ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2021
ÎNSCRIS: 29.01.08
AUG-2021
Cuplu
REZONABIL

Cu trenul în Ungaria în pandemie

Am planificat o mini vacanță în Ungaria pe aproape puțin după graniță doar până la Bekescsaba, mijloc de transport trenul, este tren direct Timișoara - Budapesta dar eu vroiam imediat după granită în primul oraș. Plecare dimineața după ora 8 și întoarcere seara înainte de ora 22. Patru zile de sejur în o localitate mai puțin cunoscută de majoritatea celor ce scriu sau doar citesc pe aici.

Am plecat din Timișoara dimineața cu trenul de 8,26 și sosire în Bekescsaba la ora 10,16 ora locală, puțin sub 3 ore în care este inclusă și vama.

Trenul se numește în România IR (inter regio) pe cealată parte de graniță se numeste IC (inter city) acolo e voie să se numească așa fiincă viteza trenului permite, la noi pe partea asta de graniță UE nu permite această denumire la tren, motivul îl știți.

Rubrica covid 19-21 România / Ungaria

Ne urcăm în tren cu mască fiincă așa prevede legea la noi, masca obligatorie în interior, lumea poartă masca majoritatea corect, puțini poartă masca sub nas.

După o oră și un pic ajungem în vamă la Curtici, pe peron polițiștii de frontieră (în exterior) poartă masca corect, urcă în tren, control pașapoarte sau carte de identitate după caz, trebuie să dai masca jos la control, pe peron personal de intreținere de la Mav-Start (CFR ul unguresc) verifică trenul, urcă și sus în tren și jos la verificat, nici sus, nici jos nu poartă masca cu toate că trenul este în România.

Oare ăstia de la Mav-Start sunt iresponsabili? sau nu? Cum pot fi catalogați?

Pleacă trenul, nu știi, nu vezi unde se termină România și unde începe Ungaria, steagul Ungariei e cu... verde... tot câmpul dintre aceste două țări e verde, mai nou există smartphone și... google... și acolo vezi dacă vrei dunga (granița) de la Curtici până la dunga aia cam 10 minute, pe urmă 5 minute si am ajuns în Lokoshaza Ungaria. Toți stâlpii din gară vopsiți în verde, pe peron poliția de frontieră fară mască, erau în exterior nu știam cum e legea în Ungaria așa că am păstrat masca unde se spune că trebuie să fie. Mă uit în jur masca a dispărut de la majoritatea pasagerilor

Oare brusc au devenit... 99 % -... iresponsabili? Mă refer la români, maghiari și alte nații prezente în tren. Urcă poliția de frontieră în tren fără mască, control carte de identitate sau pașaport, mai urcă personal de la poliție cu un fel de oglindă mare și scară să verifice dacă sunt... persoane... ascunse.

Mă adaptez situației și devin... iresponsabil... dau masca jos și intru în normalitate.

Dacă nu vă place termenul... normalitate... vă rog să apăsați votul cu -minus fiincă nu sunt responsabil și pun în pericol sănătatea celorlalți.

Pleacă trenul și repede ajungem la destinație în Bekescsaba, coborâm din tren pe peron și dăm să mergem spre zona gării, pe scări dar hai la lift că există și așa ceva în un oraș de provincie, urcăm în lift și mă gândesc să pun masca că ajungem în zona gării în interior dar nimeni în jur nu are mască așa că rămân... iresponsabil... fără mască.

Ieșim din zona gării și mergem la hotel unde ajungem în aproximativ 15 - 20 de minute.

Nimeni nu poartă mască nici în interior, în patru zile cât am stat în acest mic oraș de provincie am văzut doar două persoane cu... mască... una în prima zi în Mall ul orașului o chinezoaică și în ultima zi un tânăr care cred ca nu era localnic, ceilalți... toți... iresponsabili... ce să faci te adaptezi situației.

Despre cazare... poate... voi scrie altădată. Acolo toți iresponsabili fără mască.

Retur spre casă.

Plecare din Bekescsaba la ora 17,42 și sosire în Timișoara la ora 21,39, ore locale, puțin sub 3 ore cu tot cu vamă. Nu mai repet cu poartă mască sau fi responsabil.

Tarife

Preț bilet, sunt mai multe tarife pentru același traseu, culmea că dacă iei bilet pe net electronic e mai scump decât la caserie.

Biletele sunt în felul următor

Smart no Flex

Smart Flex

Am luat Smart no Flex la prețul de 180 lei două persoane cu tot cu rezervare loc, dus întors bilet luat cu două zile înainte de plecare, se pot achiziționa bilete cu o lună înainte.

La celălalt bilet Smart Flex se putea returna biletul până cu o zi înainte de plecare cu restituire, la cel luat de mine nu se permite restituirea. De data asta este obligatorie rezervarea locului din motiv de covid, înainte de... covid... locul nu era obligatoriu. Prețul locului este de 3 euro de persoană. Prețul plătit de mine este pentru două persoane cu tot cu loc tur retur. Preț bilet 2 persoane la Smart Flex cu aproximativ 50 lei mai mult.

Vine nașu (conductorul) în România să verifice biletele, multă lume români, străini cu bilete achiziționate electronic de pe Net, nașu nu are dispozitiv electronic de verificare și ia fiecare telefon al călătorului în mână și verifică biletul electronic, trecem pe partea cealaltă unde dotarea necesară pentru control bilet electronic există.

Una e cu trenul prin România și alta e cu trenul de la Curtici mai departe.

Am fost la Bekescsaba cu trenul, un orașel de provincie aproape de granița cu România.

Bekescsaba greu de pronunțat în limba română doar un maghiar poate pronunța corect această denumire, încercați că oricum nu vă iese din prima, nici din a doua încercare.

Dacă dați o căutare despre Bekescsaba veți fi redirecționați spre denumirea în limba română... Bichisciaba.

Trimis de Nicu in 13.08.21 16:41:48
Validat / Publicat: 13.08.21 18:49:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Vine trenul spre Timisoara

[13.08.21 16:45:29]

La rubrica transport nu exista... tren... a trebuit sa scriu fara transport.

Eu am mers cu tren, va rog rectificati.

[13.08.21 18:48:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu trenul la Budapesta, BUDAPESTA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

@Nicu:

Eu am mers cu tren, va rog rectificati.

Rămâne așa, oricum înțelege tată lumea, având în vedere titlul rubricii

[13.08.21 18:57:07]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONE
[13.08.21 19:57:57]

@Nicu: Nu mi-am închipuit că ungurii nu respectă regurile de protecție în această perioadă încă nesigură. Să nu porți mască in spații închise...

Interesant ce ai povestit cum stau lucrurile la alții. Nu aș pleca acolo și de ar fi gratis totul, îmi este încă teamă...

Am văzut însă cum stau cu transportul lor feroviar, la noi IR la ei IC...

Știu că îți place să mergi cu trenul, ți-am citit și alte articole pe aceeași temă. De la tine am aflat de spectaculoasa cale ferată Belgrad - Bar, am văzut-o cât era de sus, atunci când am fost cu mașina în Muntenegru...

[13.08.21 20:53:29]

@mprofeanu: eu unul mă îndoiesc că ungurii nu poartă masca în spații închise.

Cine știe, o fi observat unul și lasă să se înțeleagă că nimeni nu purta

Ca de obicei, lucrurile trebuie citite cu „relativitatea” lor.

Mai ales având în vedere obsesia (deja plictisitoare, pentru mine) a acestui autor referitoare la responsabilitatea / iresponsabilitatea socială.

nrs †
[13.08.21 21:15:59]

asta doar daca alegeti varianta in romana de la wiki sau booking

[13.08.21 21:21:05]

@nrs & all: Pentru a cita (corect) un text, inserați „[ q ]” la început citat, respectiv „[ /q ]” la final citat (fără ghilimelel și fără spații)

Veți obține ceva de genul

(textul citat)

(mai sus am modificat noi)

[13.08.21 22:04:23]

@ tm 67bru

eu unul mă îndoiesc că ungurii nu poartă masca în spații închise.

Cine știe, o fi observat unul și lasă să se înțeleagă că nimeni nu purta

Ca de obicei, lucrurile trebuie citite cu „relativitatea” lor.

- - -

Daca este asa cum ati scris de ce ati votat ceva ce e plictisitor si mai ales nu este adevarat?

Eu am fost in Ungaria si imi asum ce am scris, cine nu crede si spune ca nu este adevarat e treaba lui. Imi cer scuze ca am devenit plictisitor pe acest site.

Am fost in Ungaria, cine nu crede TREBUIE sa mearga acolo si pe urma sa spuna ca nu este adevarat, la hotel am avut cazare patru nopti si nu am vazut nici o persoana cu masca, erau cazati si maghiari si turisti straini, la fel la Mall ul orasului nimeni cu masca.

Vroiam sa scriu ceva despre cazare si despre orasul asta resedinta judetului Bekes dar vad ca am devenit PLICTISITOR,

Mai sus scrie asa...

eu unul mă îndoiesc că ungurii nu poartă masca în spații închise.

Intrebare? Ati fost acolo sa vedeti la fata locului?

Eu am fost si nu am scris cele de mai sus ca sa fiu iresponsabil.

In legatura cu responsabilitatea / iresponsabilitatea sociala trebuia sa port singur masca?

Credeam ca jignirile nu isi au locul pe acest site.

Inainte de a acuza pe cineva ca scrie minciuni va rog sa va documentati inainte.

Imi cer scuze inca odata ca am devenit plictisitor.

[13.08.21 22:59:05]

@Nicu: Am votat pentru ca sunt si info utile, in review -- pana s-o iei din nou, pe tema i/responsabilitatii...

În benzinării, cei fără mască erau rugați să și-o pună (corect! acoperind nasul și gura), altfel nu erau primiți.

[14.08.21 12:09:54]

@tm67bru

Ati scris asa Si da, am fost relativ recent în Ungaria, peste tot unde am fost SE PURTA masca în interior.

Asta a fost pe la sfarsitul luni iunie, de atunci

s-a mai schimbat ceva prin Ungaria referitor la masca.

Despre asta a scris si @ alexutza cu toate ca nu a fost de acord si a votat cu minus reviewul fiinca nu era despre turism dar am specificat ..cu trenul in pandemie. A scris exact ce am spus eu despre masca.

Poarta masca sau nu o purta in Ungaria este vorba de saptamana asta nu despre ceva ce a fost valabil in urma cu ceva timp.

Ce consider eu ca nu este ..CORECT..este remarca ca am devenit plictisitor pe acest sait.

M-am inscris aici pe AFA in ianuarie 2008, cam multi ani de atunci, oare de ce nu a aparut mai..DEVREME..aceasta remarca cu am devenit plictisitor aici ? Si de ce credeti ca MINT ?

Cred ca am tot dreptul sa intreb.

Am folosit aici ieri si in general mereu cand am scris ceva un limbaj zic eu..DECENT..expresii de felul..va rog, multumesc, ma scuzati..in nici un caz ..expresii folosite de ..dumneavoastra..CA MINT..am unele obsesi, sunt iresponsabil etc.

Asa ca imi mentin limbajul zic eu decent si va rog

Sa fiti responsabil si sa restrictionati accesul acestui user care minte pe saitul dumneavoastra, cum doriti restrictionat pe 7 zile, o luna, un an, etc, sau banarea contului.

Actionati conform regulamentului, decizia va apartine.

Sa minti cred ca e grav, sa acuzi si mai urat, totusi faza cu am devenit plictisitor trebuia spusa mai demult poate acum vreo 13 ani.

[15.08.21 07:57:04]

tm67bru

De ce credeti ca MINT cand scriu pe acest sait?

Acuzele de mai sus cu mint, sunt iresponsabil, etc, trebuie argumentate.

Pana la urma v-ati INFORMAT cum e cu masca in Ungaria sau ramane asa... am fost si eu in Ungaria si nu e adevarat dezinformezi.

Acuzele de mai sus cu mint, sunt iresponsabil, etc trebuie

argumentate.

Scriu din nou fiti responsabil si aplicati regulamentul conform celor scrise de mine ieri aici

Sa restrictionati accesul acestui user care minte pe saitul dumneavoastra, cum doriti restrictionat pe 7 zile, o luna, un an, etc, sau banarea contului.

Actionati conform regulamentului, decizia va apartine.

Multumesc anticipat.

elenaadinaPHONE
[15.08.21 14:08:43]

Mie mi-a plăcut articolul, mulțumesc pentru informațiile utile!

Yoda
[16.08.21 22:55:54]

Din cauza ca ungurii au fost responsabili si s-au vaccinat intr-un procent foarte mare (vreo 56.3%, nu 25%), la ei nu mai este necesar portul mastii. Masca se foloseste doar in spitale si in institutiile sociale.

mprofeanuPHONE
[18.08.21 17:13:46]

@Yoda: Mulțumesc frumos pentru precizări! Acum am priceput toată povestea.

Călătorii frumoase! ????

Nasshu
[17.09.21 19:22:43]

Sincer sa fiu nu stiu cand a fost eliminata (efectiv) obligativitatea purtarii mastii la interior sau in alte cazuri - in Ungaria - conform mae.ro din iulie 2021

Eu am fost de curand, intrare pe 7 septembrie si pot confirma ca in Ungaria la acel moment si cand m-am intors nu era obligatorie purtarea mastii la interior, mijloace de transport in comun, etc.

Cu exceptia a 2-3 persoane prin mall/taxi si a 15-20 care veneau la centrul de testare covid de linga hotel eu nu am vazut pe nimeni sa poarte masca, chiar se uitau ciudat si pastrau distanta daca o purtai!!!

In cazul de fata Nicu are dreptate! Da, cand a fost el, cand am fost eu si acum masca NU este obligatorie - in Ungaria - decat in foarte, foarte putine cazuri/locuri!

Restul nu comentez!

neimportantPHONE
[17.09.21 21:22:18]

@Nicu: dumneata nu ai cum să plictisești, ești vechi pe site (o țâră mai vechi ca mine!), ne-am obișnuit cu stilul matale. Eu te-am mai certat că nu pot să te las "corijent", chiar dacă o dorești morțiș, la "tablă" știi lecția, nu "copiezi" la teste, iar de "suflat" în biserică nu vă văd în stare...

În plimbarea cu "trinu de plăcere" spre tărâmul maghiar, m-am simțit ca D-l Goe, răsfățat și repetent. Nu am mai fost cu țugu' de fro' 25 de ani. E pericoloso sporgersi mai era afișat la geam?

În altă linie (nu de tren), sunteți amândoi din Temesvar, ca sugestie, fuga la terasă la o bere, cu mască, fără mască, până nu ne bagă la cuști, "caftanele" și "eghileții" vremii.

[08.10.22 16:41:11]

Despre Responsabilitate / iresponsabilitate

Am fost acuzat ca sunt iresponsabil si MINT pe acest site, motivul masca si covid 19 / 21/ 22 etc.

Vreau sa scriu aici despre inca un exemplu de iresponsabilitate (masca) Am fost zilele trecute din nou in Italia si ajungand pe un aeroport doream sa marg spre gara centrala (Stazione centrale) nu se mai putea ca data trecuta destul de recent, am mers la info si am intrebat cum se procedeaza? raspuns cu tren expres. Stiiam si de shuttle din aeroport dar pana acum nu am mers cu asa ceva in Italia. Cobor jos in zona autocarelor sa vad de shuttle, chiar in acel moment era in miscare, plecase deja, am vazut ca scrie orasul unde vroiam sa ajung, fac semn ca vreau sa urc, opreste si ma intreaba unde merg? Pana la capat, ai bilet? nu, hai urca.

Iau loc si dau sa platesc, merge cam 200 de metrii si opreste autocarul sa fac plata, ches? zice da, cu cardul merge? da, platesc cu cardul si trec la loc.

In Italia masca este obligatorie in mijlocul de transport in comun ex - tren, autocar, tramvai, metrou, ferybot etc. In avion nu se poarta masca... ala nu e transport in comun.

Dupa cinci minute de la urcarea in autocar imi aduc aminte de masca si dau sa o pun (din nou eram in Italia si eram iresponsabil) ma uit in jur, autocarul (nu microbuz) plin pe treisferturi, NIMENI nu purta masca nici soferul, nu pun nici eu masca. Undeva cam la 45 de calatori.

Calatoria cu autocarul aproape plin a durat putin sub doua ore.

Retur

La retur cu trenul fiinca am schimbat statiunea si nu mai era shuttle de acolo.

Pe peron destul de des anunt cu masca obligatorie in tren, cam 80% din calatori purtau masca carect.

Pe info cu masca se specifica doar masca ffp2, procentul de ffp2 era undeva la 50%. Controlorul de bilete nu controla daca ai bilet ci daca ai masca si sa fie corect pusa.

In autocar nu purta nimeni masca (aproape doua ore) in tren obligatoriu, si unul si celalalt transport in comun si in aceeasi tara.

Asta a fost la sfarsitul lui septembrie cand era obligatorie masca in mijlocul de transport in comun.

Ce am scris mai sus e vorba de Shuttle (autocar cam 45 de calatori) cursa Aeroport Bologna spre Rimini, sfarsitul lunii septembrie.

O sa apara replici cu... nu e adevarat... iara minti, am fost si eu, si eu, si tot asa in Italia si dezinformezi.

Oare e adevarat ce am scris sau nu?

Citat de mai sus de la ecouri... |

" Cine știe, o fi observat unul și lasă să se înțeleagă că nimeni nu purta.

Alt citat la alt ecou

In cazul de fata Nicu are dreptate!

Cititi ce am scris mai sus si trageti concluzia cine minte sau daca eu am mintit.

A trecut un an si ceva si am crezut ca cineva isi va cere scuze pentru afirmatia... minţi... dar vad ca nu e valabil.

Oare ce am scris mai sus e adevarat sau apare din nou... Cine știe, o fi observat unul și lasă să se înțeleagă că nimeni nu purta.

Citat din un ecou al meu de acum un an si ceva...

De ce credeti ca MINT cand scriu pe acest sait?

Acuzele de mai sus cu mint, sunt iresponsabil, etc, trebuie argumentate.

Spunea... cineva la un ecou al meu... sa scriu aici doar daca am baut o cafea, pana la ora asta am baut o cafea pe la ora 11 si un ceai, am fumat si o tigare dar doar una ca am auzit ca dauneaza sanatatii si deveneam din nou iresponsabil.

elenaadina, mprofeanu, neimportant, Nicu, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂCu trenul la Budapesta: