ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2016
2 AD. + 2, COPII -- v: 18/17

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Lacul Ursu - sursa de îmbogățire!

Din auzite Lacul Ursu, mi s-a parut demn de a fi vizitat, încercat, astfel ne-am îmbarcat in mașina si am pornit spre Sovata intr-o zi de marti 9 sept. Lacul Ursu arata spectaculos si putin înspăimântător la prima vedere in sensul ca, are o culoare închisă, cu mici formațiuni care se aseamănă cu viermisori (dar nu sunt), nu atingi cu picioarele de fundul lacului (este foarte adânc) putin rece daca nu înoți.

Ne-am învins temerile si am intrat, surpriza, ne-am indragostit pe loc: poti sa înoți in voie cu minim efort (apa sarata te ajuta f mult) fara sa obosești. Interesant si relaxant in același timp, o senzație plăcuta sa stii ca te afli in mijlocul unui lac, cu adâncime 18 m, ca poti sa înoți kilometrii fara grija. Ne-am bucurat întreg sejurul de binefacerile acestui lac.

In schimb dorința de îmbogățire a celor ce administrează ștrandul respectiv ne-a lasat fara cuvinte. Inca de la intrare ne-a lasat masca un asa-zis magazin cu obiecte pt scăldat (colace, saltele, etc) practica niste prețuri scandalos de piperate (ex: un colac de copil 85 RON, etc) am trecut peste gândindu-ne ca omul e putin dus fiindcă oricum nu cumpara nimeni nimic. Ajunși la casa de bilete taxa de intrare 25 RON. Ne-am gandit ca in prețul respectiv intra si prețul sezlongului ca la orice piscina cu pretenții; de unde? daca doreai șezlong plăteai inca 20 RON. Am înghițit-o si pe asta, ne-am luat șezlongurile așteptând sa primim saltele de pus pe ele. De unde? Nu exista, stai direct pe plastic sau pe ce iti aduci de acasa. Bineînțeles ca majoritatea oamenilor, cred ca in semn de dispreț fata de aceasta situație penibila, stăteau direct pe jos, pe dușumea, astfel ca sute de șezlonguri stăteau stiva nefolosite. N-ar fi fost mai corect ca in prețul intrării sa primesti si un șezlong ca sa stai civilizat? Oricum prețul de magazin al acelor șezlonguri este de maxim 60 RON.

Mai departe, am mers sa mancam la terasa de tip ,,împinge tava'' din interiorul ștrandului: stupoare, prețuri mai mari decat la un restaurant select.

Trimis de Mineliea in 30.09.16 16:05:25
Validat / Publicat: 30.09.16 16:56:05

VIZUALIZĂRI: 3316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mineliea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dorgo
[30.09.16 20:00:34]

@Minelia... "Vai, in ce tara ne aflam? Cam cat doriți sa castigati domnilor dupa urma acestui lac natural minunat? Oferiți nimic si doriți sa primiți f mult? Nu vi se pare cam rușinos? Păcat, turiștii nu sunt oi de muls si s-ar putea sa se reorienteze. Va doriți asta? "... In ptimul rand nimeni nu stie cine sunt acesti domni, ei traiesc in afara tarii...

am licrat 4 ani in Sovata si stiu multe si poate voi mai lucra dar la noua baza de la Lacul Negru... nu cei ce cer sunt de vina, cei de la lcul Irsu, trebuie in 3-4 luni sa-si scoata banii pentru un an intreg... Iata CV-ul statiuunii Sovata... dupa Revolutie, doi buni romani, unul prim-ministru, altul ministrul privatizarii, (ziarele au vuit degeaba on acea vreme), au vandut intreaga statiune (5 hoteluri si vreo 40 de vile) unei firme paravan locala infiintata ad-hoc, cu 3 saptamani inainte, ce statea in fatza marelui lantz de hoteluri de pe Dunare (lantul Danubius) cu 3 milioane USD, zic gurile rele, (lantz hoteloer ce are vreo 4-5-6 hoteluri, doar lacul Ursu a ramas al statului nostru, ca e monument natural... anul trecut am trecut si eu pe la hotelul Danubius... "aveti o camera? "... eu fac o baie-doua in lac si ma-ntorc acasa la TgMures"... "pai n-avem decat pachete de 4-5 zile... totusi, aveti noroc... e o zi de week-end in care videm si "la bucata""... o camera 117 euro/noapte, mic dejun inclus... "Cum? 117 euro o nopate, pai cu banii astia eu stau o saptamana in Thassos sau Paralia on Grecia"... baiatul de la receptie, ce sa zica? executa ordine... am fotografiat tabela cu preturile... si am plecat... am facut o baie "half-bad" in Lacul Mierlei, sus, in padure (se ajunge daca faci ocolul Lacului Ursu), gratis, intr-o apa sarata, mai mica, si namol suficient pe fundul lacului... Anul acesta am fost la Baile Sangeorgiu. Mures, vara... 35 de lei intrarea, Asa ca... no comment... daca n-ai bani la Sovata, exista Lacul Verde, Lacul Rosu si Lacul Mierlei, le gasiti usor, acolo totul e gratis... Aa ca haide-ti, curaj! "Du-ma mama 3 zile la la Sovata" ca peste-o luna vine iara pensia...

dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Ursu: