ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2023
AUG-2023
DURATA: I1 zile

încărcat de pe telefon!

Lagunele Olimpului

Pentru cine dorește să întrerupă monotonia zilelor de plajă cu o mică doză de aventură de jumătate de zi, să schimbe plajele fierbinți din Nei Pori și Platamonas cu apele glaciale ale Muntelui Olimp, există "Lagunele Olimpului".

O agenție din Nei Pori organizează aceste excursii cu preluare de la hoteluri. Noi am fost 7 turiști într-un vehicul de teren (noi 3 și restul grupuri de câte 2 de alte nații pe care nu le-am recunoscut după vorbă). Autocarul este exclus având în vedere terenul pe care se intră (drumuri forestiere), chiar dacă ar avea mulți clienți nu i-ar putea duce în număr mare.

Sunt și alții care organizează excursii de acest gen însă numai pe această agenție am găsit-o că preia turiștii de la hotel. Restul au întâlniri în diverse puncte - Litohoro, chiar Salonic și se adresează mai mult turiștilor greci.

Lagunele respective sunt relativ aproape de stațiuni. Dacă ați fost la așa-numita "cadă a lui Zeus" pe pârâul Enipeas - excursie opțională cu autocarul pe Riviera Olimpului, foarte cunoscută - cam așa arată și acele lagune dar fără aglomerație și cu posibilitatea de a vă scălda. De asemenea sunt naturale spre deosebire de micuța cădere de apă de la Cada lui Zeus care e artificială.

Dacă am identificat corect locurile pe google maps, primul loc în care am fost, este cascada Agia Kori (Καταρράκτης Αγίας Κόρης) și al doilea, cascada Arapi (Καταρράκτης Αράπης), cu "lagunele aferente".

Am vizitat și m-am scăldat (experiență extremă pentru mine) în două astfel de "lagune". I-am înțeles acum pe ruși cu a lor îmbăiere la copcă - experiența este extrem de revigorantă pe termen scurt. Se poate înota - deși au suprafață mica sunt adânci. Ghidul mi-a zis că apa ar avea 20-22 de grade, dar cred că a fost mai mult de încurajare. Sigur a fost mai rece.

Apa nu doar că este potabilă, dar după a doua lagună pârâul e captat în totalitate și valea devine seacă mai jos de captare. M-am scăldat așadar în apa de băut a grecilor!

Înainte de prima lagună am făcut și un mic traseu prin pădure, trecând pe lângă un schit sau bisericuță (deschisă și goală în acel moment).

Am avut lagunele doar pentru noi, dar menționez că excursia a fost ieri (miercuri 2 august). Dacă ar fi fost în week-end, probabil era mai aglomerat.

Ghidul e de fapt un atlet, organizează o gamă largă de activități turistice de aventură, sau sportive dacă vreți, inclusiv expediții în Nepal. Un om deosebit, vorbitor de engleză. Nu cred că e permis sa dau numele agenției sau al acestui grec de ispravă.

Evident, nu o să găsiți această excursie opțională la agențiile care se ocupă de românii din Grecia și nici chiar în oferta altor agenții de tip clasic. Trebuie să o găsiți singuri. După ce am completat formularul de contact, m-a contactat pe whatsapp. Eu am rezervat cu săptămâni bune înainte, așa că nu aș putea să vă spun dacă găsiți de pe o zi pe alta locuri disponibile în această excursie.

De notat că oferă și alte excursii în Olimp precum drumeție la Cascada Stânca Roșie - Red Rock Waterfall (de asemenea cu scăldat la cascadă) însă nu vara, căci e prea cald pentru drumeții mai lungi la altitudini modeste.

Costul excursiei a fost de 162 de euro pt. toți trei - 60 de euro pt. adulți și copilul a avut reducere.

Trimis de cod_gabriel in 03.08.23 22:37:10
Validat / Publicat: 04.08.23 07:53:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic Beach, Nei Pori, Platamonas, Sarti

VIZUALIZĂRI: 741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cod_gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Pârâul care formează lagunele

mprofeanu
[04.08.23 16:55:50]

@cod_gabriel: Frumoasă această excursie opțională atât de greu de procurat, rezervare cu mult timp înainte. A meritat, frumoase ochiuri de apă, frumoasă cascadă. Dacă ai scrie și în greacă unde sunt, am căutat pe google maps și nu am găsit.

cod_gabrielPHONEAUTOR REVIEW
[04.08.23 20:07:07]

@mprofeanu: Nu e greu de procurat, am rezervat eu cu săptămâni înainte, dar puteți încerca și la interval mai mic. În cel mai rău caz vă spune omul că nu are locuri. Plata nu e în avans, ci la finalul excursiei.

Rezervarea e simplă dacă știți engleză. Dar nu cred că pot spune agenția că s-ar califica drept publicitate.

Am scris denumirile în greacă. Sincer, în special la ultima - Arapis - nu vă recomand să mergeți pe cont propriu, drumul chiar e greu și vă puteți și rătăci ușor. La Agia Kori e șosea până foarte aproape.

Nasshu
[04.08.23 21:15:07]

@cod_gabriel:

Am fost si eu pe acolo, pe cont propriu, nu e chiar de ' ' ratacit' ' daca studiezi un pic traseul pe google maps.

"Lagune' ' ? Poate ' ' baltoacele' ' Olimpului, care functie de seceta sunt mai mici sau mai mari. Dar ' ' lagune' ' 100% nu sunt, avand in vedere ca nu comunica direct cu marea.

cod_gabrielPHONEAUTOR REVIEW
[04.08.23 22:54:45]

@Nasshu: Așa le "vinde" agenția. Sunt niște acumulări naturale de apă de munte în care se poate și înota. Am atașat fotografii.

cod_gabriel, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale din Nei Pori/Platamonas: