ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2010
ÎNSCRIS: 27.09.10
SEP-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 2ani si 7luni, respectiv 7 luni

Cam nemultumit

Destinatia, hotelul si tipul de camera l-am ales avind in vedere ca plecam cu copiii. Am "batut" internetul cam 2 saptamini si ne-am hotarit. Nu o sa trec aici decit minusuri, deoarece mi s-a confirmat ce am citit pe forumuri inainte sa mergem acolo. Ce este "de bine" puteti gasi din alte impresii, pe site-ul hotelului sau la agentiile de turism.

In primul rind am zburat cu "low cost", pretul biletelor de avion, calculat de mine fiind acelasi cu al companiei nationale. Culmea, la plecare am primit locurile A, C si D, foarte nepotrivite pentru o familie cu 2 copii mici. Nu am verificat la check-in, noroc insa ca au fost locuri libere linga noi. Am zburat pina la Bodrum, dimineata devreme, apoi am facut mai mult de 2 ore pina la Kusadasi cu autocarul. Cam lung drumul, chiar cu pauza facuta, si il consider timp pierdut.

La sosire unii au trebuit sa astepte, noi am avut camera libera. O dubla superioara care banuiesc ca avea doar un pat in plus fata de cea dubla. Ce m-a surprins este faptul ca nu am avut nici un fotoliu in camera. Echiparea, finisajele si conditiile oferite in camera nu sint de 5 stele.

Mincarea este punctul slab. Meniu destul de variat, dar pina la urma cu putine optiuni. Doar este vorba de concediu, relaxare, etc. Unde poti gasi ceva este coada foarte mare, ca de exemplu la gratar. Fructele, prajiturile si salatele compenseaza dar nu tin insa locul mincarii. Sucurile naturale costa 7 lire. Cafeaua la automate este din cea solubila, adica nu este cafea, iar cea la filtru nu se poate bea. Este totusi un bar in holul principal unde fac si "cafea turceasca". Berea la pahar este slaba si nu are acelasi gust in diferite momente ale zilei.

Ospatarii neatenti cu unii clienti, si parca prea atenti cu cei din occident sau dame singurele. Poate lipsa bacsisului isi spune cuvintul.

Fiind pentru prima oara la " (ultra) all inclusive" am ramas cam dezamagit. Eu unul prefer sa pot minca ce imi place, mai ales in concediu. Si mai ales ca sint obligat la un program de masa.

La sosire, in autocar, ni s-a spus ca putem merge, pe linga altele si intr-o anumita excursie, mai scurta. Insa, apoi, dupa citeva zile, dupa ce mi s-a repetat de citeva ori ca "nu prea se poate" merge in excursie cu copiii, mi-au luat totusi banii. Si sa ne trezim apoi in alta excursie, cu mult mai lunga, desi totul l-am aranjat prin intermediul ghizilor romani, nefiind loc deci de neintelegeri din cauza limbii.

Mincarea de la masa primita in timpul excursiei a fost proasta si intr-un loc nu tocmai elegant. Pitoresti insa au fost insa sorturile murdare ale ospatarilor.

Apa din piscina a fost cam murdara in ultimele zile. Noroc de vremea in schimbare.

Plecarea a fost dimineata foarte devreme, asa ca ziua aceea a fost doar o plimbare cu autocarul si avionul (doar platisem pentru noaptea de cazare, nu?).

Inca mai am impresia ca aceste lucruri s-ar putea face si la noi. Ce credeti?

Trimis de ajvlad in 27.09.10 16:30:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ajvlad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

presario
[27.09.10 19:02:50]

In afara de bere si vin ce alte bauturi mai sunt incluse?

[27.09.10 19:19:45]

La baruri se servesc cocktail-uri, racoritoare de la dozator. Celelalte bauturi nu m-au interesat, am fost tentat o data la un Yeni Raki inainte de masa, dar a cam intirziat "baiatul" si am renuntat. Insa tin minte ca sint liste cu bauturi si preturile lor la barul din lobby. Berea am spus cum este si vinul, bun de altfel iti este servit... cald.

anadragusin
[28.09.10 01:15:21]

Poate ca ar trebui sa evidentiezi si partile bune, deoarece citind ce ai scris tu nu prea ma incumet sa plec aici. Mare curaj ati avut sa plecati cu copii asa mici. BUN VENIT IN AFA!!! Puncte si de la mine.

[28.09.10 09:18:21]

Multumesc pentru puncte. Am plecat cu copiii pemtru ca nu vrem sa-i lasam nicicum cu altcineva, iar la noi serviciile si personalul lasa mult de dorit.

Cit despre partile bune, am mai scapat citeva, adica fructele si prajiturile la masa care fac toti banii.

Gasiti in hotel si un centru foto unde sa va faceti fotografiile, cu toate ca orasule la 10 minute de mers cu taxi-ul, pentru cam 14 lire. Sint si autobuze, vin regulat si mult mai ieftin, 5 lire daca imi aduc aminte bine.

Curat se face in fiecare zi in camera si bine, in frigider aveti mereu apa si racoritoare, noaptea room-service-ul este tot gratis. La televizor pentru cine are nevoie puteti urmari TVRi si ProTVi.

Sint citeva restaurante cu specific unde trebuie sa faceti rezervari cu o zi inainte si sa stati acolo minim 7 zile.

Peisajul este superb, marea este linistita si calda. Iar noaptea, luna turceasca este nelipsita.

Oricum mai este pina la anul, gasiti si alte locuri. Am ales acest hotel in Kusadasi, deoarece este aproape de oras si am zburat putin (fara sa stiu de drumul cu autocarul).

La compania cu care am zburat, a compensat (parere proprie, zbor cam de 15 ani) avionul care este relativ nou, bine izolat fonic si ai nostri piloti, ca de obicei foarte buni (vremea frumoaa nu se pune la socoteala).

Diaura*
[28.09.10 10:06:48]

O vacanta cu doi copii atat de mici, devine obositoare si la 500km. distanta de casa... dar tocmai acolo. Apoi in zece restaurante daca mergi, gasesti tot atatea feluri de cafea si tot atatea feluri de bere.

La excursia optionala, parerea ghizilor a fost ca poate va fac un bine cu excursia mai lunga... ca veti vedea mai multe locuri. (inca odata v-ati inscris la o aventura cu doi copii mititei).

[28.09.10 10:19:30]

Multumesc pentru observatii, nu a fost aventura, doar un concediu. Aventura era daca mergeam la safari cu ei. Noi romanii sintem mai mamosi cu copiii, iar la hoinareala prin lume incepatori, inca nu este pentru tot romanul. Iar cu parerea altora despre ce este mai bine pentru mine, stiti cum este. Excursia mai lunga a fost mai scumpa si cum am mai spus, stia foarte bine, stiti dvs. cine, ca mergem cu copiii.

Si iarasi repet, ce am scris prima oara pe acest site, am citit inainte de plecare si pe alte site-uri, nu este doar parerea mea. Iar la hotel, am auzit fara sa vreau, de la un domn respectabil spunind ceva la care a folosit si cuvintele "lack of food".

Plus ca am platit pentru, tot in idea ca nu trebuie sa colindam orasul pe la restaurante.

jim
[02.03.11 22:04:35]

Imi pare rau ca ai fost dezamagit de acest hotel. Noi am fost 2 ani la rand la Sealight si pot spune cu toata sinceritatea ca este un hotel de clasa. Nu stiu ce ar fi trebuit sa servesti la masa ca sa fi multumit si zic asta referindu-ma la mancare, efectiv (la fiecare masa gasind preparate pentru toate gusturile din peste, pui, miel, porc, vita, legume preparate in diverse moduri, toate f. f. gustoase). Ca asteptai la rand la gratar nu mi se pare un lucru foarte grav, asteptarea insemnand 2-3 minute.

Atata amabilitate din partea tuturor celor care ne serveau iti indulceau acele minute de asteptare. Cat despre cafea, chiar nu te inteleg. Atat in holul principal cat si la Barul turcesc (Cezve Bar) dar si la Winter Bar, sau mai bine zis barul de langa cofetarie, se servea cafea turceasca f. buna. In barul din hol, Neopolis Bar cum i se spune, serveau de asemenea si cafea espresso, capucino, caffe latte etc.

Fresh-ul de portocale sau morcovi costa intradevar 7 lire, dar nu cred ca asta e un impediment si trebuie sa discreditezi hotelul, stiind totusi, de la plecare, ce conditii ti se ofera. Si, pana la urma, acesta problema se putea rezolva cu 2-3 portocale stoarse intr-un pahar. La barul principal erai servit totusi si cu sucuri naturale (la cutie).

Iar despre bauturi pot spune ca poti consuma orice, fara a plati (este ultra all inclusive).

magamuru*
[28.03.11 23:39:29]

Prea mult sirop in postul tau, jim!

E adevarat ca ti se oferea tot felul de carne (pui, peste, oaie, vita, porc). Nu ai mentionat si faptul ca nu ti se ofereau toate in aceeasi zi. De exemplu, porc se dadea doar o data pe saptamana si atunci era foarte prost gatit.

M-am hotarat sa scriu opinia aceasta pentru ca ai spus ca nu era mare lucru sa stai la gratar. Mie nu mi s-a parut de loc asa. Stateai 10-15 min. la coada sa apuci ceva ca lumea. Grataragii erau niste mofluzi. Evitam sa interactionez cu ei (nu acelasi lucru as putea spune despre unii ospatari cu care mai schimbam amabilitati).

Nu sunt de acord nici cu ajvlad ca masa n-ar fi prea grozava. Eu zic ca a fost ok. Nu extraordinara, dar nici proasta. De exemplu, la Grand Blue Sky (hotel care este mai putin apreciat decat Sea Light pe acest site) diversitatea ofertei la mesele de pranz si seara a fost (in 2007) superioara.

Inca o vorba pentru ajvlad: chiar ai fost nebun sa mergi cu 0,7 si 2,7 atata amar de drum. Pentru ca te-ai simtit bine, inseamna ca ai stiut ce faci si te admir pentru asta. Noi, pentru ca ne place, ca si tie, sa mergem cu totii, nu ne-am incumetat sa mergem la mare (in Romania) decat la 2,0 si 3,9.

[17.06.11 03:32:39]

Si mergem anul asta in august la Obzor cu masina! Pina la Kusadasi a fost nimica toata. Un avion scurt si un autocar lung, de care nimeni nu ne-a spus nimic. Si inca ceva: eu mincarea cind o platesc apai sa fie mincare. Cind e de pomana, si nu ai incotro, altfel vorbim. Ce ciorba ai mincat acolo? Whatever, soup or other? Ocoleam zona aceea mereu. Mincare gatita? O"torocala", doua, poate. La "5 stele", bere trezita si cafea dulcica la plastic.

Nu stiu citi stiu cum era la noi inainte. Cind era doar o agentie de turism si un singur pret, mincarea era inclusa sau aproape in pret. Acum este o aventura sa gasesti un loc potrivit si la un pret potrivit. Cum va explicati o diferenta de 500 de euro intre agentii de turism pentru aceeasi oferta?

Iar cu copiii am plecat pentru ca nu concepem sa-i lasam acasa cu altcineva si parca mi s-a parut ca le-a placut si lor.

Revin la firsitul lui august cu impresii din Obzor, nu zic unde inca, si la fel, nu va asteptati la laude. Am ales locul (nu "locatia" ca ma dezgusta ca si OK-ul) dupa ce ofera, pret, pozitie si la urma am luat in consideratie si impresiile negative. Nu de alta, dar de "multumiti" sint satul.

(pt. admin: nu-i cam lung back-up-ul ala de 6 ore? De la 50 min. ? Site-ul merge bine, dar parca totusi... Si sa nu blochezi IP-ul asta te rog, nu sint singur aici)

[17.06.11 03:40:57]

Daca ti-a placut acolo nu ma intreba de ce si cum. Am scris o data. Pune ceva diferit. Chestia cu cafeaua e personala, e bine? Prafuri diluate bea cine vrea, eu nu. Si ala care te indulcea pe tine Mr. Jim, se uita dupa "dame" in timp ce lua comanda, habar nu avea de tine. Iar sucuri naturale la cutie iarasi sa bea cine vrea si este multumit de luxul oferit de hotelul "unde a fost EL". Mai umblati si mai vedeti!

[17.06.11 09:29:17]

@ajvlad: backup-ul zilnic ia binisor sub 50 de minute, cel saptamanal in schimb dureaza mai bine de 6-7 ore.

Asta noapte insa a fost backup si mentantanta zilnica (si nu cele programate saptamanal), daca ai vazut vreo avertizare referitoare la "6 ore" a fost probabil o greseala in programul de afisare/avertizare; mi-am notat sa verific.

ajvlad, anadragusin, Diaura*, ecaterina_t, jim, magamuru*
Alte impresii din această RUBRICĂSea Light Resort [Ladies Beach]: