ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2016
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 12.06.16
AUG-2016

Cum sa iti petreci timpul liber la Hajduszoboszlo

Orasul este foarte frumos si curat, cu strazi perfecte. In prezent numara circa 24000 de locuitori. Am intalnit localnici zambitori... oameni simpli, gospodari, ospitalieri si foarte simpatici pentru noi. Preturile in general sunt ca si la noi, mare diferenta nu e, dar in schimb este o statiune deosebita cu un aspect minunat... imi place ordinea, curatenia, casutele si pensiunile cochete cu multa verdeata.

Distractia nu se incheia doar cu balaceala (vezi impresii), in fiecare seara am iesit la plimbare... unde a fost o atmosfera frumoasa. Fiind cazati chiar in centrul statiunii am fost aproape de cateva locuri superbe care meritau vizitate.

Aproape de intrarea principala a strandului se afla *Casa clopotelor* cu o multime de clopote de diferite marimi si o colectie de statuete confectionate din lemn, care reprezinta simboluri din mitologia maghiara.

Intr-o seara am facut turul orasului cu trenuletul... biletul a costat 1000 Ft pe persoana... pentru o plimbare de circa 20 de minute.

Cina il serveam tot in oras... la diferite restaurante... erau preturi ok... si mancarea buna peste tot.

In fiecare seara am dansat in fata hotelului Inn unde canta o doamna simpatica (o intalnim de multi ani tot aici) care este plecata din judetul Satu Mare. Mi-a placut ca am vazut oameni de toate categoriile de varsta distrandu-se impreuna. Dar si vizavii era muzica live (dansam si acolo cate un pic.)

Sotul meu a incercat si experienta cu ochelarii virtuali... o experienta superba de 5 minute pentru 1000 Ft. Am intalnit si indienii cu muzica lor calma... relaxanta.

Ne opream la vanzatorii stradali unde am cumparat una alta (sunt multi... ca la mare)... suveniruri. Este si un parc mare unde faceam plimbari... cu statuia lui Pavai Ferenc, cel care a descoperit izvorul apei termale... care atrage multi turisti. Sunt si biciclete de inchiriat... insa nu le-am incercat.

Sunt multe locuri de vizitat aici....insa de aceasta data am ramas doar in apropierea cazarii cu plimbari mai scurte.

In concluzie a fost o minivacanta foarte reusita... nu prima in aceasta statiune... dar cu siguranta nici ultima :).

Vom revenii cat de curand pentru ca iubim tot cea ce ofera Hajduszoboszlo.

Trimis de printesa82 in 08.09.16 21:15:15
Validat / Publicat: 08.09.16 21:53:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (printesa82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 De fiecare data facem poze cu ei :).

[19.09.16 10:50:10]

@printesa82: Hajduszoboszlo mi se pare un loc foarte placut, acolo a fost si sotul meu cu baiatul cel mare si le-a placut. Foarte interesanta si Casa Clopotelor si nu mai putin interesanta si terasa unde luati masa si se dansa.

Foarte frumos, pentru ca am vazut si perechi nu tocmai tinere care se bucurau de atmosfera.

Felicitari, votat cu placere, chiar daca este doar votul 13, il asteptam pe 14.

[19.09.16 15:22:46]

@mishu: Da asa este... un loc frumos unde revenim cu drag de fiecare data!

Multumesc pentru vizita... ecou si vot! Sunteti o draguta !

calatorul
[20.09.16 12:00:15]

@printesa82: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ma bucur sa adaug si votul pentru SB.

[20.09.16 15:19:07]

@calatorul: Multumesc frumos pentru vizita, ecou, vot... si superbonus!

costy69
[29.09.16 22:41:27]

@printesa82: Acum trei ani trebuia să-mi petrec concediul la Haiduszoboslo. Plătisem și avans 100 lei. A intervenit ceva și nu am mai ajuns.

Concediile petrecute în Grecia m-au făcut să uit de această destinație. Acum iar îmi doresc să ajung aici.

Numai bine și călătorii frumoase!

[30.09.16 19:20:38]

@costy69: Noi iubim Hajduszoboszlo, avem si norocul ca suntem la numai 130 km distanta.

Este o statiune foarte frumoasa... acolo e strandul nostru preferat... acolo mergem de 3-4 ori pe an in minivacante.

Insa oricat de bun si frumos este... totusi daca ar trebuii sa aleg... clar ca nu as renunta la mare☺. MAREA este marea mea iubire☺!

Va doresc sa ajungeti acolo... dar eu zic sa nu renuntati la concediile din Grecia☺!

Multumesc pentru vizita si vot.

Numai bine....si calatorii de vis!

gigimarga
[05.10.16 18:51:23]

@printesa82: Referitor la P06, ce se întâmplă pe această terasă? P05, impecabilă, în rest, un articol drăguţ, util, de ţinut minte. Iar despre Grecia, numai de bine!!!

[05.10.16 20:15:22]

@gigimarga: La terasa respectiva nu am tinut cont de regim si mancam tot ce am dorit... !!!

Multumesc pentru aprecieri... ecou si vot.

In rest astept sa va citesc impresiile de calatorie... nu de alta dar sa va pot vota si eu !!!

Grecia este una dintre tarile mele preferate unde am fost... si unde i-mi doresc din suflet sa revin .

O toamna frumoasa... si la buna recitire!

crina_irinel
[09.10.16 21:47:54]

@printesa82: se poate plati si in euro?

daca nu, cum ati procedat sa schimbati in forinti?

[09.10.16 22:08:15]

@crina_irinel: Pentru cazare am platit in euro... in rest la vanzatorii stradali si la strand am platit cu forinti. Am cumparat inca de acasa... insa nu ne-au ajuns... si am schimbat si acolo. Sunt case de schimb valutar in oras... dar si la Tesco puteti schimba. Insa cursul e in favoarea lor... nu cu mult, dar eu va recomand sa cumparati inca de acasa. Sper ca v-am fost de ajutor☺!

Multumesc pentru vot.

Numai bine.