ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2019
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 22.11.17
NOV-2017

Despre plajele din Bali

Bali este o insula, asadar este inconjurata de apa si bineinteles de o sumedenie de plaje, unele mai mari, altele mai mici, unele mai populare, unele mai pitoresti, plaje cu nisip alb sau plaje cu nisip negru.

Cele mai multe plaje se gasesc in partea de sud a insulei. Aici ne-am cautat si noi cazare tocmai din dorinta de a vedea plajele pitoresti din Bali si nu cele mari si cunoscute si aglomerate. Am reusit prin excursii sa vedem cateva din plajele mai cunoscute si mai putin cunoscute din Bali, desi nu chiar atatea cate ne-am propus. Bineinteles ca este aproape imposibil sa vezi toate plajele din Bali.

O sa va povestesc despre plajele pe care le-am vazut, cat si despre cele la care nu am mai ajuns, dar sunt destul de “faimoase”.

Plajele vazute de noi:

Nusa Dua– localizare: in sud-estul insulei. Aici am avut cazarea, asadar am petrecut o zi intreaga la plaja de aici. Este o plaja mare, cu nisip alb si apa turcoaz.

Desi se spune ca este una dintre cele mai frumoase plaje din Bali, ideala pentru familii cu copii, mie mi s-au parut ca valurile erau destul de mari. Puteai sa inoti daca vroiai, dar din cand in cand venea cate un val usrias. Eu am stat chiar la intrarea in apa unde apa era sub genunchi si m-am trezit la un moment dat cu un val ce a trecut peste mine. Rezultatul a fost nisip in ochi si in par, deci eu nu as zice ca e o plaja cu apa linistita.

Padang Padang– localizare: in capatul sudic al insulei, in partea de vest. La intrare se plateste o taxa de: 10,000 IDR. Am ajuns aici intr-o excursie, dupa ce am vizitat templul Uluwatu.

Este o plaja foarte pitoreasca, inconjurata de stanci. Accesul se face coborand niste trepte printre stanci (destul de multe), cu portiuni in care nu incape decat cate o singura persoana pe rand. Intradevar o intrare spectaculoasa spre plaja cu nisip alb. Plaja este destul de micuta, cu apa turcoaz si valuri acceptabile, potrivita pentru inot si relaxare.

Dreamland– localizare: in capatul sudic al insulei, in partea de vest, mai sus de Padang Padang. La intrare se plateste o taxa de: 30,000 IDR.

Este o plaja destul de mare, cu nisip alb si fin si niste valuri mari cum n-am mai intalnit niciodata. Nu cred ca poti sa inoti aici, doar sa te lasi purtat de valuri in toate directile. Pentru pasionatii de surf probabil ca este plaja ideala. A fost una dintre plajele care ne-a placut cel mai mult, ca peisaj, nisip si distractie oferita de valurile ce maturau oamenii pe plaja.

Canggu– localizare: in partea de vest a insulei, intre Kuata si Tanah Lot.

Este o plaja cu nisip negru vulcanic. Cel mai negru nisip vazut pe o plaja. Defapt a fost prima plaja cu nisip negru pe care am vazut-o, asa ca impactul visual a fost destul de mare. Plaja este mare, lunga si lata cu nisip negru fin si valuri acceptabile. Plaja mi s-a parut foarte frumoasa, mai ales cand valurile se sparg la tarm si spuma alba trece peste nisipul negru.

Jimbaran– localizare: in partea de vest a insulei.

Este una dintre plajele populare si aglomerate din Bali, apartinand de statiunea Jimabarian cu multe hoteluri si resorturi. Este faimoasa pentru apusurile spectaculoase de soare si restaurantele cu terase direct pe plaja unde te poti delecata cu peste si fructe de mare. Noi am ajuns aici seara, chiar la apusul soarelui. Plaja este foarte mare cu nisip auriu- rosiatic, iar seara toata lumea se delecteaza la terasele restaurantelor asteptand pozele perfecte cu apusul de soare.

Lovina– localizare: in nordul insulei.

Lovina este o statiune foarte cunoscuta pentru tururile in care poti vedea delfinii. Noi nu ne-am droit sa vedem delfinii, ci plaja cu nisip negru. Am ajuns aici dupa un drum destuld e lung din Ubud si am gasit o plaja si o statiune pustie. Asta poate si fiindca nu eram insezonul turistic. Dar am fost usor dezamagiti, plaja desi intinsa si mare, era cam murdara, parea abandonata. Iar faimosul nisip negru al zonei nici nu se compara cu nisipul din Canggu.

Plajele despre care am auzit, dar nu am apucat sa le vedem:

Kuta, Legian & Seminyak– localizare: in partea de vest a insulei. Este poate cea mai populara si faimoasa zona din Bali. Majoritatea turistilor care ajung in Bali aleg sa se cazeze aici, asadar zona este foarte aglomerata. Plaja este mare si intinsa cu baruri, terase si restaurante, vanzatori ambulanti si tot ce-ti mai poti dori. Este un loc bun si pentru practicarea diferitelor sporturi acvatice sau pentru a invata sa faci surf.

Sanur– localizare: in partea de est a insulei. Apartine de statiunea cu acelasi nume, una dintre statiuniile populare din Bali. Plaja cu nisip auriu este mare si intinsa, mult mai calma si linistita ca si Kuta. Principalul atu al plajei este promenada de peste 5 km. Pare locul indeal pentru familiile cu copii sau pentru cei ce-si doresc relaxare la plaja.

Candidasa– localizare: in partea de est a insulei, mai sus de Sanur. Este o plaja micuta cu nisip negru si apa linistita. In jur se mai gasesc si plaja Pasir Putih si Blue Lagoon cu nisip alb, sau Pantai Labuan Amok cu nisip negru. Plaje micute, perfecte pentru relaxare si snorkeling.

Amed– localizare: in partea de est a insulei. Este o plaja cu nisip negru, linistita sim ai putin turistica, cu privelisti spectaculoase spre muntele Agung. In apropiere se afla si Tulamben, o plaja stancoasa perfecta pentru snorkeling.

Pemuteran– localizare: in partea de nord a insulei, la vest de Lovina. Este o plaja cu nisip negru cu apa linistita perfecta pentru inot. Plaja este recomandata si pentru snorkeling datorita coralilor si vietatiilor marine din aceasta zona mai putin “distrusa” de turism.

Green Bowl– localizare: in capatul sudic al insulei. Coborand cele 300 de trepte vei descopri o plaja pustie, cu nisip alb si valuri perfecte pentru surf. In timpul refluxului apa este calma si linistita. Iar daca soarele este prea puternic, ai la dispozitie 3 pesteri unde te poti relaxa la umbara.

Nyang Nyang– localizare: in capatul sudic al insulei. Este o plaja frumoasa si izolata la care se poate ajunge coborand numai 500 de scari. Se spune ca efortul se merita, peisajul fiind spectaculos: plaja cu nisip alb inconjurata de roci stancoase si un sentiment unic ca te aflli pe o insula pustie.

Blue Point sau Suluban Beach– localizare: in capatul sud-vestic al insulei, foarte aproape de templul Uluwatu. Intrarea aici costa 20.000IDR. Este un exemplu de plaja in pestera, datorita dimensiunilor reduce si formatiunilor stancoase pe sub care treci ca sa ajungi aici. Daca vreti sa ajungeti aici, verificati orele mareei, fiindca plaja dispare cu totul in timplul fluxului.

Bingin Beach– localizare: in capatul sudic al insulei. Este o alta plaja pitoreasca la care trebuie sa cobori scari intre stanci pentru a ajunge. Plaja este micuta si cocheta cu nisip alb si valuri ce se sparg de stanci. Aici se gasesc si locuri de cazare si mancare, zona avand un aer boho-chic.

Ca si regula generala mi s-a parut ca plajele mari si intinse apartin de statiuniile cu acelasi nume, acestea fiind si cele mai cunoscute. Plajele cu nisip negru se gasesc mai in nordul insulei, iar plajele micute si pitoresti, ascunse printre stanci se gasesc in sudul insulei.

Cu siguranta pe langa cele de mai sus mai sunt multe alte plaje in Bali, plaje ce merita descoperite. Indiferent de conceptul fiecaruia despre plaja perfecta, Bali pare ca are ceva pentru toate gusturile, fiecare putandu-si gasi o plaja favorita aici.

Trimis de r-Uca in 26.03.19 13:15:03
Validat / Publicat: 26.03.19 13:49:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în INDONEZIA

VIZUALIZĂRI: 5213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Dreamland

[26.03.19 14:09:05]