ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2020
JUL-2007
233 eu ADULȚI

Mini Europa şi Atomium

Mini Europa

Pentru cei care la vară vor călători în Europa, mai précis în Benelux, le-aş propune să acorde 2-3 ore în Bruxelles pentru a vizita Mini Europa şi Atomium. (N50.894; E 4.339). Va fi o destindere după ce veţi vedea catedralelale Saint Michele şi Saint Goudule, Notre Dame du Sablon, Hotel de Ville-primăria şi Palatul regal în Piaţa Centrală, Bursa, Palatul de Justiţie, Pavilionul chinez, Manneken Pis, parcul Cinquantenaire (al jubileului) cât şi câteva din cele 110 muzee din care cele mai importante sunt grupate în Muzeele de Artă Regală.

Mini Europa este un parc tematic situat în Bruparck în imediata vecinătate a Atomiului, care pe o suprafaţă de 30 ha reproduce în miniatură principalele monumente din Europa la scara de 1:25. Sunt reprezentate 80 de oraşe şi construite 350 clădiri reprezentative din toate ţările UE. A fost inaugurat în 1989 şi a costat 10 mil eu, la deschidere participând prinţul Filip al Belgiei. A fost realizat prin cofinanţare cu statele care şi-au expus principalele monumente. Din punct de vedere constructiv majoritatea monumentelor au fost realizate pe bază de matriţe, copia finală fiind făcută din răşină epoxidică sau poliester dar şi din piatră sau marmoră pentru cele care au necesitat rezistenţă, ca de ex. turnul din Pisa. Corecţiile finale s-au făcut prin frezare computerizată. După instalarea pe locul destinat, monumentele au fost vopsite în culorile originalului. Unele dintre ele au necesitat un volum enorm de muncă, de ex. la Catedrala Santiago de Compostela s-a lucrat 24000 ore. Alt exemplu ar fi Piaţa Centrală din Bruxelles care din cauza complexităţii sale a costat 350000 eu. Printre monumente sunt alei împodobite cu vegetaţie pitică.

Mini Europa deţine simboluri europene ca turnul Eiffel din Paris (13 m înălţime), Acropolele din Atena, fântâna Trevi din Roma, monumentul lui Cristofor Columb din Barcelona, poarta Brandenburg din Berlin, turnul Belem din Lisabona, Turnul din Pisa, Big Ben din Londra, un sat din Santorini, Piaţa Mare din Bruxelles cât şi şi modele în mişcare cum ar fi erupţia Vezuviului, mori de vânt, trenuleţe. Trec în revistă câteva din prncipalele monumente (altele decât cele din Belgia şi Olanda care sunt cele mai numeroase): Regatul Unit- camerele Parlamentului, Stratford-upon-Avon, castelul Dover; Germania- Casa de naştere a lui Beethoven din Bonn, castelul Eltz, catedrala Speyer: Franţa- Arcul de Triumf, Bazilica Sacre Coeur, Centrul Georges Pompidou, Chateau de Chenonceau; Portugalia- Ribeira, Ocenarium- Lisabona; Spania- Escorial, Plaza de Toros Sevilla; Italia- palatul dogilor din Veneţia, Palazzo pubblico din Sienna, piazza dei Miracoli Sienna; Danemarca- un sat de vikingi cu 21 de clădiri; Serbia- catedrala sfântului Mark; Bulgaria- mănăstirea Rila; Cehia-Primăria cu ceas din Praga. Acestea sunt câteva exemple pentru că toate ţările UE au exponate. România a expus Palatul Mogoşoaia.

Un ghid cât şi căşti audio facilitează recunoasterea monumentelor. Taiful de intrare este de 16.5 eu, cu reducere la 12 eu pentru copii. La iesire din Mini Europa se poate vizita muzeul Spirit of Europe. Parcul este deschis tot anul cu excepţia perioadei 10 ian- 18 martie când este închis pentru lucrări de întreţinere. Este vizitat anual de 350000 turişi, încasările fiind de cca 4 mil eu/ an. Sunt convinsă că după ce veţi vizita Mini Europa vă veţi încărca bateriile cu mult optimism şi dacă aveţi şi un copil cu voi acesta va fi entuziasmat.

Atomium aşezat în faţa intrării în Mica Europă, este unul din simbolurile moderne ale Bruxelles după cum Manneken Pis este al oraşului tradiţional. A fost construit pentru Expoziţia Mondială din 1958 iar acum este muzeu şi spaţiu expoziţional. Are o înălţime de 102m şi este format din 9 sfere cu diametrul de 18 m din oţel inox, conectate între ele astfel încât turistul ajuns în vârf are o perspectivă superbă asupra Bruxelles. Preţul de intrare combinat ci Mini Europe este de 29 eu, cu reducere pentru copii la 18.4 eu.

În Tailanda am văzut deasemeni un parc tematic numit Little Siam. Cum când l-am vizitat în 1997 nu erau aparate foto digitale, am scos câteva poze pe hârtie din care două le postez mai jos.

Trimis de Michi in 26.03.20 17:31:05
Validat / Publicat: 26.03.20 18:22:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Mini Europa

webmasterX [26.03.20 18:21:42] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Bruxelles şi împrejurimile, BRUXELLES" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Biserici în Brussels]

mihaelavoicu [26.03.20 22:38:37] »

Fac o paranteză cu referire la ceea ce a reprezentat Atomium la Expoziția Internațională din 1958.

Structura atomică a moleculei de Fier mărită la scara 1/165 miliarde, a fost un simbol al erei atomice și a enormelor evoluții din tehnica secolului XX.

Fie ca și în domeniul medicinii să avem o astfel de evoluție!

mishu [28.03.20 17:30:12] »

@Michi:

Sa speram ca lumea va intra in normal si vom ajunge si acolo.

Felicitari, votat cu mare drag.

mihaelavoicu, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bruxelles şi împrejurimile: