ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2008
    ÎNSCRIS: 22.08.08
    AUG-2008

Placut impresionati minunatul Zakynthos

NIGHTIN A GREEK TAVERNA

Am fost si eu acolo, in Zakynthos, in perioada 8-15 august, cu avionul, si as vrea sa va impartasesc cateva impresii, pareri exprimate prin cuvinte si sentimente "prinse" in fotografiile luate pe acolo.

Cazare am avut in Alykanas dar am fost mai mult plecati prin alte locuri. Am inchiriat, ca mult altii, o masina, un Kia Rio, cu 43 Euro pentru o zi (se mai negociaza la pret daca vrei sa inchiriezi pentru mai multe zile, dar cand am fost noi, in plin sezon, erau foarte solicitati si anu am obtinut mare lucru) si cu o harta in brate am inceput sa cautam pe cont propriu cele mai frumoase locuri ale insulei.

Am cunoscut, in peregrinarile noastre, doi romani stabiliti acolo - Costin si Diana, care aveau o terasa in Alykanas - Daily Cafe unde am mancat cele mai delicioase clatite cu ciocolata. Tot ei ne-au indrumat si spre cele mai frumoase locuri de vizitat: Limnionas, Keri Beach, Cape Keri (unde se afla cel mai mare steag al Greciei), Cameo - o sa pun poze cu toate aceste locuri.

Excursia in jurul insulei cu vaporul a meritat cu varf si indesat. Ne-a costat 30 euro / persoana. Am trecut pe la Blue Caves, am stat la Navagio o ora pentru plaja si baie, si am mai oprit cate 30 min in alte 2 locuri.

Preturile la mancare sunt acceptabile (in jur de 7 euro felul principal), portiile fiind foarte generoase.

Daca sunteti amatori de viata de noapte, Alykanas nu e chiar cea mai potrivita alegere; in schimb, Laganas e una dintre cele mai zgomotoase statiuni.

In toate statiunile sunt agentii de unde puteti cumpara bilete pentru excursie cu vaporul, Jepp Safari, excursie la Atena, excursia Caretta-Caretta (special pentru a lua contact cu renumitelebroaste testoase)... etc, iar avantajul este ca puteti sa negociezi la pret. Sunt de asemenea pe langa masini, si scutere si ATV-uri de inchiriat; in plus aveti la dispozitie multe sporturi de apa interesante si imbietoare (ex: Sky Jet - 15 min / 35 euro de pers. ) deci nu avetii cum sa va plictisiti.

Am ramas placut impresionati de aceasta insula minunata!

Trimis de Rya* in 23.08.08 03:08:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rya*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P1x [fără descriere]
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [20.12.09 11:14:24]

sa spargem si aici tacerea

[20.12.09 21:27:25]

Adaugat ilustratia muzicala propusa. Va recomand personal sa faceti click pe PLAY, tuturor celor cu dor de ambianta unei taverne.

Cristian_h*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: