ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2022
ÎNSCRIS: 02.05.10
STATUS: APOLLO
JUN-2021
BUN

La miezul nopţii, la pas prin Atena, în căutarea unei taverne deschise

Finalul vacanței karpathiene l-am petrecut în Atena, la miezul nopții. De ce? Vin imediat și explic.

Întoarcerea din Karpathos nu a fost de la bun început la o oră prietenoasă, în sensul că, zborul disponibil din insulă până în Atena, cu Olympic Air, firma subsidiară Aegean, titulară a rezervării, era programat la orele 20,00 cu sosire pe aeroportul Elefterios Venizelou la 21,00. Partea proastă era că nu aveam legătură pentru Otopeni decât ziua următoare, la 08,30, deci aproape o noapte întreagă drept pauză între zboruri. Firește că la prima privire se întrevedeau două posibilități de a petrece acest răstimp îndelungat: fie o noapte de cazare în Atena, fie ore bune de așteptat cuminți în aeroport.

În atare situație, gândindu-mă cum să facem, îmi vine la un moment dat o idee năstrușnică și îi fac o propunere deloc indecentă soțului: „Nu vrei să mergem în centrul Atenei, să vedem cum o fi la miezul nopții, eventual să mâncăm ceva la vreo tavernă de pe lângă Acropole, fiindcă tot nu avem bagaje cu noi și ne-ar fi ușor să ne mișcăm?” Răspunsul a venit repede: „Bineînțeles, dar să vedem cum facem cu transportul, eventual să luăm chiar și un taxi.” N-a fost nevoie, deoarece mă informasem și am văzut că shuttle bus X95, din fața aeroportului până în Piața Syntagma, circulă non-stop, noaptea la interval de o oră. A venit și completarea: „Lasă că avem timp de odihnă în week-end!” , dat fiindcă că era vineri seara.

Așadar, încropiserăm planul pentru cea din urmă seară de pe tărâm elen ca încununare a vacanței de iunie. Ei, bine, socoteala nu s-a potrivit exact, fiindcă zborul companiei Olympic a avut întârziere o oră, neexistând posibilitatea de a recupera ceva. Am sosit în Atena, în aeroport după 22,00, apoi ne-am înființat în fața chioșcului de bilete de unde ne-am cumpărat bilete dus-întors la shuttle: 12 €/persoană. Timpul de parcurs este de 40 minute/sens în condiții de trafic normal.

Pe primul l-am pierdut, plecând la mustață din fața noastră, dar l-am prins negreșit pe următorul, așa încât la 23,00 eram în stație la Piața Syntagma. Ba chiar, am traversat și am asistat la schimbarea gărzii din fața clădirii Parlamentului grec, procesiune pe care o mai văzuserăm de mai multe ori, dar neînsemnând că nu am mai fi vrut o dată și încă o dată, etc. Aceasta are loc din ceas în ceas, la fix, așa că există din plin posibilități de a asista la solemnul ritual, mai ales că nu durează mai mult de 10-15 minute de la cap la coadă.

De la Syntagma la Acropole, ne-am lansat pe străzi gustând vibe-ul Atenei la miezul nopții. Ne era foame destul de tare, mâncaserăm de prânz cu aproape o jumătate de zi înainte, de aceea primul gând a fost să poposim pe Odos Makrigianni, acolo unde localurile sunt unul lângă altul, nu mai zic că aveam în minte prioritar să ne oprim la Liondi, vezi impresii pe care-l experimentaserăm cu succes în trecut. Doar că la ora înaintată în noapte la care ne aflam, multe se pregăteau să închidă, altele o făcuseră deja, așa că slabe speranțe să mai găsim ceva deschis.

Am dat de Liondi, dar, ghinion, nu mai aveau program, nu ne-au mai primit. Abătuți, am ținut totuși calea pe Makrigianni și la un moment dat vedem că în fața unei taverne, pe stradă, încă se afla un panou cu felurile de mâncare scrise cu cretă. Cu emoție îl întrebăm pe chelnerul responsabil cu agățarea clienților, ce se mai afla încă în fața localului, dacă mai putem lua masa acolo și ni se răspunde afirmativ, în timp ce ne poftea să luăm loc. Ochii ni se umplu de bucurie, ne așezăm în grabă la o masă chiar lângă panou și nu mai așteptăm să ne aducă meniul, ci întrebăm direct: „Kleftiko?” , „Desigur!” , ni se răspunde iute și hotărât. Mai comandăm și vinul casei, apoi ne tragem sufletele în așteptarea bucatelor. Abia atunci am luat seama despre ce tavernă/local era vorba: Gods’ Restaurant Aha, deci era vorba de un ajutor divin, pasămite zeii greci ne săriseră în ajutor să-l găsim încă disponibil!

Adresă: str. Makrigianni, nr. 23-27, Atena

Website: https://www.gods-restaurant.com/

E-mail: godsrestaurant1@yahoo. gr

Τel: 30 210 9233 721

Mâncarea ne-a fost adusă fără tăgadă, era excelentă la gust, porțiile generoase și apetisante, vinul la fel, ajutând kleftiko să alunece mai ușor și mai plăcut în stomac. Nota de plată: 50,5 Є n-a fost exagerată, însă era adaptată la Atena, nu mai eram în Karpathos. N-am primit nimic din partea casei, dar, deh, la ora aceea nici nu ne-ar mai fi trecut prin cap așa ceva, eram mulțumiți din cale-afară că am găsit unde să ne potolim foamea. Și mai ales cu kleftiko, preferatul nostru!

Am achitat rotund 55€ cu cash, apoi ne-am pus în mișcare pe strada Dionysiou Areopagitou să admirăm Parthenonul noaptea de jos, de la bază. Zis și făcut! Pe stradă, la ora aceea trecută de miezul nopții deja, erau mai mulți tineri și adolescenți în grupuri mărișoare. Se auzeau chicote și râsete de peste tot. Ne-a atras atenția un grup ai căror membri își expuneau talentele muzicale cântând la chitară și vocal, iar alții fiindu-le spectatori. Ne-am oprit și noi ascultându-i cu plăcere minute în șir până a venit poliția în patrulare și le-a stricat cântarea, risipind inclusiv audiența.

Noi ne-am văzut în continuare de drum dând roată pentru a putea surprinde cât de cât mai bine templul sfânt al grecilor antici. Noaptea, Parthenonul este absolut sublim, frumos luminat, pare și el un corp strălucitor agățat în vârf de colină.

Pe urmă, am trecut ușurel pe lângă Arcul lui Adrian, ne-am plimbat mai apoi un pic și prin Plaka, cartierul faimos de la poalele Acropolei, cu străzi pe care orice turist vrea să calce. Am ajuns și în Plateia Mitropoleos, am revăzut clădirea Catedralei Mitropolitane, apoi ne-am îndreptat uşor către Piaţa Syntagma, înscriindu-ne pe bulevardul cu acelaşi nume. Noaptea, străzile centrale din Atena nu sunt goale, lumea circulă la intensitate mai redusă, însă ce mi s-a părut demn de remarcat este că nu am avut nicio clipă vreun sentiment de nesiguranţă. E drept că şi poliţia era prezentă destul de mult...

În faţa monumentului eroului necunoscut, din vecinătatea Plateia Syntagma, se pregătea totul pentru desfăşurarea altei schimbări de gardă, era în prag de orele 03,00. Deşi, de multe ori văzuserăm ritualul, niciodată nu asistaserăm în toiul nopţii, aşa că, ne-am alăturat şi noi celor câtorva persoane prezente acolo. Poate nu atât de spectuculoasă ca ziua, la ceremonia din timpul nopţii ai posibilitatea să vezi în linişte, fără să te încurce nimeni. Simţi solemnitatea momentului altfel.

Apoi, am traversat şi ne-am dus în staţia de autobuz, situată pe latura sudică a Plateia Syntagma, unde X95 îşi aştepta în staţie eventualii clienţi. Ne-am urcat şi în 40 de minute eram la aeroport, graţie unui trafic redus. Mai aveam doar vreo două ore până să ne înfiinţăm la poarta de îmbarcare, aşa că am mai luat loc pe o bancă.

În concluzie, pot spune că am petrecut inedit şi în acelaşi timp foarte plăcut timpul de escală dintre avioane, aşa încât afirm că în acea noapte, la pas prin inima Atenei a fost o experienţă absolut memorabilă.

Vă rog, ataşaţi următorul videoclip: youtube

Trimis de irinad in 31.01.22 08:20:24
Validat / Publicat: 31.01.22 09:25:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Să ne aşezăm la masă!

[31.01.22 09:18:03]

ANILUPHONE
[31.01.22 11:40:52]

Wow... la miezul nopții și mult după, prin Atena! Așa am revăzut Atena noaptea! Tare mult mi-a plăcut ideea și plimbarea.

Și ce bine arată kleftico al vostru... ce poftă și ce dor... dor de Grecia în general!

Și ca să-mi mai treacă dorul, mai jos sub articolul tău, tot din categoria Unde mâncăm în Atena, sunt și articolele mele din 2019... cu mâncătorii de prin Atena!

În rest numai de bine și să ne facem pofta și poftele (vorba unei colege de aici).

flaviana77
[31.01.22 14:15:05]

ce frumos... imi place expunerea ta...

m-as plimba si eu noaptea prin Atena, dar deocamdata am facut asta prin intermediul articolului tau.

am citit si am votat cu mare placere.

mi-au placut si fotografiile.

[31.01.22 16:12:22]

@ANILU: Da, a fost ceva inedit pe străzile din Atena noaptea. Bine, pe arterele principale. Adevărul este că ne era dor de Atena, nu-i mai călcaserăm de mai mult de doi ani străzile şi neapărat am vrut s-o vedem chiar şi numai un pic. La dus, escala a fost mai scurtă şi n-am avut curaj să lansez propunerea de a face o foarte scurtă incursiune în oraş. A doua oară am avut succes.

Ştiu, le-am citit la momentul postării lor, chiar şi eu mai am un articol, mai vechi, despre un local situat tot pe strada Makrigianni. Se mănâncă bine în Atena şi nu numai şi e plăcut să ne amintim despre asta.

Mulţumesc pentru vizită, ecou, cuvinte frumoase! Şi, da, să ne facem pofta şi poftele, precum spui şi tu!

[31.01.22 16:20:06]

@flaviana77: Wow, ce avem noi aici! O revenire a @flavianei77! Mă bucur să te mai simt pe aici. Îmi amintesc că tu erai îndrăgostită tare de Atena şi te cred când spui că te-am plimbat cu mine noaptea şi ţi-a plăcut. Şi pentru mine a fost prima oară când am făcut-o în toiul nopţii.

Mulţumesc pentru ecou, cuvinte frumoase, vizită!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.01.22 18:41:46]

Ce plimbare frumoasă, noaptea prin Atena! Frumoase pozele, iar masa voastră a fost pe cinste. Iată că se poate mânca și seara târziu. Nici nu se putea termina mai bine vacanța voastră din Karpathos. Deci până la urmă, escala lungă a fost binevenită. V-a ajutat și faptul că era weekend deja, nu?

Seară faină, te pup!

[31.01.22 19:16:43]

@maryka: Într-adevăr, o plimbare frumoasă şi un mod plăcut, neaşteptat, de a trece peste escală, în afara aeroportului. A fost bine că am reuşit să profităm de o pauză lungă într-un mod agreabil şi oarecum aventuros. Însă, cum îmi (ne) plac provocările, nu m (ne) -am gândit deloc să luăm o cazare pe undeva, ci la ceva mai trăsnit. Da, faptul că era vineri noaptea şi intraserăm, practic, în week-end ne-a ajutat mai ales prin prisma faptului că atmosfera era mai relaxată.

Seară liniştită şi ţie, mulţumesc de vizită, ecou şi vorbe frumoase!

ovidiuyepiPHONE
[01.02.22 08:29:18]

Superb articol! Atena este frumoasa la orice ora, in orice anotimp. Am avut ocazia sa petrec trecerea dintre ani in orasul unde a luat nastere democratia. Din nefericire datorita pandemiei toate localurile erau obligate sa inchida la orele 23:00.

[01.02.22 08:44:55]

@ovidiuyepi: Foarte adevărat, Atena este formidabilă oricând! Desigur, mai trebuie să-ţi şi placă, altfel dacă îi priveşti şi latura mai puţin luminoasă, ar putea rezulta şi altceva... Am văzut că ai fost în vacanţă de Anul Nou într-un circuit în Grecia, te felicit pentru asta! Acum, că avem parte şi de restricţii, ştim deja că se poate întâmpla şi asta, trebuie să privim partea bună şi frumoasă a lucrurilor!

Mulţumesc de aprecieri, vizită, ecou!

flaviana77
[01.02.22 10:40:58]

@irinad: Sigur ca inca nu ????mi-a trecut dragostea pentru Grecia, doar ca in conditiile actuale eu nu pot decat sa visez la tara mea preferata. ????

Absenta mea de pe site se datoreaza faptului ca eu nu am mai calatorit pe nicaieri, inafara de Eforie Nord anul trecut in vara, asa ca nu prea as avea ce sa mai scriu, eventual as putea face niste articole despre orasul meu????

Draga irinad eu ti-am trimis si un mesaj in privat, cred ca nu l-ai vazut. ????

Toate cele bune iti doresc si un an plin de calatorii. ????

adso
[01.02.22 13:17:10]

Scuze pentru intervenție: în Atena, cele mai bună zone pentru a lua masa mi s-au părut a fi cea situată la Vest de Licabet (Dexameni) și cea aflată la sud de acest deal (Kolonaki).

Imediat după asfințit sunt aglomerate, pe aici coboară cei care au admirat apusul de sus, de lângă biserica Sf. Gheorghe. Dar mai apoi (după vreo două ore), acolo rămân aproape numai localnici (spre deosebire de restaurantele din zona Acropole, destinate turiștilor, cu tot ce înseamnă asta), iar atmosfera este grozavă până târziu în noapte. Mult după 3 dimineața .

Sunt zeci de crâșme în zonă, cele mai fițoase în imediata apropiere a Pieței Kolonakiou, dar mie mi-au plăcut mai mult cele mai depărtate, cele aflate mai sus pe pantele dealului.

[01.02.22 13:50:25]

@adso: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

calatorul
[01.02.22 16:21:34]

Frumos, atractiv, captivant, incitant. Adevarate pagini de calatorie online.

[01.02.22 17:43:52]

@flaviana77: Mă gândeam eu că dragostea pentru Grecia nu se poate disipa prea repede! ???? Când vei fi pregătită, ne poţi scrie şi despre Eforie Nord sau despre orice alt loc vizitat, chiar dacă ai mai făcut-o.

Draga irinad eu ti-am trimis si un mesaj in privat, cred ca nu l-ai vazut. ????

Să ştii că m-am uitat special încă de acum câteva ore când mi-ai scris şi nu am văzut niciun mesaj privat nici de la tine, nici de la altcineva, deşi am verificat şi pot primi mesaje, ultimul a fost acum vreo două săptămâni de la o useriţă care m-a întrebat despre Karpathos. Verifică şi tu încă o dată şi mai trimite-mi din nou mesajul!

Mulţumesc frumos pentru urări, cu drag ţi le întorc şi ţie!

[01.02.22 18:07:12]

@adso: Nu aveţi pentru ce să vă cereţi scuze, aici toate discuţiile sunt constructive sau cel puţin aşa ar trebui! ???? Învăţăm unii de la alţii, împrumutăm idei, întrebăm, răspundem, ne consultăm.

Noi chiar am vrut să mergem în zona Acropole fiindcă ne era dor de Parthenon şi de... Liondi, o tavernă pe care o experimentaserăm în trecut de mai multe ori, chiar am scris un articol despre acesta. Aşa am vrut să împuşcăm doi iepuri dintr-una, dar cu Liondi nu ne-a ieşit fiindcă tocmai trăgeau obloanele şi nu ne-au mai primit. Deşi fuseserăm de mai multe ori, în trecut, în Atena, trecuseră mai bine de doi ani de la ultima vizită şi ne lipsise, iar dacă tot s-a întâmplat să ajungem atât de aproape, era păcat să ne luăm o noapte de cazare şi să ratăm frumuseţe de centrul Atenei, că de dormit, puteam dormi şi acasă.

... în Atena, cele mai bună zone pentru a lua masa mi s-au părut a fi cea situată la Vest de Licabet (Dexameni) și cea aflată la sud de acest deal (Kolonaki).

Nu vă contrazic, dimpotrivă, vă dau dreptate, dar noi asta am vrut şi cred că ne-a ieşit, chiar şi cu "înlocuitor", tot a fost frumos!

Astă-vară când ne-am întors din Karpathos, încă mai erau restricţii pentru zonele considerate aglomerate şi Atena făcea parte dintre acestea.

Atena rămâne la sufletul meu şi dacă aş putea, şi mâine m-aş duce acolo!

Mulţumesc de vizită, ecou, comentarii! Toate cele bune! ????

[01.02.22 18:14:07]

@calatorul: Mulţumesc, dvs. sunteţi mult prea amabil cu mine! ???? În altă ordine de idei, mă bucur că v-a plăcut scurta şi neobişnuita noastră escapadă în inima Atenei! Toate cele bune!

[03.02.22 19:50:14]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[03.02.22 20:33:57]

@webmaster: Mulţumesc frumos!

ultrasro
[13.02.22 17:59:17]

Foarte bun acestr review. Mi-am adus aminte ca in toamna am patit si eu asta, am venit de la Salonic cu avionul pe la ora 22 in Atena si avea legatura spre Bucuresti cred ca la ora 6 cu Aegeanul... sper sa nu ma insel. Eu am preferat sa ma cazez la un hostel cu receptioner somnoros in Plaka, loc unde am dormit vreo 3 ore revenind apoi cu celebrul 95 la aeroport un pic mai odihnit. E frumoasa Atena noapte, dupa ce se face curat pe strazi... am vazut spalau parcul acela mare din Syntagma cu detergent si apa sub presiune.

irinadPHONEAUTOR REVIEW
[14.02.22 08:30:03]

@ultrasro: Mulțumesc pentru ecou și scuze pentru întârziere, dar n-am prea fost disponibilă. Cred că și noi am fi avut o experiență asemănătoare dacă alegeam varianta să ne cazăm în acea noapte. Însă, cum ne era foarte dor de centrul vibrant al Atenei, ne-am zis că mai bine ne petrecem timpul prin oraș, că de dormit urma s-o facem serios acasă.

Ne-a plăcut mult că am gustat un pic și din Atena pe timpul nopții. A fost inedit și interesant.

O zi frumoasă!

adso, ANILU, calatorul, flaviana77, irinad, maryka, ovidiuyepi, ultrasro