ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2019
SEP-2019

Către satisfăcător

Prima noastra vacanta in Zakynthos

Salutari dragilor,

E pentru prima oara cand scriu un articol pe acest site, dar sper sa va placa.

Recent am fost in Zakynthos, pentru prima oara aici dar mergem aproape in fiecare an in Grecia. Pana acum am fost in Thassos, Sithonia, Kassandra, Halkidiki si Lefkada.

Vreau sa va povestesc cum a fost experienta noastra pentru prima oara, 4 adulti si 1 copil.

Puteti vedea varianta video aici: → youtu.be/K3AkC9Z5rDM

Drumul Zakynthos - Bucuresti

Am plecat noaptea pe la ora 22:30 pentru ca il avem pe cel mic, si am vrut sa doarma pe drum. Am ajuns pe la ora 11:30 (aproximativ 13 ore) din Bucuresti si am luat ferry din Killini.

Dupa ce am trecut de Bulgaria, de cand am intrat in Grecia pana in Killini am condus doar pe autostrada, taxele sunt aproximativ 20-25 euro si podul de la Patra (Rio-Antirrion) care este absolut magnific si va recomand sa va opriti sa-l vedeti, are o taxa de 13.5 euro.

Din Killini am luat ferry-ul care a ajuns la ora 13:00 deci am mai stat aproximativ o ora in port.

Un bilet costa 9 euro de persoana si 13 euro pentru masina si face aproximativ 1:15 minute pana in Zakynthos.

Unde am fost cazati?

In Zakynthos am fost cazati la Vigla Villas, in nordul insulei pana unde am facut aproximativ 50 de minute din Zante. Aici am avut un peisaj absolut superb, pe care il puteti vedea in vlog daca vreti. Ideea e ca ne-am trezit in fiecare dimineata cu o vedere superba la portul St. Nicholas.

Cazarea aici nu este extraordinara si daca vreti sa va cazati 2 cupluri intr-o singura villa, mai bine nu. Camerele sunt izolate printr-un pod rudimentar cu lemn la etaj si se aude absolut tot, este o singura baie in camera si mic dejunul nu este senzational.

Cu toate astea vila ofera o vedere superba si asta e si motivul pentru care am ales sa stam aici, cazarea a fost undeva la 500 euro/5 nopti.

Ce ne-a placut cel mai mult in Zakynthos?

Sa vorbim de plaje mai intai. Preferata noastra a fost Banana Beach Casa Playa, este din punctul nostru de vedere cea mai bine amenajata, moderna si lunga plaja din Zakynthos, unde poti sta linistit cu copilul si se poate lua masa la beach bar-ul lor. Sezlongurile costa intre 7-20 euro si preturile pentru mancare sunt decente.

Atentie! Noi am cautat o plaja care sa ne permita sa stam cu copilul si din cauza asta am cautat plaje care sa fie amenajate bine, ne-a placut si la Porto Azzurro. Mancarea a fost mai buna aici ca la Casa Playa.

O alta plaja foarte misto este Porto Limnionas, dar din pacate aici nu am putut sta cu copilul pentru ca nu era un loc unde sa poti intra direct in apa si sa nu fie abrut, aici trebuia sa sari de pe o chestie direct in apa. Peisajul de aici si pesterile unde se poate face snorkeling merita drumul pana aici, pentru ca este intr-un colt foarte izolat al insulei.

Ce am mai facut pe insula?

Am fost la epava Navagio, care nu ne-a impresionat atat de tare. E mult mai misto peisajul decat o adunatura de fiare, dar da... peisajul e magnific.

Ne-am oprit si la Kampi, unde am admirat cum se uneste soarele cu marea la apus si am savurat o cina traditional greceasca, pe marginea unei prapastii.

In ultima zi am fost la Cape Skinari, de unde se poate ajunge foarte usor la pesterile albastre (Blue Caves) si unde foarte multi oameni coborau pe munte si faceau baie direct in mare. Aici te poti si caza in morile vechi, acestea fiind amenajate ca 2 apartamente, cu etaj. Pretul este de 130euro/noapte.

La final ne-am oprit putin prin Zante sa ne plimbam prin centru vechi si am mancat la Madisons cea mai buna mancare de pe insula, in timp ce-am balit la yacht-urile andocate in port.

Trebuie sa spun in incheiere ca mi se pare foarte putin 6 zile sa faci si sa vezi mare parte din insula, daca vrei sa poti vedea tot si in familie, cred ca e nevoie de cel putin 10 zile. Asa te poti bucura linistit si sa vezi cam tot ce e misto pe insula.

Trimis de danielcristea in 08.10.19 13:13:51
Validat / Publicat: 08.10.19 14:18:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Lefkada, Neos Marmaras, Sithonia

VIZUALIZĂRI: 11784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danielcristea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Morile in care te poti caza de la Cape Skinari

webmasterX [08.10.19 14:17:40] »

Bun review de debut, merită remarcat

@danielcristea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@danielcristea, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Dana2008 [08.10.19 14:52:26] »

@danielcristea: Felicitări pentru articol și fotografii!

Bine ai venit printre prietenii Afa!

Călătorii plăcute!

danielcristea [08.10.19 15:01:25] »

@Dana2008: multam fain Dana

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [08.10.19 21:47:12] »

Foarte frumos, se pare că ați avut o vacanță reușită! Foarte frumoase și pozele!

Niciodată zilele nu ajung, tot timpul mai rămâne ceva de văzut/făcut. Noi am fost în Zakinthos acum 10 ani, am văzut aproape toate locurile enumerate, mai puțin Porto Azzurro, dar cred că nu era pe atunci? În schimb mi-a plăcut tare la Limnionas și Porto Roxa.

Vacanțe frumoase pe mai departe!

danielcristea [08.10.19 21:48:45] »

@maryka: Multumim, da. A fost o vacanta frumoasa

aurora56 [22.11.19 19:26:51] »

Buna seara! Exista plaja in Laganas sau alte plaje de pe insula Zkinthos unde sa poti sa stai pe cearceaf sau trebuie sa inchiriezi mereu numai sezlonguri?

danielcristea [24.02.20 09:48:20] »

@aurora56: nu neaparat, sunt multe plaje unde poti sta pe prosop, una dintre plaje este Xigia. Cam peste tot poti sta, chiar si la Banana Beach, doar ca zona de prosoape e ceva mai in spate la plajele amenajate, nu ai voie sa stai cu prosopul langa apa, unde sunt sezlonguri.

Artiglio [07.05.20 15:57:57] »

Salut! Eu vreau să ajung vara asta în Zakynthos (sunt optimist, nu-i așa?), am rezervare în Keri, dar n-am înțeles de ce ai plătit, 500 euro pentru 5 nopți? Mi se pare foarte mult! sau a inclus și masa?

danielcristeascris / TELEFON [07.05.20 16:49:12] »

@Artiglio: Ce Keri, nu inteleg. Noi am stat la Vigla Villas si am fost 4 persoane.

Artiglio [08.05.20 08:28:10] »

@danielcristea: Keri e localitatea, aflată în sudul insulei, la vest de capul Gianakaki!

​Cât despre preț e O. K. eu m-am raportat la două persoane!

​Vacanțe de vis îți doresc!

Artiglio, aurora56, danielcristea, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: