ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2010
2 AD. + 1 - 7 ANI COPII

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Jale mare

Am achizitionat prin intermediul Christian Tour, in data de 26.01.2010, un pachet pentru Grecia, hotelul Mare Blu Beach – individual. Din multitudinea de oferte, am ales-o pe aceasta, deoarece, conform reclamei agentiei si a informatiilor furnizate de angajatii acesteia, hotelul era situat pe malul marii.

Am ajuns la destinatie in data de 12.06.2010, unde am fost intimpinati de o domnisoara pe numele sau Monica, reprezentanta agentiei Meli Tours, care, fara explicatii, ne-a aratat hotelul unde urma sa fim gazduiti, unul situat la 400 metri de plaja, nicidecum asa cum era mentionat in reclama. In realitate, hotelul mentionat avea doua locatii, una la casute, pe plaja, acolo unde optasem si noi, avand in vedere ca avem copii mici si doream sa stam intr-un hotel pe plaja, cat mai aproape de malul marii, si o alta locatie, situata, asa cum am mentionat, la aproximativ 400 metri de plaja.

Conditiile din acest hotel sunt greu de explicat in cuvinte. Astfel, in camera unde stateam, nu functiona aerul conditionat, motiv pentru care, dupa lungi parlamentari, am fost mutat intr-o alta camera, dupa 3 zile.

Baia acestor camera nu avea aerisire, motiv pentru care va puteti imagina (sau poate ca nu), cum era inauntru, dupa ce faceai baie. Usile aveau balamalele ruginite, mirosea a mucegai, iar prosoapele si asternuturile au fost schimbate abia dupa 3 zile, dupa ce ne-am revoltat toti cei care locuiam in acest hotel. Stiti ce explicatii deosebite ne-a furnizat domnisoara Monica, reprezentanta Meli Tours?? Ne-a spus ca asternuturile si prosoapele se schimba o data pe saptamana!!!

Mancarea la acest hotel a fost sub orice critica, in fiecare dimineata primind doar cascaval si un fel de sunca. Personalul hotelului era rece si nu discuta cu nimeni, iar orice sesizare ramanea fara raspuns.

In seara zilei de 18.06.2010, a plouat in zona Halkidiki, iar la hotelul Mare Blu Beach, in camera unde stateam noi, precum si in alte camere, a intrat apa, fiind efectiv inundati. Am filmat modul in care se prezenta camera, precum si faptul ca nimeni din partea hotelului nu ne-a ajutat sa scoatem apa afara din camera, desi discutasem si cu ei si cu reprezentanta Meli Tours.

Am insistat pe langa reprezentanta Meli Tours, sa ne puna la dispozitie hartie pentru a redacta reclamatiile pe loc, dar aceasta a refuzat in mod sistematic, indrumandu-ne sa ne adresam Christian Tour, dupa ce ajungem acasa.

Excursiile organizate de aceasta domnisoara s-au desfasurat cu un autocar din anii 1980, care era cel mai vechi si prost din toata zona. Celelalte grupuri au mers cu autocare supraetajate, al caror motor nu se oprea deloc, pentru a pastra racoare in interior. In schimb, acest autocar, ,,al romanilor”, era tras mereu in soare, cu motorul oprit, probabil pentru a nu consuma motorina, dar 15-20 de minute dup ace te urcai in autocar era ca la sauna. Atunci cand am sesizat acest aspect, mi s-a raspuns, de catre reprezentanta Meli Tours, ca sunt cam pretentios!!??

Normal ca eram pretentios, doream sa fiu respectat ca roman, ca om si ca platitor de bilet. Nu primisem nimic gratis, nu ceream decat conditii decente.

CONCLUZIILE PERSONALE SUNT URMATOARELE:

EVITATI GRECIA SI IN SPECIAL REGIUNEA HALKIDIKI, ESTE O, , ROMANIE” CAREIA I SE FACE RECLAMA PUTERNICA.

GRECII SUNT TUPEISTI SI OBRAZNICI, IAR CONDITIILE DE CAZARE SUNT SUB ORICE CRITICA.

AVETI MARE GRIJA LA EXCURSIILE ORGANIZATE DE REPREZENTANTII AGENTIILOR ROMANESTI SAU STRAINE!!! DE REGULA SUNT TEPE MARI.

ACESTIA TE CONDUC UNDE VOR EI, UNDE PRETURILE SUNT MARI, PRODUSELE SCUMPE, ORICE NEGOCIERE ESTE IMPOSIBILA, IAR CONDITIILE DE TRANSPORT SUNT CELE DIN ANII 1980!!

Trimis de ovidiuc70 in 22.06.10 23:08:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuc70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.06.10 23:42:59]

Salut Ovidiu si imi pare rau de experienta ta neplacuta in Grecia. Eu plec peste cateva zile, chiar in Gerakini, la alt hotel (sper ca OK), si vroiam sa te intreb despre drum. Ce traseu ati ales? Cate ore ati facut?

Referitor la conditiile din Grecia tot ce pot sa spun este ca, de cele mai multe ori, 3 stele la greci sunt cam 2 stele la noi, sau in unele cazuri, chiar mai jos, iar lucrul asta agentiile de turism il cunosc bine. La 400 euro/sejur, cat ai scris tu ca ai platit, cred ca te puteai caza in conditii decente , pe cont propriu, la una din nenumaratele vile aflate aproape de plaja.

dannek
[22.06.10 23:43:44]

Agentia Meli Tours este o agentie importanta de pe Halkidiki cam singura care afera servici agentiilor romanesti.

Se mai intimpla si necazuri dar nu trebuie sa generalizezi vis-a-vis de greci si de agenti.

Eu am fost de 5-6 ori in grecia prin agentie si nu am avut foarte mari probleme.

O singura data m-am bucurat de o reducere pe ultima suta de metri din partea agentiei Meli Tours, si cind am ajuns acolo la hotel reducerea reprezenta o camera la demisol dar care a doua zi o puteam schimba.

La bani acestia nu cred ca in romania gaseai ceva mai bun poate la Bulgari.

La anul o sa alegi mai bine si o sa vezi ca iti schimbi impresia despre grecia.

Sunt aici scrise sute de pagini despre diferite locatii numai sa ai timp sa citesti si sa alegi pretul corec in locatia corecta.

Trebuie sa fi optimist se putea si mai rau!

sbacau
[23.06.10 10:06:41]

@ovidiuc70, desi iti inteleg supararea, cred ca generalizezi. Daca tu ai fost dezamagit, nu inseamna ca sunt grecii tupeisti sau obraznici. Din contra, sunt unii dintre cei mai amabili (ma refer la turism) oameni pe care i-am cunoscut, te invita la tavernele lor fara a incalca buna-cuviinta (ca la turci in bazar de exemplu). Deci sfatul meu este sa NU evitati Grecia, doar informati-va in prealabil. Nu evitati Halkidiki, NU este o Romanie mai mica, unele hoteluri sunt cotate cu stele in plus uneori datorita apropierii fata de plaja.

Agentiile de turism din zona NU te conduc unde vor ele!!! Exista o informare despre excursiile optionale, nimeni nu te trimite obligatoriu in vreo una. Traseul este in general acelasi, chiar daca nu mergi prin agentii locale si te deplasezi individual.

In mare parte iti inteleg supararea, dar incearca sa pastrezi anumite proportii in "dezastrul" prezentat.

...si tot nu sunt de acord cu prezentarea unor nume de agentii numai in cazul unor "dezamagiri"...poate mai spunem si de bine, ca de rau e plina lumea.

@dannek, nu te supara, dar mi-a sarit efectiv in ochi...Romania scris cu litera mica si Bulgari" cu litera mare!

[23.06.10 13:42:00]

Nu este vorba despre o parare la ,,suparare".

Si nu cred ca ai inteles ce am scris eu !! Agentiile te conduc EXACT acolo unde vor ele. Daca vrei , de exemplu sa mananci in alta parte, nu poti !! Daca vezi un obiectiv interesant, dar care nu intra in ,,ideile" lor, nu poti opri.

oricum, parerea mea despre Grecia ramane aceeasi, si sunt de acord cu faptul ca bulgarii sunt 10 clase peste.

Eu ma refer la zona Halkidiki, si daca esti asa optimist si entuziasmat de Grecia, te rog sa le explici asta si celorlalti 30-35 de romani care au fost impreuna cu noi in acel hotel.

Oricum, urez bafta celor care incearca zona, eu raman la concluzia ca este o loterie, oricate informatii ai acumula.

[23.06.10 13:46:05]

Andi, daca accepti mesaje in privat, iti pot da toate detaliile necesare pentru a circula in Halkidiki cu masina.

Dureaza cam 12-14 ore, dintre care cam 8 ore in Bulgaria si 3 in Grecia.

Depinde cat de repede poti sa iesi din tara, eu iti recomand pe la Giurgiu, inainte de ora 6 dimineata.

Apoi tii Sofia si ulterior Kulata.

Dar daca accepti in privat iti scriu tot ce vrei, sa nu insist aici cu amanunte nesemnificative pentru altii.

Succes.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.06.10 13:52:39]

@ovidiuc, iti respect punctul de vedere chiar daca nu sunt de acord in totalitate cu el.

Ce nu inteleg este faptul ca ai fost cu masina si atunci de ce ai cumparat excursiile optionale de la agentie??

Nu era mai simplu (ca sa nu zic si mai ieftin) sa mergi cu masina ta si sa opresti unde vrei tu?

[23.06.10 17:06:33]

Ovidiu - Multumesc mult de raspunsuri. Drumul in mod normal il cunosc, am fost si anul trecut pe acelasi traseu. Ma interesa numai daca la bulgari mai sunt drumuri inchise sau deviate, sau alte probleme. Giurgiu-Ruse-Sofia(centura)-Kulata-Salonic(pe langa)-Gerakini, asta e traseul meu, dar estimam sa ajungem in vama romano-bulgara pe la 6,30. E vre-o problema cu ora asta?

mirelab
[23.06.10 17:21:49]

estimam sa ajungem in vama romano-bulgara pe la 6, 30. E vreo problema cu ora asta?

Cu ora 6,30 nu ar fi o problema, dar daca iesi din grafic si ajungi la 7, 7 si ceva, o sa prinzi schimbul de tura. Nu ca ar fi un capat de tara asta, dar sunt timpi morti cateva minute bune care, in sezon, creaza ceva ambuteiaje la trecerea frontierei.

Legat de drum, pot sa iti spun doar ca Bucuresti-Giurgiu este foarte ok, au reparat in sfarsit si iesirea din Bucuresti (de la Gara Progresu) si au terminat si soseaua care de acum ocoleste Adunatii Copaceni (care anul trecut a pus mari probleme pe acest traeu). Mai departe... voi avea info doar din august incolo Dar s-a mai discutat pe site despre traseu si gasesti impresii "la cald".

Vacanta placuta si drum bun!

[23.06.10 17:25:11]

@mirelab Multumesc .

dannek
[23.06.10 18:03:00]

Eu zic ca la ora 4-4,30 sa fi in vama

Deoarece nu prinzi nici prea mult politia de la bulgari ca pe la 6 cred ca schimba tura si pina intra ceilalti in line esti aproape de granita cu grecia.

Eu asa am facut de cite ori am plecat si nu am avut probleme la bulgari. Sa nu uiti sa mergi in grup si sa nu fii prima din grup lasi eventual daca poti un bulgar in fata cit de tare ar merge sa tii aproape.

Drum bun si concediu placut!

chelie_d
[23.06.10 22:58:02]

peste cine ?

[23.06.10 23:38:24]

@dannek Multumesc mult de sfaturi.

[05.07.10 21:03:21]

are dreptate ovidiuc70 am fost cu el in aceasi perioada teapa teapa tipic romaneasca incepand cu mancarea jalnica hepatita la micul dejun de atatea oua iar pt cei care iau apararea acestui hotel sa spuna pe fata ca sunt angajatii uneia dintre agentii .

referitior la vacanta dezastru pe care am avut-o o sa reclam atat christian tour cat si meli tours atat in presa cat si la institutiile abilitate. confirm cele spuse de ovidiuc70 inclusiv inundatia la care au fost supuse mai multe camere din acest hotel problemele cu clima si la fel comportamentul angajatilor din hotel .

referitor la plaja cu putine pietricele cum este caracterizata va spun ca sunt multe si plin de alge si la fel destul de mizerabila apa care avea un miros de mal statut aviz amatorilor de vacante cititi toate forumurile si descrierile sa nu aveti surprize

[05.07.10 21:47:43]

Ma bucur ca cineva din cei care au fost in aceeasi perioada cu noi a reusit sa intre si sa confirme cele spuse de noi. nu de alta, dar poate lumea credea ca suntem noi pretentiosi sau exagerati.

M-as bucura daca mai multe persoane din grupul de romani care am fost acolo ar posta impresii cu cele patite la acel hotel de trista amintire.

imi aduc aminte ca erau mai multe persoane din Cluj.

poate citesc si ei si posteaza impresiile.

A fost chiar, o doamna care era tare simpatica si a spus ca va omori toate gainile cand ajunge acasa, atatea oua a mancat, mai multe decat de Paste!!!

Concediu placut tuturor!!!

[06.07.10 10:44:48]

da ovidiuc70 sunt sotul doamnei si chiar s-ia pus in aplicare cele promise a inceput cu ale mamei soacre ::::

[18.07.10 21:56:29]

sunt doamna cu ouale si sincer dupa o luna de la experienta dreu digerabila de la mare blu inca nu am mancat sub nici o forma oua... asta este

sincer pt toti care merg acolo : nu va arucati banii pe geam ... nu de alta dar pe langa excursia care nu e foarte sucmpa e drept ( ca noroc ) ca altfel .... la cate alte cheltuieli aveti colo........

Nu am vazut civilizatie numai dupa multi km facuti fie pe jos fie cu masina ( cand am inchiriat) ... poate e ok pt cei la care le place miscarea in exces si care se duc in vacanta numai sa stea la hotel intre 4 pereti.

Oricum ne-am lamurit si pacat ca mare blu ne-a sticat parerea fff buna pe care o aveam despre grecia.

andi13, chelie_d, dannek, ovidiuc70, sbacau, sean
Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Mare Hotel (ex Mare Blu Beach) Hotel: