ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2010
DIN: targu mures
ÎNSCRIS: 10.06.10
JUN-2008

Bali - insula templelor

Am fost întâi in Seminiak, o localitate la malul mării, în sudul insulei. Resortul, absolut supreb, doar 10-12 vile, fiecare cu curtea sa, încadrată de vegetaţie piscina& jacuzi extrerior.

Mancarea, deosebit de bună. Eu sunt, oricum fan mâncare asiatică.

Plaja era ok, nisipul de rocă vulcanică, foarte închis la culoare.

Şi acum ajungem la marele dezavantaj, marea. În acea parte a insulei (am aflat ulterior că în alte părţi ale insulei marea era turcoaz şi liniştită), marea era foarte agitată, valurile erau foarte înalte 2-3 metri. Era exclus să faci baie.

De altfel, într-una din zile, am intrat până la genunchi în mare, un supraveghetor de la hotel ne-a rugat insistent să ieşim, spunându-ne că acolo curenţii sunt foarte puternici, existând în trecut şi situaţii în care unii se înecaseră.

Distracţia e la ea acasă în Bali, e plin de australieni veniţi la surfing, care populează barurile şi cluburile din insulă.

Apoi am plecat în Ubud, o localitate în centrul insulei, în junglă. Ubud e centrul artistic al insulei. E plin de picturi şi sculpturi de vânzare, unele cu o mare doză de kitsch. Insula este plină de temple şi altare. Altarele sunt la toate colţurile de stradă. Religia majoritară e hindu.

Interesante sunt şi rice-fields-urile. Foarte verzi.

Am fost într-un loc din insulă de unde se vede vulcanul Gunung Agung (acum inactiv şi foarte înalt).

Pe insulă se cultivă intensiv cafea. De foarte bună calitate. Specialitatea culinară a insulei (alături de nasi goreng şi bami goreng, astea sunt de fapt specialităţi indoneziene, nu neapărat balineze- este "bebek betutu"- raţă afumată, gătită într-un anumit fel).

Trimis de mariarosa in 14.06.10 16:11:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în INDONEZIA

VIZUALIZĂRI: 3720 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.06.10 17:24:27]

mariarosa, impresiile tale despre aceasta destinatie mai putin accesibila sunt binevenite si foarte utile. Spune-ne, te rugam, cum se numea exact hotelul unde ati stat? Putem crea, daca doresti, o sectiune pentru acest hotel si acolo poti aduce informatii despre acesta. Cred ca multi dintre noi am citi cu interes.

[15.06.10 12:37:10]

Hotelul din Ubud se numea PITA MAHA RESORT AND SPA, il recomand cu caldura, este in stil balinez autentic, cu doar 10-15 vile in total. Are un spa grozav si un resaurant bun.

Privelistea e, de asemenea, splendida.

Hotelul de la malul marii se numeste THE SAMAYA. Este in Seminyak.

Acesta are un SPA si mai grozav, pentru amatorii de masaje.

Marele minus, e dupa cum am scris, marea, care e foarte agitata in acea zona. E mai mult pentru surferi, cu valuri uriase.

[15.06.10 12:51:59]

mariarosa, poti descrie putin cele doua hoteluri? Ideea este sa ne spui cate ceva despre servicii, masa, camere, ce anume te-a impresionat etc.

Daca ai timp sa faci aceste descrieri, prin intermediul ecourilor, si aceastea sunt destul de consistente, le transformam noi in reviews-uri. Este o destinatie aparte si ti-am fi recunoscatori, toti cei interesati.

De asemenea, te rugam sa atasezi cateva poze, daca ai. Multumesc.

[15.06.10 22:11:22]

Cred ca ambele hoteluri sunt destinate in principal cuplurilor, mai putin familiilor cu copii.

Nu spun ca nu ar putea fi children-friendly, dar...

Ambele au piscine exterioare si jacuzzii-uri exterioare proprii, deci e exclus pentru copiii foarte mici. E prea mare riscul sa cada. Nu am vazut sa aiba protectie pentru piscine. La vremea aceea, sincera sa fiu, nci nu ma interesau lucrurile astea.

Acum, fiind proaspata mamica, situatia s-a schimbat si acord o mare importanta acestor lucruri.

La fel, nu am vazut sa aiba in meniu sectiune pentru copii...

Sunt doua hoteluri cu tenta romantica, din clasa boutique hotelurilor.

Sunt ideale pentru luna de miere... , de exemplu. Mai putin pentru cei ce merg in grup, la distractie.

Acum, sa le luam pe rand.

Hotelul din Ubud. PITA MAHA RESORT&SPA

Ubud e, dupa cum am mai scris[...] nota webmaster: - puteti citi impresiile despre hotel in review-ul dedicat acestui obiectiv

* * *

Al doilea hotel, THE SAMAYA.

Este situat in Seminyak [...] nota webm: - continuarea in setul de imrpesii dedicat acestui hotel

* * *

Am sa revin si cu poze. PROOMIIIT. De indata ce imi gasesc CD-ul cu Bali+Tanzania. Caci e acelasi CD.

[15.06.10 22:55:51]

mariarosa, te felicit pentru scrierea acestui ecou si pentru informatiile pretioase pe care le aduce. Va fi transformat in doua reviews-uri (ale tale, evident), cate unul pentru fiecare hotel.

Am rugamintea sa ne spui ce grad de satisfactie (procente) acorzi pentru fiecare dintre ele, la categoriile: Servicii, Cazare, Bucatarie&Masa, Cadrul natural, Distractie&Relaxare.

Calificativele pot fi urmatoarele: 100% (fara repros), 95% (aproape incantat), 90% (multumit, mici obiectii), 80% (mai degraba multumit), 70% (satisfacator), 60% (catre satisfacator), 50% (nici, nici), 37,5% (mai degraba nemultumit), 25% (foarte nemultumit), 12,5% (extrem de nemultumit) si 0% (sub orice critica).

De asemenea, spune-ne la fiecare dintre hoteluri cate nopti ai stat si da fiecaruia cate un titlu pe care il consideri tu potrivit.

Toate acestea pune-le aici, intr-un ecou, si facem noi restul.

Mai avem putin de lucru si vei avea in palmares doua reviews-uri foarte frumoase

Cele doua impresii le gasesti aici:

Pita maha Resort&Spa

The Samaya Bali

[15.06.10 23:06:13]

Cred ca 100% pentru amandoua. Stii, dupa ce trec anii, nu-ti mai amintesti decat lucrurile placute. Nu,serios, chiar mi-au placut ambele f tare. La Pita Maha am stat 4 nopti iar la Samaya 5. Titurile date de tine sunt ok. Multumesc.

[15.06.10 23:09:06]

Asadar, 100% la toate categoriile, pentru amandoua hotelurile? Intreb din nou pentru a ma asigura ca am inteles bine

Asteptam cu nerabdare poze!

[15.06.10 23:10:45]

DA. Le postez. Am promis.

[14.01.11 11:41:45]

superb si foarte util.

Te rog spune-mi care sunt plajele pecare le-ai recomanda in privinta inotului (cu intrare lina, fara valuri...).

Multumesc frumos

geop
[19.06.11 15:17:05]

Cu siguranta Nusa Dua, desi nu vei intalni acea apa pe care o vezi in calendarele cu plaje exotice, vezi si comentariile mele la hotelul Legian Beach si Ayodya.

Dimineta este refluxul, poti merge destul de mult in apa care-ti vine pana la brau, dupa 11 incepe flux-ul, apa devine destul de adanca la cativa metri de mal, dar nu ai pietre in apa, nisipul este fin.

Comparativ cu apa din zona Kuta Legian (de fapt toata partea vestica a insulei) unde refluxul dureaza pana dupa amiaza, apa este murdara (lemne, pet-uri) si sunt curenti puternici, valuri (ideala pentru surf), este cea mai buna zona pentru plaja (desi Bali nu este chiar cea mai buna destinatie pentru plaja, baie in mare etc)

[25.06.11 18:26:29]

Buna, te rog sa nu iti de intrebaea mea .

Chiar vreau sa merg acolo si sunt o inotatoare slaba deci e f important sa aleg o locatie cu plaja sigura. Multumesc

geop
[25.06.11 18:45:49]

Cum spuneam dimineata ar fi de inotat la Nusa Dua pana spre ora 10-11 cand este flux si apa este destul de mare chiar spre mal, devenind chiar putin agitata.

Dupa amiaza spre seara nu am incercat.

Oricum, nu uita ca Bali nu este o destinatie a carui atuu sa fie plaja si apa pentru inot, acestea aflandu-se, dupa parerea mea pe plan secund fata de vegetatie, peisaje, temple etc.

[25.06.11 18:55:22]

multumesc foarte mult.

vi

[23.02.16 11:28:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Bali, [ALTE ZONE]" (deja existentă pe sait)

geop, mariarosa, virginia61
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: