ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2010
DIN: zalau
ÎNSCRIS: 23.08.09
JUL-2009

Un loc unde merita sa mergeti

Deoarece nu de mult timp am dat peste acest site, am sa postez si eu cateva impresii, poate ajuta pe cineva, despre strandul de la Hajduszoboszlo, chiar daca eu am fost acolo in anul 2007, 2008 si 2009 urmand ca in luna august sa mai facem o iesire la acest strand. Dupa cum ati observat, am fost trei ani la rand si merg si in al 4-lea an, sunt un pic avantajat de faptul ca nu am o distanta chiar asa mare de parcurs, aprox. 200 km, dar nu din aceasta cauza frecventez an de an acest loc ci datorita frumusetii locului, serviciilor, bucatariei unguresti (care imi place foarte mult) si multe altele.

Imi place foarte mult acolo pentru ca oamenii sunt foarte sociabili, rabdatori, sunt vorbitor de limba maghiara in procent de 65%, am invatat-o intr-un an jumate cat am fost la lucru in Ungaria in anii 1996 - 1998 si vorbeam cu ei in maghiara, la restaurant cand mergeam ma intrebau daca sunt roman si ma intrebau cum se spune romaneste la diverse lucruri ca sa poata purta o conversatie cu turistii romani de acolo, erau dornici sa invete limba romana, ceea ce mi-a placut foarte mult, sa vezi un angajat al unui restaurant strain ca iti vorbeste in limba ta mi se pare un lucru de foarte bun gust. Nu m-a deranjat deloc acest lucru, dimpotriva, imi placea foarte mult sa povestesc cu ei, imi intaream cunostintele de limba maghiara si era o experienta placuta pentru mine. Provin dintr-o familie de romani suta la suta si acasa nu am cu cine sa vorbesc in maghiara.

Un alt lucru care mi s-a parut foarte interesant si foarte de bun gust (la propriu si la figurat) este acela ca mergeam pe terasele unde faceau mancare la ceaun si daca nu eram hotarati ce sa cumparam de mancare ni se dadea sa gustam, aveau farfurii foarte mici, de unica folosinta, linguri de unica folosinta, ne puneau intr-o farfurie din aia mica cateva linguri de macare si degustam vreo 6 -7 feluri de mancare, in final ne cumparam fiecare ce ne placea, in tot acest timp angajatii terasei erau foarte zambitori, amabili si rabdatori, nu dadeau semne ca ar fi iritati din cauza indeciziei noastre, dimpotriva, zambeau tot timpul si in timp ce degustam mancarea mai facem si lectii de romana-maghiara.

Strandul este OK, cred ca ati vazut asta si in impresiile postate anterior, apa cu temperaturi pe toate gusturile, bazin de inot, bazin cu valuri, etc.

Singurul incovenient este ca in plin sezon este aglomerat, cu toate acestea nu am intampinat probleme cu locurile de parcare.

Despre cazare nu va spun prea multe pentru ca eu cand ma duc acolo nu stau la pensiuni sau la hotel, stau in gazda la diferiti locuitori din acea localitate, conditiile de fiecare data au fost foarte bune, nu am intalnit probleme niciodata. Preturile mi se par foarte bune, de multe ori sunt sub preturile de Romania. Au fost ani cand am fost acolo si de trei ori intr-un sezon.

In final nu imi ramane decat sa va urez sejur placut celor care mergeti acolo.

Trimis de popradu16 in 10.07.10 12:12:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, Szeged, Debrecen, Balaton, Erd, etc.

VIZUALIZĂRI: 2573 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popradu16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
[10.07.10 12:34:55]

@popradu16

Şi eu merg la vară în Hajduszoboszlo, începând cu 09. 08 şi mă cazez la Aurum. Apreciez review-ul tău ca fiindu-mi foarte util, dar te rog să-mi spui pe unde ai mâncat bine în staţiune.

Eu până acum nu am mâncat decât la Karikas Etterem & Panzio, foarte bine. Am scris despre asta aici: click aici

popradu16AUTOR REVIEW
[10.07.10 14:13:59]

am citit acel review, nota 10 cu steluta, foarte frumos scris, o sa ajung si eu la pensiunea respectiva cu siguranta, in general in statiune am mancat peste tot, in incinta strandului este o insula cu restaurant pescaresc, acolo am mancat foarte mult, sunt mare consumator de peste si mancare la ceaun, poate ne vedem acolo, eu inca nu stiu in ce perioada o sa merg, cert este ca va fi in luna august, astept niste musafiri din italia si in functie de cum ajung ei asa o sa mergem si noi la hajdu

georgiana
[10.07.10 14:18:21]

Multumesc,foarte util,voi reveni si eu!

amfost16
[10.07.10 14:18:39]

din fericire pentru cei care merg acolo ungurii sunt un neam ospitalier si de bun gust, am avut de-a face cu ei si am fost impresionat de omenia lor, restul sunt povesti?

popradu16AUTOR REVIEW
[10.07.10 14:26:05]

nu stiu ce sa zic, cert este ca acolo esti tratat regeste, in restul tarii raceala se datoreaza ca peste tot in europa, din cauza.... stiti voi foarte bine...important este ca in punctele turistice oamenii isi fac treaba cu brio si sunt adevarati profesionisti. in acest caz este pacat sa se amestece turismul cu istoria si mancatorii de lebede

dorgo
[10.07.10 15:49:34]

ca bine zici frate...cei din vestul tarii noastre pleaca in statiunile termale unguresti, cei din sud pleca pe litoralul bulgaresc... pregatesc un mic reviez cu cateva statiuni termale romanesti care-si merita banii, dar din pacate sunt prea putine.

Cat despre ospitalitatea ungureasca ea s-a format in timp...tara neavand prea multe resurse interne, s-a bazat pe agricultura si servicii balneare de excelenta calitate. Daca te cazezi la particular, gazda iti face si placinte cu ciuperci sau mere daca vrei,sau iti face masaj sau coafura si manichiura...ungurii nu se dau inapoi de la aceste servicii anexe.

Asa au prins ei turisti din Austria, Germania, si alte tari occidentale...servicii bune+bucatarie variata+vinuri bune+ cateva autostrazi= succes garantat.

Eu n-am fost decat la Baile Gelert din Budapesta dar anul asta am in plan si Hajduszoboslo...cred c-o sati mai pun intrebari

ai un punct rosu

creivean, dorgo, georgiana, popradu16