ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2015
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 21.09.08
    MAR-2015

Hotelul de Gheata Balea Lac

David Schornsheim - Tubular bells (rmx)

Daca vreti sa vedeti cat de frumoasa este tara asta si ce locuri de vis au descoperit turistii straini pe la noi, mergeti macar odata in viata la Hotelul de Gheata de la Balea Lac. Asa, ca la o Mecca a turismului national :)). Si duceti neaparat copii. Poate mai uita de cuvintele urate pe care le aud zilnic la stiri despre tara lor.

Hotelul de Gheata Balea Lac, cladit cu pricepere si daruire de lucratori din Cartisoara in varful muntelui ireal de frumos ne face faimosi in lume. Cand am ajuns sus, misunau englezii si nemtii, mai ceva ca pe Lipscani la miezul noptii.

Intr-adevar, pretul unei camere care sare de 100 euro (se fac discounturi pentru grupuri) nu este foarte accesibil pentru noi romanii, dar Cartisoara este la cativa kilometri si acolo sunt pensiuni primitoare si pentru salariatul roman. Pentru someri… doar un loc in pestera dubla la comun cu un urs adormit.

Drumul pana la Balea Cascada este inca bun, nu sunt gropi si este deschis toata perioada cat functioneaza hotelul, respectiv din decembrie pana in martie sau chiar aprilie, depinde de vreme.

De la Balea Cascada (tare as vrea sa stiu cine a mai luat si cabana asta de la statul roman si de ce tine vesnic inchisa o asemenea perla turistica) se urca sus cu telecabina care costa 25 lei de persoana. Urcarea dureaza cca 15 minute si nu se compara cu nimic din ce ati vazut vreodata. Este si vara frumos, nu zic nu, dar sa vezi maretul Transfagarasan ingropat in zapada si sa descoperi pe alocuri traiectoria serpentinelor ascunsa in nameti imensi, este o priveliste care iti taie respiratia. Si unde mai pui ca pe intinderea aceasta de o salbaticie nestapanita, observi cateva puncte miscatoare alergate de avalanse minuscule de bulgari porniti la vale de pe versanti. Sunt oamenii muntelui (ne-au spus cabanierii ca sunt 13 oameni din care 3 fete) care, cu un curaj fantastic au brazdat sarpele Transfagarasanului rapus de mii de tone de zapada, cu zigzaguri ciudate lasate de skiurile lor fragile. I-am vazut si noi din telecabina la coborare si cand am ajuns in dreptul cascadei si am vazut cum se arunca in prapastiile acelea am zis ca asa ceva este de necrezut. Si totusi…exista... aici la noi. Si inca, fara sa inscrie nimeni nici un record in nici o carte.

Complexul de gheata cuprinde un hotel, un ansamblu de iglu-uri si o biserica. Hotelui are 12 camere identice, cu nume de zodii, dotate cu: pat, masuta si fotolii, toate de gheata. Pe pat este pus un pat de lemn acoperit cu saltea si asternuturi. Fotoliile sunt acoperite doar cu blanite dar eu una nu puteam sa stau mai mult de cateva minute pe ele. Cred ca era mai bine sa fi avut si un strat izolant sub blanita. Temperatura in camera este de 0 grade si este constanta. Hotelul are un restaurant si un bar care se vad mult mai bine in poze, decat le pot descrie eu in cuvinte. Sunt foarte frumos aranjate si tocmai bune pentru o petrecere. Micul dejun si pranzul se servesc in cabana la caldura.

Biserica este o bijuterie atat ca arhitectura cat si ca design. Mi-a ramas in minte imaginea busuiocului “inmuiat” in aghiazama inghetata. Era acolo o incremenire ce aducea cu vesnicia. Semana cu destinul neamului astuia.

Trimis de turist_calatorescu* in 02.04.15 22:59:27
    Validat / Publicat: 03.04.15 06:58:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 3118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist_calatorescu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Stanga, dreapta... 35 Km si gata...

[03.04.15 06:58:52]

Mutat la rubrica "În vizită la Hotelul de Gheață [Bâlea Lac]" (deja existentă pe sait).

[03.04.15 08:49:52]

Rodel
    [03.04.15 15:17:34]

Îmi place review-ul tău, îmi plac pozele, dar nu-mi plac zăpada și frigul. Așa că nu mă văd vizitând Hotelul de Gheață, ba să mai și înnoptez acolo. În consecință, mă mulțumesc să citesc impresiile altora.

dix
    [04.04.15 22:05:42]

Am auzit mereu de Hotelul de Gheata pe la televizor dar nu m-a convins nici o reclama. In schimb review-ul asta, da. Am inteles ca se ajunge usor si am sa merg negresit. Multumesc mult!

turist_calatorescu*AUTOR REVIEW
    [04.04.15 22:33:04]

@Rodel - Crede-ma Rodel ca pe mine ma ingrozeste de-a dreptul, frigul. Sotul meu e ca o soba tot timpul si iarna si vara si niciodata nu intelege ca pe mine frigul ma doare pur si simplu. Si de vreo trei ani ma tot batea la cap, ca vrea la Hotelul de Gheata iar eu ma tot fofilam. Dar as vrea sa ma crezi ca era atat de cald si de frumos sus, ca am mers cu hainele in brate, in timp ce jos era iarna curata. Este de ajuns sa urmaresti prognoza si sa planifici calatoria intr-o zi senina. De restul se ocupa minunatul munte si iti va fi bine. Cred ca uriasul asta isi iubeste oaspetii .

dix, Rodel, turist_calatorescu*
    Alte impresii din această RUBRICĂÎn vizită la Hotelul de Gheață [Bâlea Lac]: