#I#D
Lonicera Resort & Spa [Avasalar]  (stele cf clasif. AFA:  5*)

18.07.2019
1100 euro / familie
+ COPII: 6 -- varsta: 5-13

#G#0
#M#0

Din septembrie 2019, AmFostAcolo și Lonicera Group oferă turiștilor care scriu un review din sejurul lor la oricare hotel Lonicera o cană personalizată „AmFostAcolo @ Lonicera” (modelul e expus la recepție Lonicera Resort și la „Guest Relations” Lonicera World)

Lonicera Resort & Spa... Epidemie de enterocolita... si giardioza

Un hotel frumos, dar din pacate la capitolul mancare lasa de dorit

Pe scurt:

Plaja frumoasa, apa marii superba

Camere frumoase si curate

Piscine mari, in care se turna seara Clor (probabil) cu galetile...

Mancarea slaba, prost gatita, aceeiasi in fiecare zi

Foarte multi copii, dar si cativa adulti (printre care si noi: 4 adulti si 3 copii) au fost infestati cu giardia (in 7 zile, cel putin 40 persoane cazate la Lonicera, au fost diagnosticate la o clinica din imediata apropriere a resortului).

Nu recomand!!!

Impresii încărcate de Davidutz in 18.07.2019 09:21:13

Validat / Publicat: 18.07.19 09:57:34

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum: La Blanche, Kusadasi Sea Light

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Davidutz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1798 PMA (din 5 voturi) nota2

[18.07.19 09:46:20]

@Davidutz: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=94861

- Dragos
[18.07.19 11:57:21]

@Davidutz:

Foarte multi copii, dar si cativa adulti (...) au fost infestati cu giardia (in 7 zile, cel putin 40 persoane cazate la Lonicera, au fost diagnosticate la o clinica din imediata apropriere a resortului).

Ori clinica aia e varză, ori ați venit deja infestați. Nu de alta, dar durata de incubare a parazitului și de apariție a bolii este de cel puțin 7 zile...

Simptomele de giardiază apar la 1-3 săptămâni după contaminare

wiki. Dar se pot consulta și saituri medicale.

- tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[18.07.19 12:06:08]

Nu e varză, e DIRECT interesată să pună astfel de diagnostice :) -

Testat personal, „pe pielea” fiicei mele, anul trecut, chiar acolo!

I s-a pus un același diagnostic ”grav” - îi ideea de se deconta maximum de la asigurator, cred eu. (- se iau 1-2 sau chiar mai multe mii de euro pentru fiecare caz de ”diagnosticare” și „trataare” a unor astfel de cazuri!!)

Au vrut s-o pună pe perfuzii, s-o țină acolo etc.

Pentru că am avut anterior alte experiențe asemănătoare (și pentru că în acel momet ne grăbeam să recuperăm celălalt copil, care se întorcea dintr-o ”opțională), nu am fost de acord, am solicitat doar o rețetă și am plecat.

Au încercat să mă convingă că „nu e bine, că mai trebuie alte analize etc”.

Peste 1.5 zile, simptomele (care nu erau oricum grave) au dispărut.

În cazul meu, sunt aproape sigur că a fost o reacție la înghițirea apei din mare - am urmărit cu atenție când (dacă) apare -a fost când a intrat pentru prima dată în apă (mare) - și a înghițit puțin...

[punctaj crt ecou: 50 (pma.std) + 3300 PMA1 (din 11 voturi)]
- Corina70
[18.07.19 13:56:43]

@Davidutz: Prin ce metoda sau analiza a pus clinica (medicul) acest diagnostic, de giardioza? Ce simptome ati avut?

Mai plauzibila mi se pare explicatia lui tm67bru, un diagnostic pus din burta pentru a incasa niste bani frumosi de la asigurari.

- adrianbogdan
[18.07.19 14:28:52]

Imi este greu să înțeleg cum Doamne iarta-mă, fix toti 7 de odată a-ți fost diagnosticati cu giardioza, imi pare rau aveti grijă de D-vs sau mai bine încercați cu Zentel, merge si la oxiuri.

Cred ca reclamația asta mergea să o faceți la autoritățile turce chiar erau competente să vă rezolve cazul.

Asigurare de sanatate a-ti avut?

- resita2009
[18.07.19 14:29:41]

Exact aceeleasi probleme semnalate de o parte a turistilor si anul trecut. Noi am fost anul trecut din 15 iulie si n-am avut probleme deloc (si n-am auzit pe nimeni din grupul de romani ajunsi cu acelasi avion, am fost 43 de romani adulti + copii), poate am fost norocosi noi, poate... s-a facut deziinfectie mai bine etc

Anul acesta merg tot la Lonicera din 12 august deoarece calitate= pret a fost cel mai ok pt. familia mea, sper ca si anul acesta sa nu intampinam probleme de sanatate.

ps. cum a fost conceptul de UAI, s-a gasit bere la sticla (sau doar la barul din spate, de la gradina zoologica) da-ne mai multe informatii

[19.07.19 10:01:42]

Eu nu pot sa ma lamuresc de ce nu gasesc pe net nici o asociere intre Lonicera si enterocolita si nu gasesc decat pe AFA. Am cautat in engleza, franceza, turca si rusa.

Lonicera are nota 8.5 pe booking, iar pe tripadvisor are nota 4 din 5. Binisor, zic eu.

Am citit review-urile negative de pe ambele site-uri si oamenii se plang de cu totul alte chestii: wifi slab, personalul mai putin amabil, sezlonguri inghesuite pe plaja, samd. Acuma, eu cred ca daca faci enterocolita, nu te mai preocupa sa te plangi de calitatea wifi-ului, sau ca s-a uitat urat barmanul la tine, mai degraba scrii despre asta. Sau poate nu pricep eu...

- nrs
[19.07.19 11:54:53]

o fi vreun virus care actioneaza doar asupra romanilor =))

- resita2009
[19.07.19 13:50:59]

@nrs: eu altceva am remarcat, aproape toate review-urile negative sunt scrise de useri ucenici sau juniori si nu sunt insotite de poze de la fata locului... asta ma pune pe ganduri.

Oricum, in 12 august o sa merg, din nou si atunci pot face o comparatie intre Lonicera 2018 pe UI si Lonicera 2019 UAI, de aceea chiar eram curios sa ne spuna autorul mai multe despre sistemul UAI etc etc

- nrs
[19.07.19 15:09:52]

stii prea bine ca despre acest hotel sunt putine reviewuri, in schimb sunt multe reclamatii despre tot felul de virusi. de fapt cred ca ai remarcat: putin incearca sa fie utili, adica daca le-a placut intr-un loc sa scrie despre el si sa il recomande sau macar sa explice detaliat ce este acolo asta desi foarte multi citesc pe aici, multi considera ca s-a deschis condica de reclamatii

[20.07.19 11:14:38]

@Dragos: prietene, nu iti doresc sa treci prin asta... Lonicera este un Resort slab, cu servicii de proasta calitate, si spun asta pentru ca am termene de comparatie... Oare de ce in fiecare zi veneau la clinica cel putin 10 persoane cu simptome de enterocolita? Probabil toti erau infestati de acasa... Unde ai mai vazut tu sa se toarne clor cu galeata in piscine? sau probabil ai vazut... nu stiu unde faci concedii...

[20.07.19 11:17:52]

@resita2009: Nu Stiu cum a fost anul trecut cu Ai, dar bauturi din import se gaseau doar la loby, frigiderul din camera avea in prima zi apa si suc, si se completa doar cu apa... si inca ceva: restaurantele a la carte... erau contra cost: 5 euro de persoana...

[20.07.19 11:21:37]

@resita2009: Salut. bere la sticla nicaieri, JB doar la Loby, dar oricum la 40 grd nu prea puteai bea tarie. Cred ca mai degraba este Ai, decat UAI.

[20.07.19 11:26:30]

@adrianbogdan: Am avut asigurare. Reclamatie au facut niste turisti din Bucuresti, conducerea clinicii a sesizat Resortul, si culmea, in seara aceea pe la vrei 11.30, am vazut cativa angajati care turnau cu galetile ceva... Clor in piscine, iar medicul de acolo ne-a explicat clar, ca se poate transmite foarte usor prin apa de la piscina, daca aceasta nu este bine tratata... nu ma pricep foarte bine.

[20.07.19 14:02:33]

@Davidutz: Spune-mi, te rog, plase de tantari erau?

- ProHandyMan
[01.08.19 15:35:27]

Asta cu " mâncare slabă, prost gătită, aceeași în fiecare zi" eu un fel de a spune, fiecare are gusturile lui. Eu am fost la Lonicera tot în iulie în perioada 16-23.

Deoarece am de gând să scriu separat impresiile mele în legătură cu acest sejur (am să atașez si poze pentru a nu fi acuzat de mai știu eu ce), am să comentez doar despre mâncare: din punctul meu de vedere mâncarea a fost mai mult decât ok, foarte multe feluri, de diferite tipuri, din diferite feluri de carne (fără porc, bineințeles). Fiind așa de multe feluri de mâncare eu pot să afrm că nu am reușit să le încerc pe toate.

Acum, eu în concediu mănânc ca acasă, un singur fel și un desert, astfel nu am avut posibilitatea să trec prin toate.

Dacă faci ca majoritatea și îți umpli farfuria/farfuriile cu toate felurile de mancare în același timp se întâmplă două lucruri: primul - poți afirma ca ai mancat aceelași lucru în fiecare zi, deci " aceeași mâncare în fiecare zi" ; al doilea - deoarece condimentele folosite la gătit nu merg toate cu toate, adică, de exemplu, cele pentru carnea de miel nu prea se împacă cu cele pentru carnea de vită, pui sau pește, etc., poți afirma: " mâncare slabă, prost gătită" , pentru că DA, în aceste condiții devine prost gătită.

Și pentru că e legat de mâncare, nici eu și nici membrii familiei mele, printe care și un copil de 12 ani, nu am avut nicio problemă cu enterocolite, toxi-infecții alimentare, giardia sau mai știu eu ce balauri.

Toate cele bune.

- ProHandyMan
[01.08.19 15:37:39]

@Yoda: plase de tânțari nu sunt, dar eu nu am văzut vreunul

[01.08.19 22:03:06]

@ProHandyMan: Multumesc. Abia astept sa iti citesc review-ul. :)

PS: ai perfecta dreptate cu mancarea.

#G#1

• Lonicera Resort & Spa - Vacanta excelenta (Oct.2019) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 09.10.19 de alinafulg din OţELU ROşU [CS]) - RECOMANDĂ
  • Sejur 2019 (Oct.2019) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 05.10.19 de Marycretu28 din LUMINA [CT]) - RECOMANDĂ
  • Prima vizita in Turcia (Oct.2019) - punctaj satisfactie: 7.90 (scris in 04.10.19 de Eliszabeth20 din PIATRA-NEAMţ) - RECOMANDĂ
  • Un hotel bun si o vacanta reusita (Sep.2019) - punctaj satisfactie: 9.62 (scris in 13.10.19 de Yoda din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Vacanta de vis (Sep.2019) - punctaj satisfactie: [fara note] (scris in 25.09.19 de Lavi2019 din MIOVENI [AG])
  • Recenzie (Sep.2019) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 25.09.19 de Predaa din MIOVENI [AG]) - RECOMANDĂ
  • O vacanta de vis (Sep.2019) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 25.09.19 de Rocks din CONSTANțA) - RECOMANDĂ

#M#1

#G#2B