ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2023
ÎNSCRIS: 15.04.10

Laudatio: Tata123 la al 1000-lea review postat pe AFA

Iată că la nici trei săptămâni după ce Iulianic a fost primul user care a postat din 2011 şi până acum 1000 reviewuri, acum, Tata123 îi urmează

La acest al 1000-lea review, userul Safta Radu a scris un foarte frumos şi elogios ecou pe care-l redau aici: 1000 de review-uri pe AFA... remarcabil! Luând în calcul o medie de 2 ore pentru un articol, rezultă că ai stat în fața calculatorului 2000 de ore, adică mai bine de 83 de zile! Felicitări! Întotdeauna am apreciat faptul că în multe review-uri ai adus în atenția cititorilor obiective mai puțin cunoscute, din zone mai puțin călcate de piciorul turistului, recunoscând că și eu am citit în premieră despre unele din acestea. Nici eu nu mai am mult și voi atinge numărul 1000... de ecouri! La Peleș nu am mai ajuns de mult, ultima vizită a fost în luna august 2007, în perioada aceea Pelișorul fiind închis, dar nu mai țin minte motivul. Gânduri bune!

Notă: Aici îi aduc un amendament lui Safta Radu. Ca să sortezi şi să editezi pozele, să te documentezi ca ziariştii din mai multe surse pentru că uneori informaţiile sunt contradictorii, să scrii, să colaţionezi textul, în medie pentru un review serios de călătorie, aloci două zile a multe ore. La restaurante şi cazări, da, se poate scrie un review în 2-3 0re.

Nu pot să nu adaug şi eu câteva cuvinte:

Cine nu-l cunoaşte pe Tata 123? S-a înscris în AFA în iulie 2010 şi de atunci a adunat 39.3 mil PMA căpătând titlulatura ierarhică de Poseidon. Până la Zeus din Olimp mai are de luat 10.7mil PMA, ceeace, la cât de mult şi interesant scrie, nu e o problem să-i atingă în 4-5 ani. Ocupă primul loc în clasamentul all-time şi locul 2 în 2023 în care a scris peste 70 de reviewuri. Cifrele sunt seci, o statistică. Important e că Tata 123 este un mare iubitor al României, descriindu-ne locuri noi, frumoase, pe lângă care mulţi am trecut fără să le remarcăm aşa cum spunea şi Safta Radu. Din cele 1000 reviewuri, peste 900 sunt despre şi din România. Nu mai este la modă cuvântul patriotism dar altul nu găsesc mai potrivit.

As vrea să dau câteva exemple despre minuţiozitatea cu care se apleacă asupra regiunilor pe care le-a vizitat. De ex. despre zona Balcic vizitată de el de mai multe ori, a scris în iunie 2023 nouă reviewuri şi 7 în august. Eu am vizitat aceeasi zonă de Paste, am stat 5 zile şi abia am scris 8 reviewuri în care am inclus două din Nessebar şi unul din Kaliakra. Ultimul mini-serial despre excursia lui în august în Transilvania conţine 22 de reviewuri despre Târgu Mureş, Praid, Odorheiul Secuiesc, Beclean, Bistriţa, Reghin. Nu e vorba numai de oraşe ca atare ci şi de cazări şi restaurante, de castelele grofilor maghiari, lacuri, muzee, parcuri dendrologice, biserici, cetăţi până şi o herghelie de cai. Mărturisesc că anii trecuţi când circulam mult cu soţul, chiar dacă făcem excursia într-o regiune pe care o mai văzusem o dată- de două ori, în lipsa însemnărilor şi fotografiilor proprii, am apelat des la reviewurile lui Tata 123.

Este adevărat că în ultimul an, reviewurile lui şi ale altor useri de vârf care se documentează la greu despre istoria şi evenimentele obiectivului descris, adună mai puţine voturi. Preferinţele se schimbă, se doresc informaţii pur turistice ˝la locul faptei˝. Aceasta se explică prin impactul informaţional actual fără precedent şi din lipsa de timp al celor care citesc în general despre o destinaţie pe care vor s-o viziteze. Eu cred că şi dacă votează 10-15 useri, reviewul respectiv şi-a atins ţinta. Chiar unuia să-i să-i fie de folos şi tot nu s-a scris degeaba. Eu i-am mulţumit unui user că m-a plimbat prin Israel unde fusesem prin 92-93 şi nu aveam poze şi notiţe scrise. Din 17.09 până acum, el a adunat numai 8 voturi pentru un review valoros dar ştiţi cum mi-a răspuns˝mi-e drag să scriu și mă bucur mult când„îi bucur" și pe alții cu postările mele! ˝ Perfect adevărat.

Completările pe care le aduce Tata123 reviewurilor scrise de alţii nu se limitează la ˝mi-a plăcut˝ci aduc o documentare suplimentară asupra subiectului tratat. Nu pot crede că are toate aceste informaţii memorate în creer dar a citit foarte mult şi având o vastă cultură umanistă a reţinut unde şi ce să caute. Colaborarea lui cu ceilalţi useri e interactivă. A scris 4340 ecouri cu completări pertinente menţionând şi sursa de informare. Reviewurile lui au fost vizionate de peste 42000 de useri.

Felicitări Tata123 şi mergi mai departe spre Olimp!

Trimis de Michi in 19.09.23 15:55:41
Validat / Publicat: 19.09.23 19:26:58

VIZUALIZĂRI: 336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[19.09.23 18:20:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Din viața comunității AmFostAcolo, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică cu regim de votare +/-1PMA

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

MirindaPHONE
[20.09.23 07:44:00]

@tata123 Felicitari pentru articole și munca depusa. Poate le aduni și scrii o carte. Mie îmi plac jurnalele de călătorii. Recomand cărțile lui Marius Chivu pentru acest subiect pentru inspiratie, desi cred ca tu ai stilul tau. Adevărul este ca și numărul de vizualizări reprezinta un criteriu care trebuie considerat la evaluarea recenziilor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
tata123 🔱
[20.09.23 10:40:39]

@Michi: Mulțumesc pentru articolul dedicat activității mele pe portalul AmFostAcolo. Contribuția mea se poate analiza în Usercard, deși acolo sunt doar cifre. O muncă intelectuală provocatoare, utilă mie și cititorilor-viitori turiști.

@all: Mulțumesc tuturor pentru aprecierile (vizibile/invizibile) ce mi le-ați acordat de-a lungul anilor în care am postat materiale turistice pe AFA.

Numai bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]