ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2010
ÎNSCRIS: 07.07.10
JUN-2010

Super mulţumiţi

Există două hoteluri: Mare Blu Beach (pe plajă) şi Mare Blu (aflat la 400 de metri de mare) care fac parte din acelaşi lanţ hotelier. Cine este cazat la unul dintre cele două hoteluri beneficiază de serviciile de la ambele unităţi de cazare. Noi ne-am întors acum cîteva zile şi am fost extrem de mulţumiţi.

Primele şapte nopţi le-a petrecut la MARE BLU BEACH (unde am cumpărat biletele).

Cazare: cameră imensă cu vedere la mare, baie mare, terasă foarte mare, hotel construit acum trei ani, deci totul nou. Am stat şapte nopţi. După aceea ne-am mutat la Mare Blu simplu (cu piscină şi la 400 metri de plajă) pentru că lîngă camera noastră venise o familie de români cu un copil de circa 3 ani, care, începând cu orele 22, 00 pînă noaptea tîrziu şi dimineaţa de la ora 07, 00, trîntea uşile de la balcon şi intrarea în cameră, ţipa, motiv pentru care nu ne-am odihnit mai deloc în cele două nopţi cît am rezistat acolo. Precizez că părinţii nu încercau în nici un fel să-l potolească, lăsându-l să facă scandal aproape toată noaptea şi dimineaţa cum am mai spus. Oare ei când se odihneau?

La MARE BLU - camera mai mică, vedere la piscină şi mare (superbă), baie mai mică, fără aerisire, dar la fel - cu televizor (mai multe programe decît la MARE BLU BEACH, între care şi BBC - nu te uiţi la televizor, dar e bine ca seara înainte de culcare să vezi o ştire, Campionatul Mondial de Fotbal aflat în derulare sau să asculţi o muzică, ) şi frigider, curăţenie ZILNICĂ (schimbat posoape şi aşternut la trei zile).

Masa: dimineaţa - caşcaval, şuncă, omletă, unt, gem, iaurt, crenvurşti, miere, boabe pentru copii, chec, cremă de ciocolată, cafea, lapte, suc şi ceai - BUFET SUEDEZ.

Seara: trei tipuri de salate cu ulei de măsline la discreţie, legume la cuptor (vinete şi orez în mod special) şi două feluri de carne (carne de porc sau pui la cuptor, ardei umpluţi sarmale, chiftele cu sos). Uneori şi piure de cartori sau cartofi ţărăneşti - BUFET SUEDEZ. Şi o carafă de apă plată rece, ceea ce la alte hoteluri, chiar de patru stele din Grecia, nu am primit.

Desert: Pepene roşu, iar de două ori gogoşi.

De curiozitate: În România, ce se primeşte de 27 euro pe zi?

Nu am văzut la MARE BLU simplu (aşa cum au scris alţii) uşi scîrţâind şi alte neajunsuri - HOTELUL ESTE ŞI EL RELATIV NOU CONSTRUIT, cu termopan şi mobilă nouă.

Hotelul MARE BLU are piscină, teren de basket, teren de handbal şi masă de ping-pong. Există şi pe plaja hotelului 2 mese de ping-pong.

Plaja: La Hotelul MARE BLU BEACH: Bar pe plajă, cu plată, umbreluţă şi şezlonguri, fără plată. Apa mării se adîncea brusc şi, un neajuns, era plină de alge. Noi, fiind cu maşina, am mers aproape de Psakoudia (la 6 km de hotel) la o plajă privată, unde, contra a 3 euro/zi în cursul săptămînii şi a 5 euro/zi în week-end primeam o umbreluţă de plajă şi două şezlonguri, dar s-a meritat pentru că apa mării era foarte limpede, fără valuri, puteai să înoţi şi să faci scufundări la o sută de metri de mal, unde găseai scoici foarte frumoase.

În concluzie: nouă ne-a plăcut foarte mult.

Trimis de scarletohara in 10.07.10 21:02:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kasandra, Hotelul KASANDRA MARE

VIZUALIZĂRI: 3350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scarletohara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.07.10 21:20:01]

@scarletohara, bine te-ai alaturat comunitatii AmFostAcolo.

Impresiile tale vor fi mutate alaturi de celelalte doua deja existente pe site, pe viitor te-as ruga mai multa atentie in postarea impresiilor.

amfost16
[10.07.10 21:28:59]

bravo. ai un vot mare pt. detalii si diversitatea informatiilor, la mai mare...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[10.07.10 21:39:41]

Felicitari si puncte si de la mine pentru detalii si optimismul primului tau review.

[10.07.10 21:41:23]

Concret, la ce te referi: mai multă atenţie la postarea impresiilor ?

[10.07.10 21:46:21]

Concret: aici mai exista doua impresii despre aceasta destinatie turistica, care puteau primi cu usurinta si review-ul tau, contribuind la nota generala a hotelului.

Nu este permis sa deschidem o noua destinatie turistica atata timp cat ea deja exista pe site.

Este ok?

[10.07.10 22:39:01]

Am înţeles. Îmi cer scuze, dar nu am ştiut. Poate n-am citit bine indicaţiile ! Încă o dată, scuze !

[10.07.10 22:59:39]

Nici o problema, de asta suntem aici, sa indrumam ca totul sa iasa in cele din urma bine.

andi13
[11.07.10 00:14:15]

Felicitari pentru primul tau review si pentru un concediu placut bineinteles.

[11.07.10 06:45:47]

Mutat impresiile la rubrica deja existenta pe site (Mare Blue Beach, care a fost si corectata cu aceasta ocazie in Mare Blu Beach).

scarletohara - nu-ti fa probleme, e normal ca unui nou-venit sa ii fie necesar un timp de acomodare cu structura complexa a unui asemenea site.

Mi-a placut review-ul, modul de compunere, nivelul de detaliere, tot.

Bun-venit si din partea mea si te mai asteptam sa ne mai impartasesti si alte astfel de experiente si recomandari de vacanta.

[12.07.10 15:52:33]

SALUT TE POMENESTI CA GRECII AIA DE LA HOTEL AU CITIT FORUMUL ASTA DIN MOMENT CE S-AU DIVERSIFICAT IN ACEST FEL

MARE MINUNE

APROPO scarletohara LA BEACH BAR MAI LUCREAZA SOFIAN ?

[12.07.10 22:53:32]

Nu am văzut niciun Sofian. La Beach Bar lucrează o doamnă cam de 40 de ani, nu ştiu ce nume are.

[13.07.10 13:05:42]

se pare ca saracu a cedat nervos si el si a plecat

[14.07.10 21:30:37]

De ce să cedeze nervos ? Ce să se fi întâmplat atât de grav ? Nu-i plânge tu pe greci. Au salarii bune, case de vacanţă şi bărci. Dacă nu au salarii, au ajutor de şomaj care le acoperă cheltuielile minime: casă, masă, transport. Nu mor de foame, aşa cum li se întâmplă altora !

Şi, lucru foarte important: dacă se întâmplă să rămână fără bani, vând o insulă, două, şi au rezolvat problema. Noi ce facem ?

[16.07.10 19:29:21]

pai ala nu era grec era un amarat de marocan care era sluga la grecii aia si eu cred totusi ca tu nu esti turist ci faci parte dintro agentie de turism gen melitours

si apropo nici aia de la hotel nu erau greci toti ci o increngatura de rusi cu gregi s.a.m.d.

[16.07.10 22:17:57]

Ştii? Ar trebui să nu-mi pierd timpul cu tine şi să încerc să ne conving de ceva anume? Dar, pentru cultura ta generală află că sunt de profesie PSIHOLOG, şi nu iau partea nimănui. Eu nu am văzut alte naţii care lucrau la cele două hoteluri decât GRECI. În ceea ce priveşte impresiile pozitive - RECLAMA - cum, printre rînduri, ai încercat să mă acuzi că aş face-o, AFLĂ că este al treilea an CONSECUTIV în care noi (eu şi soţul) mergem la GRECI, în Kasandra de două ori, şi Sithonia, anul acesta, pentru că noi ne ducem la mare să NE ODIHNIM, să stăm liniştiţi (să nu mai auzim freamătul Capitalei), SĂ ÎNOTĂM şi să facem scufundări, NU SĂ UMFLĂM BURŢILE ŞI SĂ-I CRITICĂM PE ALŢII (ştii proverbul cu "bîrna din ochi").

Ce-şi doreşte un turist de la un spaţiu de cazare: să fie civilizat (să aibă BAIE, un pat, balcon, TV), să aibă ce mânca (dar să fie proaspăt şi bine gătit) pentru a-şi potoli foamea şi setea, nu cine ştie ce somon fume sau icre de MACIURIA, nisip şi apă limpede.

Din ce am scris că a fost la masă, ţi se pare a fi fost proastă? Ouă fierte, omletă, gem, miere, lapte, brînză, caşcaval, chec, pui la cuptor, porc la tavă, cartofi natur, vită la tavă, piure de cartori, două feluri de pilaf, inclusiv cu fructe de mare, roşii, sfeclă roşie, castraveţi şi salată de morcov cu ţelină, chiftele cu sos şi altele, pepene roşu ca desert şi de două ori gogoşi cu miere.

Cît mănîncă un om? Mănîncă cu mai multe guri, TOT CU UNA, nu??? Acasă mănîncă numai specialităţi? Mulţi nici nu iau micul dejun.

Noi am fost şi la all-incusive (Turcia, Bulgaria) şi vreau să-ţi spun că nu ne-am umflat burţile. Am mîncat omeneşte, fără să lăsăm farfuriile cu mîncare neatinsă cum fac unii dintre noi!

Şi acasă, la cât timp schimbi lenjeria de pat?

Hai să-ţi spun cum a fost la noi în Românica.

La Neptun la km. 0 (anul trecut în septembrie - partea a doua a concediului) : cer pulpă de pui dezosată la grătar şi Boul de ospătar îmi aduce pulpă de pui CU OS la tigaie (după 40 de minute).

Pe plajă la STEAGURI: Cer cartofi ţărăneşti şi-mi aduce CARTOFI FIERŢI CU PUŢINĂ BOIA DEASUPRA. Şi... lista poate continua.

În Bucureşti am făcut de 3 ori toxiinfecţie alimentară (în trei ani), de la faimosul SPRING TIME (shaworma), PAPI (în Piaţa Amzei - de la SNITZEL) şi salată de VINETE de la NIC, tot din Amzei. Mîncare proastă inclusiv la CARUL CU BERE: (micii care erau şi nefăcuţi şi, parcă, umflaţi artificial). La Berăria Nemţească acum o lună: cîrnaţi, cică, nemţeşti, după noi: originali cabanoşi, la tigaie, nu la grătar cum au spus.

Îmi pare rău, dar asta este la noi. Se mănîncă PROST şi SCUMP, motiv pentru care, FOARTE RAR, mai mîncăm afară din casă.

Pentru toate astea preferăm să mergem în concediu în străinătate: la greci, turci, bulgari, egipteni, tunisieni, UNDE NE PERMITE BUZUNARUL. Pentru că nu ne permitem destinaţii exotice: Bahamas, Bali, Mauritius, deşi, tare mult ne-ar plăcea.

[18.07.10 21:46:18]

apropo eu nu am sa -mi divulg meseria intradevar cea de psiholog e chiar una frumoasa dar aicea nu este vorba despre ce profesie avem ci de cea ce sa intamplat la acest hotel cu grupul de turisti din care am facut eu parte . revin mancarea o mizerie nu ma asteptam la fructe de mare si nu stiu eu ce mai ce minu ni dar cea ce ni sa dat noua sub orice critica . foarte sarac meniul si nediversificat. nici urma de masline de exemplu care pe aceasta parte a greciei sunt la mama lor acasa branza feta ce sa mai vorbim tipic daca mai fortat chiar am sa enumar si eu meniul de la micul dejun

toate cele sase sapte zile cat am mancat acolo la micul dejun au fost urmatoarele:

unt la portii mici de genul celor din avion

la fel gemul , din aceasi categorie si mierea

iar pe langa omleta dublata de oua fierte (apropo era sa fac hepatita) precum si painile alea instant gen fornetii la noi . ce sa mai vorbim de cafeaua nes zi de zi de la amaratul ala de aparat care cred ca are un secol

s.a.s.m d nu mai pot sa continui pe aceasta tema ca nebunesc cam atat era tot ce gaseai la micul dejun

cat despre cina nebunia aia de musaca de vinete "ieh" delicios nu ?

ca si fapt divers am mai fost in grecia la thasos si nici nu se compara cu cretinul ala de hotel mare blu

in thasos am fost cazat la vila stefanos doi greci de treaba sot si sotie care nu stiau cum sati faca pe plac la orice ora din zi sau noapte.

aici la mare blu piscina inchisa pe la 8 seara vezi doamne sa nu ne inecam in ea dar riscul la care ne expuneau ei prin faptul ca liniile de inalta teniune erau direct peste piscina nu conta puteam sa murim in orice ora din zi in momentul in care acestea se rupeau.

si daca ai fost asa de completa in descrierea acestui hotel de ce nu informezi lumea ca se afla la 3 km de gerakini iar daca nu esti cu masina esti mort si la mila grecilor de la hotel

apropo preturi

berea 3 euro la 200 de ml

cea mare era 5 euro

si sa nu crezi ca era haineken era o mizerie gen noroc la noi

cafeaua nes 2,5 euro

iar de naturala ce sa mai povestim nu era

un pahar de vin 75 ml 3 euro la beach bar

pe plaja

asa ca nu mai incerca sa ma convingi tu cu acest hotel de 2 lei nici macar 2 euro asta am trai nu numai eu si alti oameni care din pacate nu si-au postat fustrarile legate de aceasta experienta pe care sincer eu nu o doresc la nimeni.

distractie nu a trebuit sa inchiriem masina ca sa vedem si noi casandra , neos marmara kalitea si sa tragem concluziile

meli tour ne-a tras teapa cu hotelul de cel mult 2 stele nu chiar margharete pe la noi

si apropo nu e vorba de unflat burtiile fiinca eu sunt din ardeal si ca bucatarie nu cred ca gaseti una mai buna in romania

[21.07.10 21:30:35]

Scuze ! Aşa este, ai dreptate ! Nu au dat măsline, dar au dat brînză telemea, foarte bună. Musacaua DA, sunt de acord a fost naşpa. La piscină la fel, ai dreptate cu liniile de înaltă tensiune. Dar te duci la MARE, pentru MARE. Nu am spus că sunt psiholog ca să mă laud, ci ca să-ţi arăt că NU lucrez la nicio firmă de turism. Pîinea - nouă ne-a plăcut, la fel şi untul şi cafeaua. E departe de Gerakini, la 3 km, dar ŞTII dinainte să iei biletele, şi dacă-ţi convine bine, dacă nu, nu. Dar hotelul are termopan şi mobilă nou, ceea ce în Kasandra, la Hotel KASANDRA MARE de 4 stele, nu s-au găsit. Canalizare colmatată, mobilă veche etc.... şi... proprietarii aveau doi cîini care te miroseau mereu, se invirteau printre picioarele tale, şi, evident lătrau mai tot timpul. Şi, repet, era de patru stele. A, era să uit, şi muşte la masă.

Revin la Mare Blu Beach, să ştii că impresiile noastre nu sunt de oameni care mănîncă fructe de mare, deşi ne-au dat într-o zi, sunt de oameni cu buget redus, de 1300 de euro pentru 2 săptămîni, cu transport şi alte cheltuieli. Dacă aveam bani şi mîncam icre negre, mergeam în Bahamas sau Costa Rica. Eşti ardelean, bravo ţie, ardelenii nu mint şi sunt oameni de treabă, înseamnă că după ce ai fost tu, voi, au schimbat macazul.

SĂ AUZIM DE BINE !

ellenna
[26.07.10 17:06:42]

Am fost cazati la Mare Blu in perioada 17. 07-24. 07. 2010. Sejurul la acest hotel a fost unul placut per-total, desi au fost multe dezavantaje.

In primul rand distanta de 2km jumate de la hotel la statiune (taverne, magazine) a fost ingrozitoare pentru noi caci nu am venit cu masina in grecia, ci cu autocarul... iar plimbarea pana in sat pentru masa ori aprovizionare in plina caldura amiezii a fost un mare minus... nicaieri nu a fost precizat ca Mare Blu nu este situat in Gerakini, ci este izolat. Din pacate, desi am incercat sa ne interesam cu privire la autobuzele locale, agenta de turism locala, domnisoara Monica, nu ne-a precizat ca se puteau folosi minibus-uri pentru a ajunge in sat, al caror orar era afisat chiar in centrul statiunii , am descoperit noi intamplator in ultima zi. Tot domnisoara Monica a "uitat" sa ne spuna ca la 150m de hotel in directia opusa statiunii exista o taverna draguta unde se manca bine, si chiar si un cinematograf... Din pacate tot in ultima zi am descoperit, ne-ar fi salvat de drumul incins pana in sat.

Noi am avut pana la urma mare noroc cu niste amici dobanditi acolo care erau cu masina si cu care am reusit sa ne mai plimbam putin prin zona... ca altfel ar fi fost foarte trist, 8 zile de Gerakini. Aceste informatii nu ni s-au oferit pentru a fi nevoiti sa mergem in cat mai multe excursii, sa apelam la cat mai multe din serviciile oferite de agentia de turism Meli Tour. Mai dau un exemplu: croaziera la insulele albastre la care am mers noi costa cu transfer 35E, fara transfer 25E, iar daca te duceai tu singur singurel in port si nu apelai la agentia de turism costa 20E. La fel si Meteora, noi am mers cu masinile, si ne-a ajung in jur de 18-20E de caciula pentru motorina/benzina si taxe de autostrada, fata de 45E cat ar fi costat excursia de la agentie.

Plaja a fost dragutica, cu sezlonguri si umbrelute gratis, destul de curatica, cu nisip cam grunjos, cu ceva alge in mare, dar in comparatie cu alte plaje de pe Sithonia... slabut. La doar cativa km distanta sunt plaje de un albastru-verzui incredibil, fara alge, golfulete in care pica muntele in mare, un alt gen de peisaj decat in Gerakini. Pentru cei care sunt cu masina si au posibilitatea sa se plimbe e ok, se poate ajunge usor de aici si pe Sithonia si pe Kassandra, altfel e mai greu cu autobuzele locale... La 13km distanta se afla oraselul Poligiros, fara iesire la mare, cu izvoare naturale. Merita o plimbare seara, are cladiri frumoase si centru vechi, cu taverne animate de un farmec aparte (nu e doar un sat anost, asa cum considera domnisoara Monica).

Conditiile de cazare in sine noua ni s-au parut bune. Camera curata, prosoape si lenjeria de pat schimbate destul de des, AC functioneaza bine, la fel si minibarul (numa bun pentru o apa si o bere la rece). Piscina superba... Dupa pranz, atunci cand nisipul se incingea la maxim, o baie in piscina era vis... Cu totii ne-am fi dorit si o baie in piscina noaptea, dar era totusi de inteles ca nu ne dadeau voie dupa 8 seara, neavand salvamar.

In ceea ce priveste mancarea noi am fost multumiti. Intr-adevar dimineata era una si aceeasi oferta in fiecare zi, dar fiecare putea alterna dupa gust. Existau destul de multe optiuni, asa cum s-a mai enumerat, si te ridicai multumit de la masa: oua fierte, omleta, gem, miere, unt, telemea, branza feliata, sunca feliata, chec (grozav), iaurt (delicios), fulgi de porumb, compot de piersici, sucuri si cafea la tonomat. Seara oferta era mai variata, poate nu-ti placeau toate felurile, dar cu siguranta gaseai o combinatie pe gustul tau: pui la cuptor, porc cu sos, chiftelute in sos rosu (n-am gustat), peste, salate, telemea, cartofi natur, paste cu sos si carne de porc, orez, pastai, musaca, tzatziki, rosii umplute, piure din fulgi, supa de pui etc. Nu a lipsit penele rosu ca desert si nici carafa de apa rece cu gheata. N-or fi servit ei delicatese, dar ceva bunut de mancare gaseai.

ellenna
[26.07.10 17:32:37]

Inca mai este Sofian la beach bar. Nu e prezent zilnic, dar dai de el frecvent.

[26.07.10 17:41:50]

@ellenna, poate reusesti sa gasesti ceva timp sa scrii un review propriu, in acest fel se pot da si note hotelului , cu cat mai multe note, cu atat o medie mai relevanta pentru acest hotel.

Copiaza eventual textul de mai sus si foloseste linkul ADAUGA IMPRESII NOI (de mai jos).

andi13, domidoc, ellenna, ionescunic, scarletohara, sean
Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Mare Hotel (ex Mare Blu Beach) Hotel: