarea barcii

- Plaja si balaceala Las Vistas beach

Ce ne mai propusesem sa vizitam, dar am renuntat din cauza incendiilor care erau in acea zona:

- Vulcanul Teide

- Orasele: La Laguna (patrimoniu Unesco), Candelaria, Orotava, Santa Cruz

- Parcul rural Anaga

Mi-a placut lumea din Tenerife: in afara de cativa pusti englezi mai galagiosi, lumea e civilizata, cu mult bun simt, chiar daca e un amalgam de natii acolo. Pe plaja nu auzi nicio muzica sau tipete, zbierete, nici macar vorbit tare, chiar daca erau foarte mult grupuri numeroase sau familii cu copii. Toata lumea se bucura de vacanta, soare si apa, in liniste, auzi doar valurile oceanului. Nici macar micii intreprinzatori care vand de toate pe plaja nu sunt asa de deranjanti????. Plajele sunt curate, dar pe strazi e cam mizerie.

Ca parere generala, Tenerife mi s-a parut o destinatie un pic over-rated???? Sau, eu cel putin, probabil ca m-am dus acolo cu alte asteptari. Natura nu pare ca a fost foarte generoasa cu aceasta insula vulcanica si arida; parerea noastra a fost ca mai mult interventia umana a participat la renumele turistic creat

La anul va fi Madeira, sper sa fie mai aproape de asteptari! :)

Trimis de Chloe in 24.09.23 19:46:36
Validat / Publicat: 24.09.23 20:38:01