ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2010
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 30.07.09
JUN-2010

Sejur placut, vacanta!

Am citit review-urile anterioare si m-am hotarat sa scriu si eu impresiile mele despre Saphir Resort&SPA. Noi am luat bilete in luna martie pentru luna iunie 2010, 2 adulti si un copil, dar bilete luasem pentru Saphir Hotel de 4 stele din Konakli. Cand am ajuns in Antalya, agentul de turism ne-a spus ca la Saphir Hotel toate camerele sunt ocupate si ca vom fi mutati la un hotel mai bun (pana la urma asa s-a dovedit a fi, din cate povesteau cei care statusera la Saphir Hotel in alti ani). La inceput am fost sceptici de schimbare...

Am ajuns la hotel pe la 11 noaptea, cam obositi (regiunea Alanya are dezavantajul distantei fata de Antalya). Am fost cazati repede, receptionerii stiu ceva engleza si sunt amabili. Nu am cerut camera speciala, asa ca am nimerit intr-o camera in laterala hotelului, dar se vedea marea din balcon foarte bine. Hamalul ne-a dus bagajele in camera. Hotelul se afla amplasat intr-un golfulet si se invecineaza cu alte cateva hoteluri cunoscute.

Prima impresie: foarte curat, nou, toate pregatite. Nu ne-am abtinut sa nu iesim, atunci seara, sa vedem imprejurimile hotelului. Seara hotelul este frumos luminat.

Servicii generale: bune spre foarte bune. Personalul este amabil, daca ceri sa ti se faca curat in camera, cu siguranta ti se va face curat. In frigider la sosire veti gasi apa plata, apa minerala, nectar de fructe, suc de fructe. In fiecare zi trece cineva prin camera si lasa (sau va intreaba daca doriti) sticle cu apa plata. Noi am cerut apa plata si la 12 noaptea si a venit cineva si ne-a adus. O problema care ne-a deranjat: baietii din sala de mese elibereaza mesele cam greu, mai ales la pranz, cand e lume multa la masa, cam greu se miscau cu strans mesele. Dar daca rogi pe cate unul, sigur te ajuta sa gasesti masa libera. Si baietii de la restaurante sunt amabili si stiu putina engleza, intra in vorba cu turistii si sunt deschisi.

Conditii de cazare: camerele sunt mari, spatioase, luminoase, curate, cu mobilier modern si nou, miroase a curat. Mi-au placut tablourile din camere si de pe holuri... pictate manual, picturi originale. TV LCD. Baia este curata si au grija sa nu lipseasca cele necesare. Lifturile sunt din sticla, si ofera panorama asupra lobby-ului. Balconul nu este foarte mare, dar nici nu prea ai nevoie de balcon, avand in vedere ca mai mereu esti plecat. La capitolul confort, este un hotel de 5 stele.

Distractie si relaxare: sunt 3 piscine, una mare, una pentru toboganele de apa (3 tobogane de apa) si una pentru copii, cu tobogan mic. Sunt curate, intretinute, frumos luminate. Animatorii se straduiesc sa fie pe placul tuturor (stiau sa spuna "Buna dimineata" in limba romana), dar fata de alte echipe de animatie pe care le-am vazut, nu sunt prea buni. Copiii se distreaza de minune la discoteca de copii, dar spectacolele pentru adulti nu sunt prea reusite. Noi am fost intr-o seara si ne-am lamurit... In schimb am prins "Seara fachirilor", un spectacol interesant. Animatorii organizeaza in cursul zilei concursuri la piscina, volei pe plaja (aici chiar mi-a placut). La piscina si aproape de plaja sunt baruri destul de bine aprovizionate. Exista si loc de joaca pentru copii si miniclub.

Bucatarie: scria cineva intr-un review despre faptul ca nu era carne bine preparata... intr-adevar, am vazut si eu cum se aduceau pachete de mici si chiftele congelate (un punct in minus) si iarasi un punct in minus pentru sucurile la dozator care erau sigur facute din prafuri. Dar... aveai de unde sa alegi alte feluri de mancare, celelalte preparate erau foarte bune si din belsug, chiar daca ajungeai ceva mai tarziu la masa, cu siguranta nu ramaneai fara mancare! Se preparau in fata ta: gozleme (acele placinte turcesti umplute), painici umplute, frigarui, gratar, kebab, ton (dintr-un ton urias ti se taia in fata o felie de peste preparat, foarte gustos). Foarte multe soiuri de turtite (cu seminte, cu susan, cu pasta de masline, cu branza, cu cartofi etc. ), chifle (albe, negre, cu seminte), tocanite (multe cu legume), meniu dietetic (legume, peste, carne de pui fierte), multe feluri de branza, gemuri, budinci. Carnea din tocanite, la gratar, frigarui mie mi s-a parut de buna calitate. In ceea ce priveste prajiturile... aici chiar nu sunt de acord cu parerile conform carora ar fi ca cele din cutii de la Metro (pentru exemplificare, voi posta si cateva fotografii) : baclava, budinci pe baza de gris, gogosi cu miere, caise confiate, prajituri cu mac si susan, clatite la toate mesele, torturi, rahat, dovleac turcesc si cate si mai cate. Fructe au fost diverse: cirese, pepene galben si rosu, caise, mere, portocale, corcoduse, struguri. Eu am apreciat in special faptul ca au avut peste si iaurt la barul de la plaja.

Plaja si marea: plaja este larga, cu nisip, curata, cu umbrelute si sezlonguri gratuite. Prosoapele de plaja sunt cu garantie. Intrarea in mare este pe pietricele, cam deranjante. Marea se adanceste cam repede, dar cum hotelul este intr-un golf, se poate merge spre capatul golfului unde intrarea in mare este mai lina si se face pe nisip. Acolo chiar e placut de inotat. Marea este curata, lipsita de alge si scoici la mal.

Alte cateva aspecte despre hotel:

Gradina este mare, cu aranjamente, cu verdeata (palmieri, tufe de busuioc, cimbru, trandafiri, nalba), cu tot felul de locuri in care sa lenevesti (cosulete cu perne moi, chioscuri cu perne, hamacuri... taree placute).

Sa mai amintesc si de faptul ca am nimerit intr-o zi cu "seara turceasca", zi in care au pregatit multe, multe preparate specifice. Au pregatit un tort urias de inghetata (care s-a dovedit a fi tare gustoasa), pe fiecare masa era cate un balon cu steagul Turciei (de altfel un steag mare al Turciei era pus si pe hotel). Tot in seara respectiva au adus un grup de dansatori profesionisti care au tinut un spectacol frumos, traditional si dansatoare din buric.

Noi ne-am simtit foarte bine la acest hotel si, cu mici retineri, il recomand.

Am uitat sa precizez faptul ca hotelul are si piscina interioara, iar in holul ce da spre picina si plaja, au magazine (unul de bijuterii, blanuri si unul cu suveniruri). Aproape de hotel, urcand spre soseaua Antalya-Alanya, este un bazar destul de mare de unde va puteti face cumparaturile, desi eu nu-l recomand datorita preturilor cam piperate... mai bine mergeti in Alanya pentru cumparaturi. Si inca un detaliu important: noi aveam avion la 8 seara din Antalya, la ora 12 a trebuit sa eliberam camera, dar am putut folosi orice facilitate a hotelului pana la ora plecarii.

Trimis de monicutza in 17.07.10 22:32:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 3160 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine din camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

gasolina
    [27.07.10 09:13:27]

imi cer scuze insa nu inteleg de ce anume ai dat nota maxima pentru bucatarie si masa atata timp cat ai dat puncte minus in review ...

monicutzaAUTOR REVIEW
    [27.07.10 10:14:42]

Salut! Pai am precizat ca pe mine nu m-au deranjat sucurile si micii congelati (chiar nu m-au interesat si n-au contat in punctarea mea)... eu am apreciat foarte mult produsele proaspete, cele facute in fata turistului si faptul ca aveai de unde alege si alte produse mult mai bune. Pentru astea am dat punctaj maxim la masa. Iar partea cu strangerea farfuriilor murdare de pe mese am depunctat-o la capitolul "Servicii", fiind de altfel singurul serviciu nerealizat corespunzator unui hotel de 5 stele.

monicutza
    Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Resort & Spa [Okurcalar]: