ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2021
EXCELENT

la PMM* = 40 USD

încărcat de pe telefon!

Vacanță reușită

Eu și soțul aveam nevoie de o vacanță / relaxare și urma și ziua copilului. Copilul mega pasionat de Egiptul Antic... Asa că ne-am hotărât să ii facem o surpriză! Am luat vacanța prin intermediul agenției [... ], un early Booking. Am ales Hilton Plaza Hotel pentru că aflasem că a fost recent renovat și avea recenzii bune. Am avut nevoie de teste covid doar pt noi (pentru copii cu vârsta până în 6 ani nu se solicita test). Zborul a fost cu charter Tarom.

Pe aeroportul din Hurghada ne-a întâmpinat reprezentantul agenției [***]care ne-a spus din prima că la ora 16 și 17 (în aceeași zi) va veni un ghid care ne va da ofertele pentru excursiile extra.

Am ajuns la hotel... Peste așteptări! Totul nou, curat! Am primit o camera cu pat matrimonial și o canapea extensibilă pentru copil. Camerele sunt mari, spațioase. Am primit imediat și lenjerie pentru canapea. Wi-Fi merge foarte bine atât în cameră, cât și în celelalte spații din hotel (inclusiv pe plajă). Lângă hotel se află un mall cu multe magazine, loc de joacă pentru copii și Carrefour Market.

La ora 17 s-a prezentat ghidul agenției cu oferta lor " inedită ", niste preturi foarte mari!!! Citisem aici pe site despre agenția locală Bon Voyage Hurgada și i-am contactat pe whats app. Am primit imediat oferta lor în limba română. La ora 18:30 a venit la hotel Medo (cel care conduce agenția). Ne-a invitat la sediul agenției (chiar dacă ne-am panicat la început, am mers cu el ???? și ne-a adus înapoi la hotel teferi și nevătămați ????). Am luat de la el excursia la Luxor, Cairo și Safari (toate la jumătate de preț față de [... ]. Pentru copil nu am plătit nimic (cei de la [... ] ne cereau și pentru copil, chiar dacă pana în 6 ani este gratuit).

Am luat și de la [... ] o excursie, un City Tour Hurghada. Minunat! Am stat 30 min în fața hotelului și am așteptat autocarul... Dar la sfârșitul turului ne-au oferit o mașină care să ne ducă direct la hotel și să nu mai așteptăm să îi lase pe ceilalți turiști la hoteluri (au mai spălat din păcate ????).

Apoi au urmat excursiile luate prin Bon Voyage Hurghada. După fiecare excursie ne dădea mesaj și ne întreba dacă totul a fost ok.

Într-o seară am vrut să mergem în oraș pentru mici cumpărături. L-am contactat și în 30 min a trimis o mașină cu ghid pentru a ne însoți (contracost). În Safari ni s-au făcut poze, am plătit dar nu ne-au dat cd-ul pentru că nu aveau electricitate la momentul respectiv. L-am anunțat pe Medo, i-am dat poza cu chitanța și el a sunat și s-a asigurat că vom primi cd-ul.

Per total o vacanță completă, atât experiențe " antice ", cât și relaxare. Între fiecare excursie am avut o zi liberă.

Cu siguranță vom reveni la acest hotel!!! Pentru relaxare totala ???? (tot ce ai nevoie găsești în hotel: plaja, piscina, spa, salon beauty, sala sport, mâncare bună, personal amabil, entertainment în fiecare seara etc...). Excursiile la Luxor și Cairo au fost foarte obositoare, dar dacă ajungi în Egipt, pentru prima dată, este păcat sa nu faci aceste excursii (Luxor-ul este minunat ❤️).

Recomandam

* Hilton Plaza Hotel Hurghada 5*

* Bon Voyage Hurghada

despre CAMERE & COND. CAZARE

Se face curățenie zilnic, se dezinfectează totul. Camerele cu vedere la mare, toate au balcon.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja mare, curată, bar pe plajă

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am făcut masaj de relaxare și un tratament la fata (Katherine the best ❤️)

Trimis de Ion alina in 21.02.21 22:22:15
Validat / Publicat: 22.02.21 07:21:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ion alina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Sea view de pe terasa hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 USD pe cameră

[22.02.21 07:20:23]

@Ion alina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... d=102557&hid=27.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​​​

ternerPHONE
    [22.02.21 08:30:12]

Buna! Cum e zborul charter cu Tarom? Mai ai servicii de catering la bord? Bagajele la ce dimensiuni ar trebui sa se incadreze? Multumesc!

[22.02.21 08:54:37]

@terner:  bună! Se oferă 1 apa plată, un șervețel umed și dezinfectant / persoană. Mâncare nu mai au voie sa dea.   La dimensiuni nu știu, dar ca și kg ai voie 23 kg / cală și 10 kg / bagaj mana

[22.02.21 23:58:13]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[19.03.21 13:35:24]

Buna Alina!

​Ne este de mare ajutor recenzia ta de la Hilton Hurghada! Noi ne pregatim de excursie, doar ca voiam sa intreb ce fel de cazare ati avut? Demipensiune/mic dejun/ all inclusive?

​Daca ati avut all inclusive as vrea sa ne spui ce inseamana asta la ei! !!

multumim

[19.03.21 13:52:03]

@Alexader:  bună ziua. Am avut all inclusiv (mic dejun, prânz și cina). ​

[19.03.21 14:17:24]

@Ion alina: Ok! ne poti spune ce inseamna all inclusiv in acea locatie?

de la bauturile spirtoase, acces, mancare, vocuhere... etc!  Intreb pentru ca all inclusive difera de la o locatie la alta sau de la o tara la alta!

multumim!

[19.03.21 14:39:44]

@Alexader:  ca și mâncare, este ok. Au pui, curcan, peste și vita (făcute în mai multe feluri, inclusiv la cuptor). Au multe salate, legume crude sau coapte. Nu este foarte  diversificat, ca la turci de exemplu, dar nu mori de foame.

Iar ca și bautură, nu știu foarte multe despre spirtoase. Au vin, bere și sucuri cu acid sau naturale. Soțul meu o băut rom de la barul de pe ​plaja. Exista în hotel și un bar cu băuturi mai exclusiviste, dar se plătește.

Orele de masa sunt ok. Mic dejun este pana la 10 sau 10:30, prânz pana la ora 15 iar cina parca era pana la ora 23.   Nu ai voie sa îți pui tu mâncare sau bautură, te servesc chelnerii.

[19.03.21 15:08:07]

Perfect! multumim mult de tot!

Ca si acces spa, gym, etc? ​​

@Ion alina:

[19.03.21 15:09:33]

@Alexader:  sunt deschise

[19.03.21 15:12:31]

Perfect! iti multumim foarte frumos! ​​

​​o zi buna! ​​

revin cu un feedback dupa intoarcere!

@Ion alina:

wana
    [08.04.21 10:50:58]

buna ziua, f ultila descrierea, mai ales ca urmeaza sa fac o rezervare ptr Hurghada in aprilie si singura problema pe care o vad ar fi temperatura apei marii, daca se poate face baie in mare. cum a fost apa marii cand ati fost dvs? multumesc

[08.04.21 11:03:59]

@wana:  bună ziua. Mulțumesc frumos pt apreciere, chiar am vrut sa fie util ???? important. Pentru ca despre excursii, e mai frumos sa descopere fiecare.

Asa, sa revenim. Noi am fost în februarie, apa era cam rece pentru mine (21 grade). Soțul a făcut baie, și copilul. Dar din aprilie se încălzește și afara, deci bănuiesc ca și apa va fi mai calda

[08.04.21 11:07:46]

Hei hei! Am facut rezervare 17-24.04.2021! revin cu un feedback! Can' t waaaait ????​​

roxi-nico
    [24.05.21 12:56:52]

Bună ziua!

Ne tentează și pe noi resortul, are recif?

[04.09.21 18:03:46]

Buna ziua! Intrarea in apa e cu nisip sau corali? Se merge mult in apa pana se adanceste? Multumesc!

[04.09.21 18:07:45]

@daniraducanu: bună ziua. Din ce imi amintesc este nisip. Noi nu am întrat în apa, decât pana la genunchi pentru ca era destul de rece în februarie.

[04.09.21 18:15:42]

@Ion alina: Pai si ati mers mult prin apa pana sa fie apa la genunchi?

[04.09.21 18:31:38]

@daniraducanu: nu foarte mult plaja hotelului este într-un golfuleț, nu am auzit pe nimeni sa zică ceva de corali

[04.09.21 20:29:45]

@Ion alina: Multumesc!

[05.09.21 00:33:06]

@Ion alina: dragilor, ca orice calator vreau sa imparataseec cu voi si bune si rele!

cu toate ca in aprilie venisem cu un review senzatie fata de acest hotel astazi pur si simplu a venit marea pe noi! Nu e cine stie ce grav dar fiecare o ia ca atare!

Reservare ca in aprilie: camera dubla, sea view, balcony... toate bune si frumoase! Vine vremea sa ne cazam: camera twin, pool view... sange direct si oe ramaneste! Eu gentil cobor la receptie cum ca este o greseala si sa se rezolve mai repede!... (pisat pe mine)... fiiid o firea ambitioasa, srmtai ba nebe... monday ia my birthday, today i pay for the double room... dormi cumva unde ai loc... pai stainasa ca nu' i asa!... daca tu mi' ai cerut 5000, eu ti' am dat 3009 zi am zis ca dorm oe bol???

rezervare exact ca in aprilie, ca era dubla, deluxe, sea view, balcony... etc!

de obicei cazare la ei incepe cu ora 15:00... nimic special, astepand ne vine randul sa nu luam cNera!... repet: camera dubla delexe, sea view... toate pe asteptarile cumva din aprilie!

SURPRIZA: camera twin (ca eu dorm separat de sotie) niciun balcony nimic si pe langa sta tot tupeul dein lume! (Aa a fost greseala lo vb, eu sa nu am dreptate sunt calare pe ei, pai sa am si dreptate... meamaaaaa s a terminat zarurile)... deci, concluzia... firma cu care am plecat din tara nota10... implicare, telefoane, vorbe... erc!... jegurile astea de la hotel... meamaaaa! Ma joc cu ei saptamana asta!... imi pare rau de firma de la nko ca si' a dat tot interesel in schikb asti din Afara... plop!

concluzia: cert e, cand va faceti rezervare la

hilton hurghada plaza... ATENTIE LA NEATENTIE!!!

nrs †
    [05.09.21 08:21:58]

ne traduci in romana ce ai vrut sa spui?

[05.09.21 09:37:49]

@nrs: da baiat! Iti traduc! )... promit sa fiu mai coerent )

adrianaglogo
    [20.05.22 00:02:18]

@Alexader: Eu nu pricep. Dupa aprilie ai revenit la Hilton si a fost cu neplaceri? sau ce ai vrut sa zici in raspunsul asta? Nu de alta, dar ma gandesc si eu sa rezerv pt octombrie, si nu stiu daca e bine sau nu!

nicole33
    [20.05.22 00:11:43]

@adrianaglogo:

Îţi dai seama că nimeni nu a priceput mare lucru din ecoul respectiv

Se pare că revenirea la acelaşi hotel nu a mai fost la fel de satisfăcătoare comparativ cu prima vizită

Recenzia pozitivă, cea din aprilie, o poţi citi aici: vezi impresii

adrianaglogoPHONE
    [20.05.22 16:19:05]

@nicole33: am citit-o, si tocmai de aceea eram nelamurita. Ce s-o fi schimbat in asa putin timp?

[20.05.22 17:43:35]

@adrianaglogo: salutare,

sa iti faci o idee... in aprilie este ramadan... e super gol pe la ei, te poti plimba in tihna, poti merge in oras in tihna, poti face orice... ei nu merg in vacante!... la hotel camerele le primesti cu balcon in cazul nostru ceea ce noi nu rezervasem sa avem si balcon... cu alte cuvinte primesti totul putin mai ok din cauza ca nu este asa de aglomerat de ai lor.

in schimb... in septembrie in cazul nostru cand am fost a doua oara... era plin de ai lor... gen arabi... sau orice alta natie de ai lor! Incredibil de aglomerat... ei foarte scadalagii si etc... exemplu: s a intamplat sa iesim mai devreme la cina pe terasa de langa piscina si era o familie compusa din 1 femeie 1 barbat si 9 copiiiiiiiii!!! Stateau langa noi la masa... doamne fereste nu am nimic cu nimeni... ce si fum face! Dar erau plin de ai lor cu icredibil de multi copii... o galagie si o nebunie!

dar cel mai tare si cel mai tare m a suparat faptul ca in aprilie am platit o camera fara balcon cu sea view si ne ' a placut super mult... in septembrie am platit aceeasi camera cu balcon cu sea view cu tot... si am primit o camera cu vedere la piscina... cu paturi separate... adica intelegeam ca mi' ai dat balcon in aprilie... si acu vrei bani pe el... in fine... da' mi fara balcon dar imi dai si pat separat... si merg jos la receptie cu toate ca i' am bagat 20$ in pasaport... seful de receptie nici nu a mai iesit sa vb cu noi!... i' am penetrat pe toti cum am stiut si pana la urma mi' a schimbat camera... mi' a dat una cu pat dubla... dar la piscina am ramas!

si daca ti se intampla asta in prima zi ca sa imi treaca m-a tinut vreo 3 zile... si uite asa m am simtit bine doar 4 in septembrie! De aceea recomand sa se mearga in aprilie... 1 ca e ramadan si 2 ca vremea e ok!

in schimb servicile sunt foarte bune... tot personalul de la picoli... ospatari... barmani foarte tineri si foarte amabili... uni de pe la receptie ok... restul niste scarbe!

macare foarte buna... dupa cum am scris si mai sus! "Cand am scris al doilea review eram dupa o jumate de sticla de rom si o cearta buna cu aia de la receptie" de aia nu s a inteles nimic!

daca mai sunt intrebari... cu mare drag! Am si info proaspete chiar!

Andale

k-lator
    [20.05.22 18:07:43]

@Alexader:

Ramadanul nu cade mereu in aprilie, crede-mă! În plus, Ramadanul variază de la o țară la alta în fiecare parte a lumii, în funcție de orbita soarelui din fiecare regiune.

În Egipt s-a întamplat să cadă și în iunie, pe cuvant! Mi-a spus "un arab de-ai lor... sau orice nație" de-a lor, gen!

[20.05.22 18:40:26]

@k-lator: 1. imi pierd timpul cu tine.

Concluzia:MERGI CAND ESTE RAMADAN CA SA TE SIMTI BINE.

iti mai zic odata: iti recomand sa mergi cand este ramadan la ei! In ianuarie... februarie. Martie... aprilie... mai... decembrie...

ti a zis aia, te iei dupa orbita mergi cand vrei tu!

nrs †
    [20.05.22 21:11:57]

eu am zis mai sus ca nu am inteles si ai promis sa imi traduci dar nu ai facut-o!

intradevar Ramadamul difera de la un an la altul pentru ca anul musulman difera de anul gregorian care se foloseste la noi. de fapt am inteles ca prima oara ai platit o camera si ai primit una mai buna un pic, iar a doua oara nu ai primit una mai buna

adrianaglogo, Alexader, daniraducanu, Ion alina, k-lator, roxi-nico, terner, wana
    Alte impresii din această RUBRICĂHilton Hurghada Plaza Hotel: