ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 23.01.09
    JUL-2010

O vacanta aproape reusita

Am citit impresiile despre acest hotel inainte de a-mi cumpara bilet pentru vacanta de vara (prin luna mai). Am fost convis ca fac o alegere buna, de numarul mare de postari si de media ridicata a gradului de stisfactie.

S-au scris destule despre acest hotel, astfel incat nu imi mai ramane decat sa fac niste precizari in legatura cu faimosul corp D.

Cand am cumparat biletele, am cerut agentiei sa-mi specifice clar pe voucer - sea view CORP D - asa cum am citit in review-rile postate aici, cum ca, corpurile A, B si C sunt de 3* iar corpul D este de 4*. Nimic mai neadevarat. Am vazut camerele din corpul A si C, sunt la fel cu cele din corpul D 1.

Fac o precizare, corpul D este impartit in D1 (este partea de cladire care vine perpendicular pe mare iar camerele sunt cu vedere partial la mare + jumatate din cladire care este cu vedere directa la mare) si D2 (vedere frontala la mare iar camerele opuse au vedere la piscina). Acestea sunt delimitate doar de o usa, iar numerele camerelor incep de la 29 (129, 229, 329...).

Este diferenta intre corpul D1 si D2, si aici nu ma refer stric la vedere ci si la camere, in D2 sunt un pic mai mari, au mobiler NOU, baia este mai spatioasa.

Am depunctat serviciile generale pentru ca, desi am ajuns in jurul orei 12. 00 ni s-a spus ca mai dureaza pana ne pregatesc camera... si am tot asteptat, pe la ora 14. 00 ne-am prezentat iar la receptie, bineinteles ca ce incepe prost nu are decat sa se termine si mai prost... , cu zambetul pe buze ne-a comunicat ca nu are cum sa ne cazaze decat dupa ora 17. 00, dar ca ne fac un serviciu si ne dau bratarile (asta pentru ca masa de pranza se terminase la 14. 00 -hahahaha).

Oricum vremea a fost urata, ploua, asa ca nu ne-a deranjat foarte tare. La ora 17. 00, receptionera cu care discutasem, cand a vazut ca venim si-a gasit brusc de facut nustiu ce la calculator, a trimis un ajutor de receptie (era un tip pierdut in spatiu) sa ne dea cheia...

Sotia mea parca a mirosit ca ceva nu este in regula si a cerut sa vada camera inainte, eu am ramas cu bagajele la receptie, iar cand am vazut-o ca revine cu o falca in cer si cu una in pamant am zis ca nu e de bine (pentru receptionera...).

Camera care ne-a dat-o numai cu vedere la mare nu era, poate doar daca ieseam jumate peste balcon vedeam o umbra. A urmat o discutie mai aprinsa cu acea receptionera, care sustinea ca asta am platit si alta camera nu poate sa ne dea... desi inainte ne-a prezentat pe harta hotelului alt loc de cazare.

Mi-a placut ca la nici 3 min. a aparut managerul hotelului, si a intrebat daca avem vreo problema legata de cazare, i-am spus si lui punctul nostru de vedere, ne-a dat dreptate (dar a acoperit-o oarecum si pe receptionera) spunandu-ne ca nu are in acea zi alta camera libera si ca in ziua urmatoare o sa ne schimbe camera.

Despre masa numai cuvinte de lauda, de departe cel mai bun AI din Bulgaria (asta datorita exigentelor RIU).

Animatorii: super

Plaja: OK

Statiunea: pentru cupluri fara copii este OK, pentru copii sunt putine locuri de distractie si alea foarte scumpe- 5 leva un fel de racheta care pune un film de 3 min si te zgaltie, 10 leva bungeejumping, 10 leva mini golf, 10 leva 5 min pe un tauras...

Fiului meu i-a placut mai mult in Albena si la Nisipuri.

Trimis de ta00_69* in 21.07.10 12:08:19
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nispuri, Albena, Sf. C-tin&Elena

VIZUALIZĂRI: 2386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ta00_69*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere... "la mare" , dupa parerea receptionerei.

cosminp
    [21.07.10 12:20:06]

nu inteleg de ce unii turisti se supara si de ce depuncteaza cazarea cand pe voucher si la receptie este afisata ora de check-in ca fiind, de exemplu 14, iar ei ajung si vor camera la ora 12?

cat priveste prima camera repartizata, ai dreptate, dar cred ca se poate rezolva si cu zambetul pe buze.

cati turisti occidentali ai vazut facand scandal? si la ei se intampla una sau alta, dar nu-i auzi tipand.

clasic romanesc. urlu ca sa-mi fac dreptate.

[21.07.10 13:14:42]

draga cosmin,

nici nu am postat bine ca tu ai si sarit pe mine... drept dovada ca nici nu ai apucat sa citesti bine ce am scris.

nu m-am suparat ca nu am primit camera la 12, desi cam toti au fost impresionati de faptul ca au ajuns chiar la 10 si au fost cazati in 5 minute, nu m-a deranjat acest aspect si nici macar faptul ca ne-au dat camera dupa 17.00 (cand deja pot spune ca am pierdut 1 zi)... citeste bine inainte sa te arunci. In ceea ce priveste zimbetul, cred ca dispare dupa 5 ore in receptie... ai auzit tu ca am tipat-de unde ai scos-o si pe asta???

eu am postat acest review, mai mult pentru a sublinia diferentele din corpul D, in ideea ca poate o sa folosesca cuiva si sa nu mai patesca ce am patit eu, si sa ceara direct la receptie camera care o doreste. Agentiile fac diferenta la pretul sejurului si considera corpul D de 4*... in schimb la receptia hotelului nu se face aceasta diferentiere, desi camerele sunt diferite... daca vi cu lectia invatata nu mai au ce comenta.

pacat ca exista pe acest site tot felul de "bagaciosi" care se apuca sa comenteze pentru niste puncte...

in ceea ce priveste turistii occidentali, pot spune ca a fost prima oara cand m-am simtit mandru ca sunt roman. Romanii au fost cu 10 clase peste "occidentali" - nemti, olandezi, belgieni, englezi (sau poate am prins eu o serie cu romani civilizati- sau invers)

[21.07.10 13:24:01]

cosmin, scuze ca revin...

ca sa vezi cat de aiurea a fost "ecoul" scris de tine, nu am depunctat cazarea... ci serviciile (se refera si la atitudinea receptionerilor daca nu stiai)

dar nu-i nimic, hai sa ne bagam in seama

o zi buna

cosminp
    [21.07.10 13:56:41]

@ta00_69, nu mi-aduc aminte sa ne cunoastem atat de bine incat sa ma apelezi cu "draga".

"desi am ajuns in jurul orei 12. 00 ni s-a spus ca mai dureaza pana ne pregatesc camera... si am tot asteptat, pe la ora 14. 00" - era normal sa asteptati daca nu aveau camere libere si curate pana la ora de check-in, iar pentru intarzierea de pana la ora 17 ai spus ca nu v-a deranjat.

"revine cu o falca in cer si cu una in pamant am zis ca nu e de bine (pentru receptionera...)" - imi cer scuse, nu era vorba de tine, ci de sotia ta. nu erati impreuna?

"asta pentru ca masa de pranza se terminase la 14. 00" - la snack-barul de la piscina gaseai si mancare calda si desert si bauturi.

si daca nu ai fost atent, ti-am dat dreptate cu privire la prima camera repartizata.

asa ca hai sa revenim la impresiile de vacanta.

PeterCook
    [21.07.10 15:08:55]

Salutare ta00_69 si stai calm. O sa fi tinta fanilor(?!) Riu pt. indrazneala de a nu le da 100% punctaj la toate. Vezi la review-ul meu ce am patit. Eu chiar nu inteleg de ce nu ai avut indrazneala sa (de)punctezi mai exigent.

Sa fi lasat sa astepti atat timp, sa ti se dea altceva decat ti s-a promis - minunat, excelent, 5 stele, ba nu 6 stele - profesionalism maxim ... Apropo, n-am inteles daca ti-au schimbat camera pana la urma. Si plaja "OK" ce inseamna? Mai erau scarbele alea de alge?

Cat despre romani sunt de acord cu tine - uscaturi mai multe in padurea altora.

Bafta si nu te lasa intimidat de FanClubulRiuEvrika!

DanDani
    [27.07.10 00:00:34]

Oameni buni, ce sa intelegem din toate aceste discutii? unul spune intr-un fel altul in alt fel. Deci sa intelegem ca:

- trebuie sa ceri din start camera in corpul D;

- sa nu vii mai devreme de ora 14;

si altceva?

ta0069 in afara de faptul ca te-au lasat sa astepti a mai fost ceva care nu ti-a placut?

Mancarea a fost diversificata ?

Locuri de joaca pentru copii sunt?

[27.07.10 12:50:55]

dandani

- nu trebuie sa ceri camera in corpul D... doar daca la agentie platesti cu 10-25 euro pe zi mai mult (fata de tariful standard) pentru conditii de 4 * sa ai grija ceea ce ceri la receptie.

- poate ai norocul sa fi cazat la ora 10, cum au prezentat altii care au scris despre acest hotel...

- referitor la mancare am scris ca este cel mai bun AI din toate hotelurile din bulgaria (unde am fost eu... Gergana, Salvuna, Kaliakra, Luna, Berlin, Azalia) - mancare diversificata (exceptie micul dejun) au 2 restaurante tematice (cel asiatic mi-a placut mai mult), iar snack barul era mai aglomerat decat restaurantul unde se servea masa de pranz.

- pentru copii au un miniclub (se vede si intr-o poza) unde cei mici pot sa se joace, programul este de la 10 la 13 si de la 15 la 18. Pentru copii mai maricei animatorii ii angreneaza la tot felul de jocuri.

cosminp, DanDani, PeterCook, ta00_69*
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :