ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Jurnal de bord – la schi in Azuga

ROA - Ne place

Sambata

- Trezit cu regrete la 7,00, si eu si jumatatea raciti zdravan, intors in scutece inca vreo 2 ore, nu ne mai trebuie schi

- Nevasta tusit atat de tare incat facut intindere la un muschi pe spate. Eu tinut isonul si behait si mai tare. Eu ras: - Te-ai babit draga. Deh, varsta taica! Mare greseala, ca mi-a intors-o imediat: da, da, bine ca esti tu destept si tinerel, dar lasa ca se ia chestia asta! Cine m-o fi pus, ca pe urma mare dreptate a avut. Gura femeii!

- Gandit ca dat bani de avans, bagaje facute pe jumatate de seara, dor mare de ski, baietelul la usa “-Cand plecam, cand plecam? ”

- Dat naibii de raceala ca trece ea singura, razgandit dupa o cafeluta remontanta, facut bagaje in viteza, aruncat schiuri pe masina

- La 11,30 pupat mama soacra, lasat acasa, restul sus in masina si directia Azuga

- Ca de obicei mare balamuc prin Bucuresti, iesit pe DN1, cam aglomerat si pe aici, ceata, radare cat cuprinde si pe stalpi dar si mobile, dat talpa pe unde se putea, dar mai lejer ca avem schiuri pe masina

- La 14,00 ajuns in Azuga, gasit repede Pensiunea Miraj la 200 m de partia Sorica

- Cazat si luat masa in pensiune, tras apoi la leneveala pt siesta

- Plecat pe jos ca pantofarii sa luam pulsul partiilor – e bine, instalatiile merg, zapada e destula, chiar ninge, nu e prea frig, vantul nu bate, se schiaza, nu pare aglomerat chiar daca e sambata, luat cunostinta de preturi – tare scump sportul asta!

- Surpriza placuta: in locul telescaunului in care iti ingheta cofragu pana ajungeai sus, a aparut o telegondola ca cele de prin Austria

- Ajuns la capat dupa partia Cazacu si gasit indicator pt partia de tubing! ? Curiozitate maxima, mers si dumirit: in loc de sanii, colace, plasticuri sau alte prostioare, te dai organizat cu colacul pe niste partii special amenajate

- Nu am scapat de baietelul meu si a trebuit sa luam si noi un colac, pt ca aveam voie cu el in brate: 10 RON juma de ora si 15 RON ora intreaga

- Senzational, ne-am distrat de minune, numai ca dupa vreo 10 urcari cu copilul de-o mana si cu colacul de cealalta gafaiam precum locomotiva Thomas. Ar trebui o instalatie de urcat si pt tubingul asta

Duminica

- Trezit dimineata, mic dejun la pensiune, cafeluta obligatorie, sarit in echipamentul de schi, urcat in masina si tuleo catre partie, ca nu era sa mergem 200-300 de metri cu schiurile in spate. Taxa de intrare auto 5 RON/zi

- Mers la partia Cazacu, mufat copilul in echipament inchiriat 20 RON/zi, inchiriat instructor de schi 60 RON/ora (rentabila meserie), lasat nevasta la vin fiert si sa pazeasca odoru familiei, iar eu dat navala la gondola

- Cumparat cartela pt 5 urcari 80 RON pt partia Sorica cu care se mai poate intra la 2 teleskiuri – surpriza neplacuta, desi nu sunt mai mult de 10 instalatii pe cablu in toata Azuga, astea sunt patronate de 3 persoane diferite si nu ai nicio sansa sa intri cu acelasi skipass pe la toate. Si cand te gandesti ca in Austria cu un skipass aveam acces in 2 statiuni montane la mai mult de 100 de instalatii pe cablu, aveam transport cu autobuzul gratuit, intrare la patinoar, piscina si sauna de asemenea gratuit. Nu spun ca per total la noi e mai scump (Capra cat e de raioasa tot cu coada pe sus sta!). Si mai vrem turism competitiv. Poate aude si madam Udrea de chestia asta.

- Ajuns sus, schiori putini, destui pantofari, teleschiul si partia de sus Azuga Sud inchise, pregatit si plecat pe partia Sorica

- Sunt incepator dar in Austria credeam ca am inceput sa le prind. Aici in Azuga dupa primii 500 de metri mi-am dat seama ca mai am mult pana departe. Oare o fi fost de la gheata de pe partie, sau de la pietre (! ?), sau de la mormanele de zapada afanata etc. Coborat cu mare, mare atentie ca sa nu o iau pe urmele lui Huidu, dar ajuns transpirat ca dupa sauna

- Cam din locul de unde cobori din teleschi partia e un pic mai bunicica, adica aproape normala, dar si ceva mai aglomerata

- La a doua coborare inevitabilul s-a produs: cand prinsesem si eu ceva viteza, am nimerit pe gheata si am facut o oprire spectaculoasa cu nasu intr-un munte de zapada, cu o coasta pliata pe telefonul mobil si cu schiurile zburand maiestuos prin aer

- In Austria, la orice cadere, dupa 10 secunde te si trezeai cu un monitor care te intreba de sanatate si te aduna de pe partie intr-o pozitie cat de cat mai bipeda, dar aici liniste si pace

- La a treia coborare, nu m-am invatat minte si am mai luat o busitura. Pagube: un deget dat peste cap si zapada si-n chiloti

- Dupa asta hotarat ca ajunge pt o zi, retras la masina, dezechipat, adunat familie de la Cazacu si inapoi la pensiune ca sa ne lingem ranile. Bilantul zilei: nu pot sa rad dar nici sa tusesc ca sa nu-mi plesneasca coasta, paharul de sprit trebuie sa-l mut in mana cealalta ca nu sunt in stare sa tin nici macar o hartie, mijlocul imi ca da junghiuri si in continuare sunt racit bocna, cu lumanaricile fluturand vesele in vant!

- Acum rade nevasta-mea de ce baiat falnic am fost si ce mos am ajuns, in timp ce ea sta stramba de mijloc!

Luni

- Inapoi pe partie. Surpriza neplacuta: la Cazacu e pustiu si e totul inchis. Hai la Sorica. Aici merge numai gondola, lume foarte putina.

- Baietelul face o ora cu instructorul de schi, dar e suparat si maraie tot timpul. E de inteles, ca doar nu merge niciun teleski si trebuie sa urce panta pe schiuri

- Eu urc cu gondola, cu cartela de ieri ca mai am 2 urcari, si pornesc voios la vale. Bineinteles ca mai i-au o tranta dar fara sa-mi mai indoi ceva.

- Ma prezint pt ultima urcare de pe cartela si cand sa pun piciorul in gondola, se blocheaza. Suntem anuntati de vreo 5 ori sa asteptam ca in 5 min. porneste. Dupa o jumatate de ora ni se explica ca putem astepta in continuare, ca pleaca tractorul sus pe partie ca nu stiu ce piesa s-a rupt si se va schimba repede.

- Ma apuca lehamitea, renunt, ma duc dupa baietelul meu in speranta ca au dat drumul la vreun teleski, constat ca nu, urc cu schiurile in spate vreo 300 de metri in 15 min, cu greu imi revine respiratia, imi adun limba de pe umar, ma mai odihnesc vreo 10 min, cobor in 15 secunde si renunt cu totul ca nu merita efortul

- Dupa vreo 2 ore de lancezit prin zona mai fac o incercare la gondola, dar e in aceeasi stare. Sunt fericit ca eram doar sa urc si nu am avut norocul sa fiu intr-una din cabinele de pe traseu. Cativa schiori se cearta cu casiera ca sa-si recupereze banii de pe skipassuri, dar vorbesc singuri. Nu mai vorbesc ca ne-au taxat si la intrare pt masina

- Dupa injuraturile de rigoare (nu numai ale mele), ma mai minunez inca odata de minunatul nostru turism: - Alo, madam Nuti, se aude! Vezi ca ti s-a cam ofilit frunza, o sa se usuce, o sa cada si o sa te lase cu dinaintea goala!

- Brusc ma loveste inspiratia pt un nou slogan al turismului romanesc: Fiti patrioti, mergeti in Austria!

Marti

- Cu teama in suflet ne intoarcem pe partie. La Cazacu merge macar babyskiul de la partia de incepatori. Predau copilul instructorului, nevasta nu mai rabda si se urca si ea pe schiuri, prima oara iarna asta, ca doar e o partie foarte usoara

- Eu fug inapoi la Sorica, zic sa merg intai la teleschi si iau o cartela de 18 RON cu gandul ca apoi sa merg la gondola, apoi aflu ca nu e valabila si aici. Ce adormit sunt, ca doar stiam chestia asta. Ma resemnez si ma bag pt 5 urcari la teleschi. Trebuie sa fii foarte atent si sa stai foarte incordat, ca zona pe unde te trage teleschiul e foarte denivelata si nu cred ca tractorul cu plug a calcat vreodata pe aici.

- Cum am mai spus, partia in zona teleschiului e bunicica si am coborat de fiecare data fara avarii

- Cand asteptam pt a treia urcare, un tip la vreo 65-70 de ani (tare teapan mosu), a urcat in fata mea si dupa vreo 200 de metri i s-a cablul de la scaunelul de la teleschi si s-a dus saracul dea berbeleacul la vale. Norocul lui ca n-a patit nimic

- Cei de la teleschi n-au miscat niciun deget ca sa vada ce-i cu el, ba chiar au fost cam ofuscati: - Ia uite-l ba si pe asta, ne-a rupt cablul! Da, dar ai vazut cum a cazut?

- No coment!

- Cand am terminat punctele, am strans totul fericiti ca s-a terminat, ne-am intors la pensiune, am aruncat bagajele in masina si tuleo spre Bucuresti.

- Ce bine ca e marti, ca e foarte liber pe Valea Prahovei si nici camioane nu prea sunt, asa ca am ajuns cu bine si foarte repede acasa, chiar daca a plouat tot timpul.

Concluzii

- In 4 zile am schiat cat pt o jumatate de zi in Austria

- La ce bani am dat, la ce conditii sunt, la cum sunt partiile, dupa cum te trateaza, nu pot decat sa va indemn sa ne vedem in Austria, sau macar in Bulgaria, ca am auzit ca stau binisor cu statiunile de iarna.

Trimis de vini in 05.03.11 19:27:41
Validat / Publicat: 05.03.11 20:31:35

VIZUALIZĂRI: 3905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Partia Sorica, bunicica in partea finala, schiori putini
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

RobertCodescu [05.03.11 21:15:12] »

Citez: "- Cazat si luat masa in pensiune, tras apoi la leneveala pt siesta" si totusi nu ai evaluat cazarea si masa la caseta tehnica!!!

Si "CADRUL NATURAL" e chiar de numai 37,5 %! ? ! ? ! ? OK cum spui tu ca doar... Ai Fost Acolo!!!

webmaster13 [06.03.11 06:52:21] »

Citit, zambit, placut si atasat si o melodie!!!

vini [06.03.11 16:11:37] »

Salut RobertCodescu,

N-am evaluat pensiunea deoarece imi propusesem sa scriu doar despre experienta de la schi. S-ar putea sa scriu si despre pensiune, in limita timpului disponibil.

Cat despre Cadrul Natural, nu contest frumusetea locurilor ca doar am postat si eu cateva foto, ci nota e data mai mult pentru dotarile din zona. Chestia cu imrejurimile si dotarile e inclusa la evaluarea pt Cadrul Natural. Asa se explica.

O zi buna.

RobertCodescu [06.03.11 20:33:15] »

@vini MULTUMESC MULT pentru lamuriri eram FOARTE confuz in privinta lucrurilor semnalate de mine!!!

webmaster20* [07.03.11 13:05:43] »

@vini, multumim pentru impresii, ai procedat foarte corect. Este bine sa nu se amestece impresiile de calatorie cu cele de cazare si, in cazul de fata, notele referitoare la pensiune nu isi aveau locul. Te asteptam si cu articolul despre unitatea de cazare.

@RobertCodescu, daca ai fi citit Regulamentul, ai fi gasit singur raspunsul:

"2. Este recomandat sa nu amestecati in cadrul aceluiasi review recomandari "de cazare" cu cele "de calatorie".

Daca vreti sa povestiti atat despre cazarea avuta cat si despre obiectivele turistice din zona, ar fi bine sa scrieti doua reviews-uri distincte - unul dedicat cazarii si unul de tip "de calatorie"".

daria40 [04.08.11 17:48:45] »

buna ziua! as vrea sa stiu daca ar fi placut un scurt sejur vara in Azuga? In afara de drumetii pe munte ce se poate vizita si ce distractii ofera statiunea?

vini [05.08.11 09:35:31] »

Daria40,

Am mai primit de la tine un mesaj pe privat, dar nu am putut sa-ti raspund deoarece se pare ca nu ai bifat pe undeva optiunea de a primi mesaje.

Recunosc ca nu stiu prea multe despre Azuga, deoarece am fost de cateva ori numai iarna la ski. Asa, la prima vedere, nu prea pare ca ai prea multe de facut prin statiune.

Pensiunea Miraj este OK, arata bine, este curata, proprietarii sunt tineri si foarte de treaba, mancarea este buna. Mancarea se comanda pe meniu exact ca la restaurant, deci nu este chiar ca la o pensiune. Noi ne-am simtit bine asta iarna.

Pensiunea are micul dezavantaj ca nu prea are curte si se afla si langa o intersectie a 2 drumuri, unul fiind cel care coboara de la partiile de ski. Oricum, prin Azuga nu prea gasesti pensiuni care sa aiba si curte. Dar daca vei merge sa te plimbi sau sa faci trasee, chiar nu prea are importanta curtea.

daria40 [05.08.11 16:44:35] »

multumesc pentru informatii!

webmaster [29.07.13 03:22:03] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La schi/săniuș în zona Bușteni-Azuga" (nou-creată, între timp, pe sait)

daria40, vini
Alte impresii din această RUBRICĂLa schi în Azuga: