ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2019
cu transport AUTOCAR

Descoperă Lovech și împrejurimile

Lovech, un orășel încântător

TIPĂREȘTE URM de aici

După ce am părăsit Muzeul Vinului din parcul Kaylaka de lângă Plevna, la capătul a 35 km de mers am ajuns în Lovech, unul din cele mai vechi și pitorești orașe din Bulgaria, fiind totodată și capitala regiunii. Situat într-o zona deluroasă la 200m altitudine, este un orășel micuț cu 36000 locuitori. Emblema să este un pod acoperit care traversează râul Osam. Râul străbate orașul de la sud la nord și îl împarte în două. Partea nouă este un cartier dormitor dar cea veche de peste Podul Acoperit are case construite la începutul secolului trecut care, din punct de vedere arhitectonic respectă tradițiile balcanice.

Autocarul ne-a lăsat la capătul podului lung de peste 100m în interiorul căruia, de o parte și alta sunt peste 60 de buticuri, cafenele, baruri și ceva artizanat manufacturier. Podul a fost construit în 1872 de arhitectul bulgar Nicola Fichev și este singurul de acest fel din Balcani. A ars în 1925, reconstruit în 1931 și refăcut în anii 80. Deși grupul nostru nu a mers prea repede, mulți turiști oprindu-se să-și clătească ochii în vitrine, eu n-am putut tine pasul și am rămas în urma lor. Explicația că aș fi fost obosita de cele patru etaje urcate mai devreme la Panorama din Plevna nu m-a satisfăcut, așa că am concluzionat că nu am trecut prima parte a testului privind capacitatea mea de a face excursii în grup. La celălalt capăt al podului în orașul vechi, am avut impresia că am fost teleportata în altă lume condusa de o mașină a timpului care m-a întors cu o sută de ani în urmă.

La 25 km de oraș se afla renumita peștera Devetashka cu intrarea pe sub o boltă în formă semi-eliptică cu dimensiunile de 30×35 metri. O parte din grup a cerut s-o viziteze - timp ar fi fost destul-dar ghidul n-a acceptat, nefiind inclusă în program.

După ce am depășit Podul Acoperit în fata ochilor cocoțată pe un deal se vedeau zidurile cetății Hisarya care a avut un rol important în istoria Bulgariei. Aici în sec XII a luat ființă cel de al doilea imperiu bulgar (țaratul vlaho-bulgar) care se întindea la sud și nord de Dunăre. În sec. XV cetatea a fost cucerită de otomani dar parte din ziduri au rămas în picioare. Pentru a evita răscoală populației, condusă de eroul național Vasili Levski, turcii au acordat orașului privilegiul că băieții născuți aici să nu fie luați în armata ienicerilor și fetele în harem.

La cetate se ajunge trecând prin cartierul vechi Varosha în care au fost restaurate 160 case în spiritul tradiției naționale. În drum spre cetate, urcandu-se multe trepte, de la înălțimea lor se deschide o frumoasă perspectivă asupra orașului Lovech și a împrejurimilor. Cea mai mare parte a grupului a urcat la cetate în timp ce eu și prietena mea nu ne-am încumetat, așa că am străbătut câteva străduțe și ne-am odihnit pe o bancă în parcul Stratech de pe malul drept al râului. Ratând urcușul la fortăreață Hisarya, nici a doua tintă a testului de anduranță n-am trecut-o.

Am ajuns în piața centrală a orașului care se numește Todor Kirkov și a fost recent renovată. În clădirile vechi ale pieței funcționează câteva restaurante și hoteluri de trei stele. Este de recomandat hotelul Varosha, modernizat în 2012 în care o cameră dublă cu tot confortul costă 95 lei în echivalent.

Cum mai aveam numai o oră și jumătate până la plecarea spre tară, fară nicio recomandare am intrat într-un restaurant și fiind destul de cald ne-am așezat la o masă pe terasă. Restaurantul Drakata a fost adevarata surpriză pentru noi.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Michi in 24.07.19 10:55:21
Validat / Publicat: 24.07.19 11:45:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Michi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

pagină generată în 0.0807719230652 sec