ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2010
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

De la agonie la extaz!

Am ajuns oarecum intamplator la acest hotel. Rezervarea a fost facuta de fapt pt Duni, Hotelul Marina Beach, insa vinerea dupa-amiaza, avand luni stabilita data plecarii, ma trezesc cu mailuri urgente si telefoane de la agentia de turism prin care am luat sejurul, ca au fost anuntati de "dragutii" de la Duni ca au facut overbooking si ca vor sa ne mute in alta statiune pt doua nopti. Adica doua nopti la Duni, apoi doua nopti in alta statiune. Cealalta varianta, pe care de altfel am si acceptat-o, a fost sa ne mute la Sunset Resort Pomorie. Ce ne-a convins a fost faptul ca am fost asigurati de catre cei de la agentia de turism (care fie vorba au dovedit ca sunt profesionisti, si pe aceasta cale le multumesc), ca vom beneficia de conditii asemanatoare, iar ca tariful pt perioada sejurului nostru este mai ridicat la Sunset Resort fata de Marina Beach, insa fara costuri suplimenatre in ceea ce ne priveste.

Asa ca luni de dimineata ne-am imbarcat in masinuta noastra si am plecat foarte relaxati catre Ruse. Pana in Ruse insa trebuie sa treci prin Giurgiu, unde (poate e doar impresia mea) am reusit sa ma indispun de proasta semnalizare pana la trecerea podului. Am trecut si podul, si ca tot romanul am vrut sa cumpar vigneta de la prima benzinarie (dubioasa) intalnita dupa vama: 20 leva pt o vigneta de 10 leva! Am refuzat si am cumparat-o de la o benzinarie Shell de pe centura orasului, bineinteles cu pretul oficial. Drumul in continuare pana in Varna a fost liber si per-asamblu bunicel. La sfatul unor prieteni care plecasera ceva mai devreme in aceasi zi am evitat centura Varnei, intrucat e rupta efectiv. In rest drumul a fost in conditii acceptabile. Am plecat dimineata apx la ora 9: 00, si am ajuns cam pe la ora 14: 30. Am respectat cam toate limitarile de viteza, si pot spune ca am evitat astfel cel putin 3 radare pe care le-am si vazut trecand pe langa ele.

Am gasit hotelul foarte usor, iar check-in a fost facut in cateva minute, foarte rapid. Am primit la receptie in semn de bun-venit cate un pahar de sampanie pt mine si sotie, iar pt fetita noastra de 2 ani un pahar de suc (nu stiu daca era suc sau nectar insa nu cred ca are importanta, gestul conteaza). Am primit "camera" la etajul 6 in corpul principal, cu vedere la mare, asa cum era si rezervarea initiala. De ce am pus "camera" intre ghilimele? Pt ca de fapt era un apartament. Baia cuprindea atat cada cat si dus. Chicineta avea frigider, congelator, cuptor electric, plita electrica cu hota, chiuveta, masina de spalat automata. Dormitor cu pat matrimonial, si un living cu o canapea si un fotoliu. Balconul imens, cu doua scaune si o masuta. Ideea e ca de cand a vazut sotia mea ce inseamna un aprtament, a luat hotararea ca de acum inainte vom sta numai in apartament. Foarte curat, ingrijit, totul functional. Curatenie zilnic, iar intr-una dintre zile ne-am intors la pranz cu fetita pe brate dormind chiar cand se facea curatenie, si nu stiau cum sa termine mai repede ca sa nu ne deranjeze.

Am primit la receptie si tot ce aveam de stiut referitor la All-inclusive intr-o brosura scrisa in engleza si germana. Lucru explicabil pe care l-am si constatat ulterior vazand cati turisti nemti erau cazati in hotel, si mai ales vazand meniul oferit zilnic. Meniu indeajuns de variat incat sa ai ce sa mananci din multe feluri, dar nici chiar din toate. Nu consum de obicei cam niciun fel de bauturi alcoolice, insa am profitat ca sunt in concediu si am gustat si bere, si vin, si chiar pot sa spun ca mi-au placut. Puteam lua masa all-inclusive la doua dintre restaurantele resortului, insa in incinta mai existau inca 3 restaurante cu plata. Sincer nu le-am incercat. In incinta restaurantelor se gaseau locuri fara problema, insa daca vreai sa mananci afara trebuia sa stai putin la vanat de locuri. De la nici o masa nu au lipsit fructele.

O surpriza foarte placuta a fost sa constatam ca au doua locuri de joaca amenajate pt copii, unul pt copii pana in 3 ani, si altul pt copii mai maricei, unde ii puteai lasa supravegheati contra unei taxe de 20 leva, sau daca ii supravegheai chiar tu nu plateai nimic. Fetele care faceau parte din staff foarte amabile, si chiar daca noi am ales sa stam cu copilul una dintre ele a stat cu noi si s-a jucat cu fetita noastra. Intr-una dintre seri au organizat o mini-discoteca pt copii nemti in spatiu deschis din zona dintre hotel si piscine, la care insa am participat si noi, si unde am avut placuta surpriza ca fata ce statuse cu noi la miniclub sa o cheme pe fetita noastra la joaca.

Trecand la alt capitol: piscinele. Foarte curate, erau ingrijite zilnic de dimineata. Pe baza unei cartele de la receptie am primit prosoape pt piscina. Trei prosoape, inclusiv pt copil. Lucruri mai inedite la piscine: trei topogane cu apa pt copii care mergeau dupa un anumit orar, un bazin care inconjura una dintre piscine special pt inotat, zone mai putin adanci speciale pt copii. Un minus pt piscina interioara referitor la temperatura apei: mie unul mi s-a parut foarte rece, si ca urmare nu am intrat in apa si nici fetita nu am lasat-o sa intre. Sotia a intrat, si ca urmare cateva zile dupa aceea a cam stranutat. Asta e, ea a vrut!

In ceea ce priveste locul de parcare am parcat fara niciun fel de problema chiar in fata receptiei, in zona ingradita din fata hotelului principal, fara a plati nici o taxa. Siguranta maxima.

Un singur incident, ca sa-i spunem asa, a fost ca intr-una din zile a fost oprita apa calda, de dimineata pana pe dupa-amiaza, iar motivul invocat a fost ca sunt probleme in oras. Cam stupid motivul, avand in vedere ca unii dintre prietenii nostri stateau la etajul 9 si aveau apa, am verificat la toaleta de la parter daca e apa calda, si bineinteles ca era, si mai ales ca vorbim de un hotel de 5 stele, care nu pot sa cred ca nu are centrala proprie.

Recunosc ca nu am facut baie in mare, asa ca nu pot sa va dau detalii referitoare la temperatura sau intrarea in apa. Insa va pot spune ca seara de la ora 19 incepeau sa curete plaja si sa o niveleze. Nisipul fin, putin cenusiu. Foarte curat pe plaja, pe malul marii insa se adunau peste zi alge, insa care erau stranse.

Alte metode de recreere in cadrul resortului: biliard, bowling, darts, contra cost, insa si tenis de masa gratuit (o masa - deci trebuie ceva noroc sa o prinzi libera).

Daca mai imi reamintesc si altceva mai revin, si sigur voi reveni si cu fotografii.

Trimis de turbatudaniel in 29.06.10 17:08:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur in 2007, de doua ori: Admiral, apoi Kempinski (actualul Melia Grand Hermitage)

VIZUALIZĂRI: 2372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turbatudaniel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fotografie de la balconul camerei, in care se vede una dintre piscine, impreuna cu bazinul de inot care inconjoara piscina mare, si cele trei topogane.

yry78*
    [29.06.10 18:04:52]

De la ce agentie ai biletul? Sunt in aceeasi situatie, am bilet la Royal Duni din 01.07 si m-au sunat astazi sa-mi spuna ca nu au camere.

[29.06.10 18:29:38]

Ati ramas toate cele 4 nopti acolo sau ati ajuns si la Duni?

[29.06.10 20:14:54]

Am stat toate cele 4 nopti la Sunset Resort. Asta a fost si ideea pt care am renuntat complet la Duni, pt a nu ne muta chiar in mijlocul excursiei.

[29.06.10 20:35:51]

La duni ati fost ca sa poti face o comparatie? s-ar putea si eu sa am anulata rezervarea si atunci caut solutii alternative, ideea e ca eu am in duni rezervare la Palace in junior suite, ce-mi dau mai bun? Sau celor cu suite, ca am prieteni anulati azi? Am inteles ca pomorie merge mai mult pe mic dejun, nu all inclusive. Despre sezlonguri la plaja, se platesc? Parcarea se plateste?

Multumesc mult, chiar ne intereseaza si urgent

[29.06.10 21:06:37]

La Duni nu am fost niciodata. Din ce am citit despre Duni si am vazut la fata locului la Sunset Resort, un mare plus pt Duni o reprezinta suprafata resortului. Pt mine care am fost cu un copil mic si indaratnic acest lucru nu a reprezentat o problema.

Am avut All-inclusive si am mancat foarte bine atat la pranz cat si la cina. Ideea e ca depinde de gusturile fiecaruia.

Sezlongurile pe plaja nu s-au platit, si la fel nici parcarea. Am parcat chiar in fata receptiei, in interiorul Resortului unde exista oricum bariera si nu intra oricine.

demetra
    [29.06.10 21:24:21]

Ar trebui sa ne dai mai multe amanunte despre resort. Noi suntem pregatiti pt Duni ca am fost acolo dar nu se stie unde ajungen. Ce servicii se platesc? Ai cumva si poze?

demetra
    [29.06.10 21:25:17]

Scuze, acum am vazut ca pozele asteapta.

[29.06.10 23:12:31]

Inca o intrebare, tur operatorul bulgar care v-a anulat rezervarea la duni e cumva solvex? Ca am eu asa o banuiala...

Corina70
    [30.06.10 10:34:54]

daniel, am marea rugaminte sa-mi transmiti in mesaj privat numele agentiei prin care ai facut rezervarea la Marina Beach - Duni.

si eu am rezervare, tot la marina beach, dar din 17 iulie... sper sa nu fie vorba despre aceeasi agentie de turism... desi pana la urma v-a rezolvat problema si ati iesit "in castig"...

multumesc foarte mult!

[30.06.10 12:55:51]

Da, intermediarul bulgar era Solvex.

Corina70
    [30.06.10 12:59:59]

nu, ma refer la agentia din romania :-))

txs

diabv*
    [30.06.10 13:56:21]

Daniel, te rog sa-mi spui, daca iti aduci aminte cat costa vinieta pentru 9 zile?

Dragoș_MD
    [30.06.10 14:52:15]

@diabv >NU exista vinieta pe 9 zile. Cel mai ieftin iesi cu 2 (una in continuarea celeilalte) de cate o saptamana, a 5 EUR bucata.

amdo
    [10.07.10 18:42:30]

Un lucru e clar: daca la Duny e over-booking, iar la Pomorie sunt locuri libere, la Duny e logic mai bine.

Alt lucru e clar: SOLVEX face in mod curent asemenea lucruri incalificabile. Chiar nu va da de gandit ca sute de romani au fost in aceeasi situatie? Chiar credeti ca cineva a facut over-booking rezervand inaintea mea, adica in decembrie 2009? Pentru ca eu am facut rezervarea pe 04. 01. 2010, adica imediat dupa revelion.

E logic ca alticineva a facut rezervare dupa mine platind 100%, iar SOLVEX mi-a returnat mie 75% (25% a fost reducere pentru early-boking). Sper sa intelegeti si sa credeti motivul acesta. E singurul logic. ma bucur ca v-ati simtit bine in alta parte, dar noi romanii ne injosim in continuare. Arunca bulgari cu noi din stanga-n dreapta ca si cu niste scalvi. Daca va acceptati conditia de sclav, va urez numai bine!

amdo, carmen_70, Corina70, crangutalil, demetra, diabv*, turbatudaniel, yry78*
    Alte impresii din această RUBRICĂSunset Resort: