ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2020
JUN-2019
Prieteni
EXCELENT

Hai la o terasa! – Biergarten Worgler, Worgl

Hai sa mai rasuflam putin dupa atata mancare asiatica si sa revenim putin in Europa (de fapt revin de tot in Europa dar destinatiile o sa le tot schimb).

Am stabilit cu o colega, aceeasi colega cu care am baut si cafeaua aici vezi impresii ca dupa program sa mergem in Worgl intr-un loc pe care ea il cunostea deja si sa mancam si sa bem ceva. Si uite asa, intr-o zi in care statea sa ploua am descins la la aceasta terasa al carei nume este “Biergarten Worgler” (stiu ca numele ei este modest, fara semnificatie, si daca l-as traduce ar suna cam ca “Surorile Sister” ????).

Suprafata este generoasa, aici incap circa 300 de persoane, azi nu erau foarte multi clienti insa deoarece statea sa ploua din moment in moment. Noi am intrat oarecum prin lateral, trecand pe langa parcul orasului, cu un spatiu de joaca generos, ceea ce este de mare ajutor pentru parinti. Este o gradina de vara care de obicei se deschide la inceput de aprilie, acum insa pe pagina lor oficiala este anuntat ca nu se stie cand se va deschide. Nici cand am fost noi nu erau deschise toate chiosculetele asa ca nu stiu ce minuni ascundeau casutele de langa terasa.

Terasa principala inseamna multe mese si banzi instalate sub o umbrele uriasa (care are 90 m2 putand adaposti 130 persoane), asa ca vorba aceea “Nu te ninge, nu te ploua, ca eu am umbrela noua” care chiar ne-a fost de folos, deoarece in timpul mesei chiar a inceput ploaia.

Mai sunt pe o a doua terasa mese si banci, la fel ca pe terasa unde stateam noi. Mesele si bancile sunt cele tipice de terase in Austria si Germania, simple, tabliile din lemn si picioarele din metal, norocul nostru ca bancile macar aveau spatar. Terasa este deschisa de obicei de la 16.30-21.00 iar duminica de la 11.30-21.00.

Ne-am instalat frumos la masa, am primit destul de repede meniurile, si cum eram la rasfat, am inceput cu un Aperol spritz, dupa care ne-am orientat pentru mancare, iar in final am comandat eu snitel cu salata dar si cartofi prajiti la care am primit maioneza si ketchup iar colega mea o salata (cu de toate, avea chiar si boabe de fasole, porumb fiert) cu fasii de pui prajit. Portia de cartofi insa am impartit-o pentru ca era prea mare ca sa comandam doua portii. Adevarul este ca imi e pofta sa merg la un restaurant si sa ma rasfat putin.

Mancarea a fost buna, normal, cartofii asa cum se vad si in poza, din cei congelati, dar cum mananc rar asa ceva (cred ca de cel putin 3 luni daca si mai mult nu am mai mancat asa ceva) crd ca imi este iertat, in schimb snitelul a fost bun si suculent cum imi place mie, si nu uscat. Si colega mea a fost multumita de ce si-a luat, vine destul de des pe aici asa ca stie ce vrea sa ia.

Insa cat am asteptat sa ne vina mancarea, ne-am uitat si pe pliantul cu dulciuri… . mare greseala, asa ca la final am luat si ceva dulce. Daca va imaginati ca nu a incaput gresiti, m-am folosit de Aperol ca sa alunece mai bine, si ce bun a fost.

La final dupa ce am achitat nota de plata am pornit usor spre gara. Intre timp ploaia statuse, asa ca am putut admira peisajul, dar sa si respiram aerul curat de dupa ploaie.

Algeri inspirate va doresc (aceasta terasa poate fi o alegere inspirata) si sa ne auzim de bine.

Sa nu comentati ca este scris putin, stiu cel putin doua persoane care vor fi fericite, una este sotul meu care mi-a spus ca i-a luat mult sa citeasca articolul acesta vezi impresii dar ce sa fac, daca au fost multe de povestit ????

Trimis de mishu in 22.04.20 13:51:10
Validat / Publicat: 22.04.20 14:22:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Snitelele mele

[22.04.20 14:18:30]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Worgl?, KUFSTEIN" (nou-creată pe sait)

[22.04.20 14:27:39]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dragoș_MD
[22.04.20 14:34:21]

@mishu:  apropo de P01 și 03, sper că știi că în Austria e ilegal să pozezi o casă fără acordul proprietarilor?

Este și motivul pentru care nu există imagini „street view” pe Google din această minunată țară.

Și cred că tot din cauza asta e ilegal și să ai montată o cameră de bord la mașină.

Tembeli, dar mno... e țara lor, regulile lor...

PS Să vă fie de bine!

[22.04.20 14:41:45]

@Dragos:  Sper sa nu ma denunte nimeni si sa scap, sau sa nu ma santajeze cineva cu pozele . La cate case frumoase am vazut aici as fotografia non stop.

Imi place ca au casele ingrijite, sunt atenti la micile detalii care fac deliciul curtilor, locurile sunt sigure astfel incat nu vezi ditamai gardurile.

Lumea iubeste sa stea la aer, si cum s-a dat liber (cu masura) au inceput sa iasa iar, normal, fara acea " socializare" tip turma​​ la o barfa. Oamenii au ce face in curtea lor sau pe carari de munte.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, dar si pentru ecou. ​

Zoazore
[22.04.20 15:49:44]

@mishu:

Si a doua sunt eu!       Na, azi sunt in toane bune si iar am citit tot!

Dar  iar am asteptat sa citesc dupa masa de pranz, ca desert!

E atat de frumos acolo la tine! Despre peisaj spun!

Si o terasa la munte, cu aerul ala curat... Merge berea unsa! Bine c-ai luat tu Aperol.

Totul arata bine, portii normale, cinstite, dar amenda? Cat fu amenda?

Reflecta calitatea?

Tu spui ca-n P14 e DOAR O portie de cartofi prajiti? Iooi! Pai nici eu, cand faceam pentru mine si mama nu faceam asa multi!

Dana2008PHONE
[22.04.20 16:27:28]

@mishu:  Bună Mishulică!

Trebuia să îți scriu că am mâncat și eu ceea ce ai comandat tu, când am fost la ski în Hintertux, Tirol... nu departe de tine????.

Ideea e că șnițelul vienez a fost așa cum l-ai descris, suculent și foarte mare, era cat farfuria.

A fost prima data când am mâncat șnițelul vienez , la el acasă. A fost foarte gustos.

Să îți fie de bine.

Numai bine! Sănătate multa!

????????

mprofeanu
[22.04.20 20:43:59]

Arată foarte bine totul! Peisaje frumoase, mâncare bună ca la mama acasă, pardon Austria, mă gândeam la șnițel, iar de final ce să mai spun, înghit și eu în sec și doar mă uit!

Dorina9
[22.04.20 20:49:39]

@mishu:  Arata superb casele din Austria!

Daca au si un pic de soare, par ca zambesc. Am traversat si noi de cateva ori Tyrolul si acele casutze erau ca din povesti:  cochete​, aranjate, cu iarba de culoarea aceea verde, cu flori parcelate cu grija.

Parca mi-ai facut pofta, sa mai dau o raita pe acolo!

Cat despre snitzel, am cerut cate unul... Au fost atat de mari ca nu incapeau in farfurie, astfel incat, la plecare, nenea care ne-a servit, a observat ca aveam mai mult de jumatate ramas in farfuria fiecaruia, si s-a oferit sa ne puna la pachet​​ bucatile.

Si, culmea, am ​avut si o farfurie, mare si plina cu cartofi prajiti. Noroc ca n-am avut desert

Toate bune!

[22.04.20 21:34:10]

@Zoazore:  Odihneste-te ca maine iti dau din nou de lucru... poate. E frumos intradevar si e atat de multa liniste, bucurie, oameni frumosi.

Amenda a fost in regula​, nu mai stiu exact preturile, dar erau decente si calitatea foarte buna.

Cat despre portia de cartofi ce sa spun, asta a fost si mtivul pentru care am luat doar o portie, colega mea stia cat de mare e portia.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​

[22.04.20 21:39:36]

@Dana2008:  Indiferent ca sunt aici de ceva vreme, imi place sa iau snitel la restaurant, il fac foarte bun si asa cum spuneam, este si suculent. Asta nu inseamna ca nu iau si altceva, dar asta chiar imi place. Si m-am obisnuit sa storc lamaie (am citit undeva care ar fi rolul lamaiei dar am uitat) si sa mananc cu dulceata de merisoare... , asta e, m-am adaptat.

Cat despre snitelul cat farfuria, sa stii ca totus sunt putin smecheri, carnea este subtirica, insa cu toata " panada" lor arata mai mari decat sunt in realitate, dar imaginea vizuala conteaza.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​

[22.04.20 21:41:38]

@mprofeanu:     , iar eu inghit in sec citind ecoul tau la articolul meu, hai ca sunt dusa de tot cu capul, imi imaginez cum arata .   rnMultumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[22.04.20 21:46:05]

@Dorina9:  Asta va fi regretul meu cand voi pleca de aici, toate aceste locuri frumoase, pline de liniste, oameni care iubesc natura si viata in general. Au un stil de a-si arata curtile de zici ca sunt designeri , cred ca inainte de a pleca de aici, am sa fotografiez fiecare casuta in parte sa le pastrez ca pe niste amintiri dragi.

Si aici nu este nici o problema sa ceri la pachet ce nu ai putut manca, cum nu este nici o problema sa platesti individual, pe cand la noi fac o multime de mutre.

Si da, poate ca ar fi indicat sa mai dai o raita pe aici.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​​

Dorina9, mishu, mprofeanu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Worgl?: