ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2019
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 și 3 ani

încărcat de pe telefon!

Skiathos - o minunăție de peisaje pe mare!

Bun găsit din nou dragi prieteni!

In perioada 4-10.08 am fost intr un sejur in stațiunea Platamonas și după cum era și firesc, atunci când mergi in Grecia, nu poți sta doar la plaja... ar fi parcat sa ratezi atâtea locuri deosebite de vizitat.

Dupa excursia la Meteora, a doua zi Dis de dimineața am mers la agenția de turism Fly Club, situată chiar in centrul Platamonasului, și am consultat un pliant din acela pentru excursii. Stiam încă dinainte de a pleca din țara cam ce excursii as vrea sa fac și am optat pentru Skiathos, o excursie lunga care începea peste doua zile, adică joi, de La ora 6 pana la ora 22:30 -23:00! Desi eram cu doi copii după noi, am cumpărat totuși excursia fără a sta pe gânduri. Am plătit 25 euro de fiecare, un total de 75, copilul sub 4 ani având parte de gratuitate. Pentru un adult mi a cerut 30 euro însă in urma negocierii, am mai scos câte 5 euro, adică 10 euro in total.

Plecarea către portul de unde urma sa ne îmbarcăm in vaporul către Skiathos a avut loc la orele 6 dimineața de undeva de la Vila Bozas din Platamonas, cu un autocar al agenției, autocar care venea din Paralia cu alți turiști. Toti am fost romani in autocar, cu tot cu ghid.

Dupa ce ne a luat pe noi 4 din parcare și le încă câțiva, am mers către Nei Pori de unde s au mai urcat și alți turiști romani. A urmat apoi un drum de aproximativ 2,5 ore pana in portul Nikos (parca așa se numea) de unde urma sa luam vaporul. Ne am îmbarcat cu toții pe vapor, nu doar noi ci și alți turiști veniți cu alte autocare, in total umplandu se doua vapoare de turiști.

Am pornit către insula Skiathos, tot drumul fiind o adevarata splendoare, am făcut numeroase poze cu peisajele superbe, pana ne am apropiat de insula. Am oprit undeva la intrarea ei, intr un mic port unde am rămas doua ore pentru plaja și bălăceală in apa calda și limpede prin care se vedea la fund nisipul sclipitor. De aici am luat și un suvenir, de la un mic magazin, apoi ne am îmbarcat din nou și am pornit către capitala insulei, unde am oprit intr un port mai mare. Aici am coborât pentru 2,5 ore-3 timp in care am mâncat la restaurantul El Greco (nu am fost încântat de meniu, dar așa ne a dus ghida...).

Am vizitat apoi biserica din cel mai înalt punct al insulei, locație de unde am făcut și poze superbe cu întreaga insula și cu marea din împrejurimi. Dupa ce am mai zăbovit printre magazine, am mai completat masa “slab consistentă” pe care am servit o, cu giros, banane și cipsuri. Aaa, și bere!

La restaurantul El Greco am mâncat cea mai proasta, putina și scumpa ciorba de peste din viața mea. In banii noștri am dat vreo 35 de lei pe o ciorba de peste care a însemnat la modul serios, nici mai mult nici mai puțin de un centimetru grosime, adică vreo 10 linguri. Iar Peștele nu l am văzut și nici nu l am simțit la gust. In acel moment mi era dor de o ciorba de burta de la noi cu 10-15 lei din care te saturai!

Ne am îmbarcat pentru a treia oară in vapor, și am mers aproximativ 3 ore pana in portul unde ne aștepta autocarul. In acest timp pe vapor am avut parte de un “Ouzo party”, presărat cu dansuri tradiționale grecești. A fost frumos și a trecut mai repede timpul.

Pe drumul de la întoarcere către Platamonas, in autocar, ghida ne a cântat, ne a spus bancuri, ne a invitat și pe noi sa socializam, însă eram toți prea obosiți. Doar fetița mea cea mare, de 7 ani, și a luat inima in Dinți și a spus o frumoasa poezie la microfon, in fata lângă șofer, fiind apreciata de ghida dar și aplaudata de întreg autocarul. A fost din nou un moment frumos care a mai umplut timpul pana in stațiune.

Am ajuns intr un final de unde plecasem la ora 6 dimineața... era deja 22:40. Am coborât, iar autocarul a mers către Nei Pori apoi s a reîntors in Paralia.

Noi am fost așteptați cu cina “la pachet” de către cei de la hotel#]http://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=95626&d=olympion-melathron-hotel-platamonas--nei-pori-platamonas[/#], luând 4 platouri de mâncare și 4 de salata cu noi, pe care le am servit pe terasa. Au fost drăguți ca ne au așteptat întrucât se știa ca avem cina inclusă.

Cam atât as putea sa va spun despre frumoasa excursie in insula Skiathos, va las sa va delectați in poze, ele ilustrează mai bine ceea ce am văzut noi acolo! Va pup și va salut cu drag!

Trimis de alex_iasi in 13.08.19 09:03:16
Validat / Publicat: 13.08.19 09:40:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Nea Vrasna, Asprovalta

VIZUALIZĂRI: 2666 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Plaja din insula... cu nisipul sclipitor

Aristiti
[13.08.19 11:03:46]

Ati uitat probabil sa amintiti de faimoasa plaja Koukunaris (nu cred ca a fost omisa de organizatori!)

alex_iasiAUTOR REVIEW
[13.08.19 11:38:02]

@Aristiti: n am uitat sa Menționez, probabil așa se numea plaja la care am făcut prima oprire pe insula. Cea cu nisip strălucitor și apa limpede unde am stat circa 2 ore.

Parca îmi amintesc ceva de aceasta denumire Koukunaris...

Aristiti
[13.08.19 12:11:03]

@alex_iasi: Da aceea era!

[13.08.19 23:00:23]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;