ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2023
ÎNSCRIS: 08.07.13
JUL-2023

... cu trenul in Budapesta la un concert rock si apoi vizita in oras

Salutare Azi 15.07.23 m am intors din Budapesta cu trenul, dupa o vacanta de trei zile petrecuta acolo, principalul motiv a fost concertul Rammstein din data de 12.07.23. Deci sa incep povestea.

Am plecat din Bucuresti in data de 10 07 23 cu IR78, la ora 21 46 din Bucuresti nord. Am achizitionat biletele la vagon cuseta, la o cuseta de 4 paturi, cam cu o luna inainte, ca sa fiu sigur de rezervare. Pentru 3 persoane cuseta a costat dus intors 600 Ron, biletul propriu zis nu stiu, pentru ca am gratuitati pe calea ferata.

Vreau sa precizez ca duminica 9 iulie pe ruta Curtici - Budapesta, cred ca intre statiile Solnok si Bekersaba (nu stiu daca am scris corect), a fost o deraiere a unui tren de merfa si circulatia este inchisa. Deci trenurile merg pana la Bekersaba, dupa care te urci in alt tren, pana la Mezotour, dupa care autobuz pana la Solnok, dupa care in alt tren pana la Budapesta. Mi am dat seama ca sunt trenuri de legatura pe alte trase (asa le spunem noi la serviciu, eu sunt CFRist).

Ce vreau sa spun este ca la ei personalul circula cu 100 km ora Am vazut pe aplicatia waze.

La dus spre Budapesta, am avut o „nasa” cam de varsta mea adica 50 ani, care stia sa vorbeasca pe langa maghiara si in engleza si in romana si avea grija de pasagerii ei exact ca un ghid turistic, iti raspundea la orice intrebare, statea langa grupul de calatori pana se suiau in celelate trenuri sau autobuz. Eu ii dau nota 10.

Nu pot sa spun la fel despre„nasa” care am avut o la intoarcere, care vorba unei femei din grup care era din Arad si vorbea cu ea in maghiara si ne traducea ca nu stia de capul ei ce indicatii sa le dea la calatori. Am avut noroc cu un pasager maghiar care ne traducea in engleza ce afisau pe tabela, unde trebuie sa coboram si ce tren sa schimbam.

Eu scriu acest reviuw in data de 15.07.2023, am inteles ca acest„disconfort” o sa mai dureze o saptamana, mai multe date puteti gasi pe saitul MÁV-csoport, saitul cailor ferate ungare oficial, daca nu intelegeti limba ingercati cu traducerea automata, cel putin in engleza.

Ce vreau sa spun este ca la ei trenurile circula cu viteza superioara fata de ale noastre, chiar si„personalele„dar nu au AC (stai cu geamul deschis). Totusi una peste alta am ajuns la destinatie cu 1h intarziere.

La intoarcere, pe 14 07 23 seara, s au miscat tot la fel de bine (erau in grafic), numai ca la granita lor, vamesii maghiari au gasit niste migranti ascunsi in podul unui vagon si i a arestat, iar trenul a avut aproximativ o ora intarziere.

Pentru cei interesati sa viziteze Budapesta, exista un card „Budapest pass” care il poti achizitiona on line de la noi, dar este mai scump cam cu 100ron dintr un sediu aflat intr un parc, destul de departe de gara sau aeroport. Asta am vazut cautand on line pe saitul oficial. Dar exista in gara Keleti, coborand scarila spre metrou, la primul subnivel un birou care elibereaza astfel de carduri, pe care ti le poti plati si cu card bancar „BUDAPEST PASS” care ai inclus orice mijloc de transport din oras, o calatorie cu vaporasul pe Dunare (trebuie sa te programezi inainte, de la docul 7), intrari la muzee Citadela si alte obiective turistice, pe langa acest card iti ofera si o harta detaliata a orasului cu mijloate de transport, obiective turistice de vizitat, bai termale etc.

Am scris acest review pentru cei care pleaca ian aceste zile spre Budapesta cu trenul, ca sa stie cum stau lucrurile pana reabiliteaza ungurii acesta magistrala de cale ferata. Despre oras si cazare nu mai spun, fiecare poate sa si faca un plan de vizitat dinainte, dar vreau sa spun ca toate parcarile de la ei sunt cu plata, si ca sa vizitezi cu masina orasul este foarte greu (si mie mi a lipsit masina lasata acasa in Bucuresti).

Pentru fumatori, tigarile se pot procura numai de la magazinele„Tobacoo” iar un pachet de Marlboro rosu costa cam 30 ron. Toate pachetele de tigari indiferent de marca sunt negre ca la turci.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

lcartier linistit, la 7 min de tramvai si la 15 min de metrou

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

distractie, depinde de gustul fiecaruia, eu m am dus pentru un concert rock „Rammstein” care a fost pe 12.07.23 pe „Puskas Arena”

Trimis de Azrael in 15.07.23 23:17:07
Validat / Publicat: 15.07.23 23:27:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, 1991 concert AC/DC

VIZUALIZĂRI: 1629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Azrael); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Budapest Pass , exista si alte carduri mai iefine , dar acesta iti ofera mai multe facilitati

• Alte impresii din această RUBRICĂCu trenul la Budapesta:

• pagină generată în 0.030209064483643 sec