ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 07.08.08
JAN-2010
1 AD. + 3 COPII -- v: 6 ani, 12 ani, 15 an

Palatul de clestar de la Balea

Cei "patru viteji" au plecat in excursie pe 2 ianuarie 2010. Pentru ca eu trebuia sa predau o lucrare pe 4 ianuarie sotul meu a organizat excursia cu cei trei copii, doi ai nostri si nepotul de 15 ani. Este curajos, nu-i asa? ! Stiti care-i culmea: ca nu-l deranjeaza deloc, chiar ii place aceasta formatie, iar copii chiar il asculta.

Dar sa revenim... Dupa cum stiti in acea perioada nu se poate urca dinspre Arges pe Transfagarasan, fiindca traseul este inchis. Asa ca au mers la Sibiu si au urcat la Balea. Au stat la o cabana pe acest traseu. Din pacate nu-mi amintesc numele cabanei, dar am sa-i intreb si va spun, fiindca au fost incantati de cazare.

In prima dupa amiaza, fiindca era deja destul de tarziu au hoinarit prin Sibiu, iar a doua zi au vizitat hotelul de gheata, care se ridica in fiecare an aici. Este un efort imens din partea temerarilor proprietari, nu stii niciodata la ce sa te astepti din partea vremii in acea zona. Evident exista riscul ca pur si simplu sa fie imposibil ca turistii sa ajunga pana acolo in anumite zile.

Sunt si curajosi care dorm acolo, dar mult mai multi sunt vizitatorii. Pretul este chiar rezonabil pentru acest loc deosebit.

Totul este din gheata: de la paturi, la mese, pahare, obiecte de decor. S-au plimbat prin tot hotelul, au facut fotografii si evident s-au oprit la barul hotelului sa vada cum este sa bei dintr-un pahar de gheata, evident de unica folosinta.

Au fost incantati de sclipirile de poveste ale ghetii, sclipiri date de luminile asezate inteligent. Mi-au povestit cateva zile ca aveai impresia ca esti inconjurat de milioane de diamante.

Afara era extrem de frig, frig accentuat de rafalele puternice de vant. Inauntru era adapost, nu cu mult mai cald, dar atmosfera de poveste si amabilitatea gazdelor te faceau sa-ti doresti sa mai stai.

Asa cum v-am spus sunt si curajosi care isi petrec noaptea acolo. Poti face asta doar daca poti dormi foarte imbracat si in sac de dormit, fiindca bineinteles nu exista incalzire.

Asa ca la iarna (sa speram ca se mai reconstrui) daca ajungeti in Sibiu dati o fuga si la Hotelul de Gheata. Nu veti regreta efortul facut.

Trimis de IUBONI in 08.07.10 19:25:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 3382 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IUBONI); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In drum spre Balea, dinspre Sibiu. Peisajul este mirific, nu-i asa?!

georgiana
[12.07.10 08:26:50]

Am venit si eu cu cel de-al 7 lea vot, aducator de superbonus! De mult imi dorea sa citesc un review despre acest subiect si nu stiu cum se face ca mi-a scapat pana azi! Felicitari, foarte util!

biancuta
[12.07.10 08:59:45]

Eu citisem rw, dar cand sa scriu am fost intrerupta de cea mica si apoi am uitat, noroc cu ecoul Georgianei! Mi se pare nemaipomenit acest hotel de gheata! Eu sunt foarte friguroasa, asa ca as veni aici mai mult pentru a privi "pe viu" acest hotel, care consider ca e o atractie foarte mare, dar si un loc pentru voinici. Felicitari pentru prezentare si pentru pentru curajul de a merge acolo!

[12.07.10 10:02:24]

Pentru georgiana

Multumesc frumos.

Te aseptam la iarna, poate iti faci timp si poate ne vedem acolo. Sper sa pot merge si eu de data asta.

Sa ai o zi buna.

[12.07.10 10:05:33]

Pentru biancuta

Multumesc pentru cuvintele frumoase.

Stai linistita si eu sunt friguroasa rau, n-as fi capabila sa stau acolo, dar in mod sigur la iarna, daca se mai face il voi vedea cu ochii mei. Sper... ca doar speranta moare ultima, nu-i asa?!

Sa ai o saptamana frumoasa.

dorgo
[25.07.10 21:14:53]

@IUBONI

Cum ajungi iarna la acel hotel dinspre Sibiu? cu telecabina? pe jos? am auzit ca dai 85 de euro si-n interior sunt vreo 5-6 grade Celsius si ti se dau bauturi tari. Se platesc sau intra in pretul camerei sau patului? Ce-ai scris e interesant asa ca ai si de la mine punctele.

[27.07.10 11:39:59]

@dorgo

Imi cer scuze pentru intarzierea cu care iti raspund.

Se ajunge cu masina, bineinteles exista conditia ca drumul sa fie dezapezit.

Iti dai seama ca in camere este frig, ca doar este hotel de gheata. Nu stiu sa-ti raspund la intrebare, dar am sa ma interesezsi iti spun.

Multumesc pentru cuvintele frumoase.

O zi buna!

biancuta, dorgo, georgiana, IUBONI