ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2019
AUG-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 și 3 ani

încărcat de pe telefon!

Meteora, o încântare!

Va salut iubiți cititori!

După cum am amintit in cele doua reviewuri - de la Olympion Melathron din Platamonas și Excursia de la Skiathos, am vizitat și mănăstirile suspendate de la Meteora in cadrul sejurului din perioada 4-10.08.

La Meteora am mers in prima zi plină din sejur, adică intr o luni, singuri cu mașina personală întrucât citisem pe Amfostacolo înainte de a pleca, ca e mai convenabil. S a adeverit acest lucru, cei 260 de km dus-întors parcurși de noi ne au costat de 3 ori mai puțin decât dacă am fi mers cu un autocar intr o excursie organizata unde ni se cerea in jur de 20 euro de persoana, fără a avea incluse taxele de la intrările din mănăstiri.

Am pornit după ce am luat micul dejun la hotel,și am luat o pe autostrada A1 Salonic-Atena, iar in dreptul orașului Larisa am făcut dreapta către Satul Kalambaka unde se afla și mănăstirile de la Meteora. Dupa circa doua ore de mers cu mașina, am ajuns și am urcat către prima Mânăstire. De menționat ca pe autostrada veți plăti iar pana la 6-7 euro in total dus, și 6-7 euro in total la întors taxele de autostrada. Era și alt traseu care evita autostrada însă nu am vrut sa riscam întrucât GPS ul ne a dus pe autostrada.

La prima Mânăstire am urcat niște trepte abrupte apoi am trecut un pod din lemn de unde se vedea întreaga zona in splendoarea ei, apoi am intrat in Mânăstire pe care am vizitat o pentru suma de 3 euro de persoana. Pt copii nu am plătit din câte îmi aduc aminte. Aici vizita a fost scurta, am mers apoi, după ce ne am delectat cu câteva iconițe ca și suvenir, către cea de a doua Mânăstire, undeva pe dreapta la o intersecție. Dupa o jumătate de ora am mers înapoi către intersecție si am vizitat, de aceata data stand mai mult, cea de a treia Mânăstire. Aici am făcut numeroase poze pe un deal abrupt, pe niște stânci de unde deasemenea se observa întreaga Zona splendida! Manastirea fiind mai mare, am petrecut ceva mai mult Timp in ea, cumpărând din nou câteva suveniruri. Zona am găsit o foarte aglomerata și am prins chiar și temperaturi de 38 -39 grade, noi fiind foarte sus.

La întoarcere am oprit la o terasa undeva in sătucul respectiv unde am servit prânzul de înaintea drumului către Platamonas.

Am rămas cu amintiri frumoase din acest loc, m a fascinat perfecțiunea construcțiilor direct pe stânci, simplitatea oamenilor care locuiesc acolo (călugărilor), nu păreau atât de încărcați de aur și faima cum sunt preoții noștri. Ar trebui sa luam un exemplu pozitiv din asta și sa Simplificăm tot ceea ce reprezintă Biserica Ortodoxa Romana. Sa nu mai existe atât de multă ingamfare in rândul preoților, sa nu mai pretindă atât de mulți bani pentru ceea ce e firesc sa facă ei, la urma urmei pentru asta și-au ales meseria și cu acest har au fost binecuvântați: sa fie alături de omul obișnuit, fie el sărac sau bogat, in egala măsura. Nu mai intru in alte amănunte, însă părere mea fata de BOR e evidentă!

La final am parcurs din nou cei 130 km și ne am întors la hotel in jurul orei 17, prinzând 2 ore de plaja!

Va salut cu drag și va doresc excursii cel puțin la fel de frumoase ca aceata!

Trimis de alex_iasi in 13.08.19 15:54:01
Validat / Publicat: 13.08.19 16:31:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, nea Vrasna, Asprovalta

VIZUALIZĂRI: 2229 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Priveliște din restaurant

flaviana77
[14.08.19 09:42:05]

mi-a placut ce ai scris, cred ca ai ramas cu amintiri frumoase din acest concediu.

intr-adevar Meteora este o incantare, o minune a naturii, este un loc de neuitat, eu am fost acolo si pe timp de vara si pe timp de iarna, peisajul este unic, nu se compara cu nimic, zona este mereu o incantare si urmarind vacanta ta chiar mi s-a facut dor de acele locuri, in care am ajuns cam de mult, dar pe care chiar as vrea sa le revad.

subscriu la parerea ta vis a vis de ingamfare, etc.

sa imi spui si mie care este secretul vis a vis de cele doua fetite, caci drumul pana acolo este cam cu serpentine, cum ati facut sa nu le fie rau, etc.

alex_iasiAUTOR REVIEW
[14.08.19 14:06:34]

@flaviana77: serpentinele alea sunt minciuni pe lângă altele pe unde au mai fost ele????Secretul e somnul bun și opririle dese.

Mulțumesc frumos pt apreciere și comentariu.

alex_iasi, flaviana77
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale din Nei Pori/Platamonas: