Richmond Ephesus [Pamucak]

DIN bucuresti
înscris/ă în 22.06.10
JUN-2010

Frumos, dar nu extraordinar

Punctul forte al hotelului este gradina superba cu palmieri, maslini, leandri si multa vegetatie. Hotelul are plaja proprie, curatata permanent.

Puncte slabe: felurile de mancare nu erau diversificate de la zi la zi. In 7 zile am gasit aceleasi feluri de mancare gatita.

Restaurantul Aegean (a la carte) unde se serveste mancare cu specific italian nu ne-a impresionat. Mancarea era atat de picanta incat nu am putut consuma felurile servite. Bauturile non-alcoolice erau numai din categoria Artificial (chimicale).

Aerul conditionat nu functiona corespunzator desi afara temp nu depasea 32 gradeC. Camerele erau curatate permanent.

Personalul de la receptie nu exceleaza in veleitati de comunicare si nu am simtit cele 5 stele ale hotelului in serviciile oferite...

Hotelul este ok atat timp cat este incadrat la 4* sau 3*+.

Impresii încărcate de von in 22.06.2010 15:11:49

• Alte destinații turistice prin care a fost: Italia, Norvegia, Bulgaria, Austria, Germania, Ungaria

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (von); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  200 PMA (din 1 voturi) nota2

- acapulco
[23.06.10 09:26:48]

Banuiesc ca ai a vut all inclusiv la care din mese gaseati aceeasi mincare

Iar italieni asa probabil manica ei a fost optiunea ta sa maninci acolo, sa gusti mincarea thailandeza.

cred ca ai fost prea aspru cu bucataria, am mai patit si eu cu personalul pentru ca nu intelegeau engleza mea de balta dar era vina mea

[23.06.10 09:45:21]

All inclusive nu inseamna sa ai zilnic aceleasi feluri de mancare gatita... ca sa nu mai spun ca singurele fructe zilnice au fost pepene rosu (bun) si pepene galben (fara gust). Iar mancarea cu specific italian nu are nici o legatura cu ceea ce au gatit la A la carte. Era extrem de picanta, incat semana cu mancarea mexicana... Si cu tot respectul, vorbesc engleza foarte corect si cunosc suficiente cuvinte in limba turca incat sa ma fac inteles.

Apreciez ca acest hotel nu merita cele 5* pe care le detine! Va recomand sa cititi si alte posturi despre hotel pe alte site-uri!

- manuta_1969
[23.06.10 11:24:07]

Buna ziua, vreau si eu niste detali despre drum daca ai fost cu masina personala, cat costa benzina sau motorina cati km sunt din bucuresti si ce taxe mai sunt. Eu plec pe 2 iulie 2010 la un hotel de langa RICHMOND. Daca se circula pe autostrada sau nu prin turcia, si cat ai facut.

ITI MULTUMESC.

[23.06.10 13:47:19]

Buna!

1. Pana in Kusadasi sunt aprox 1100 km. Drumul prin Bulgaria ti se va parea infernal. Orice ruta ti-as recomanda, sunt aproape sigur ca vei avea de suferit din pricina lipsei indicatoarelor. Recomandarea mea ca si traseu prin Bulgaria: Russe-Razgrad-Targovishte-Omurtag-Kotel-Yambo-Elhovo-Lesovo (BG) /Hamzabeyli (TR) -Canakkale-Izmir-Selcuk-Kusadasi

Drumul din Bulgaria ti l-am recomandat pentru ca macar gasesti un asfalt "ceva mai bun" decat pe alte rute (pe care le-am mai testat). Ia-ti o harta, nu te baza pe GPS in Bg. Mi s-a intamplat si mie si altora sa descoperim ca satelitii nu sunt disponibili in BG... Vor fi cei mai grei 300 km.

In Turcia drumurile sunt bune nu ai probleme!

Fa-ti plinul inainte de granita Bg.

La iesirea din Giurgiu-Ruse platesti o taxa de pod cam 6 eur sau in lei... In Bg vignetta pentru 7 zile costa 6 eur, o poti lua din vama sau de la prima statie de combustibil.

In Turcia motorina costa 3,10 lire turcesti (LT) /l.

1 eur=1,90 LT, 1 USD=1,55 LT

In Eceabat catre Canakkale platesti taxa de feribot=13 eur=26 LT. Daca vrei sa dormi o noapte, te sfatuiesc sa ramai in Eceabat. Ai mai multe optiuni de cazare. In Canakkale nu prea gasesti.

Intre Izmir si Pamukak/Selcuk exista autostrada si platesti doar 1 eur sau 2 LT.

Prin Turcia sunt multe controale in trafic si sunt si ceva radare (drumurile sunt perfecte si mai calci acceleratia...). Nu folosi farurile de ceata, decat daca este nevoie altfel iei amenda!

Daca te mai pot ajuta cu ceva, o voi face cu placere!

- manuta_1969
[23.06.10 16:58:06]

Iti multumesc, am rezervare la un hotel din Canakkale [ANZAC] pe data de 2 iul, de cate ori ai facut plinul in Turcia?

Eu am rezervare la hotel Ephesus Princess si de aceea te intreb atatea sper ca daca mai ai ceva de spus este bine primit.

[23.06.10 18:04:36]

Am facut 1 plin in Giurgiu (aprox 50 eur), am completat la iesirea din Bulgaria (e ceva mai ieftina motorina decat in TR) (aprox 30 eur). Apoi am facut un plin in TR pe la Kucukkuyu (aprox 30 eur). La intoarcere am pus tot in TR cam de 60 eur (si bine am facut ca la Bg nu mai gaseam nici o benzinarie pe coclaurile lor).

Am gasit si bonul cu taxa de pod de la Giurgiu - 25 lei iar la intoarcere le dai la Bg 6 eur sau 12 leva.

- dannek
[23.06.10 18:08:12]

@manuta_1969

ai grija cu cartea verde nu toate acopera si Turcia pentru ca nu este in UE uitate pe verso sa nu fie taiata sau mai bine intrebi la societatea de asigurari.

La vama turca o sa platesti foarte mult daca nu este valabila.

Drum bun!

[23.06.10 18:51:28]

Dannek are dreptate! Si mai e ceva numarul asigurarii va fi trecut pe pasaportul soferului de catre vamesii turci! ? !!

- sbacau
[26.06.10 14:15:38]

observ ca nu ai punctat plaja deloc...de ce? Mai ales ca ai spus ca hotelul are plaja proprie.

- dan315904
[27.05.11 10:39:40]
˝Restaurantul Aegean (a la carte) unde se serveste mancare cu specific italian nu ne-a impresionat˝

Nici nu are cum. Singura mâncare care eventual te va putea ˝impresiona˝ este DOAR mâncarea locală! Oriunde vei merge în lume, consumă DOAR din bucătăria locală!

Este eronat să iei pizza în deltă, spaghetti în Turcia, fondue în Grecia.

Peace.

Publicitate    [20.06.19 01:18:19]

• Sejur reusit (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 28.12.17 de Vastu din TURCENI [GJ]) - RECOMANDĂ
  • RICHMOND si atat (May.2017) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 19.06.17 de danyo din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Doar BINE si atat (Jul.2015) - punctaj satisfactie: 8.33 (scris in 05.07.15 de beks din BISTRITA) - RECOMANDĂ
  • Recomand (Jun.2015) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 13.08.15 de fane64 din SIGHIşOARA) - RECOMANDĂ
  • Richmond - bun, dar nu de 5 stele. (Jun.2015) - punctaj satisfactie: 8.10 (scris in 16.07.15 de Lisa din MOLDOVA) - RECOMANDĂ
  • Un vis de vara (Sep.2014) - punctaj satisfactie: 9.20 (scris in 14.10.14 de crisanada57 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Richmond 2012 (Aug.2012) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 17.07.13 de cris&vio din BUCURESTI) - RECOMANDĂ