ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2010
DIN: Slobozia
ÎNSCRIS: 12.03.10
JAN-2009

O zi pe Partia Sorica

Zapada, zapada, zapada peste tot, si astazi, ca si atunci cand se petreceau cele despre care doresc sa va scriu. Doua mari diferente, insa, intre modurile diferite de a vedea anotimpul alb si zapada - astazi am lopatat destul de multa zapada depusa in straturi groase pe tot ce-mi era indispensabil pentru a ma scula maine din pat cu dureri si scartaituri, pe partia Sorica acelasi mod de manifestare a iernii m-a ajutat sa imi petrec o zi de neuitat impreuna cu sotia si inca patru prieteni.

Am preferat intotdeauna aceasta partie din Azuga nu pentru ca este una ce indeplineste standarde olimpice pentru sporturi de sezon, ci deoarece este una in care nu doar schiatul si snowboard-ul sunt permise, ci se practica in mod organizat si saniusul, cu atat mai mult cu cat habar nu am sa schiez si nici prieteni care sa ma converteasca la acest mod de a petrece vacanta de iarna nu am.

Partia Sorica o veti gasi in capatul strazii principale a Orasului Azuga, facand la dreapta cand treceti prin centrul administrativ al acestuia daca veniti dinspre Sinaia (unde am stat noi) catre Busteni.

E destul de mers pana acolo, daca nu sunteti cu masina este de preferat sa asteptati acolo un autobuz ce face legatura cu alte localitati, aproape de capatul liniei este si partia. Este imposibil sa nu o gasiti, aglomeratia de masini, parcari, magazine, centre de inchiriere de echipament de schi si sanii sunt din ce in ce mai dese, pana la podetul peste Azuga.

Dincolo de parau, la poalele Soricai se afla baza partiei pe un mic platou de unde poti admira peisajele superbe ce inconjoara oraselul acesta fermecator de munte, se pot observa versanti molcomi si impaduriti, ca niste spinari garbovite de bunici inzapeziti, dar si zidurile de granit ale Bucegilor in varful carora scanteiaza Crucea de pe Caraiman. Aici, pe acasta intindere mai plata este locul perfect pentru amenajarile si constructiile necesare sporturilor de iarna, gasesti si un restaurant ce domina locul, spatios, cu doua sectiuni - bar si loc de luat masa - foarte incapatoare, dar si altele mai micute, alte centre de inchiriere pentru echipament (evident, cu preturi mai mari, doar sunt la botul calului) standuri cu ceaiuri, ciocolate calde, vinuri si tuici fierte. Tot aici vei observa si cozile imense de la telegondola si telescaun, care pe noi ne-au facut sa ne lipsim si sa trecem la "Partieeeee!! ".

Dupa cateva ore de tarat sania la deal si la vale am decis ca e timpul pentru refill, asa ca ne-am prezentat la usa carciumii principale, cu gand la mancare calda. Am ramas cu gurile cascate cand am vazut ca trebuia sa stam la coada pentru a putea intra sa asteptam o masa, asa ca mi-am luat gandul de la tochitura "Sorica" careia ii pusesem gand rau pe cand sorbeam cate un suc sau o bere in bar, la ultima pauza, si am rezolvat problema cu cate un sandwich de caciula de la o casuta din lemn de peste drum.

Nici nu iti dai seama cata energie poti sa ai atunci cand urci pentru a 86 -a oara tragand o sanie grea, de doua persoane, doar pentru a mai simti inca o data senzatiile din copilarie alunecand nebuneste printre brazi si strigand.

Regret ca inca nu am invatat si nici nu am cu cine sa schiez, dar abia astept sa mai creasca copilul si sa fiu "nevoit" sa invat, pentu binele lui...

Trimis de valimi in 28.12.10 17:39:35

VIZUALIZĂRI: 9928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In drum spre Azuga, dinspre Sinaia

santana* [28.12.10 19:24:38] »

Mama ce m-ai "ambalat"! Asadar esti si pantofar... Pentru micuta ta, gratis primele lectii de schi, oricand...

Pentru tine 100 de lei ora, dar mergem pe "Carp" la Sinaia. Ce zici?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [28.12.10 22:46:19] »

@sa(n)tana » sau pe sub teleferic, la Predeal pe Clăbucet...

da' parcă nu era (în mod normal şi corect) voie cu sania pe pârtia de schi, nu?

TORA INGRID [29.12.10 10:30:30] »

Suntem in plin sezon de schi, asadar informatiile despre partii sunt esentiale. Dar nu cele din 2009 si venind de la paltonari (asa se numesc cei care nu stiu sa schieze si totusi se aventureaza pe partie cu sanii, farase, pungi si te-miri-ce alte obiecte care pot sa-i trimita direct la Urgenta pe ei sau altii care le ies in cale...), cu atat mai mult cu cat anul acesta s-a mai schimbat cate ceva pe acolo - poti sa verifici personal.

Pentru restul, descri frumos si in nota obisnuita experiente a la valimi care dovedeste inca o data ca are memorie buna si obiceiuri (traditii) neschimbate.

PS -copilul nu trebuie sa creasca ptr a invata sa schieze, cu cat mai devreme cu atat mai bine, cu instructor potrivit pot incepe de la 2 ani jumate -3, cat despre adulti, te asigur ca oricand se poate. Singurul impediment (sa zicem asa...) este ca schiul este un sport/hoby/distractie costisitor, echipamentul si accesul pe sistemele de cablu, basca deplasarea si cazarea in zona fac ravagii la portofel.

Sfatul meu e sa rupi pisica in doua si sa incepi cat mai curand a invata. Eu de exemplu mi-am propus deja sa invat si cu placa, sa nu raman mai prejos de copiii mei. Si te asigur ca nu e bucurie mai mare decat sa te iei la intrecere cu copilul pe partie!

RobertCodescu [30.01.11 21:37:51] »

Pepsiul ala din P 4 il bea cineva sau vin eu sa va ajut! ? ! ?

santana* [30.01.11 21:41:53] »

In P05 se vede un ditamai distonocalmu'. Pot să-l iau eu?

webmaster [29.07.13 03:25:21] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La schi/săniuș în zona Bușteni-Azuga" (nou-creată, între timp, pe sait)

santana*, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂLa schi în Azuga: