ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2020
SEP-2020
Familie
EXCELENT

Lacul Ursu

Web, am scris un review - de fapt două - Bio I și II (vezi impresii, vezi impresii), și abia acum ni-am dat seama că, de fapt, toate descrierile obiectivelor turistice pe care le-am prezentat SUNT LA GRĂMADĂ, nu fiecare la locul lui, deci cine va căuta, la fel ca mine, informații despre ACEL obiectiv turistic - NU LE VA GĂSI! Aș dori, dacă se poate, ca aceste minireviewuri să ajungă fiecare la locul lui, adică la prezentarea obiectivului respectiv, dar FĂRĂ A FI PUNCTAT! Mulțumesc pentru înțelegere și pentru sprijinul acordat!

LACUL URSU

În Sovata, principala atracție este, desigur, ștrandul de la Lacul Ursu. Dar pentru cine nu vrea să-și ude șoriciul, există multe și frumoase trasee pentru plimbare.

Cel mai simplu este turul care înconjoară Lacul Ursu. Un traseu lejer, de "plimbare de seară", dar ar fi păcat să nu deviem spre traseele ce se deschid pe partea stângă a aleii.

Pe traseu vom întâlni mai multe lacuri, care au fie apă dulce, fie apă sărată. Lacul Ursu, Aluniș, Mierlei, Roșu, Negru și Verde au apă sărată, iar lacurile Paraschiva și Tivoli au apă dulce.

Pe traseul din jurul lacului se intră pe aleea ce pornește de lângă Ciuperca mică. Curând, un indicator ne dirijează către primul din multele trasee din zonă, care ne plimbă pe la Lacul Aluniș, Lacul Mierlei, Lacul Șerpilor, și apoi revine la traseul principal, cel care dă roată Lacului Ursu. Doar după câțiva pași un alt drum lateral - cel care duce la foișorul-Belvedere. Drum plăcut, ușor, relaxant! Curând, harta ne tentează să o luăm spre Muntele de Sare, trecând pe lângă Lacul Verde și Lacul Roșu.

Revenim pe traseul principal, dar nu pentru multă vreme: suntem îndemnați să facem o mai lungă plimbare prin pădure, pe lângă Lacul Paraschiva și mai sus, până la Școala din Pădure, după care - pe traseul de întoarcere - ne putem opri pentru odihnă și gustare la un frumos loc de odihnă, frumos amenajat.

O derivație ne duce până la Lacul și Ștrandul Tineretului, unde se poate face baie, existând și posibilități de cazare. De aici, un drum asfaltat ne duce înapoi în stațiune, pe Traseul Tivoli. Am evitat drumul pe asfalt, și ne-am întors la plăcuta noastră potecuță prin pădure, care ne-a scos în curând din nou în centrul stațiunii. Un traseu frumos, relaxant, de fiecare zi!

Trimis de puiutea in 24.09.20 11:22:20
Validat / Publicat: 24.09.20 11:34:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SOVATA [MS]

VIZUALIZĂRI: 1331 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea pe circuit

[24.09.20 19:03:39]

@puiutea:  Pai ce-ai facut nea Puiutea, votez aricolul, dau sa votez si pozele si le-ai facut nevotabile? Solicita o schimbare ca e pacat de ele.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

puiuteaAUTOR REVIEW
[24.09.20 19:18:28]

@mishu:  Pozele se pot vedea - și vota - în cele două reviewuri unde povestesc toată tura, și unde se regăsesc ȘI ACESTE mici reviewuri. Am rugat web-ii să fie de acord să le postez din nou fiecare la locul lui, la obiectivul turistic respectiv. Deci mergi la cele două reviewuri Bio I și II. Mulțumesc pentru review și pentru vot!

[24.09.20 20:06:35]

@puiutea:  Acolo le-am votat, asa ca aici ma multumesc doar cu admiratul.

puiuteaAUTOR REVIEW
[25.09.20 08:47:03]