ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2010
ÎNSCRIS: 29.08.10
AUG-2010

Un hotel exceptional

Buna ziua!

Tocmai m-am intors din Turcia si asa cum eu am gasit informatii utile referitoar la acest hotel, m-am gandit sa mai vin cu cateva impresii si completari referitoare la hotelul Crystal Admiral.

Asadar am ajuns la hotel in jurul pranzului (transferul a durat cam 1h 30 min, timp in care in ghid foarte dragut ne-a povestit diferite lucruri despre Turcia si astfel timpul a trecut foarte repede). Preluarea camerei s-a facut la ora 14.00, deci am avut de asteptat aproximativ 2 h. De mentionat ca hotelul este la 30 km departare de Side, zona in care se afla nu e statiune ci e practic intre statiunile Side si Alanya. Dar daca cauti relaxare este ideal, deoarece ai tot ce-ti trebuie acolo.

Camera era mare, frumoasa, cu vedere partial la mare, dar nu va asteptati sa gasiti conditii de 5*, mai degraba spre 4*. Oricum, curatenia se facea zilnic, prosoapele se schimbau zilnic, minibar-ul era completat zilnic (minibar gratuit inseamna 2 sticle de apa, 1 pepsi, 1 fel de seven up de-al lor si 1 fel de mirinda tot de-al lor). Insa puteti sa il rugati pe baiatul care vine zilnic sa vadea apa in loc de pepsi, etc. Noi i-am dat intr-o zi 2 Euro si am gasit de atunci frigiderul plin cu pepsi si apa.

Gradina si tot ce tine de spatiul verde, piscina, baruri, foarte frumoase si curate.

Plaja nu ne-a incantat foarte tare, in sensul ca erau mai mult pietre decat nisip iar intrarea in apa era destul de greoiaie, cam in 2-3 metri iti ajungea apa la gat multe pietre, destul de mari. La mal destul de multe alge, insa mai inspre larg era ok, curata. Accesul se facea printr-un pasaj foarte ingrijit, pe sub autostrada.

In ceea ce priveste watersport-urile, noi am facut parasailing (80 $ 2 persoane) si ceea ce ne-a placut cel mai mult a fost sailling-ul. Sunt 2 barcute cu panza (una mai mare si una mai mica-noi ne-am plimbat cu amandoua) care navigheaza doar cu vantul, fara motor. Mergi insotit de un nene care te si invata sa navighezi si te si lasa sa navighezi 3 sferturi din timp (daca prinzi miscarea). Dsitractia costa 30 $ cu barcuta mica si 40$ cu cea mare, insa este foarte foarte frumos.

La capitolul mancare stau foarte bine, in special la dulciuri. In afara de restaurantul principal (unde se servesc micul dejun, pranzul si cina) mai au si restaurantele a la carte si cateva snack baruri unde gasesti ceva de mancare ori de cate ori ti se face foame.

In concluzie hotelul este exceptional, serviciile ireprosabile, astfel ca e demn de toate laudele.

Spuneam ca e amplasat la 30 km de Side si practic e oarecum izolat. Ghidul probabil ca o sa va spuna ca nu exista nici o posibilitate de a parasi hotelul (in afara de a inchiria o masina de la hotel care nu merita si nici ghidul nu recomanda), in sensul de a vizita si alte imprejurimi, deoarece ei au excursii in Alanya si Side (pe langa alte excursii). Noi nu am optat pentru niciuna deorece nu suntem adeptii acestora si preferam sa vizitam de capul nostru.

Si totusi daca doriti sa iesiti din hotel exista bus-uri care au statie chiar in fata hotelului pe care scrie pentru Side- Manavgat Side, pentru Alanya- Alanya. Noi am fost doar inspre Side, insa acel bus nu e direct Side, ci trebuie schimbat in Manavgat, chiar in autogara unde coborati il luati pe cel spre Side si va lasa chiar in mijlocul statiunii. Per total va costa 5,5 lire de persoana dus iar durata e de aproximativ 40 minute. Ca si oras, Side e foarte frumos va recomand sa-l vizitati, in special ruinele orasului vechi (amfiteatrul, templul lui Apollo).

la capitolul suveniruri, langa hotel la cam 100 metri, exista singurele 2 magazine din zona, unde gasiti destul de multe suveniruri (inclusiv dulciurile lor traditionale) la jumatate din pretul la care le gasiti in Side.

Sper sa va fie utile informatiile si va urez concediu placut!

Trimis de loredanat in 29.08.10 13:36:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2683 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loredanat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fluturas1*
    [29.08.10 22:10:08]

Interesant, dar aş vrea să ştiu şi preţul pe care l-ai plătit.

presario
    [29.08.10 23:46:53]

Felicitari pt review, ai primit superbonus.

da-ne te rog mai multe detalii despre mancare, ultra all inclusive, restaurantele a la carte, bauturi incluse - ce fel, etc

[30.08.10 19:58:45]

Pentru 2 persoane am platit in jur de 1200 eur.

[30.08.10 20:29:19]

In ceea ce priveste mancarea, aveai de unde alege.

Supele nu m-au incantat foarte mult pentru ca erau doar supe crema, iar eu nu ma dau in vant dupa ele. Felul principal era ff variat de la pui la rotisor si aripioare (preferatele romanilor si rusilor la tot felul de mancararuri traditionale de-ale lor, tocanite de diferite feluri, peste, paste etc.

De asemenea multe multe salate, muraturi, garnituri (legume pe gratar cartofi cu rozmarin, orez, etc).

Fructele erau destul de variate dar daca voiai sa prinzi struguri smochine sau banane trebuia sa stai la coada cu rusii.

Iar prajiturile erau un deliciu. Foarte multe din ele erau extrem de dulci dar fooarte bune.

UAI inseamna la ei: acces la toate barurile hotelului (erau vreo 7-8). La aceste se serveau bauturi locale (bere, vin, vodka, coktail-uri). Sucurile erau la dozator si nu f bune dar cat de baubile, iar la 2 din baruri se serveau 4 bauturi internationale (nu stiu exact care).

De la barul de pe plaja puteai de asemenea sa iei batururi locale fructe si cateva feluri de mancare (vestitele lor clatite, kebap, hot dog, etc)

Mai erau cateva snack baruri unde gaseai diverse feluri de mancare (cartofi copti cu cascaval, hamburgeri, etc).

Nu am prea multe detalii despre snack baruri pentru ca nu am fost decat de 2 ori la cate feluri de mancare erau in restaurantul principal nu prea ne mai trebuia nimic.

Sezlongurile, saltele la plaja erau gratuite, prosoapele cu garantie (ni s-au dat 2 carduri de la receptie cu care luam prosoape- predai prosoapele iei cardul si a 2-a zi primesti altele curate).

Restaurantele a la carte sunt 5 (instanbul, mexican, italian, pescaresc si in unul care avea o denumire ciudata si unde se servea tot ceva mancare turceasca). Noi am fost doar la cel mexican, a fost dragut dar nu ne-a dat pe spate mancare. Cel pescaresc era practic la barul de pe plaja dar n-am fost. Se percepe o taxa de rezervare de 5 euro de persoana pentru oricare din ele, pe care o veti plati la receptie la check out.

presario
    [30.08.10 20:38:56]

Foarte bune si completarile.

rocka
    [05.09.10 15:28:34]

buna, voi pleca si eu in curand la acest hotel, ma intereseaza daca exista agentii locale prin preajma de unde poti sa iei excursii optionale mai ieftine sau daca exista si la hotel info cu excursii la pret rezonabil? si daca a mers cineva prin excursii ce v-a placut cel mai mult? am inteles ca acest hotel e cam izolat, chiar nu exista nimic de vazut? esti in siguranta prin zona respectiva? mersi

[05.09.10 20:59:02]

Buna,

De siguranta nu trebuie sa-ti faci griji, au paza inclusiv la iesirea/intoarcerea de la plaja.

In ceea ce priveste excursiile, nu am prea multe info sa-ti dau noi am fost doar la hamam. Dupa ce vei ajunge la hotel va fi o intalnire cu ghidul, unde va povesti despre fiecare excursie in parte. Ceea ce pot sa-ti spun este ca Side (orasul vechi) este ff frumos. Insa (cum am zis si mai sus) noi am fost pe cont propriu si nu prin excursie.

Concediu placut!

fluturas1*, loredanat, rocka