ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 07.08.08
FEB-2010
[?] AD. + 2 COPII -- v: 12 si 15 ani

In tabara la Azuga / Pentru copii care iubesc sporturile de iarna...

Ce copil (sper ca nu-s prea multi cititori din aceasta categorie de varsta) nu vrea sa "scape" cateva zile de parinti? La multi dintre ei mai greu este pana ii trimiti prima data, apoi... te bat la cap pana cedezi si ii trimiti din nou.

Urma sa fie prima tabara pentru pustiul meu de 6 ani, dar vorba aceea "nu-i pentru cine se potriveste, este pentru cine se nimereste". Cu cateva zile inainte a inceput sa tuseasca destul de serios, asa ca am "apelat" la planul B. Nu ca l-as fi avut, dar l-am improvizat. Platisem doua locuri in tabara (pentru pusti si pentru nepotul de 15 ani), asa ca am vorbit cu organizatorii taberei si am trimis-o pe fiica mea in locul pustiului. Aici am avut de doua ori noroc: odata ca ii cunosc de ceva vreme (unul dintre ei, Ionut, este instructorul care l-a invatat pe cel mic sa schieze, iar acum ii perfectioneaza pe toti trei) desi sunt convinsa ca ar fi acceptat schimbarea de la oricine, iar a doua oara ca antrenoarea de handbal a fiicei mele (care face handbal de performanta) a fost de acord ca ea sa mearga la schi.

Acum aveam alta problema: cel mic voia neaparat la schi, cu Ionut, asa ca mi-am facut frumusel bagajele, m-am "inarmat" cu tratamentul pe care il avea deja si am mers si eu cu el la Azuga. Ar fi fost incorect sa trimit in tabara un copil care nu era in cea mai buna forma. Programul de schi l-a urmat alaturi de copii din tabara. Stiti care este culmea: dupa a doua zi de schi, o zi in care dimineata erau -17 grade, nu a mai tusit deloc, asa ca tratamentul a ramas pe alta data.

Dar sa revin la tabara...

Este "pusa la cale" de doi instructori, Ionut si Cristi, care au multa experienta in lucrul cu copii de toate varstele. Copii sunt cazati intr-o casa cu etaj special amenajata. Conditiile sunt foarte bune, daca nu ai pretentii de cinci stele, iar copii nu le au sigur. Pentru ei, mult mai mult de multe ori decat pentru adulti, importanta este atmosfera, iar asta au din plin.

Aveau toate mesele asigurate, precum si multe distractii de cabana: muzica, jocuri, curtea mare la dispozitie nelimitata.

Unii dintre cei mici au plans dupa parinti in prima zi, iar la final nu voiau sa mai plece acasa. Iar asta spune multe, nu credeti? !

Copii erau impartiti pe grupe de varsta, pentru schi, dar si in functie de cat de avansati erau in acest sport. Mergeau la schi si dimineata si dupa amiaza, cu pauza pentru masa de pranz si odihna. Daca vreunul era prea obosit putea ramane la cabana, supravegheat bineinteles, sa se odihneasca.

Erau copii de toate varstele: de la 5 ani pana la 18 ani. Cei mici erau incepatori absoluti si a fost o incantare sa-i vad la sfarsit ce fericiti si siguri pe ei alunecau pe schiuri. Baiatul de 18 ani era de mare ajutor, fiind practicant al acestui sport de multi ani. Era emotionant si oarecum surprinzator sa vezi cu cata grija ii ocrotea pe cei mai mici si cu cata responsabilitate.

Cei trei copii ai mei (inclusiv nepotul) au avansat simtitor in zilele de tabara. Nu trebuia sa fii specialist (si eu nu sunt deloc, deloc) ca sa vezi asta. De alunecat pe schiuri, alunecau ei bine si inainte, dar se vedea clar diferenta in tehnica.

Tot respectul pentru responsabilitatea si profesionalismul organizatorilor. Daca vreti o tabara pentru copii vostri este o optiune pe care sa o luati in considerare cu toata increderea.

Trimis de IUBONI in 12.07.10 12:41:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AZUGA.

VIZUALIZĂRI: 3582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IUBONI); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O parte din "gasca" din tabara. Drumul pana la partie se facea pe jos. Nu-i departe...

[12.07.10 13:49:43]

ne poti da numele cabanei respective unde s-a tinut tabara? cred ca ar fi de folos sa aiba sectiune proprie pe site.

IUBONIAUTOR REVIEW
[12.07.10 14:04:59]

Cred ca ai dreptate numai ca... in acest moment nu-l stiu. Cand am fost noi baietii nu-si aveau gata "actele", insa pana acum cred ca s-a rezolvat. Am sa-i sun sa-i intreb si cum aflu iti spun.

Chiar merita o sectiune separata, fiindca sunt convinsa ca vor fi destui parinti interesati.

Multumesc frumos de intelegere.

creivean
[12.07.10 14:09:04]

Da' ştiu că vă place la săniuş, în ţară sau afară.

Felicitări pentru review, chiar poate fi util părinţilor, în căutare de informaţii, despre taberele unde merg cei mici.

[29.07.13 03:23:45]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La schi/săniuș în zona Bușteni-Azuga" (nou-creată, între timp, pe sait)

creivean, IUBONI
Alte impresii din această RUBRICĂLa schi în Azuga: