ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2010
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2010
10 AD. + 1 (14 ANI) COPII

LOC FRUMOS - CONDITII BUNE - GAZDE EXCELENTE

IMPREUNA CU ALTE 10 PERSOANE (PENTRU CONFORTUL VOSTRU MAXIM VA RECOMAND SA NU MERGETI IN ACEST LOC MAI MULT DE 11) AM INCHIRIAT INTREAGA VILA PENTRU UN WEKEND. AM FOST MAI MULT DECAT MULTUMITI CU TOTII SI AM HOTARAT SA REVENIM CU IMEDIATA OCAZIE PENTRU URMATOARELE MOTIVE:

-LOCATIA CORESPUNDE DESCRIERII DIN ANUNTURI, EXCEPTAND FAPTUL CA ADMINISTRATORUL LOCUIESTE IN VILA FARA A-SI FACE INSA SIMTITA PREZENTA (IN 2 ZILE L-AM VAZUT DE 4 ORI...), FIIND UN OM CU ADEVARAT DEOSEBIT. DE EXEMPLU, LA SOSIRE NE-A ASTEPTAT CU O PRAJITURA DE CASA ABIA SCOASA DIM CUPTOR...

- LOCUL ESTE F. FOARTE CURAT SI FOARTE BINE UTILAT

- VILA ESTE SITUATA PE UN DRUM PE CARE NU A TRECUT NICI O MASINA IN CEL DOUA ZILE, ACCESUL ESTE FACIL, ESTE FOARTE MARE LINISTE, IAR VECINII (4 SAU 5 VILE IN JUR) SUNT IN REGULA, NEAVAND OBIECTII LA FAPTUL CA AM FACUT GRATAR SI AM MANCAT IN CURTE ASCULTAND MUZICA SI FACAND GALAGIE PANA CATRE MIEZUL NOPTII

- TOATE UTILITATILE SI ACCESORIILE SUNT PERFECT FUNCTIONALE

- CASA ESTE BINE IZOLATA TERMIC SI FONIC

- IN ULTIMA ZI AM PLECAT DIN VILA ABIA IN JURUL OREI 17. 00 FARA A NI SE PERCEPE CEVA IN PLUS, NEFIIND LASATI NICI MACAR SA ADUNAM MIZERIA FACUTA SAU SA ARANJAM SCAUNELE, MESELE, GRATARUL, VASELE, ETC.

- EXISTA LOC DE PARCARE PENTRU 4-5 MASINI, LOC PENTRU GRATAR LOC DE MASA AFARA SI IN INTERIOR, LOC DE JOACA PENTRU COPII, LIVING SPATIOS, SUFICIENT PENTRU NUMARUL TOTAL DE LOCURI, BAI CURATE SI BINE UTILATE;

- ADMINISTARTORUL (PROPRIETARII SUNT IN ALTA LOCALITATE) RASPUNDE PROMPT ORICAREI SOLICITARI;

- IN CAZUL ORGANIZARII LA NIVEL DE GRUP NU ESTE NECESAR ABSOLUT NIMIC DE ACASA (EXCEPTAND MANCAREA), LOCUL FIIND BINE UTILAT;

- LOCUL PERMITE PETRECEREA TIMPULUI IN MOD REZONABIL CHIAR SI IN CONDITII METEO NEFAVORABILE (IN UNA DINTRE ZILE A PLOUAT FOARTE TARE DAR APROAPE CA NU NE-A DERANJAT DESI AM FOST NEVOITI SA RAMANEM IN CASA...)

- VILA ESTE " ASCUNSA" DAR FOARTE APROAPE (8-10 MINUTE DE MERS PE JOS) DE LOCURI UNDE SE POATE MANCA, DE MAGAZINE, DE PIATA, ACCESUL AUTO FACANDU-SE FOARTE USOR DIN CENTRUL STATIUNII;

- DIN GRUPUL NOSTRU, EXCEPTAND PAREREA MINORULUI PE CARE NU O CONSIDER RELEVANTA, TOTI S-AU DECLARAT MULTUMITI DE ALEGEREA FACUTA. MENTIONEZ CA GRUPUL A FOST UNUL MIXT, COMPUS DIN COLEGI DE SERVICIU DINTRE CARE UN CUPLU, CU VARSTE CUPRINSE INTRE 23 SI 38 DE ANI (+ 1 COPIL DE 14 ANI).

Trimis de Reddington in 27.06.10 02:34:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHEIA. A mai fost în/la: PESTE TOT

VIZUALIZĂRI: 1915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Reddington); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 IMAGINEA CLADIRII DIN EXTERIOR ( A SE VEDEA LOCUL PENTRU MASA DIN EXTERIOR)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[27.06.10 02:40:06]

Ok, am inteles, ati fost multumiti, dar pentru numele lui Dzeu - nu e nevoie sa ne bombardezi cu 6 (sase!!!) impresii identice pentru a ne convinge...

In al doilea rand, a scrie exclusiv cu litere mari este o considerata o IMPOLITETE majora pe net - se citeste foarte greu, e obositor, multa lume pur si simplu respinge (nu citeste) un astfel de text!

In al treilea... da' hai sa mai lasam si pe maine, dupa validarea pozelor -- ai ceva poze de pe acolo, nu?

[27.06.10 03:00:40]

MULTUMESC PENTRU SFATURI, DAR...

- NU AM INTELES CARE SUNT CELE "6 (SASE!!! ) IMPRESII IDENTICE" DAR ITI SPUN CA AM DETALIAT FOARTE MULT PENTRU A SE INTELEGE CE AM CONSIDERAT BUN, EVITAND SA PREZINT LA MODUL GENERAL TOCMAI PENTRU CA CEILALTI SA POATA APRECIA CORECT PAREREA MEA;

- NU STIU DACA IN AFARA DE TINE SE MAI SUPARA CINEVA PENTRU CA AM SCRIS CU LITERE MARI... SI NU VAD DE CE ESTE OBOSITOR. MI SE PARE MAI DEGRABA FACIL. CE-I DREPT, POATE FI OBOSITOR ORICE... PENTRU TINE SAU PENTRU MINE, LA ORA ASTA!!!

- IN PLUS, M-AM MAI GANDIT LA CEVA: ERA POSIBIL CA, DACA SCRIAM CU LITERE MICI, SA NU IMI INTELEGI SCRISUL...

O seara cat mai buna!

*** Zi-mi, mai degraba, cum sa scot pozele puse aiurea ( de exemplu cea care apare de 2 ori). Te rog!

[27.06.10 03:07:32]

se pare ca tu nu intelegi multe, uite un pic de ajutor:

- ai postat de 6 ori impresiile de mai sus (ai apasat de 6 (sase) ori butonul "MEMOREAZA") -- 5 dintre ele au fost sterse de mine. Orice abonat la impresiile din Romania poate confirma - a primit 6 (sase) instiintari, catre 6 copii ale acestui review.

- scrisul exclusiv cu majuscule ESTE o impolitete pe net - nu EU am decretat asta, ci este unanim "legiferat" de net-eticheta - "regulile" nescrise bunei purtari pe internet (echivalente cu regulile bunului simt in viata reala -- iti pot da si linkuri referitoare la asta, le poti gasi si tu cu un simplu search)

- indiferent si independent de net-eticheta, cerinta de a renunta la scrisul excusiv cu majuscule ti-a fost adresata de proprietarii acestui site, ca parte a regulilor pe care acestia le-au instituit in comunitatea creata si administrata de ei. Faptul ca tu REFUZI sa te conformezi mi se pare similar refuzului de te descalta cand intri in casa mea, desi eu ti-am cerut explicit asta.

- iti mai cer odata - explicit - RENUNTA la scrisul exclusiv cu majuscule, altfel vei suporta consecintele care se impun.

vad ca ai editat, intre timp, scriind normal. Nu-ti fa probleme de poze, dublurile vor dispare in cadrul procesului de validare a lor. (nicio poza nu apare public decat dupa ce un administrator le verifica si optimizeaza pentru web; pana atunci, tu esti singurul care le poate vedea)

dannek
[27.06.10 09:45:22]

Camerele cum sunt dotate, pretul este pe zi/camera, vila are gaze sau butelie.

Tv cu satelit sau clblu , intenet, semnal la telefon

Cum se ajunge la ea din localitate

Te rog apasa tasta CapsLock!

Multumesc!

[27.06.10 18:56:24]

Am fost si eu la acesta pensiune si intradevar este o pensiune foarte bine utilata, arata bine in interior dar curtea mai trebuie amenajata.

Locul de joaca pt copii lipseste, iar daca mai bagi in curte si 4 masini, e deja mult prea mult!

Apropo, vecinul de vis a vis chiar v-a lasat sa faceti galagie pana la miezul noptii? ... Pe noi NU...

Sa stii ca si pe noi ne deranjeaza scrisul cu majuscule.

[27.06.10 19:04:06]

PS: 80 RON/camera banuiesc, nu pt toata vila (10 persoane) cum se intelege de la tine.

[27.06.10 19:20:18]

Pt dannek: camerele sunt duble sau triple, unele au baie in camera altele baie comuna, dotate standard-pat, noptiere, sifonier si televizor cu cablu tv.

Semnal telefon: da (cel putin in vodafone)

Internet: nu stiu ca nu am folosit

Se foloseste butelie

Daca vrei neaparat sa gasesti locatia mai da-mi un semn (e cam mult de explicat)

[28.06.10 21:28:39]

Salut!

Cu tine nu comentez treaba cu scrisul cu majuscule...dar, in schimb, vreau sa iti raspund obiectiv la intrebari:

-sunt 4 camere cu 2 locuri, 1 camera cu 3 locuri si 1 living;

-o parte dintre camere au bai proprii (2) iar celelalte 3 pot utiliza 2 bai situate la etajul 1 si parter;

-gatitul se face cu ajutorul buteliei iar incalzirea si apa calda cu ajutorul centralei electrice ( 2 centrale);

- toate camerele au TV si mobilier nou;

- exista semnal gsm atat orange cat si vodafone ( nu stiu despre restul retelelor);

-orientativ, locatia este in partea dreapta a drumului catre Zaganul, insa vei fi ghidat prin telefon de catre administrator mai bine decat o poate face oricine aici;

-accesul din drumul principal este usor atat pietonal cat si cu autoturismul;

[28.06.10 22:28:24]

salut, webmaster!

am pentru tine doar "doua vorbe"..:

- se pare ca a fi administrator al acestui site a fost scopul vietii tale, astfel incat te ia uneori valul si devii obraznic cu abonatii..

- daca am apasat de mai multe ori butonul " memoreaza", am facut-o pentru ca nimic nu arata ca aceasta comanda a fost acceptata ..deh..grafica slaba! asadar nu am bombardat pe nimeni cu nimic, si, mai mult, consider ca este datoria voastra sa avertizati asupra acestor aspecte in instructiunile de utilizare..consider ca sistemul nu ar fi tebuit sa permita astfel de "bombardamente" iar voi trebuia sa cunoasteti erorile si sa le preveniti;

- referitor la gesturile nepoliticoase despre care vorbesti si la asocierile pe care le faci in mod eronat cu acestea, retine ca in lumea civilizata este o mare dovada a "lipsei finisajelor" sa te descalti la intrarea in casa... iar daca gazda ti-o cere in mod explicit inseamna ca are si ea o problema... asa..ca "chestiune de cultura generala"...afla ca asta este rolul presurilor de la usa, acestea nicidecum nu deservesc in mod direct pisicile, cateii sau aurolacii dornici de relax;

- referitor la ce "s-a decretat" s-au ce este "legiferat" in comunicarea pe net te asigur ca ma interseaza la fel de mult cat ma intereseaza la ora asta care va fi perioada optima pentru prasila in cultura de secara in anul viitor...

- nu face comparatii cu bunul simt din viata reala...pentru ca pari a nu sti mare lucru despre ea! si tocmai asta e problema: am o viata sociala reala foarte activa iar internetul este pentru mine o unealta nu un mod de viata. In aceste conditii nu pun mare accent pe tipul literelor atunci cand imi manifest respectul fata de ceilalti, asadar nu este un afront la adresa cuiva...ci o pura intamplare care te-a cam bulversat..te-a facut sa te simti deranjat de mine cand, de fapt, cel care deranja erai tu: trageai concluzii pripite fara sa gandesti!

- poate ti-e greu sa accepti stilul meu dur, ironic , critic, dar ia partea buna din tot ce se intampla:

1. discuti cu cineva care isi asuma ce spune ( chiar si cu riscul de a fi eliminat), deci si parerile referitoare la locatiile in discutie;

2. nu am batut campii pe site referitor la alte locatii pentru care parerile altora coincideau cu ale mele, ci am adaugat locatii noi, tocmai pentru a fi util, asa cum altii mi-au fost mie, la randul lor;

3. primeste sfatul meu de a fi un pic mai bland cu membrii deoarece devii ridicol.. administrezi un site, care are reguli, e adevarat, dar intelege ca nu administrezi ceva nemaipomenit in alta parte ci un site (binevenit, ce-i drept) pentru care trebuie sa incurajezi membrii sa coopereze.. nu sa iti umfli muschii in fata lor bazandu-te pe faptul ca in aceasta relatie esti doar un IP care poate fi bine protejat cu un firewall bun..

Citeste daca vrei, raspunde-mi daca vrei, arata asta proprietarilor site-ului daca poti, dar in primul rand gandeste-te: e bine ce ai facut? nu cumva ai exagerat ? nu era mai bine sa ma inveti, vazand ca sunt utilizator nou, decat sa faci pe desteptul cu mine???

Fara sa doresc neaparat sa fac parte din comunitatea ta, mi-ar face placere sa te cunosc! Sa iti povestesc despre viata sociala reala.. pe care o cunosc si pe care o am, cochetand cu internetul doar atunci cand imi este de folos... pentru ca eu folosesc intrenetul pentru a-mi fi mie bine si nu internetul ma foloseste pe mine sau se foloseste de mine...

Asadar, nu tine lectii despre internet si despre comunicare pentru ca nu ai contribuit cu nimic la aparitia sau dezvoltarea lor. Ele doar se folosesc de tine pentru a se perpetua.. Eu iti pot vorbi despre viata si pot tine lectii despre ea pentru ca, cel putin in una sunt expert: in viata mea! Sunt printre putinii oameni care se pot lauda cu un lucru minunat: eu chiar imi traiesc viata! Tocmai de aceea, in incheiere, am pentru tine o singura intrebare: TU ...??!!

Cu bine!!! Doar cu bine! Si cu mult respect!!!

[28.06.10 22:48:19]

Salut!

A fost in regula totul, iar referitor la locul de joaca, ai dreptate...eu am gandit mai degraba ca exista un loc unde copii se pot juca, nicidecum ca exista un loc de joaca amenajat..

Referitor la curte si la locurile de parcare, nu inteleg de ce maximum 11 persoane cate incap in vila ar trebui sa vina cu mai mult de 3 masini ( hai, 4...!!!)???

Cat despre vecinii de vis a vis... consider ca conteaza foarte mult felul in care pui problema... Accepti un sfat?? Iata-l: Nu intreba niciodata necunoscutii daca ii deranjeaza ceva din cea ce faci tu ( considerand ca pastrezi niste limite, adica nu mergi catre nesimtire..)... pentru ca nici ei nu vor avea curaj sa iti reproseze ceva.. se vor teme, pentru ca nu te cunosc si nu stiu ce va urma..Altfel, vazand ca tu iti faci probleme pentru ei, vazand ca eziti sa faci anumite lucruri, vazand ca ai retineri in a face ceva, vor face ei pasul spre a te opri..Vor simti ca esti slab, iar daca chiar esti te vor face sa te porti asa cum le place lor...Asadar, nu ii intreba nimic, nici nu te uita la ei si bea, canta , danseaza, razi, asculta muzica care iti place si spune-mi mie apoi daca a indraznit cineva sa spuna sau sa faca ceva mai mult decat ceva soapte...

Concluzia este ca pe noi vecinii ne-au intrebat doar de unde suntem si ne-au avertizat ca noapte sunt ursi in zona... de parca eu venisem sa caut jderi prin scorburi... Simteau nevoia sa ne bage in seama..testau terenul, exact cum ti-am spus, incercau sa afle cum trebuie sa se poarte cu noi... dar le-am oferit un raspuns care a facut ca aceea sa fie ultima discutie cu ei pana la plecare cand i-am salutat respectuos...

Exact cum am spus: problema de atitudine... Conteaza enorm felul in care pui problema fara a uita insa cine esti si ce resurse ai daca planul trebuie schimbat!

Doamne ajuta-i!

[28.06.10 22:57:22]

salut neagu gaby...

nu, tu ai inteles gresit: este 80 lei tot satul cheia pentru o noapte!

Bineinteles ca o camera! Mai exaxct, noi am platit 420 lei pe noapte, pentru toata vila.

Asadar, mai putin de 40 lei/ persoana/ zi.

Raportat la preturile zonei si perioadei, raportat la comfort si avand in vedere marele avantaj de a inchiria intreg spatiul, pretul a fost unul foarte bun la acel moment. Mai mult, consider ca se poate negocia desi recunosc ca nu am facut asta.

georgiana
[29.06.10 00:43:34]

@Reddington: Consider ca atitudinea ta e total lipsita de respect in primul rand fata de utilizatori!

In al doilea rand fata de webmaster!

Am o vaga banuiala ca tu il cunosti, deadevaratelea si ca, de aceea faci exact ce nu e voie pe site, doar ca sa il provoci! Ma inseala intuitia??

Ce rau imi pare ca pe internet nu se poate pune ''fiola'',

cum se pune in unele locuri, la locul de munca!

Da, si pe mine ma deranjeaza ca ai scris cu litere mari si, mai ales ca nu stii sa-ti ceri scuze!

E cumva vremea clonelor?? Ca mereu apar cand e luna plina !!!

[29.06.10 14:50:42]

Buna Georgiana!

Iti raspund din respect, asadar crede ceea ce iti spun, te rog.

Chiar nu il cunosc pe webmaster, poate fi oricine. Consider ca tocmai din respect pentru utilizatori ar fi trebuit sa aiba el o atitudine diferita inca de la inceput. Nu considera ca incerc sa il provoc pentru ca nu am de ce! Doar am sustinut tot ce am avut de spus si sustin in continuare. Referitor la lipsa de respect, gresesti! Tot ce pot spune despre asta este ca trebuie sa pastram simtul realitatii si dimensiunii si sa nu uitam ca este un webmaster si atat. Trebuie respectat ca si ceilalti oameni dar nu trebuie sa il privim cu condescendenta.

Referitor la faptul ca te deranjeaza faptul ca am scris cu litere mari, pot spune ca imi pare rau pentru tine, avand in vedere ca eu am scris cu litere mari acum cateva zile iar tu incerci sa ma certi abia acum dupa ce bine vezi, am scris ultimele mesaje folosind litere mici precum mi s-a recomandat si am si inteles.

Referitor la treaba cu fiola sper ca nu te referi la consumul de alcool... pentru ca inteleg ca ar trebui pusa webmasterului deoarece el se afla la locul de munca iar tu spui ca se practica verificarea la anumite locuri de munca... Cat despre mine, ultima data cand am consumat alcool a fost chiar atunci cand am fost la Cheia in locatia descrisa. Deci... cam demult... pentru a fi inca sub influenta acestuia. Dar, chiar daca ai fost rea cu mine iar eu consider inca ca nu am de ce sa imi cer scuze (asadar nici nu am sa o fac) inchin primul pahar pe care il voi bea cu prima ocazie incepand de acum, in cinstea tuturor utilizatorilor acestui site si a webmaster-ilor acestuia.

Vacante perfecte tuturor!

Numai bine! Si sper sa mai avem ocazia sa vorbim! Promit ca voi fi un pic mai bland...

georgiana
[29.06.10 14:55:20]

@Reddington,

Multumesc pentru raspuns.

Corina70
[29.06.10 15:56:20]

Reddington,

chiar daca te vei supara sau te vei simti deranjat, parerea mea este ca ai o problema de atitudine, ca sa nu zic altfel. si vad ca nu sunt singura cu aceeasi parere...

nu-ti plac grafica site-ului, atitudinea wm, foarte bine, du-te si fa-ti tu un site pe gustul tau, traieste-ti viata reala si lasa-ne pe noi, astia mai batrani si mai moralisti, cu stilul nostru de moda veche...

sa-ti dau un singur exemplu: eu, daca as fi fost in locul vecinilor de care povestesti, te-as fi rugat o singura data sa termini cu galagia, a doua oara as fi chemat politia, deoarece legea 61 este valabila pe tot teritoriul tarii noastre, 24 de ore din 24, 7 zile din 7...

te-ai gandit macar o singura data ca unii se duc la munte (pe banii lor, da? ) tocmai pentru liniste, odihna, somn, satui fiind de zgomotul si aglomeratia marilor orase... si cand colo, ce vad si peste ce dau? peste o gasca galagioasa, care le strica toate planurile de a se odihni si de a-si incarca bateriile, cum se spune... da, mai sunt si astfel de persoane, chiar daca iti vine greu sa crezi... nu toti se duc in gasca la munte, pentru a se ghiftui si a chefui pana tarziu in noapte...

si da, ma numar printre persoanele care isi descalta musafirii la intrarea in casa, oferindu-le papuci de casa (noi sau proaspat spalati) ; am o fetita mica, se joaca mult pe jos si nu-mi permit sa fac experimente cu sanatatea sau imunitatea ei; n-am nici cea mai mica intentie de a accepta pe parchetul sau covoarele din casa mea toate mizeriile care se lipesc de talpile incaltarilor musafirilor, cum ar fi scuipatii, excrementele de caini si pisici, resturile de gunoi, ca mai apoi sa ajunga pe jucariile, manutele sau in gura fetitei mele... oricat de bine s-ar sterge musafirii pe picioare, tot raman urme de mizerii pe talpi...

a, si normal ca si eu ma descalt atunci cand ma duc in vizita la cineva, raman incaltata doar daca gazda insista foarte mult asupra acestui aspect. respect munca persoanei care a facut curat, in primul rand, pentru ca stiu ca nu este usor sa faci si sa intretii curatenia intr-o casa...iar daca in acea casa sunt copii, clar ma voi descalta la intrare, oricat ar insista "stapana casei" sa n-o fac...

din randurile scrise de tine razbat dispretul si superioritatea, aroganta si tupeul, o oarecare lipsa de educatie/bun-simt; poate ca nu esti asa in realitate, insa asta s-a "simtit" din schimbul tau de mesaje cu wm... chiar daca ai mai "indulcit" tonul ultimelor mesaje, degeaba, prima impresie, cea pe care ai lasat-o pe acest site, conteaza cel mai mult, cel putin pentru aceasta comunitate... insa asta chiar nu mai are importanta pentru tine, nu-i asa? si de ce ar avea, pana la urma?

webmasterXY*
[29.06.10 16:05:46]

@all > cu toate ca tonul ultimelor ecouri este cat se poate de ponderat si calm (plicticos - as putea glumi - pe alocuri!), totusi nu este scopul acestui site sa dezbatem comportamentul civilizat pe net, in case particulare sau in cabane (si asta nu pentru ca nu ar fi util - doar ca nu este 'obiectul nostru de activitate'!). Pentru acest lucru, avem un forum asociat/lipit cestui site, tocmai pentru a putea dezvolta astfel de subiecte paralele.

Va multumesc,

chelie_d, Corina70, dannek, georgiana, neagugaby