ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 17.09.08
JUL-2010
3 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

O vacanta foarte frumoasa!

Pot spune ca a fost un concediu grozav. Desi am plecat cu mari emotii de acasa din cauza povestilor (nu toate frumoase) despre drumul prin Bulgaria, totul a fost foarte bine: am mers pe la Vama Veche – Varna – Sunny Beach, indicatoare rutiere la tot pasul, nu ne-a oprit nimeni pe traseu nici la dus nici la intors, nu ne-a “pandit”politia bulgara, nu ne-a furat nimeni nici masina si nici copiii (cum am auzit mai nou) )).

Hotelul l-am gasit foarte usor, este chiar la intrare in statiune. Parcarea este gratuita si pazita, ca de altfel toata incinta clubului Riu Evrika. Totul a mers foarte repede si firesc: cei de la paza ne-au indrumat spre locul de parcare apoi am mers la receptie unde nu cred ca a durat cazarea mai mult de 5 minute si am intrat in camera.

Camera imensa, cu o baie mare si ce mi-a placut foarte mult: faptul ca avea dus (nu cada) si toate scurgerile functionau perfect. Am stat in corpul A, cu vedere la gradina, la parter.

Desi primul gand a fost ca nu m-am orientat prea bine luand garden view, pot sa va spun ca as recomanda aceste camere daca doriti sa aveti liniste in camera si daca doriti sa nu bata soarele in camera toata ziua. In camera se facea curatenie zilnic, prosoapele se schimbau zilnic si cred ca si lenjeria de pat (nu am urmarit in mod deosebit, dar era mereu intinsa ca in ziua de cazare).

Daca suntem la capitolul curatenie va spun ca intr-o dimineata spalau si dadeau cu var marginea scarilor, pe unde se zarea cate o urma discreta de picior de copil.

Mancarea a fost super buna, divesificata si prospata. Sa va faceti rezervare la restaurantul asiatic si cel traditional bulgaresc!

Piscinele sunt grozave. Sunt foarte bine delimitate: pentru copii, pentru sporturi in apa, pentru inot, gimnastica. Sa nu ratati piscina cu bulbuci !

Plaja este privata si gratuita. Nisipul este fin, auriu si…. curat. In prima zi cand am ajuns (8 iulie) erau alge in apa. A doua zi nu le-am mai vazut. Alte doua zile la rand am vazut persoane venite special sa inspecteze plaja.

Animatia este de nota 10. Nu trec neobservati Eva si Lucky, draguti si cu o energie contagioasa. Spectacolele de la amfiteatru sunt dragute si amuzante. Noi ne-am distrat si ne-am simtit bine toti: suntem trei categorii de varsta in familie 11, 22, si 40 (…si ceva) si nu ne-am plictisit, pot spune chiar ca nu am avut timp sa facem chiar tot ce am fi vrut (n-am reusit sa jucam tenis de masa) . Am avut sejur de 6 nopti.

Pot spune ca in ultima zi ne-am extras cu greu din piscina pe la 11 si ceva si asta pentru ca la 12 trebuia predata camera.

In fata hotelului (dinspre receptie) se afla statia de autobuz (noi nu am mai scos masina din parcare). Am fost in parcul Aqua paradise din Nessebar, transportul este gratuit, iar parcul este minunat. Daca nu vreti sa stati toata ziua in aqua parc va vand un pont: dupa ora 15 aveti reducere de pret!

Daca va intoarceti pe acelasi traseu (Vama Veche), nu ratati palatul de la Balcik, e un colt de rai.

Ma opresc aici, poate sunt lucruri care s-au mai spus, dar trebuia sa va spun si eu ca aici la Riu Evrika se poate merge fara grija in concediu.

Intr-adevar, cum cineva a spus ca nu e nimic spectaculos, poate nu e atat de spectaculos (daca ne referim la arhitectura... ? ), dar e un loc unde te simti bine si se simte peste tot grija fata de client.

E mare lucru, sa nu spui ca “a fost bine pentru cati bani am dat”. NU! Eu consider ca am primit ceea ce am cumparat, am cumparat all inclusive la un hotel de 4* si asta am primit.

o sa incerc sa adaug cateva fotografii

Trimis de vicandi in 20.07.10 01:13:12

VIZUALIZĂRI: 2857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vicandi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 vederea spre gradina , liniste si soare la apus

pepsi70ro
    [20.07.10 06:41:30]

Un review pe cat de interesant pe atat de plin cu amanunte utile. Felicitari!

[20.07.10 08:43:40]

Si noi am fost si ne-am simtit foarte bine! Ma bucur ca v-a placut.

cami75
    [20.07.10 09:41:48]

foarte utile informatiile, multumim.

este adevarata problema ocuparii şezlongurilor de pe plaja cu prosopul la 6 dimineaţă?

creivean
    [20.07.10 09:48:35]

@vicandi

Cu votul meu, ai primit şi un SB meritat, pentru un exemplu de review, scris în spiritul în vacanţă mă simt bine, nu las micile probleme să-mi strice buna-dispoziţie.

zpedro*
    [20.07.10 09:51:19]

la mine a fost adevarata, si cum am spus in review avind in vedere ca nu erau destule sezloange pe plaja din a 2-a zis si eu am facut la fel.

e vina managementului ca nu au destule si nu am gratis sezlong ca sa stau pe jos

[20.07.10 09:51:52]

Noi mergeam pe la 9. 30 la plaja si gaseam sezlong. Nu in prima linie, cam a 3-a linie. Si mai in stanga cum mergi spre mare.

[20.07.10 10:21:28]

@vicandi, ma bucur ca si pentru voi a fost bine la riu, ceea ce contrazice putinele pareri negative.

doar daca esti carcotas gasesti ceva in neregula.

si acum am un mic regret ca anul acesta nu am mers la riu, dar preturile au crescut destul de mult.

poate la anu.

sbacau
    [20.07.10 11:07:46]

of, cum de nu merg eu acolo unde lasa lumea prosoape pe sejlonguri... mai ales din alea care iti opreste garantie pe ele... sa vezi ce colectie mi-as face (numai in camera, nu le-as lua acasa). Sa vezi la sfarsit de sejur "vanatoare de prosoape" pe plaja ce-ar fi... sau cati bani ar face bulgarii din garantiile astea.

Spune-mi te rog mai multe amanunte despre restaurantele asiatic si bulgaresc; cam ce feluri de mancare au; suna interesant.

Spuneai de transportul gratuit catre aqua park si "pontul" cu ora 15; la ora aia se mai duce minibusul ala acolo? Care era ora maxima de intoarcere, daca ai idee?

[20.07.10 13:44:26]

pentru cami75

noi mergeam dimineata la plaja la ora 8. 30 si erau intr-adevar sezlonguri ocupate. Dar am vazut la ora 10 persoane care sesizau celor din beach staff, iar acestia strangeau prosoapele de pe sezlongurile neocupate. La piscina aceeasi treaba. Sunt multe sezlonguri si gasesti loc chiar daca nu in primul rand. La piscina stateam pe ultimul rand la umbra brazilor.

Pt Sbacau

La aqua paradise circula permanent din 15 in 15 min minibusul iar la inchidere (ora 19, dar de la 18. 30 se inchid toboganele) ai transport gratis si inapoi.

Sfat: se poate sta la piscina cu jacuzzi si masaj, este in spatele corabiei, sunt canapele, sezlonguri si pavilioane (se poate sta si la soare si la umbra). Am vazut si persoane cu copii mici care dormeau acolo, este mai multa liniste.

Restaurantele cu specific sunt tot cu bufet suedez, si au mancare specifica (musacaua si ardeii umpluti sunt ai Bulgarilor! ocoliti sarmalele si micii, au un condiment ciudat, noua nu ne-au placut

La cel asiatic am gustat din tot ce se putea gusta, interesant!

Rezervarile se fac pana la 10. 30 in holulul de la restaurantul principal.

Pe seful de sala salutati-l in bulgara ca o sa va raspunda in romana: "La revedere vecine! "

[20.07.10 14:23:25]

Asa ne saluta si pe noi. Si la cel bulgaresc chiftelele erau ff bune.

zpedro*
    [20.07.10 18:34:03]

Sa nu va imaginati ca eu gaseam in rindul al treilea si comentam ca nu am in primul de la mare, chiar nu am gasit deloc in prima zi de stat acolo, la ora 10.30, pe la 11.30 au inceput insa sa se elibereze de tot.

[28.07.10 16:07:07]

AS VREA MAI MULTE INFORMATII DESPRE CAMERA. NOI PLECAM SAPTAMANA VIITOARE SI AVEM CAMERE CU VEDERE LA PARC, DIN CATE AM INTELES ACESTE CAMERE SUNT DE 3 STELE, IAR NOI LA AGENTIE AM PLATIT 4 STELE

webmasterXY*
    [28.07.10 16:11:43]

@ALINA.B, please, fara caps lock pe viitor!

[29.07.10 08:04:39]

Camerele sunt de 4 stele. Numai pe usa de la baie sunt 3 stele.

[29.07.10 09:26:35]

alina. b,

Si eu am avut aceeasi nedumerire, cu 3, 4, X*, singura diferenta este corpul in care sunt amplasate. Camerele din corpul D, pentru ca au vedere la mare (vederea la mare e de fapt vedere la... faleza cu toate cele aferente), sunt mai scumpe, dar au incoveniente, vezi in alte review-uri, ori a fost galagie pentru ca la parter este barul, ori prea cald etc.

Parerea mea e ca ai facut o alegere foarte buna pentru ca ai luat vedere la parc. Eu am luat din intamplare asa, dar apoi facand o "analiza la fata locului" am constatat ca pentru mine mai bine nu se putea.

Camerele sunt foarte mari (pentru o camera de hotel) si sunt foarte confortabile. Patul suplimentar este de fapt un pat in toata regula in care pot dormi 2 persoane foarte bine. Baia e mare. Lenjeria de pat si prosoapele sunt impecabile. Curatenie peste tot. Ce sa-ti mai spun despre camere? Am gasit un cusur: n-are LCD

Intreaba-ma tu ceva anume ce te-ar interesa, ca eu nu stiu ce as putea sa mai spun.

Astept sa-mi spui daca ti-a placut.

[29.07.10 09:44:22]

o corectura mica: corpul D cu vedere la mare nu are barul jos.

barul este la parterul corpului D, dar cu vedere spre piscina.

camerele din D cu vedere frontala la mare sunt extraordinar de frumoase. intr-o astfel de camera am stat si eu.

pe de alta parte, corpul in care este receptia si restaurantul, parca A, are camere cu vedere in curtea interioara, dar nu in curtea cu piscina si gradina, ci in curtea care are vedere la alte camere.

acest corp este circular, in forma dreptunghiulara, si are vedere spre parcarea hotelului, spre piscina, dar si in interiorul acestui dreptunghi.

cred ca aceste ultime camere sunt de 3*. mie nu mi-au placut si nici nu as sta acolo, indiferent cat de ieftine ar fi.

[29.07.10 10:25:02]

O mare corectura,

In corpul A (de unde ai acces la receptie) nici o camera nu are vedere in curtea interioara. Din curtea interioara ai acces in camere. Am stat in corpul A si aveam vedere la gradina. Erau camere in corpul A si cu vedere la piscina.

Iar in camerele in care zici ca nu ti-au placut, cosminp si nu ai fi stat in ele, ce cusur le-ai gasit? Ai intrat in camera sa vezi cum e?

Eu am zis ce cusur am gasit, nu aveai lcd!!! In corpul D erau tel. LCD, la care oricum nu aveai ce vedea?

In corpul C (de unde iar ai acces la receptie si la restaurantul principal), ai intradevar vedere la gradina... unde e parcarea si la piscina.

Draga alina. b, daca nu te duci la mare sa vezi marea din balcon, du-te linistita cu biletul garden view si-ti va fi la fel de bine. Oricum daca te duci in vacanta sa te distrezi si sa te simti bine (ceea ce vei gasi la Riu Evrika) n-ai timp de stat in balcon!

Iti doresc vacanta placuta, bucura-te de vacanta!

a se vedea si review-ul scris de ta00 69 referitor la corpul D

[29.07.10 10:38:34]

@vicandi, mie mi-a placut foarte mult la RIU si am scris si impresii pe care am vazut ca le-ai citit.

am stat in corpul D si a fost fara repros.

eu am spus ca nu as sta in acele camere din corpul care are vedere la parcare si piscina, chiar si numai pentru motivul ca intrarea este prin curtea interioara. nu mai retin daca era si geam spre curtea interioara dar nu conteaza.

nu-mi plac astfel de camere si placerile nu le comentam.

macar sa gasesc peste tot conditiile de la RIU corp D la preturi accesibile.

[29.07.10 11:01:00]

multumesc pentru opiniile voastre, din ce am citit m-am cam speriat, ca numai camerele din corpul D sunt de 4*. Noi avem bebelus si am cerut la agentia de turism camera fara galagie, iar ei ne-au recomandat pe cele cu vedere la parc.Tot cei de la agentie ne-au spus ca platim 4* nicidecum 3*.

[29.07.10 11:03:08]

dar vreau sa va intreb in ce corpuri camerele au vedere la gradina, poate la receptie reusesc sa obtin o camere mai buna,

[29.07.10 11:05:45]

@alina.b, de regula camerele sunt deja pregatite si repartizate, mai ales pentru familiile cu copii.

[29.07.10 20:45:26]

alina b.

Revin: camere cu vedere la gradina sunt in corpul A, in corpul C, cred ca si in corpul B care e lateral piscinei mari.

Toate camerele sunt la fel (comparand camera cu cea a unui hotel de 5 * unde am stat acum 2 ani, gasesc ca singura diferenta e minibarul care la riu evrika era gol si... LCD). Si eu am platit4*(desi am stat in corpul A), care erau mentionate si pe factura.

In alta ordine de idei: gandeste-te ca din 36 de AFA-isti care si-au postat impresiile aici s-a obtinut gradul de satisfactie de aproape 98%. Trebuie sa fii prea carcotas, sau poate sau ai ghinion sa nu-ti placa sau sa nu te simti bine.

VACANTA PLACUTA!

[30.07.10 09:03:02]

@alina.b, corpurile sunt de 4*, dar preturile in functie de corpul in care te cazezi, difera la toate agentiile.

cel mai scump este corpul D, probabil fiind cel mai nou.

sky179
    [30.07.10 23:50:45]

alinab, si noi mergem tot acum la inceputul lui august, mai exact pe data de 1 suntem acolo, si tot cu bebelus. Poate ne intalnim in zona, bem un lapte impreuna

ALINA.B, cami75, cosminp, mmierla, sbacau, sky179, vicandi, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :