ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2021

la PMM* = 40 USD

încărcat de pe telefon!

Senzatie Habibi Hahibi

Salutare dragilor,

ca oricare calator vin cu un review si o impresie de impartasit cu voi! Tocmai ce ne’am intors din concediu! Mai exact din Hurghada!

Am avut o serie de cautari vis a vis de cazare, am intrat pe toate site urile posibile si imposibile sa ne interesam de Hilton Hurghada Plaza toate pozele tot ce vazusem ni se parea foarte deplasat comparativ cu parerile pe care noi le gasisem!!! N’fine... am zis ce o fi o fi!

Dar... dar... dar... am ramas super super surprinsi de absolut tot ce am gasit in acesta cazare... foarte bine pozitionata, fara flux si reflux, apa numai buna de facut baie... servici super ok, staff ul super atent... foarte foarte tare! Va recomand cu mult drag!

Sunt foarte putine review uri despre ei... dar tin sa va spun ca hotelul a fost renovat anul trecut... absolut totul foarte ok!

despre SERVICII

Personalul unul absolut magic, o nebunie de zambete si o nebunie de energie buna!

sunt foarte multumit de promptidunea lor, de felul cum actioneaza... de exemplu am avut ziua sotiei si cerusem sa gasim camera decorata si aranjata frumos!

Nu mai mult de atat, noi eram la Cairo in excursie! Si cand ne' am intors am gasit camera decorata, eu comandasem cina pe malul mari! Un aranjament nebun pe malul mari, o cina de vis a fost super super buna mancare... cea mai buna supa de mushrooms mancata vreodata de mine acolo a fost... etc...

dupa care la final de cina, ne invita de pe plaja unde a fost amenjata cina sa intram in restaurant ca au o surpriza pentru sotie... nici eu nu stiam :))... intram in restaurant... multi din staff cu tarabane cantau, mare tort!... ceva frumos, foarte tare!

Mancarea super buna! De la mic dejun pana la snaku' ri... orice super bun!

Curatenie in fiecare zi in camera, de fiecare data cand trecea barman, ospatar, picol oricine era intrebare"totul este ok, avetie nevoie de ceva? "... va recomand cu drag!!!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Conditii de cazare : senzatie!

mare camera ce am avut cu balcon cu terasa amenajata... mare pat, mare geam la baie... mare baie... ba nene, ajungeam seara de prin excursii imi venea sa dorm pe balcon atat de relaxant era... cu vedere la mare! Totul foarte frumos!

Repet: curatenie in camera zi de zi... prosoape schimbate zide zi... apa in camera vreo 5 sau 6 litri! Foarte ok! Foarte ok!

Avem poze pe gopro pana le descarcam o sa le punem pe insta si pe facebook! (andrioaia. alexandru)

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Totul super proaspat super gustos super bun si toarte mult! La modul ca daca te puneai ba nene mancai mult rau de tot!... senzatie pestele, senzatie mielul... ce sa mai...

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja super curata, apa calda si nu adanca, prosoape la plaja, sezlong uri, scaune tip jos, mini baldachine, baldachine... foarte ok!

Mare bar pe plaja totul fara cost!... doar unele cum ar fi champagne si nu mai stiu exact ce!!!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Au 2 cluburi, deci sa nu va faceti griji!

pentru cei ce vor piuiala, distractie si asa mai departe o gasesti sigur!

Noi am fost intro si gura seara si dupa nu... am ales sa iesim in oras... am ales sa iesim in oras seara pentru ca pe zi nu prea aveai ce face din cauza ca am prins ramadan... si pe 15:00-16:00 incepeau sa se deschide unele... la 18:00 ei aveau voie sa manance si dupa incepea nebunia prin oras... bomba rau... am fost de cateva ori si ne' am oprit am stat la masa am luat dulcirile vietiiiii de pe toate tarabele...

Trimis de Alexader in 27.04.21 17:38:47
Validat / Publicat: 27.04.21 18:08:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5351 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexader); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 ForeverInMyMind
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 USD pe cameră

[27.04.21 17:52:56]

Odatu cu primul review, @Alexader: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... d=102865&hid=27.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​

[28.04.21 12:14:07]

[28.04.21 12:24:12]

Cu mare drag! Oricand! Tocmai ce am dat follow si like (insta + facebook)... la postari as putea sa va dau tag doar ca o sa am ne voie de un follow si like de la voi!  Multumesc! ​​

@webmasterX:

elenaadinaPHONE
    [09.05.21 10:03:37]

Felicitări pentru vacanta!

As dori mai multe informații dacă sunteți amabil. ​

As vrea sa știu ce fel de camera ați avut Superior sau Deluxe​ și la ce etaj? La baie aveați cabina de dus din sticla separat de cada? As vrea sa vad o poza cu baia dacă se poate și cu camera...

Seara era galagie? ​

Ați văzut pe cineva sa facă snorkeling? ​

Câte restaurante erau deschise? ​

Mulțumesc anticipat!

[09.05.21 11:21:03]

@elenaadina: Buna ziua,

sigur ca va pot da mai multe informati!

Am avut camera deluxe, camera se afla in aripa dreapta cum te uiti la mare... era la etajul 7 eram exact la extremitatea dreapta a hotelului... foarte liniste... deloc galagie... balcon decent (ca marime, 2 scaune o masa).

Baia destul de mare, cada + dus erau separate de baie printrun perete de sticla doar ca  dusul era dus iar cada, cada... gen era cada si langa era dusul daca voiai dus faceai dus daca voiai baie faceai baie! (IAR AICI CE MI S A PARUT FOARTE TARE CA AVEAI UN PERETE DE STICLA, stateai in pat si vedeai totul in baie) Camera mare, spatioasa, un pat extrem de mare (am intrebat la receptie daca se poate patul sa nu fie format din 2 single ci sa fie king... nu de alta dar in alte locatii uitam sa precizam asta si ne trezeam cu 2 single)... + o canapea destul de mare + masa!  Curatenie in fiecare zi in camere, prosoape schimbate in fiecare zi, asternut deasemeni.

(lasam 1-2dolari pe zi bacsis si gaseam haine impaturite, prosoapele puse in tot felul de forme, apa multa (in frigidere nu o sa gasiti nimic, doar daca comandati in schimb aveai apa... 1st. mare si 2 mici... si am cerut noi mai multa apa in camere si nu a fost problema gen sa zica sa comandam sau sa o avem pe nota de plata)

Noi nu suntem fani snorkeling doar ca iti pot spune ca da se facea la plaja si chiar erau ceva oamenii. (nu stiu sa iti dau amanunte de corali de ce se vedea si etc, doar ca stateam jos in apa la plaja si vedeai tot felul de pestisori si cu ochiul liber)

In afara de all inclusiv in complex mai sunt 3 restaurante... turquaz, wok si inca unul ceva cu Liph... (doar cu peste)... wok-japonez... turquaz - all!  Noi am avut facut rezervare la turquaz, senzatie din toate pct de vedere! Am avut o cina pe plaja, o nebunie, mancare super multa in acel meniu, vinurile super bune, a fost ziua sotiei (tort din partea casei, tarabane, muzica, etc)

mancarea super buna! Orele pentru mic dejun, pranz, cina decente, te incadrezi chiar daca dormi la mult sau seara stai pana mai tarziu... mic dejun (7-10:30) pranz (12:00-15:00) iar aici vreau sa adaug la barul de pe plaja de la ora 15:00-17:00 sunt snakuri la ei... cei mai buni burgheri, hot dogi, tacos... adica daca nu vrei sa mergi la pranz si vrei plaja... doar ca este un spatiu amenajat exact in spatele restaurantului turquaz... trebuie sa te uiti... ca nici noi nu am stiu primele 2 zile!

Noi suntem genul pe unde mergem sa incercam bautura locala... niste vinuri super bune, chiar si cel de la bag in box (pharaon) alb sec ... la all inclusiv ai inclus vinurile la bag in box, apa, soft urile (sucurile) si o lista de 8-10cocktail uri!  Importurile sunt contra cost, si mie personal mi s a parut super scumpe... ex:Martini Prosecco la 0,75 - la noi 35ron... la ei in aeroport 25$ iar in hotel 48$!

bar pe plaja la fel... importurile contra cost, reetul nu!

bar la piscine la fel!

Plaja se inchide la ora 18; 00 piscinele de asemeni! (gen la apus)

liniste deplina peste tot de la ora 22:00, daca cineva are chef de iesit, de muzica tare, de bautura de dans... au 2 cluburi (totul contra cost)... am iesit ai noi intro seara la "Anaconda" super ok totul, doar ca noi am optat de a iesi in oras cu fiecare ocazie pe care o aveam... in oras plecam cu uberul, (6ron)... Hilton este chiar in hurghada la 8min de centru... totul safe, nu agasanti, serviabili, am stat la terasele lor, am mancat, am fost la WORLD OF SWEET (cofetarie sa ii spun asa... o nebunie❤️)... si chiar pe strada principala (sheraton) sunt 2 astfel de locatii!  Plimbare prin oras seara dupa 18:00 (ca am prins ramadan si animatia incepea dupa 18:00)...

Recomand cu foarte mult drag! Noi chiar ne' am simtit super bine... cu siguranta in toamna daca nu se schimba nimic cu coronavirus vom reveni 300%!

Daca mai aveti intrebari punctuale nu ezitati sa scrieti! Ca sunt multe chestii si nu stiu ce am acoperit!

elenaadinaPHONE
    [09.05.21 13:02:54]

@Alexader:  Mulțumesc mult pentru răspuns!

​Cum sunt șezlongurile la plaja, sunt Confortabile?

Umbrelele sunt mari, pătrunde soarele prin ele? ​

[09.05.21 14:11:59]

@elenaadina: Buna din nou,

sezlonguri foarte ok, 90% din lemn si foarte mari si cozy, 10% din plastic la fel de mari si cozy!

Baldachine enorm de mari, mini baldachine!  Nu trece soarele prin umbrela!

nu iti trebuie papuci de apa!

in schimb spf 50+ cel putin primele 3zile!

In rest voie buna si ca peste tot, un bacsis nu strica...

[09.05.21 14:18:46]

Am incarcat unele poze ce am pe telefon! Ca de pe Go, nu am descarcat! @Alexader:

elenaadina
    [20.05.21 19:41:39]

@Alexader: Ne-am luat si noi un sejur de pe 2 iunie.

As vrea sa mai intreb daca in restaurantul principal la cina aerul conditionat era fixat la o temperatura mica, adica daca era rece sau acceptabil? Multumesc!

[21.05.21 10:22:41]

@elenaadina: buna,

nu, totul este ok! Mai ales dupa o zi de plaja si stat in apa cand iesi la cina sa fie asa putina racoare e formidabil!!

de exemplu noi am preferat sa stam la cina mereu inauntru ca afara era cald! Iar dupa ne mutam pe terasa de la lobby unde e putin mai racoare fata de terasa unde se cineaza!

elenaadina
    [21.05.21 10:40:19]

@Alexader: Multumesc! Am intrebat pentru ca au fost hoteluri unde era o discrepanta foarte mare intre temperatura de afara si cea din interior.

Chiar nu-mi face bine un aer foare rece care sa ma bata in cap... ???? plus ca poti raci foarte usor... De ex. la Sunny Days El Palacio Hurghada era atat de rece in zona de receptie, unde aveai semnal la net, incat trebuia sa stau cu geaca pe mine... ????

[22.09.21 17:25:40]

Buna! Restaurante A la Carte au?

Multumesc!

[22.09.21 21:59:06]

Salutare din nou dragilor,

am inceput mai sus sa scriu o alta impresie vis a via de Hilton Plaza Hurghada dar fiind sub influenta alcoolicelor si cu o stare de nervi incredibila!!! Asa ca o sa incep usor sa va povestesc despre cea de a doua experienta in egipt/hurghada/hilton plaza.

Probabil dupa cum am lasat review si in aprilie dupa ce ne' am intors foarte multumiti 400% acu va pot spune ca gradul de multumite eate undeva de 80%!

toate bune si frumoase, luat pachetul, facut bagajul gata de plecare! atentie la ora de plecare sa fiti cu cel putin 3 jumate inainte la aeroport!!!

Am ajuns in hurghada stiam tot traseul+ plata la viza! (Atentie, sa aveti dolari la plata vizei!!! Pentru ca cei de la karpaten cer euro iar ai lor la ghiseu cer dolari-> nu este o diferenta mare de bani dar cum am ajuns au si inceput escroreriile) pana afara la transfer... ajunsi la hotel, check-in la 15:00... am lasat bagajele ca si data trecuta jos, ne' au pus bratara si sa mergem sa bem ceva pana e gata camera... ca noi am ajuns la 12:20 la hotel! Toate bune si frumoase pe terasa pe la piscina o berica... vine timpul sa luam camera, eu stiam din aprilie ca daca ii pui 5-10€ in pasaport o sa primesti o camera mai ok ca cea din vocher-ul din vacanta... asta am si facut am pus 10€ in pasaport toate bune si frumoase (chiar la managerul de la receptie i' am pus)... sa mergem spre camera... cand sa mergem mi' am dat seama ca pe holul pe care am plecat nu bate camera pe care noi o avem trecuta pe vocher dar am zis hai sa merg sa vad despre ce e vorba... ajuns in camera, sa lesin... tensiune, si foarte foarte putin am inceput sa iau familii, morti si etc... ca un pacifist ce sunt, cobor sa intreb daca nu cumva este o greseala... in mintea mea clar era o greseala! (am ajuns intro camera unde fata de camera din stanga si cea din dreapta ne despartea cate o usa)... jos, cand m a vazut managerul s a retras in spate la ei in birou si a trimis pe altul sa vorbeasca... ii explic domnului ca este o greseala vis a vis de camera ca nu e ceea ce este teecut in vocher ul de vacanta etc... acel osama mohamed imi raspunde foarte calm"astea sunt camerele, au fost facute niste schimbari in management si astea sunt camerele"... eu zic catre sotie, "nu cred ca e prob usa aia, aia e... vedem poate o schimbam mai tarziu... " (la modul ca nu voiam sa imi stric starea, era si ziua mea imediat a doua zi... am zis hai sa fie bine, eu oricum eram fiert de nervi dar incercam sa imi induc starea astea de pacifist, de calm, de zen... pe dracu)... ne intoarcem in camera... ce sa vezi... noi nu ne uitasem ca nu aveam king size la pat... aveam twin... deci am luat toate familiile si toti mortisori si toti faraoniii de la ultima dinastie incoace... toate bagajele si am coborat la receptie... si a inceput circul... va spun cu mare responsabilitate ca a foat un corc urat!!! Pentru sinplu fapt ca acel manager nu a venit sa mai stea de vb cu mine... si am sunato pe managera (sefa lor) ca aveam nunarul ei din aprilie si am inceput si cu aia si i' am luat pe toti... la modul ba nene, nu imi spui tu mie ca din aprilie sau schimbat pe dracu sa te ia... am sunat in tara la agentie dupa care ei au sunat la astia din egipt... eu tipam si injuram pe acolo se uita toata lumea, eu ii explicam ca nu pot sa dorm cu sotia pe paturi separate si sa ne dam pupici pe wstup... "tu asa faci? "... pe vocher scria destul de clar ca si in aprilie: camera deluxe, king size, balcony or terrace!!! Ce kkt am platit si ce primesc... a venit si managerul general si circ in continuare am facut... pana ne' au schimbat camera! Deci concluzia este urmatoarea: daca o lasi moale cu ei nu rezolvi nimic, incearca sa iti explice si sa iti induca ca daca nu accepti te poate refuza si sa nu ai unde sa stai -> FALS! Stati acolo pe capul lor pana se rezolva!

diferenta din aprilie si septembrie:

in aprilie la ei au ramadanul, adica postul la noi... doar ca la ei ramadanul e ramadan:nu mananca, nu beau, nu fumeaza pana la ora 18:00, orasul este mai aerisit totul se misca intrun ritm super ok, calm!

in septembrie, doamne asa ceva... ce era la hotel, nu va mai povestesc de pe strazi... ba nene... full la hotel, full de ai lor... nu ca m au fi deranjat... dar sunt multi rau de tot... o aglomeratie incredibila... gen un barbat si o femeie si 3copii am vazut cei mai putini... sau barbat o femeie si 9 copii... sa fie sanatosi toate cele fine... dar foarte multi de ai lor... in schimb turisti foarte putini... in aprilie e invers: multi turisti (decent ca numar) si ai lor deloc, DELOC!!!

Exemplu: daca micul dejun era de la 07:00-10:30 noi mergeam la 10:15, sa stam pe chill sa ne tihneasca sa fie liniste... ca vb aia, deabia treziti nu aveam chef sa fie o gasca de oamenii care sa tipe:Yala, habibi, Yala, Habibi, Yala, habibi si multe altele...

daca mergeam mai devreme era clar ca mai bine mergi pe plaja bagi 2 berici si 2 croissant si ala esti pana la pranz!

Diferenta din aprilie-septembrie:

-mancarea mult mai diversificata!

-serviciile la fel!

-curatenia la fel!

-toti ospatari pe care i' am cunoscut in aprilie erau si acum si mult mai gentili si mai atenti!

concluzia: hilton plaza este senzatie, pacat ca mai dai de niste baietii de astia care o incearca cu tine... dupa 2 zile mi' am revenit din nervi... dupa am

schimbat cartea si am inceput eu cu shtourile si cu ironiile si cu toate cele...

dragilor, daca aveti intrebari cu mare drag le astept si cu foarte mult drag va raspund!

[22.09.21 22:02:41]

@CRISTIAN05: buna, da

sunt 3 restaurante a la carte

-turquize (turcesc)

-wok (sushi)

-laife sau ceva de genu (peste)

noi am fost la cel turcesc si am ramas super surprinsi, mancarea super gustoasa si buna si multa! Gen felul 3 nu ne' am atins de el si nici de desert! si din starter si supa am gustat doar!

[22.09.21 22:17:57]

Restaurantele A la carte sunt incluse in pachet? sau se platesc separat? Noi intentionam sa mergem dupa 10 octombrie, dar deja ma sperie ideea de aglomeratie. Plaja este suficienta?

[22.09.21 22:26:27]

@CRISTIAN05 :... tot ce tine de A la Carte se plateste tot!

Atentie: se face o rezervare inainte cu o zi... cand faceti rezervarea va pune sa alegeti si meniul!

de exe:eu am facut rezervare pentru restaurantul turquize cu o zi inainte, am ales meniul! (A fost o surpriza pentru sotie si aveam posibilitatea sa puna masa pe nisip pe malul marii... singurul restaurant a la carte unde poti face asta (masa pe malul mari, in picioarele goale tot felul de cuburi luminate, ceva dragut) si a costat 130$ meniul + o sticla de vin 30$... aia sunt bani!

vis a vis de aglomeratie: noi nu suntem fani aglomeratie! Deloc... gandestete ca sa zic ca am avut noroc ca ii stiam pe baietii de pe plaja le bagam 1-2$ si ne ajuta cu sezlonguri, umbrele...

nici nu ma trezeam la 7 sa prind ca m am dus sa ma odihnesc si sa ma relaxez! Ajungeam la 10la plaja...

[22.09.21 22:29:21]

Multumesc mult pentru info!

Alexader, CRISTIAN05, elenaadina
    Alte impresii din această RUBRICĂHilton Hurghada Plaza Hotel: