ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2019
DIN: Râmnicu Sărat
ÎNSCRIS: 09.05.11
SEP-2019
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Din nou la Apollo, a fost iarăși bine!

În ultimii ani ne-am obișnuit să mergem pe litoralul românesc în luna septembrie, măcar pentru câte un sfârșit de săptămână în care să ne luăm rămas bun de la marea noastră dragă. Nici în acest an nu avea cum să fie altfel, doar că am așteptat ocazia potrivită. Iar momentul s-a ivit la mijlocul lunii septembrie, când am decis că vom mai petrece un minisejur la Mamaia (aflând că niște prieteni vor fi în aceeași perioadă la mare).

Alegerea locației de cazare a fost foarte simplă: ne-am orientat la Hotelul Apollo din mai multe motive, contând și faptul că știam deja unitatea de cazare (ne-am mai cazat acolo în 2017 - vezi impresii). Rezervarea am făcut-o prin intermediul booking, iar pentru o noapte/cameră dublă ne-au fost retrași din cont 226 de lei. Comparativ cu ceea ce era disponibil la Mamaia în acel moment, am plătit un preț bun, având micul dejun inclus și fiind vorba despre noaptea de sâmbătă.

Au trecut cele două zile de la rezervare și a sosit momentul plecării. Am pornit de acasă cu noaptea-n cap, alegând să intrăm la un moment dat pe Autostrada Soarelui. Cu mici pauze, am ajuns la Mamaia pe la ora 09.30.

Hotelul este poziționat pe partea cu marea, aflându-se în vecinătatea altor unități de cazare precum hotelurile Siret, Bicaz Pirates Resort sau Dorna, nu prea departe de exclusivistul Vega. La câteva minute de mers pe jos se află zona cunoscută sub denumirea de ”La butoaie”.

Parcarea hotelului nu este foarte mare, fiind câteva locuri atât în fața hotelului, dar și în spate, către bulevard. În extrasezon este suficient spațiu, nu știu cum stau lucrurile pe la începutul lunii august, de exemplu. Când am ajuns, am intrat în parcare și am găsit loc în spatele hotelului, la umbră.

Chiar dacă știam că check-in se face mai târziu (pe booking era precizată ora 16.00), am avut noroc și am aflat că vom primi imediat camera. Acest lucru s-a întâmplat și în urmă cu doi ani, așadar e de apreciat această atitudine. Recepția hotelului se află la parter; am completat acolo fișele de cazare și apoi am primit cheia de la încăperea care avea să ne găzduiască pentru circa 24 de ore - camera nr. 207. Referitor la cameră, solicitasem în momentul rezervării să avem o cameră pe partea cu marea, la un etaj superior (ceea ce am și primit).

Camera nr. 207 este o cameră dublă, prevăzută cu pat matrimonial (existau două paturi single unite, cu o singură saltea). Pernele și salteaua au fost confortabile, drept urmare am dormit bine. În cameră există și alte piese de mobilier: dulap cu uși glisante, o cutie de valori (era în dulap; nu am folosit-o), o măsuță, noptiere, două scaune și un taburet, un birou care maschează minibarul și deasupra lui este fixat televizorul în perete. În holul micuț al camerei este un cuier cu oglindă. Camera a fost destul de spațioasă, ne-a rămas suficient loc pentru a ne plimba prin încăpere fără a ne lovi.

Baia nu este prea mare, dar te poți mișca pe acolo. Am avut la dispoziție prosoape albe, hârtie igienică și săpun lichid în recipientul de la chiuvetă, iar cabina de duș era destul de bine izolată, astfel că încăperea nu s-a umplut de apă când ne-am spălat.

Balconul camerei reprezintă unul dintre punctele forte ale încăperii. Balconul este spațios și este zidit până la un anumit punct, astfel încât familiile cu copii mici care se cazează la Apollo scapă oarecum de grija față de pericolele din balcon. În acel spațiu erau o măsuță de plastic și două scaune, inclusiv o scrumieră. Am petrecut ceva timp în balcon atât după-amiază, cât și seara, înainte de culcare (deși afară bătea vântul și era cam frig).

Și pentru că trăim vremuri în care accesul la internet este foarte important pentru mulți dintre noi, trebuie spus că am avut conexiune wireless bună în cameră, în balcon, dar și în alte spații comune ale hotelului. Parola pentru wi-fi am luat-o de la recepție.

O diferență majoră față de sejurul de acum doi ani am remarcat-o la restaurantul hotelului. Atunci spațiul era închis, așa că unitatea de cazare nu oferea servicii de masă. De data aceasta însă, restaurantul a fost deschis, hotelul oferind micul dejun inclus în prețul cazării. Programul restaurantului era afișat pe ușă: între orele 08.00 și 22.30.

Micul dejun putea fi luat între orele 08.00 și 10.30. Părerea noastră: restaurantul nu este foarte spațios și probabil că atunci când hotelul este plin e cam mare aglomerația pe acolo. Există mai multe mese înăuntru, dar și câteva mese pe terasa exterioară. Noi ”am vânat” locurile de afară, coborând la masa de dimineață pe la ora 08.30. Micul dejun oferit de către hotel a fost de tip bufet suedez. Câteva exemple de produse la micul dejun: cafea, suc, gem, unt, brânză, cașcaval, șuncă presată, salam de vreo două feluri, omletă, ouă fierte, crenvuști, cârnăciori, cartofi, legume fierte, zacuscă, salată de varză, castraveți și roșii, icre, iaurt, pâine. O altă părere personală: micul dejun oferit de Apollo nu a fost ”wow”, dar aveai suficiente produse la dispoziție pentru a nu rămâne flămând.

În cameră am găsit un pliant de prezentare a hotelului și acolo erau trecute alte mâncăruri de la restaurant, dar și prețurile lor. Pentru o cât mai bună informare, voi aminti câteva dintre ele: pizza prosciuto/quatro stagioni sau quatro formaggi - 28 de lei; penne matriciana - 28 de lei; piept de pui cu cartofi cu rozmarin și salată de sfeclă roșie - 32 de lei; cordon bleau cu cartofi aurii și salată de varză - 32 de lei; pulpe de pui dezosate cu legume asortate la cuptor - 32 de lei; coaste de porc cu cartofi prăjiți și salată de varză - 46 de lei; crap prăjit cu mămăliguță și usturoi - 32 de lei; platou icre - 36 de lei; platou vinete - 32 de lei.

În ceea ce privește locul de joacă pentru copii, acesta exista în fața hotelului, dar era slab dotat; doar câteva leagăne erau acolo, astfel că ar mai fi nevoie de investiții la acest capitol. Dat fiind faptul că printre musafirii hotelului se numără multe familii având copii, poate că ar trebui amenajat chiar un spațiu de joacă în interior (o alternativă pentru zilele ploioase).

Alte informații:

- Accesul animalelor de companie în acest hotel este interzis.

- Conform pliantului de prezentare din cameră, hotelul oferă în mod gratuit pătuțuri pentru copilașii mai mici de doi ani (la cererea părinților, în funcție de disponibilitate).

- Copiii sub doisprezece ani beneficiază de gratuitate, cu condiția cazării în același pat cu părinții (a fost și cazul nostru).

- Ora de check-in menționată în pliantul de prezentare era 18.00 (repet, noi ne-am cazat de fiecare dată până în orele prânzului, chiar mai devreme).

- Check-out se face până la ora 12.00 (noi am plecat de această dată pe la ora 11.20). Am primit factură pentru această cazare.

- Sejururile pot fi plătite și cu vouchere de vacanță.

- Conform informațiilor afișate pe site-ul hotelului, Apollo dispune de 114 camere duble, 57 de camere fiind orientate către mare, iar alte 57 orientate spre lac.

- În ceea ce privește plaja și marea, voi puncta doar faptul că până pe plaja din apropierea hotelului Vega făceam cam trei minute pe jos. Am avut parte de apă destul de caldă pentru jumătatea lunii septembrie, iar marea ne-a răsfățat cu valurile sale. În acea zonă, nisipul este fin, iar intrarea în mare este lină.

Ajuns la final de articol, pot concluziona că ne-am simțit foarte bine și de această dată la Hotelul Apollo din Mamaia, ceea ce ne determină să recomandăm această unitate de cazare!

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 17.12.19 16:42:46
Validat / Publicat: 17.12.19 17:56:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Camera nr. 207 - am realizat fotografiile când am intrat în cameră.

Dan&Ema
    [17.12.19 17:57:53]

@Crazy_Mouse: misto! ????

Floryn81AUTOR REVIEW
    [17.12.19 17:58:57]

@Dan&Ema: Nu-i așa?! Întotdeauna e frumos la mare, mai ales când stai la un hotel bun și ai o companie plăcută! Deși prezentasem hotelul și în urmă cu doi ani, s-a mai schimbat câte ceva pe acolo și am crezut de cuviință să scriu din nou despre Apollo. În special pentru că prețurile nu au devenit indecente (așa cum se întâmplă pe la alte hoteluri din Mamaia). În plus, hotelul nu mai are vreo prezentare pe site-ul AFA pentru 2019.

Trebuie neapărat să vezi și ultimele poze atașate la articol. S-ar putea să recunoști câte ceva, cel puțin asta cred eu! Numai bine!

CATAAS
    [18.12.19 12:27:32]

@Crazy_Mouse: Am mai citit review-uri bune despre acest hotel. Deja mă gândeam să fac rezervare pentru anul viitor. Sper să îmi conving soțul, care e, munțoman” de felul lui, și fata, care vrea undeva în străinătate-nu contează unde, dar, în afară” să fie! O părere în plus nu strică, așa că, mulțumim pentru impresii!

Floryn81AUTOR REVIEW
    [18.12.19 15:02:42]

@CATAAS: Mulțumesc și eu pentru lectură și pentru ecou! Păi, preferința soțului pentru munte ar putea fi împăcată cu o frumoasă drumeție în Munții Măcinului (la venirea către litoral ori la plecare). Vârful Țuțuiatu pare un pitic pe lângă alte piscuri din țara noastră, dar oferă priveliști deosebite și, în plus, vă puteți întâlni cu țestoasa dobrogeană, una dintre ”vedetele” Dobrogei.

În altă ordine de idei, din Mamaia și până în Cheile Dobrogei faceți cam o oră, așadar zona ar putea fi o opțiune pentru o plimbare de după-amiază, de exemplu.

Vă doresc alegeri inspirate! Numai bine!

Dan&Ema
    [18.12.19 15:53:26]

@Crazy_Mouse:

Superb rasarit am avur in acea dimineata. Si meduze albastre pe plaja. ????

CATAAS
    [19.12.19 09:24:03]

@Crazy_Mouse: Mulțumim pentru sugestii! Vacanțe plăcute vă dorim!

CATAAS, Dan&Ema
    Alte impresii din această RUBRICĂApollo Superior Hotel: