ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2019
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2019
single

Cu chefereul la Budapesta

Luna trecuta am avut nevoie de transport calatori la Budapesta.

Deja facusem planificarea la doctor dar nu reuseam sa imi dau seama cu ce ajung acolo, Aveam zic eu vreo 3 variante.

1. cu Taromul pret -vreo 600 lei

2. cu autocarul, dar nu-mi convenea statul in sezut 13-14 ore

3. a ramas CFR-eul

Deci gata, am hotarat. Intru pe siteul CFR calatori international la rubrica planificare calatorie.

Studiez problemea, pare un pic cam complicata, ma asteptam de fapt la mai putine ore de calatorie. Varianta optima pentru mine a fost totusi plecare din Bucuresti Nord la 17,45 sosire in Budapesta la ora 8,50 ora Ungariei.

Intrucat doream un loc la cuseta jos, am fost nevoita sa sun la numarul afisat pe site si sa intreb care este cea mai apropiata agentie CFR de mine. Asa ca odata ce intru in posesia banilor cash plec spre Gara de Nord din Bucuresti la una din cele doua agentii indicate la telefon. Prima optiune de agentie era Casa de bilete nr. 1 din Gara de Nord. A doua obtiune era agentia din stanga Hotel Ibis la parterul blocului, deschisa in zilele lucratoare pana la ora 18. Am intrat in agentie cu gandul de a cumpara un bilet la vagonul de dormit cu 4 cusete. Aici surpriza, nu mai sunt bilete la 4. Asa ca rog pe doamna sa-mi dea un bilet la 6 cusete in compartiment, dar obligatoriu cuseta mea sa fie cea de jos. Pe acest loc am achitat fix 185,87 lei.

Victorie, urma sa plec pe 14 iunie la ora 17,45.

La data si ora stabilita ma prezint in Gara de Nord cu trolerul roz al fimi si astept sa traga trenul la linie pana aproape de ora stabilita de plecare. Lume pe peron potrivit de multa, caldura solara suficienta si eu in mintea mea estimam in tren o caldura tropicala.

Bine, caldura ca caldura dar ce naibi fac daca sunt in compartiment peste noapte cu persoane de sex masculin!? Singura ma tot incurajam si imi spuneam ca nu ai cum din 6 cusete cinci sa fie de sex masculin.

In final trenul este tras la linie, fiecare vagon are insotitorul sau, asa ca inca de la urcare in tren urci in vagonul in care urmeaza sa calatoresti.

Noroc zic eu ca am avut, insotitorul vagonului cu care urma sa calatoresc era un domn amabil si dornic sa te ajute si sa-ti raspunda la orice intrebare.

Aveam cuseta 92, ma instalez comod in compartimentul indicat si prima bucurie a CFR-elui, aveam aer conditionat functionabil si compartimentul era deja racit.

In compartiment, totul ok. Curatenie si toate paturile si pernele fara asternut puse frumos pe o cuseta aflata deasupra.

In compartiment misto, eu cu un barbat intre doua varste. Ne salutam si fiecare probabil cu speranta lui ca va veni in compartiment un companion de acelasi sex cu el.

Surpriza, in compartiment mai intra un tinerel, hait zic, urma sa doarma in cuseta de sus pe partea mea. Si tinerelul mai oropsit saracutul ca mine, avea diabet si era suparat ca venise degeaba la Bucuresti nu reusise sa fixeze un aparat permanent pentru controlul glicemiei.

Dupa ce trenul s-a pus in miscare domnul insotitor de vagon ne-a anuntat ca s-ar putea sa avem un al treilea barbat in compariment... super zic.

Dupa un sfert de ora apare un parinte tinerel care tot incearca sa ne explice ca are sciatica si ca nu poate sa urce in custea de sus asa ca ar vrea sa-l primim la o cuseta intermediara. Eu ma stramb un pic la el, celalalt barbat la fel si cel tanar nu intra in discutie.

Din punctul acesta urmeaza de fapt pentru mine o calatorie lunga de-o seara, noapte si dimineata cu trenul.

Cea mai rea partea din tren a fost ca CFReul a inchiriat pentru o noapte tot vagonul restaurant asa ca a trebuit sa dramuiesc un litru de apa sa il am pentru toata durata calatoriei care s-a dovedit a fi de 17 ore in loc de 16.

Cel mic cu diabetul a coborat undeva la Simeria in toiul noptii.

Asternuturile le-am lua sigilate de la insotitorul de vagon, dimineata le-am predat tot lui. Fiecare si-a facut patul asa cum a crezut de cuviinta. Aerul conditionat a fost centralizat si daca tineai usa compartimentului inchisa era suficient de racoare. Deficitar mi s-a parut faptul ca nu ai unde sa arunci gunoiul asa ca a trebuit sa fac o punga speciala pentru gunoi.

Wc-ul functional, curatel cat poate fi un wc intr-un tren.

Insotitorii de vagoane au incercat sa reduca traficul din vagoanele de dormit atat cat au putut. In timpul noptii trenul a mai facut vreo doua cuplaje cu alte garnituri,

De dormit am dormit iepureste, dar totusi a fost bine ca am stat intinsa de la ora 22 pana la ora 7 dimineata cand am intrat in Curtici si s-a facut controlul Id-ului bob cu bob...

In vama maghiara am sta mai mult, niste indieni au fost dati jos din tren, ma rog si fel de fel de discutii pana s-a pornit din nou trenul.

Cea mai tare faza a fost ca la ora 8,50 ora Ungariei eram gata incolonati sa coboram din tren la Szolnok crezand ca suntem in Budapesta. Ne-a linsitit conductorul, aveam intarziere de-o ora.

Statiile au fost urmatoarele:

Csardaszallas 06:39 - Sosire  Plecare - 06:40

Gyoma 06:47 - Sosire  Plecare - 06:48

Mezoetur 07:00 - Sosire  Plecare - 07:01

Szolnok 07:25 - Sosire  Plecare - 07:27

si Keleti gara de est din Budapesta.

Nu am ce sa reprosez CFReului a fost o calatorie totusi OK, civilizata in conditiile de tren, intarzierea nu a fost data de cauze tehnice asa ca am fost multumita.

CFReul si Taromul sunt de fapt singurele alternative de calatorie spre Budapesta, Caile ferate maghiare nu au tren pe ruta Budapesta - Bucuresti, iar Wizz nu face curse Bucuresti - Budapesta de aproape un an. Sincer cu autocarul nu as pleca decat daca nu as avea in acel moment alternativa.

Mentionez ca Gara Keleti se afla pozitionata in Pesta destul de aproape de centru si de Dunare asa ca va invit la o calatorie cu trenul pana la frumosa Budapesta!

Trimis de adrianbogdan in 07.07.19 07:57:12
Validat / Publicat: 07.07.19 09:34:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 campii manoase tara noastra are

[07.07.19 10:05:03]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nicole33
[07.07.19 11:17:48]

@adrianbogdan:

Felicitări pentru curaj!

Cred că ai ales cea mai bună variantă dintre cele date.

Evident, eu aş fi ales să merg cu maşina, chiar dacă drumul este lung şi obositor, plecând însă cu o zi mai devreme ca să nu fiu zombi de oboseală la doctor. Avantajul de a avea permis de conducere .

Sunt aproape douăzeci de ani de când nu m-am mai urcat într-un tren în România şi nici nu intenţionez prea curând , mari progrese nu văd să fi apărut între timp.

Spre ruşinea mea nu am călătorit niciodată la cuşete de genul celei descrise de tine. Poate ar fi meritat o încercare, măcar de curiozitate.

[07.07.19 12:44:21]

@nicole33: Nicol timpul nu este pierdut, cand te consideri pregatita poti face o incercare!

ANILU
[07.07.19 18:08:01]

@adrianbogdan: Ai călătorit totusi bine în condițiile actuale ale Cfr-ului.

Eu am mersul cu trenul foarte mult cu trenul, mai ales că aveam permis gratuit, acum merg mai rar.

Deci, până la urmă ai avut numai bărbați, colegi de călătorie!

Dar, ai ajuns cu bine destinație.

Toate cele bune.

[07.07.19 21:41:37]

@ANILU: Da sa sti ca nu ma plang, colegi de camera au fost ok, nu ne-am deranjat, probabil doar ne-am sforait din cand in cand.

mprofeanu
[08.07.19 19:22:57]

@adrianbogdan: Excelent reviewul și de ținut minte. Și eu sunt adepta trenului decât a mașinii de orice tip. Mi s-a părut un bun preț și atunci când ai timp este binevenită această plimbare la Budapesta cu trenul, ai și pat pe care să te întinzi și chiar să și dormi...

Mulțumesc pentru această informație utilă!

[08.07.19 19:53:02]

Mutat în rubrica "Cu trenul la Budapesta, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

abancor
[10.07.19 09:48:24]

Povestirea ta m-a trimis cu gîndul la CFR-ul lui Caragiale și la micro-schița Fahrenheit 41,9 a lui Mircea Nedelciu. Așa că m-am amuzat, deși nu asta e intenția reviewului.

O notă: Gara Keleti e Gara de Est. Există și Gara de Sud, (pe maghiară Deli), e în Buda.

Aurici
[11.07.19 14:50:30]

@adrianbogdan: Excelent a venit pentru noi. Copilu' mic pleacă în Ungaria cu brigada lui de voluntari și căutau și ei cea mai ieftină soluție. I-am trimis articolul să citească și înțeleg că au ales trenul. Merci că te-ai gândit să scrii despre asta.

[11.07.19 17:09:04]

@mprofeanu: Cu multa placere!

[11.07.19 17:16:09]

@abancor: Buna!

Gata am modificat, corect Keleti este Gara de est din Budapesta.

Cu bine!

[11.07.19 17:24:02]

@Aurici: Buna!

Bine au facut!

Copii se iau cu una, alta si timpul trece mai repede.

Ma bucur pentru alegerea facuta de catre ei, banuiesc ca au luat bilet dus- intors?

Cu bine!

adrianbogdan, ANILU, Aurici, mprofeanu